Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Despre Forum > Reguli generale de utilizare a forumului
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 10.04.2012, 12:16:00
nsimona nsimona is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2010
Mesaje: 6
Implicit Alcoolismul, demonul distrugator al trupului si sufletului

Ce pot face pentru o persoană stăpânită de viciul alcoolului să renunțe la acesta? Am trăit în concubinaj 5 ani cu un bărbat stăpânit de viciul alcoolului. De 2 ani de când nu mai are serviciu situația s-a înrăutățit. Nu mai vrea să-și caute de muncă, și-a găsit un anturaj la fel ca el, își petrece cel puțin 10 ore în baruri și cârciumi. În final ne-am despărțit de câteva zile pt. că nu mai suportam certurile, neajunsurile și înjurăturile pe care le aducea fiului meu, care nu este copilul lui. Totuși, vreau să fac ceva pt. el deoarece e pe marginea prăpastiei și își va vinde și casa pt. băutură.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 10.04.2012, 12:41:45
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nsimona Vezi mesajul
Ce pot face pentru o persoană stăpânită de viciul alcoolului să renunțe la acesta? Am trăit în concubinaj 5 ani cu un bărbat stăpânit de viciul alcoolului. De 2 ani de când nu mai are serviciu situația s-a înrăutățit. Nu mai vrea să-și caute de muncă, și-a găsit un anturaj la fel ca el, își petrece cel puțin 10 ore în baruri și cârciumi. În final ne-am despărțit de câteva zile pt. că nu mai suportam certurile, neajunsurile și înjurăturile pe care le aducea fiului meu, care nu este copilul lui. Totuși, vreau să fac ceva pt. el deoarece e pe marginea prăpastiei și își va vinde și casa pt. băutură.
Te sfatuiesc sa citesti in fiecare seara Acatistul Maicii Domnului "Potirul Nesecat" (Izbavitor de betie).
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 10.04.2012, 14:36:30
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hartford Vezi mesajul
Te sfatuiesc sa citesti in fiecare seara Acatistul Maicii Domnului "Potirul Nesecat" (Izbavitor de betie).
Si eu stiu ca citirea Acatistului Maicii Domnului Potirul Nesecat, ii ajuta pe cei impatimiti de aceasta cumplita patima. Am cunoscut o doamna care citind acest Acatist si-a salvat sotul. S-a intamplat o mare minune, asa cum spunea dansa, barbatul a renuntat la bautura.

Dumnezeu nu va trece peste durerea ta si cu siguranta pentru grija si dorinta de a-l ajuta, ii va da un semn. Personal cred ca in cazul acestei patimi doar rugaciunea mai da rezultat. Poate reusesti sa treci si pe la Sfinti(Sfintele Moaste) si sa le spui durerea ta. De cate ori m-am confruntat cu situatii delicate, Ei mi-au fost grabnic ajutatori.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 10.04.2012, 17:05:14
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nsimona Vezi mesajul
Am trăit în concubinaj 5 ani cu un bărbat stăpânit de viciul alcoolului.
Adaug la raspunsurile pe care le-ati primit, si pe care le consider potrivite, inca ceva: ""reparati"" situatia prezentata mai sus...
Reply With Quote
  #5  
Vechi 10.04.2012, 19:48:48
skicolour skicolour is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.01.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 56
Implicit

Poate fi privit alcoolismul ca si lipsa acuta de iubire? Care pot fi cauzele ce pot duce la acesta boala? Ce putem face noi, cum il putem ajuta pe cel stapanit de aceasta patima?

Tatal meu este stapanit de o astfel de patima infioratoare, iar eu, desi cred ca iubirea poate face minuni, nu sunt in stare sa-l iubesc din cauza acestei patimi.
Este nevoie aici daruirea unei iubiri asa cum mi-a aratat Domnul mie: iubire atunci cand nu meritam, mila si atentie atunci cand ma simteam singura si respinsa de toti, iubire daruita fara a cere ceva in schimb, iubire pana la al trezi prin a plange realizandu-si singur greseala....cred ca aici e cheia, dar nu-s in stare inca sa daruiesc din darul ce mi la daruit Domnul, insa nadajduiesc, ca vreodata, cu ajutorul Lui voi fi...

