Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 25.02.2012, 13:09:18
izmenuzza izmenuzza is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.02.2009
Locație: galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 19
Implicit nu stiu cum sa fac...ajutor

Buna ziua dragii mei ....n-am mai intrat de mult,ma aflu in dificultate si cer ajutorul poate reusesc.In viata ca orice persoana normala am avut si greutati, de multe ori m-am rugat la Dumnezeu cu speranta ca doar El ma poate ajuta si iata ca tot ce am pierdut din cauza pacatelor rugandu-ma mi-a dat inzecit.Iar am intrat in greutati si iar m-a salvat Dumnezeu de curand.As vrea sa fac o slujba de multumire dar nu stiu cum sa fac, am inteles ca trebuie sa merg la biserica sa dau un ulei ,o faina ,un zahar o paine si sa palatesc la preot ceva dar nu stiu clar ce am de facut in ce zi trebuie sa ma duc ce sa iau cu mine la cine sa le dau cat trebuie sa platesc...daca stiti spuneti-mi si mie......va multumesc.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 25.02.2012, 14:13:02
Gracchus's Avatar
Gracchus Gracchus is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.04.2011
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 119
Implicit

Cel mai simplu, poti merge la biserica la care vrei sa faci rugaciunea de multumire si intrebi la pangar cum trebuie procedat
__________________
”Ființele raționale au fost înzestrate de Dumnezeu cu liberul arbitru, astfel încât nu suferă nici un fel de constrângeri în a se mișca după bunul lor plac în plan spiritual și în sfera moralității. Atât îngerii cât și oamenii înclină spre bine sau spre rău ca rezultat al unei dispoziții și decizii strict personale. Această libertate a lor este cel mai mare dar pe care l-au primit de la Dumnezeu.”
Reply With Quote
  #3  
Vechi 25.02.2012, 15:15:22
Delalucaci Delalucaci is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.01.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 23
Implicit

daca asa iti cere sufletul cred ca e bine sa faci aceasta slujba, dar trebuie avut in vedere faptul ca cea mai autentica multumire e sa raspunzi la dragostea Lui tot cu dragoste, adica sa traiesti dupa îndemnurile Lui, intr-un dialog continuu cu El, fapt ce te va inalta la El si pe tine si pe cei din jurul Tau.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 25.02.2012, 21:17:59
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Trebuie sa vorbesti direct cu preotul. Iata ce am gasit, citeste aici:


http://molitfelnic.ro/molitfelnic/ra...-de-multumire/


Acasa poti citi si:
Acatist de multumire Slava lui Dumnezeu pentru toate!
http://www.dedragoste.com/2416-acati...u-pentru-toate
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 25.02.2012, 22:44:23
roxanapopa70 roxanapopa70 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.12.2008
Mesaje: 102
Implicit

eu cand vreau sa-i multumesc din tot sufletul lui DZEU pt ajutorul dat fac o fapta buna de ex dau mincare si hainute la o familie cu multi copii,ajut un frate crestin fara sa cer nimic la schimb ,fac cumparaturile pt o vecina imoblizata la pat,etc.consider ca asta e modul cel mai bun de ai multumi lui DZEU sa faci fapte bune fara sa ceri nimic la schimb .spune in gandul tau multumesc din tot sufletul .
Reply With Quote
  #6  
Vechi 29.02.2012, 13:59:19
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Ai putea sa incerci, daca iti permite timpul, sa mergi la Canonul Sfantului Andrei Criteanul, toata saptamana asta, sambata sa mergi la parastas, daca n-ai fost de Mosi, si duminica, desigur la Sfanta Liturghie.
Dat fiind faptul ca abia a inceput Postul mare, e momentul cel mai bun sa incerci sa ajungi la cat mai multe slujbe. In fiecare miercuri si vineri se va face Sfanta Liturghie (a darurilor mai inainte sfintite) , sambata parastase, in saptamana a cincea din nou Canonul cel mare, deci ... prilejuri ar fi destule sa-i multumesti lui Dumnezeu. Nu uita desigur de spovedanie si Sfanta Impartasanie. Nu cred ca mai are El nevoie de altceva de la tine, decat sa nu Il uiti !
Reply With Quote
  #7  
Vechi 23.04.2012, 10:46:49
Marinescu Marinescu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.01.2011
Mesaje: 35
Implicit

Citat:
În prealabil postat de izmenuzza Vezi mesajul
Buna ziua dragii mei ....n-am mai intrat de mult,ma aflu in dificultate si cer ajutorul poate reusesc.In viata ca orice persoana normala am avut si greutati, de multe ori m-am rugat la Dumnezeu cu speranta ca doar El ma poate ajuta si iata ca tot ce am pierdut din cauza pacatelor rugandu-ma mi-a dat inzecit.Iar am intrat in greutati si iar m-a salvat Dumnezeu de curand.As vrea sa fac o slujba de multumire dar nu stiu cum sa fac, am inteles ca trebuie sa merg la biserica sa dau un ulei ,o faina ,un zahar o paine si sa palatesc la preot ceva dar nu stiu clar ce am de facut in ce zi trebuie sa ma duc ce sa iau cu mine la cine sa le dau cat trebuie sa platesc...daca stiti spuneti-mi si mie......va multumesc.
In loc de o slujba de multumire fa mai degraba o rugaciune de multumire lui Dumnezeu, iar cu acele alimente cauta un sarac sau un nenorocit si daruieste-le!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 23.04.2012, 10:59:18
marius.necktarios's Avatar
marius.necktarios marius.necktarios is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 25
Implicit

Va duceti la biserica si vorbiti cu preotul.
In Liturghier exista o slujba de multumire pentru toate binefacerile Lui Dumnezeu revarsate asupra noastra.

Cu alimentele de care amintiti, le puteti imparti unor nevoiasi spre slava Lui Dumnezeu.
__________________
Bucura-te, Sfinte Parinte Nectarie

http://www.youtube.com/watch?v=G-hTr9VLobY
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Nu mai stiu... Marcus Nunta 23 19.11.2016 21:27:42
Nu stiu Mara2009 Nunta 27 07.12.2011 21:25:39
stiu ca nu e bine,dar... victortiti89 Generalitati 14 02.12.2011 16:14:24
Nu stiu ce sa fac.... Valy76 Pocainta 14 26.07.2010 20:48:15