Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 04.03.2016, 10:41:55
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
A cununa si a boteza sunt fapte crestinesti care au loc in biserica.
Sunt Sfinte Taine! Nu numai ceea ce ce întâmplă în biserică sunt "fapte creștinești". Și o masă după botez poate fi considerată tot o faptă creștinească, un mod de a-ți împărtăși bucuria cu cei dragi.

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
La petrecere, se poate imbraca intr-o tinuta mai sobra si sa evite dansul. Si apoi n-ar fi rau sa fie o petrecere mai putin galagioasa...
A petrece nu înseamnă neapărat chef, dans, horă. A petrece poate înseamna și ocuparea/petrecerea timpului într-un anumit fel alături de cineva.

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Esenta o constituie evenimentul religios, nu petrecerea, cum ne place sa credem...
Esența o constituie conviețuirea în pace și bucurie, atât în biserică cât și în afară, a ști cum să trăiești în armonie chiar și la o petrecere cu dans și multă gălăgie. Esența poate fi modul cum mă raportez față de Dumnezeu și față de apropele ținând cont de poruncile evanghelice care sunt cuprinse în porunca iubirii.

Last edited by ovidiu b.; 04.03.2016 at 10:49:31.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 04.03.2016, 13:29:32
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Problema s-a pus la modul dacă se poate, adică dacă există vreo regulă (canon) care ar putea opri botezul ținând cont de împrejurări (un deces în familia nașei).
Numai cea care a pus intrebarea stie ce a vrut sa afle.
Tu ai dreptate, se poate sa fie asa pusa problema.
Eu nu stiu daca doliul interzice unei persoane a participa la o alta actiune in biserica. Totusi trebuie sa respectam si mortii.
Dar sunt situatii in care starea omului conteaza mai mult decat regula bisericeasca. In sensul ca si daca nu este interzis un lucru, daca persoana nu poate, nu poti s-o fortezi.

Si daca voi spuneti ca ai voie sa faci fapte crestinesti in biserica cand ti-a murit cineva, mai ales daca era o persoana apropiata (mama, tata, sot, copil), mie nu mi se pare corect. Adica nu stiu, inseamna ca nu ne pasa de cel decedat. Nu avem durere, nimic.
Eu n-as putea si nici n-as cere altuia sa faca asta.

Si sa spunem ca cei in cauza vor sa serbeze totusi cumva evenimentul, macar cu o masa la restaurant. Ei sunt in voie buna si trebuie totusi sa respecte nasii care sunt tristi. Cumva nu este in regula.

Stiu un caz cand o persoana in doliu a fost invitata la o nunta si a fost aiurea. Ea in negru, cu tristetile ei nu s-a simtit bine, lumea din jur putin deranjata in veselia lor.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #23  
Vechi 04.03.2016, 13:46:32
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

@ofemeie, poate e putin tarziu sfatul, tinand cont de postul initial

Eu as privi putin lucrurile putin altfel, poate dintr-o perspectiva mai optimista, putin altfel decat tine.

Ti-as recomanda sa faci cateva lucruri importante pentru tine si pentru viata ta.


1. Trebuie sa te apropii de Dumnezeu. Sa stii ca Dumnezeu este fundamentul, temelia vietii noastre.
Toti vor pleca de langa noi, Dumnezeu ramane langa noi intreaga viata. Nimic fara Dumnezeu in viata asta, altfel cadem in gropi mari din care nu mai iesim deloc.
Sa te duci sa te inchini in fiecare saptamana la o Biserica e suficient, dar sa incepi sa faci asta in fiecare saptamana. Si usor usor aduna cate putin la asta.


2. Fa rugaciune catre Dumnezeu si cere ajutor pentru tine si pentru copilul tau.
Draga mea, ai o viata in fata, o viata frumoasa.
Legat de sotul tau, sa stii ca toti oamenii suntem slabi, eu unul nu l-as judeca prea mult. Barbatii sunt extrem de slabi, asta e firea lor. Daca a fost si departe de tine...

Eu ti-as zice sa te rogi 40 de zile unui sfant drag tie, eu ti-as zice sfantului Spiridon, citeste Acatistul lui, si roaga-l daca se poate face ceva sa te ajute, daca nu sa te ajute sa-ti refaci viata. Si du-te la biserica in timpul asta. Si Dumnezeu o sa te ajute.

3. Ai o viata frumoasa in fata. Daca omul acela a decis lucrul asta pentru el, trebuie sa poti continua fara el.
Eu iti zic ca poti sa gasesti oameni deosebit de frumosi, poate mai seriosi, cu care sa ai o viata cum nu poti sa crezi.

O sa fie toate bine, ridica-te putin si tu, si cere si de la Dumnezeu sa te ajute, si lucrurile vor fi frumoase.