Last edited by skicolour; 10.04.2012 at 19:51:43.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 11.04.2012, 14:54:21
JoyDivision JoyDivision is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.04.2012
Locație: Chicago, IL
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 434
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nsimona Vezi mesajul
Ce pot face pentru o persoană stăpânită de viciul alcoolului să renunțe la acesta? Am trăit în concubinaj 5 ani cu un bărbat stăpânit de viciul alcoolului. De 2 ani de când nu mai are serviciu situația s-a înrăutățit. Nu mai vrea să-și caute de muncă, și-a găsit un anturaj la fel ca el, își petrece cel puțin 10 ore în baruri și cârciumi. În final ne-am despărțit de câteva zile pt. că nu mai suportam certurile, neajunsurile și înjurăturile pe care le aducea fiului meu, care nu este copilul lui. Totuși, vreau să fac ceva pt. el deoarece e pe marginea prăpastiei și își va vinde și casa pt. băutură.
nu uita, ca daca traiesti in concubinaj cu acel barbat, din punctul lui Dumnezeu de vedere esti in pacat! citeste Isaia 59:2
Reply With Quote
  #7  
Vechi 21.04.2012, 17:08:34
skicolour skicolour is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.01.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 56
Implicit un articol interesant!

http://www.crestinortodox.ro/sfaturi...iv-128284.html
Reply With Quote
  #8  
Vechi 21.04.2012, 23:41:54
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Eu am trecut prin (si peste) dependenta severa de alcool cu ajutorul Alcoolicilor Anonimi.
Intrati pe Google si veti afla adrese, locuri si ore de intalnire etc.
E suficient, cred, sa ii aduceti deocamdata la cunostinta ca exista alcoolici care isi petrec o ora in anumite zile punind suflet la suflet pentru a-si rezolva problemele legate de sanatate, dragoste, profesie, alcool, etc. etc.
Totodata va aduc in atentie faptul ca exista si ALANON, varianta AA pentru cei care au convietuit si -sau convietuiesc cu alcoolicii: sotia, sotul, copiii etc. Aceste persoane sunt co-dependente si pot beneficia de suport, de sprijin din partea celorlalti codependenti.
Opinia mea este sa incepeti dumneavoastra tratamentul, iar nu sa asteptati ca alcoolicul sa renunte la dependenta. Daca ii sunteti cumva superioara prin luciditate si onestitate, va rog: incepeti tratamentul. Cautati ALANON!
Domnul sa va ocroteasca si sa va lumineze in alegeri!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 22.04.2012, 00:08:03
marius.necktarios's Avatar
marius.necktarios marius.necktarios is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 25
Implicit

Hristos a Inviat !

Asa cum spuneti, alcoolul este nociv atat pentru trup cat si pentru suflet. Acesta patima, sau mai bine zis acest demon se scoate din om numai prin rugaciune si post.
Eu va indem sa va duceti sa va spovediti, si sa spuneti preotului necazul dvs.
Sa postiti pentru persoana in cauza si sa cititi acatistul Maicii Domnului ''Potirul Nesecat'' timp de 40 de zile.
__________________
Bucura-te, Sfinte Parinte Nectarie

http://www.youtube.com/watch?v=G-hTr9VLobY
Reply With Quote
  #10  
Vechi 28.08.2012, 14:13:20
andrei petre iulius's Avatar
andrei petre iulius andrei petre iulius is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.06.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 1
Implicit alcoolismul

Cu adevarat exista rugaciunea Potirul Nesecat, dar nu cred ca ai poate fi de ajutor daca se roaga altcineva pentru el.Citeam cartea " Raspunsuri duhovnicesti" de Ilarion Argatu la pag.16 unde ai spune unei doamne care sa prezentat la preot inpreuna cu sotul ei( pt. aceasta problema a bauturii ) ca : "Matale nu trebuie sa faci nimic, barbatul matale sa nu-si mai toarne in pahar"
"Poti sa tii matale posturi negre cate vrei , dar daca el nu se indreapta nu ai ce sa-i faci "
In final dupa ce El marturiseste ca nu se poate lasa de bautura preotul ai binecuvinteaza pe amindoi iar doamnei ai spune sa tina post negru dar pentru dusmanii casei lor.
Indicat este sa recitesti textul si chiar sa cumperi aceasta carte , posibil ca nici eu sa nu fi inteles bine deoarece scriu in graba!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Akedia -demonul fricii annajanette Generalitati 8 13.06.2010 17:57:00
Influenta daunatoare a practicii yoga asupra trupului si a mintii Blancheee Intrebari utilizatori 5 21.05.2010 11:50:33
ALCOOLISMUL – EXISTA TOTUSI SPERANTA ! Ioan_Ciobota Generalitati 11 30.11.2009 19:37:17
Vederea trupului este ochiul, iar vederea sufletului este mintea mihailt Generalitati 12 29.04.2009 17:08:32
Alcoolismul ca boala de familie costel Generalitati 0 30.01.2009 15:41:26