Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 23.11.2013, 21:48:42
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jennyy Vezi mesajul
Ca sa afli cum ajungi se cade sa spui de unde pleci. Si ca sa nu raman la "tonul de cearta" iti propun tie pelerinule (oricine ai fi) sa cauti pe net firme ce organizeaza pelerinaje. Poate gasesti ceva in zona ta. Daca e timpul scurt si vrei sa ramaii mai mult in Sihastria (de obicei sunt cuprinse mai multe manastiri si timpul alocat e scurt) mergi cu ei si te intorci cu...Maica Domnului!
Bucurie!
Daca ai fi citit prima postare, cea a celei care a initiat topicul, ai fi aflat ca pleaca din Bucuresti.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 23.11.2013, 21:51:22
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stoicadorina Vezi mesajul
Cu trenul din Bucuresti (ar fi bine cu cel de la 11 sau 12 noaptea) pana in Iasi. Faci 6 ore. Din gara traversezi si ajungi in autogara din Iasi. Iei microbuzul catre Durau si cobori (intrebi soferul) acolo unde drumul o ia spre Man Sihastria. De acolo ai 12 km de mers. Trec ocazii dar sa ai rabdare. Eu am mers odata pe jos (am facut 2h). E foarte frumos mai ales dimineata de mers pe jos dar...e obositor. Ar fi bine sa mergi totusi impreuna cu cineva mai ales daca esti tanara. De cazare se ocupa parintele Sofronie. Poti sta fara sa platesti 3 zile. Doamne ajuta.
E bine sa ajungi la manastire cat e inca lumina afara!
Draga mea, ce sa caute prin Iasi?
E posibil sa fie microbuz Iasi- Targu Neamt- Durau si sa treaca prin Vanatori Neamt... Cred ca se poate si asa, dar mai simplu: tren sau microbuz Bucuresti- Piatra Neamt. Din Piatra Neamt spre Targu Neamt si de acolo este autobuz spre Sihastria.

Last edited by gabriela8; 24.11.2013 at 13:30:37.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 10.03.2014, 20:29:53
eL Ninho's Avatar
eL Ninho eL Ninho is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2010
Locație: Focsani
Religia: Ortodox
Mesaje: 3
Implicit

Bine ca am gasit acest subiect pe forum.De multa vreme vreau sa ajung la M.Sihastria,dar mereu ma lovesc de problema drumului.Imi fac griji ca nu am cum sa ajung cu microbuzul din Tg-Neamt spre Sihastria.Daca este cineva dintre voi care a reusit sa ajunga la Sihastria de curand,va rog sa-mi raspundeti.Daca ma ajuta Dumnezeu si Maica Domnului,as vrea sa ajung pana in ziua de Buna Vestire.Doamne ajuta!
__________________
Doamne Iisuse Hristoase,Fiul lui Dumnezu invredniceste-ma a te iubi pe Tine precum am iubit mai inainte pacatul si a-ti sluji Tie,precum am slujit mai inainte satanei celui inselator!

Last edited by eL Ninho; 10.03.2014 at 20:57:13.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 10.03.2014, 22:54:36
lavinia40 lavinia40 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.09.2009
Locație: Bacau
Religia: Ortodox
Mesaje: 252
Post

Citat:
În prealabil postat de eL Ninho Vezi mesajul
Bine ca am gasit acest subiect pe forum.De multa vreme vreau sa ajung la M.Sihastria,dar mereu ma lovesc de problema drumului.Imi fac griji ca nu am cum sa ajung cu microbuzul din Tg-Neamt spre Sihastria.Daca este cineva dintre voi care a reusit sa ajunga la Sihastria de curand,va rog sa-mi raspundeti.Daca ma ajuta Dumnezeu si Maica Domnului,as vrea sa ajung pana in ziua de Buna Vestire.Doamne ajuta!
Din pacate nu mai exista microbuze sau autobuze direct,spre manastire...
Dar, puteti intreba unde e locul potrivit pt a lua o ocazie...(din Tg Neamt)
Este un microbuz /autocar,..depinde.. spre Durau/Poiana Teiului(cam la 12:30)...si va poate lasa la intersectie spre Manastirile Sihla si Sihastria...(de acolo sunt 8 km)
Reply With Quote
Răspunde