Last edited by gpalama; 04.03.2016 at 13:48:41.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 05.03.2016, 07:53:32
Demetrius Demetrius is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirabela_april Vezi mesajul
Bună ziua! Aș dori să-mi spuneți dacă nașei i-a decedat tatăl recent, ne mai poate cununa / boteza fetița în mai?! Vă mulțumesc și aștept răspunsul dvs.!
Cununia este o taina a Bisericii, dar se refera la binecuvantarea unei legaturi lumesti(trupesti), pe cand botezul este o taina dumnezeiasca fereritoare la intrarea unui suflet in imparatia lui Dumnezeu.
Prin urmare, cununia s-ar putea sa aduca atingere doliului, dar botezul nicidecum, deoarece botezul are toate prioritatile si derogarile posibile.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #25  
Vechi 05.03.2016, 13:21:59
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

@Ovidiu.B Ma raportez la istorie si la stramosii nostrii care aveau o credinta de 1000 de ori mai mare ca noi.
Normal in sensul ca era ceva obisnuit ptr. romanii din trecut sa aibe hore; iar Biserica nu era impotriva acestui obicei, din contra. De exemplu, la hore se cunosteau viitorii miri - supravegheati de parinti. Nu erau spectacol, cum sunt astazi; erau parte din viata fiecarui roman. Asa cum majoritatea romanilor (aici ma refer la barbati) stiau un instrument muzical, deobicei fluierul/naiul; sau stiau sa sculpteze in lemn.

Last edited by Parascheva16; 05.03.2016 at 13:25:42.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 05.03.2016, 13:40:07
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.220
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Cununia este o taina a Bisericii, dar se refera la binecuvantarea unei legaturi lumesti(trupesti).
Dacă e taină, cum poate să aibă de-a face doar cu trupul? Mirii care se unesc „în Hristos și în Biserică” o fac doar trupește/lumește? Sufletele unde și le lasă? În duh nu participă?
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #27  
Vechi 05.03.2016, 14:26:22
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Dacă e taină, cum poate să aibă de-a face doar cu trupul? Mirii care se unesc „în Hristos și în Biserică” o fac doar trupește/lumește? Sufletele unde și le lasă? În duh nu participă?
Nu. Ca n-auzi ca s-a dat drumul, ura!!!, la desfranare?
Reply With Quote
  #28  
Vechi 05.03.2016, 16:25:46
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Cununia este o taina a Bisericii, (...), pe cand botezul este o taina dumnezeiasca.
Deci, dintre cele sapte Taine (sapte: am zis bine ?) unele sunt ale Bisericii, iar altele sunt dumnezeiesti ? Pe ce criterii le putem deosebi ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #29  
Vechi 05.03.2016, 18:31:15
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul

Si sa spunem ca cei in cauza vor sa serbeze totusi cumva evenimentul, macar cu o masa la restaurant. Ei sunt in voie buna si trebuie totusi sa respecte nasii care sunt tristi. Cumva nu este in regula.
Bucuria duhovniceasca a nasitului e diferita de bucuria lumeasca. Cu atat mai mult e diferita de tristetea lumeasca.
Si inca, bucuria duhovniceasca e leac bun pentru nefericirea lumeasca.


P.S. Sophia, poate iti va suna un pic straniu: simtamintele lumesti si cele duhovnicesti nu sunt de aceeasi natura, nici nu au "loc" in aceleasi camari ale mintii.
Casa sufletului e mai mare decat credem, desi incaperile ei comunica prin coridoare secrete, mai mult sau mai putin intortocheate.
Ce-ai zice daca ti-as spune ca, la propriu, locul unde se petrec intamplarile duhovnicesti (de pilda bucuria Botezului) e pe fundul unui mare ocean, intr-un castel nemaivazut pe pamant dar asemanator cu acelea desenate in cartile de povesti pentru copii? E un castel pazit de un capcaun si de mama lui si, ca sa scapi de acolo, musai tre sa tai din picior cate o halca de carne pe care sa o pui in cioc, la rastimpuri, gheonoaiei...
Reply With Quote
  #30  
Vechi 05.03.2016, 19:21:45
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Poate ca ai dreptate.
Dar nu inteleg notiunile. Eu sunt doar un om.
Ce inseamna pentru tine bucurie sau tristete duhovniceasca?
Cum le percepi adica si cum se diferentiaza de cele lumesti?

Eu nu inteleg asta.
Eu stiu ca daca mi-ar muri cineva drag mi-ar trebui un pic de timp. N-as putea sa ma duc o vreme sa ma bucur, sa petrec, sa ma bucur (indiferent de cel fel).
Mi-ar trebui timpul asta si respectul fata de fiinta pierduta.
Si asta ar in acelasi timp si respect pentru fiinta draga pe care o botez/cunun. Sa ma duc acolo cu sufletul usor si cu gandul numai la ceea ce fac atunci.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare