Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Botezul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 01.12.2012, 22:35:33
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Doamnă, dacă nu am pus ghilimelele nu înseamnă că n-au fost!
Okay am crezut ca ma certi si tu,eu nu prea pun valoare pe grelile gramaticale ci pe sulfetul omului.
Hristos in mijlocul nostru.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #32  
Vechi 01.12.2012, 23:49:08
George_Teolog George_Teolog is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.12.2012
Mesaje: 1
Implicit

sa mo zice ti va rog si mie unde se mentioneaza postul ca dogma, ca eu sunt cazut din luna. unde se impune el cu arcanul? (asa cum sustineti dumneavoastra). nu e de neglijat botezul unui prunc din cauza celor din jurul sau. pe ce criteriu canonic se interzice botezul unui prunc in astfel de circumstante.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 02.12.2012, 00:05:37
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de George_Teolog Vezi mesajul
sa mo zice ti va rog si mie unde se mentioneaza postul ca dogma, ca eu sunt cazut din luna. unde se impune el cu arcanul? (asa cum sustineti dumneavoastra). nu e de neglijat botezul unui prunc din cauza celor din jurul sau. pe ce criteriu canonic se interzice botezul unui prunc in astfel de circumstante.
Nu interzice nimeni botezul pruncului - care se poate oficia oricand este nevoie - ci mancarea de dulce in post. Botezul - Taina prin care un om, de obicei prunc, este crestinat. Petrecerea de dupa botez, facuta pentru rude, este un simplu accesoriu.
Parintii si nasii, prin refuzul lor de a servi mancare de post la botez in zi de post, interzic astfel botezul pruncului.
Preotul probabil nu vrea sa se faca partas la netinerea postului. Deh, mai sunt si unii care doresc ca randuielile crestinesti sa fie tinute - iar postul este, printre altele, o porunca bisericeasca - si nu le lasa la latitudinea sau la bunul plac al crestinilor.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 02.12.2012, 18:11:26
George R. George R. is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.11.2012
Mesaje: 32
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Postul si Taina Botezului
Întrucât rânduielile noastre bisericești fac referire la anumite perioade în care nu se oficiază nunți, unii dintre enoriașii noștri ne întreabă adesea dacă această prevedere canonico-liturgică se aplică și în cazul Botezului.

Pentru a le răspunde lămuritor, se cuvine să precizăm mai întâi de ce nu se fac nunți în respectivele perioade ale anului bisericesc. Dacă observăm statutul duhovnicesc al acelor zile sau perioade, înțelegem că incompatibilitatea care stă la baza rânduielilor restrictive vine și dintr-un discernământ pedagogic.
Astfel, prin sobrietatea și caracterul lor penitențial, zilele de post contrastează evident cu jubilația specifică nunții, iar atmosfera înălțătoare a praznicelor împărătești are întâietate, prin semnificațiile ei, în fața evenimentului nupțial. Prin aceste măsuri, Biserica dovedește o profundă cunoaștere a psihologiei religioase în raport cu manifestările umane specifice. Ea ne învață să distingem nuanțele trăirii noastre sufletești și să le cultivăm ca atare.


Taina Botezului se poate săvârși oricând

Postul îndeamnă la reculegere, pocăință și asceză, dimensiuni de maximă importanță în viața creștină. Pe de altă parte, nunta este un moment festiv, care, dincolo de coordonatele ei spirituale adânci, îmbie pe unii la mai multă zburdălnicie trupească, mai ales prin acea petrecere prelungită (și adesea denaturată prin consum excesiv de mâncare și alcool) până în zori și chiar mai mult, în unele cazuri. Este evidentă, așadar, nepotrivirea unei atmosfere de nuntă (mai ales în latura ei lumească, preferată de mulți) cu tonalitatea duhovnicească a postului.

În privința Botezului, lucrurile diferă puțin. Chiar dacă și cu această ocazie se organizează petreceri, necesitatea (și uneori urgența) încreștinării pruncului nou-născut prevalează în fața oricărui argument. Acesta este motivul pentru care Biserica nu a rânduit vreo interdicție canonică privitoare la botezarea copiilor în zile sau perioade de post. Taina Botezului se poate săvârși oricând. Atenție însă la interpretare: se îngăduie acest lucru numai pentru a nu periclita mântuirea sufletească a pruncului respectiv. După cuvintele Scripturii, "Dumnezeu vrea ca toți oamenii să se mântuiască..." (I Tim. 2, 4) și să intre în Împărăția Lui, renăscându-se spiritual "din apă și din Duh Sfânt" (In. 3, 5), și pe această voință divină se întemeiază practica străveche a Bisericii de a lumina prin Taina Botezului pe "tot omul care vine în lume".

Oficierea Botezului în post nu încurajează însă și petrecerile fără măsură creștinească. Această atitudine misionară și pastorală a Bisericii ne învață, așadar, să vedem esențialul, și anume că a înscrie un suflet nou în eternitatea lui Dumnezeu nu suferă nici o amânare.

În concluzie, să reținem că postul nu împiedică săvârșirea Tainei Botezului, cu condiția ca noi să vedem în aceasta un eveniment crucial pentru viața sufletească a pruncului, iar nu doar un prilej de veselie trupească.

