Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 30.03.2011, 19:34:20
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Da Mirela draga, desi Patinina insista ca nu-i asa.
Am sa explic : exista multe situatii cand cineva ne ignora si noi nu stim de ce si credem ca e fara motiv.Dar e fals.Nimeni nu ignora FARA MOTIV.
Poate cuiva nu i-a placut cum am stranutat si a decis sa ma ignore si punct.In viziunea mea acea persoana e de neinteles si ma ignora fara motiv.Dar EXISTA un motiv,acela ca am deranjat cu stranutul meu, chiar daca eu nu stiu ca exista acest motiv si aparent sunt ignorata degeaba.
Acum oare intelegi Paninina, ce am vrut sa spun?:-)

LOL

asa o fii ce sa mai spun?!
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #22  
Vechi 30.03.2011, 19:36:20
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Relațiile de prietenie nu se bazează pe principii religioase sau morale ci pe confortul pe care îl oferă sprijinul celuilalt.

În momentul când pentru una din părți relația nu mai oferă confort, ea renunță la relația respectivă. Dragoste cu sila nu se poate, nici prietenie din simțul datoriei.

Adevarat, insa ai datoria morala a unei explicatii, in cazul in care viata ta in primul rand e bazata pe principii sanatoase, nu-i asa?
Repet: unui condamnat la moarte i se comunica motivul condamnarii sale, oare de ce nu functioneaza la fel la toate nivelele?
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #23  
Vechi 30.03.2011, 21:23:20
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Bine ai revenit Nina.

Un adevarat crestin nu are dreptul sa ignore pe nimeni. Nu se poate sa crezi in Dumnezeu, Cel care ii iubeste pe toti, iar tu sa ignori. Sau se poate, dar numai in conditiile in care crezi intr-un asa zis dumnezeu.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 31.03.2011, 08:52:30
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MariS_ Vezi mesajul
Da, eu sustin acest lucru pentru ca cei adevarati nu sunt cei care citeaza des, cei care bat mii de matanii sau isi numara rugaciunile la kilogram, ci aceia care se pun cu tot sufletul in slujba aproapelui. Si aici stam rau, trebuie sa recunosti. Eu ma simt si ma exclud din categoria celor adevarati caci n-am ajuns inca la masura aceea de-a ma pune in slujba aproapelui, dar macar stiu directia si ma tarasc de-a busilea intr-acolo. Si inca ceva, crestinul adevarat ia si sarcina aproapelui, nu i-o pune in spinare si pe-a sa.
Har, smerenie si jertfa de sine.
Da, da, da. ai dreptate!
Dar ar fi trebuit sa zici "sunt putini cei adevarati", nu "suntem putini...".
Chestiune de nuanta, sau poate sunt eu prea tipicara momentan.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 31.03.2011, 21:20:10
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de patinina34 Vezi mesajul
BINE V-AM REGASIT IN PRIMUL SI IN PRIMUL RAND!



Am si eu o intrebare: cum se poate masura moralul unui crestin?

Deci, daca ai un prieten/ prietena cu care vorbesti si asa fara motiv dintr-odata nu-ti mai vorbeste, sau te ignora, cit e de crestinesc?

Gandindu-ma ca pina si la un condamnat la moarte i se aduce la cunostinta motivul condamnarii sale, considerati ca e crestina o persoana care te ignora fara motiv?
Cit e de crestina?
Cum putem masura doza de crestinism?


Sigur ca, in lumea mondena, cineva poate spune: pai daca nu mai vreau sa vorbesc cu cineva, gata, nu mai vorbesc. Intrebarea mea este: cit e de crestina o persoana care se comporta asa?


Ma tot gandesc ca unii considera ca sint Dumnezeu, chiar mai mult decit atit, te judeca, te califica sau descalifica, asa fara motiv, insa postesc, se roaga si se chiar considera buni crestini si ortodocsi.

Adica mergi la biserica, te spovedesti, te cumineci, te rogi, postesti si iti permiti luxul de a improsca pe cineva cu noroi sau de a judeca pe cineva, de a margini pe cineva ... hmmmmmmmm...cit om fii noi de crestini? Oare e doar spoiala? oare nu reusim sa fim profunzi si apoi ne intrebam de ce avem atitea probleme?
Care o fii raspunsul?


Care e parerea voastra?

Orice parere e binevenita!
Daca se poarta asa ,sa ne rugam sa vina pe calea cea dreapta.
Noi crestinii si nu numai suntem ispititi in fel si chip.
Daca trecem cu bine astfel de situatii primim cununi si inaintam in viata duhovniceasca.
Sfintii parinti spun ca suntem ispititi pana la ultima suflare ,cel rau nu doarme.
Post binecuvantat !
Reply With Quote
  #26  
Vechi 31.03.2011, 21:41:55
alibaba alibaba is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2011
Locație: constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 19
Smile E simplu: NU IL MASURAM

Raspunzand la intrebarea ta, cat de crestina e persoana aceea care s-a comportat asa, nu facem decat sa pacatuim noi. Dumnezeu a zis "Nu judecati si nu veti fi judecati". Ca si crestini ortodocsi noi nu avem voie sa judecam pacatul semenului nostru, e un pacat mare in fata Domnului. In privinta asta imi amintesc o istorioara pe care o stiu si care are mult adevar :

"Era odata un calugar lenes, care mai mult dormea, dar foarte smerit. Cand a sosit vremea sa moara el era foarte vesel, asa ca l-au intrebat calugarii ce stateau in jurul patului sau:
-De ce esti vesel?
-Pentru ca, in toata viata mea nu am judecat pe nimeni si nici Dumnezeu nu ma va judeca, caci scrie in Biblie:"Nu judeca ca sa nu fi judecat."

Daca vrem sa traim in credinta si sa fim placuti lui Dumnezeu nu trebuie sa judecam pe cel care greseste, trebuie sa ii cautam circumstante atenuante. Chiar daca poate nu merita, trebuie sa gandim in permanenta ca poate e ceva care l-a impins sa faca un lucru rau. Caci omul actioneaza DOAR avand o motivatie. Nu face ceva fara motiv, ci doar dintr-o cauza, sau cu un scop. Si doar el stie ce e in sufletul lui si ce il impinge sa actioneze intr-un fel.
Tot ce putem face este sa iertam in sinea noastra si meritul mai mare il avem daca ne rugam pentru persoana respectiva. :)
Reply With Quote
  #27  
Vechi 31.03.2011, 22:37:04
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
Da, da, da. ai dreptate!
Dar ar fi trebuit sa zici "sunt putini cei adevarati", nu "suntem putini...".
Chestiune de nuanta, sau poate sunt eu prea tipicara momentan.
Si tu ai dreptate. Recunosc.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 31.03.2011, 22:45:03
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alibaba Vezi mesajul
Raspunzand la intrebarea ta, cat de crestina e persoana aceea care s-a comportat asa, nu facem decat sa pacatuim noi. Dumnezeu a zis "Nu judecati si nu veti fi judecati". Ca si crestini ortodocsi noi nu avem voie sa judecam pacatul semenului nostru, e un pacat mare in fata Domnului. In privinta asta imi amintesc o istorioara pe care o stiu si care are mult adevar :

"Era odata un calugar lenes, care mai mult dormea, dar foarte smerit. Cand a sosit vremea sa moara el era foarte vesel, asa ca l-au intrebat calugarii ce stateau in jurul patului sau:
-De ce esti vesel?
-Pentru ca, in toata viata mea nu am judecat pe nimeni si nici Dumnezeu nu ma va judeca, caci scrie in Biblie:"Nu judeca ca sa nu fi judecat."

Daca vrem sa traim in credinta si sa fim placuti lui Dumnezeu nu trebuie sa judecam pe cel care greseste, trebuie sa ii cautam circumstante atenuante. Chiar daca poate nu merita, trebuie sa gandim in permanenta ca poate e ceva care l-a impins sa faca un lucru rau. Caci omul actioneaza DOAR avand o motivatie. Nu face ceva fara motiv, ci doar dintr-o cauza, sau cu un scop. Si doar el stie ce e in sufletul lui si ce il impinge sa actioneze intr-un fel.
Tot ce putem face este sa iertam in sinea noastra si meritul mai mare il avem daca ne rugam pentru persoana respectiva. :)
Draga alibaba, si tu ai dreptate ca si acel calugar somnoros. Numai ca aici nu s-a pus in discutie o persoana concreta cu nume si preume, care sa fie judecata, ci s-a problematizat in principiu un anumit comportament.
Frumos exemplul tau cu calugarul cel lenes.
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 31.03.2011, 22:58:36
alibaba alibaba is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2011
Locație: constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 19
Smile Cine poate spune ce este moralul, in fond?

Citat:
În prealabil postat de MariS_ Vezi mesajul
Draga alibaba, si tu ai dreptate ca si acel calugar somnoros. Numai ca aici nu s-a pus in discutie o persoana concreta cu nume si preume, care sa fie judecata, ci s-a problematizat in principiu un anumit comportament.
Frumos exemplul tau cu calugarul cel lenes.
Har, smerenie si jertfa de sine.
Din ce a scris "Deci, daca ai un prieten/ prietena cu care vorbesti si asa fara motiv dintr-odata nu-ti mai vorbeste, sau te ignora, cit e de crestinesc?" e clar ca e vorba de o experienta personala, chiar daca nu a dat nume concret. Eu i-am raspuns nelamuririi ei, caci fara legatura cu aceasta experienta a ei intrebarea "cum masuram moralul unui crestin" nu prea are sens. Moralul nu este sub nicio forma masurabil . In plus cine stie macar ce inseamna moralul ? Fiecare persoana care gandeste are o conceptie diferita plus ca in alte culturi conceptul de moral/ moralitate difera cu totul de cel din cultura noastra.
Si chiar daca in mod abstract, l-am masura, cu ce ne-ar fi de folos?
Reply With Quote
  #30  
Vechi 31.03.2011, 23:02:48
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alibaba Vezi mesajul
Din ce a scris "Deci, daca ai un prieten/ prietena cu care vorbesti si asa fara motiv dintr-odata nu-ti mai vorbeste, sau te ignora, cit e de crestinesc?" e clar ca e vorba de o experienta personala, chiar daca nu a dat nume concret. Eu i-am raspuns nelamuririi ei, caci fara legatura cu aceasta experienta a ei intrebarea "cum masuram moralul unui crestin" nu prea are sens. Moralul nu este sub nicio forma masurabil . In plus cine stie macar ce inseamna moralul ? Fiecare persoana care gandeste are o conceptie diferita plus ca in alte culturi conceptul de moral/ moralitate difera cu totul de cel din cultura noastra.
Si chiar daca in mod abstract, l-am masura, cu ce ne-ar fi de folos?
Da, atunci ai dreptate.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mantuirea in afara Bisericii catalin2 Dogmatica 280 23.09.2013 14:30:05
Tainele savarsite in afara Bisericii morfix333 Intrebari utilizatori 141 16.05.2011 13:01:10
Casatoria in afara Bisericii Ortodoxe, recunoscuta sau nu? Marius22 Nunta 166 27.02.2011 21:23:18
Preot (paroh) si enoriasi - comunicare in afara bisericii(?) sophia Preotul 31 19.07.2009 23:28:59
Botezul in afara Bisericii maggie Botezul 8 03.12.2008 15:43:57