(Pr. prof. drd. Marius Daniel CIOBOTĂ)

iata, in fine, un raspuns asa cum imi doream: documentat. chiar daca nu este plasmuirea celui care l-a postat, multumesc mult Yasminei. cele bune tuturor!
Reply With Quote
  #35  
Vechi 02.12.2012, 18:15:25
George R. George R. is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.11.2012
Mesaje: 32
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Nu interzice nimeni botezul pruncului - care se poate oficia oricand este nevoie - ci mancarea de dulce in post. Botezul - Taina prin care un om, de obicei prunc, este crestinat. Petrecerea de dupa botez, facuta pentru rude, este un simplu accesoriu.
Parintii si nasii, prin refuzul lor de a servi mancare de post la botez in zi de post, interzic astfel botezul pruncului.
Preotul probabil nu vrea sa se faca partas la netinerea postului. Deh, mai sunt si unii care doresc ca randuielile crestinesti sa fie tinute - iar postul este, printre altele, o porunca bisericeasca - si nu le lasa la latitudinea sau la bunul plac al crestinilor.
discutia se transforma deja intr-un mic concurs: unda sta scris, negru pe alb, cum ca "parintii si nasii, prin refuzul lor de a servi mancare de post la botez in zi de post, interzic astfel botezul pruncului". eu cred ca toate acestea sunt izvorate numai din trufia unora de a demonstra cat de buni crestini sunt ei. iar trufia este un pacat, un pacat mai mare decat cel de a manca de dulce in post.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 02.12.2012, 18:41:00
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

De unde știi? Ești așa de trufaș de poți zice asta?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #37  
Vechi 02.12.2012, 19:19:14
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de George R. Vezi mesajul
discutia se transforma deja intr-un mic concurs: unda sta scris, negru pe alb, cum ca "parintii si nasii, prin refuzul lor de a servi mancare de post la botez in zi de post, interzic astfel botezul pruncului". eu cred ca toate acestea sunt izvorate numai din trufia unora de a demonstra cat de buni crestini sunt ei. iar trufia este un pacat, un pacat mai mare decat cel de a manca de dulce in post.


Nicidata nu am inteleg mentalitatea asta: eu pacatuiesc, dar in loc sa imi para rau si sa ma indrept, fac tot ce stiu eu si ma alin cu gandul: lasa ca asta de langa mine pacatuieste si mai mult, asa ca tot eu sunt mai bun!
Sa imi fie cu iertare, dar nu inteleg, in aceste conditii, de ce mai vreti sa botezati pruncul. Doar asa, ca sa implinim o traditie si sa gasim un prilej sa bem, sa mancam si sa ne "simtem" bine?!
Postul nu e optional in Biserica Ortodoxa. Eu stiu ca, in realitate, multi crestini nu tin postul, din multe motive, dar de aici pana a se indreptati pe sine ca fac bine ce fac, a bate cu pumnul in masa ca un preot trebuie sa binecuvinteze o mancare de dulce in post e caaale lunga. Preotii sunt slujitorii Domnului si trebuie sa respecte o randuiala, nu sunt niste oameni platiti sa oficieze niste servicii religioase si sa multumeasca "clientii". Iarasi zic, cinste acelui preot!
Sa va lumineze Dumnezeu si sa ii dea sanatate pruncului!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 03.12.2012, 10:45:52
George R. George R. is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.11.2012
Mesaje: 32
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hartford Vezi mesajul
Georgica Dumnezeu iubeste si pe astia prosti cu mai putina gramatica ce sa fac scriu romaneste numai aici pe forumul asta,iarta-ma ca iaca te-am suparat. Oh si apropo unde am gresit gramatical?
vp
Hartfordica, nu are niciun sens.... este prea tarziu!
Reply With Quote
  #39  
Vechi 03.12.2012, 10:48:43
George R. George R. is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.11.2012
Mesaje: 32
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Nicidata nu am inteleg mentalitatea asta: eu pacatuiesc, dar in loc sa imi para rau si sa ma indrept, fac tot ce stiu eu si ma alin cu gandul: lasa ca asta de langa mine pacatuieste si mai mult, asa ca tot eu sunt mai bun!
Sa imi fie cu iertare, dar nu inteleg, in aceste conditii, de ce mai vreti sa botezati pruncul. Doar asa, ca sa implinim o traditie si sa gasim un prilej sa bem, sa mancam si sa ne "simtem" bine?!
Postul nu e optional in Biserica Ortodoxa. Eu stiu ca, in realitate, multi crestini nu tin postul, din multe motive, dar de aici pana a se indreptati pe sine ca fac bine ce fac, a bate cu pumnul in masa ca un preot trebuie sa binecuvinteze o mancare de dulce in post e caaale lunga. Preotii sunt slujitorii Domnului si trebuie sa respecte o randuiala, nu sunt niste oameni platiti sa oficieze niste servicii religioase si sa multumeasca "clientii". Iarasi zic, cinste acelui preot!
Sa va lumineze Dumnezeu si sa ii dea sanatate pruncului!
in tot discursul de mai sus nu faceti decat presupuneri de rea credinta despre mine/noi. dar, daca asta va face sa va simtiti bine, eu ma bucur. crestineste.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 03.12.2012, 10:53:09
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Și până la urmă cum a rămas?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
Răspunde

Tags
botez, conditionare, post, refz

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Intrebare legata de genealogia lui Iisus sophia Din Noul Testament 70 04.01.2013 14:15:42
Intrebare legata de Sarbatoarea Pomenirii Mortilor legionar Diverse Sarbatori 0 18.03.2011 21:29:16
Intrebare legata de biserica Panda701 Generalitati 12 24.03.2010 18:17:28
Intrebare legata de alcatuirea acatistelor sophia Rugaciuni 3 05.06.2009 20:27:51
intrebare ref la botez consuela Botezul 28 26.11.2007 01:52:08