Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 23.02.2014, 00:34:17
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit "I-ai da jacheta ta lui Johannes?"

Membrii organizatiei SOS Children's Villages din Norvegia, au facut o campanie de constientizare a greutatilor cu care se confrunta copiii din Siria. Au filmat timp de doua zile reactiile locuitorilor din Oslo la vederea unui copil de 11 ani care statea nesupravegheat si imbracat subtire, in frig, intr-o statie de autobuz.

Campania desfasurata de asociatia din Norvegia are ca scop strangerea de fonduri pentru cumpararea de haine groase si de saltele pentru copiii din Siria.

http://www.youtube.com/watch?v=L9O8j9QPZc8
  #2  
Vechi 23.02.2014, 11:30:40
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Blonda nu i-a dat nimic :)
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #3  
Vechi 23.02.2014, 19:15:30
Daniel_Ortodox Daniel_Ortodox is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.01.2013
Locație: pămîntul omenirii căzute
Religia: Ortodox
Mesaje: 428
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Daniel_Ortodox
Implicit

Doamne ajută.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Blonda nu i-a dat nimic :)
Alin B., frate, ce afirmație constructivă și de ajutor spre mîntuire ai făcut !

Sunt ironic, și nu, nu te judec !
Ți-am spus aceste cuvinte, pentru că smintești ! Ești pricină de sminteală, de poticnire, de tulburare și mîhnire, direct și indirect.

Ți-am urmărit posturile cu atenție, și te văd, te simt agitat, vrei să pari înțelept, să fi apreciat peste măsura care o meriți, dar nu faci nimic să meriți acea măsură, cu smerenie; nu te silești, să devii îmbunătățit, cu discernămînt, iubitor... Îți lipsește ceva, cauți, te frămînți, trăiești pe lîngă acest forum, te hrănești cumva cu el... Crezînd că aici găsești ceea ce cauți. Ești tulburat și apăsat cumva și nu reușești să te liniștești... Nu-i bine...

Iartă-mă dacă crezi că am intenții rele spunînd ce am spus, te iubesc în Domnul și chiar vreau să te ajut, în primul rînd pentru că smintești pe alții cu ceea ce spui, adesea, în multe posturi scrise de tine, deșii înafară de a mă ruga pentru tine, nu văd cum să te ajut, ai caracterul deja format. Doar Hristos te mai schimbă.

Te rog, fi mai atent la posturile tale, să nu mai smintești, că știi ce spune Scriptura despre cei ce smintesc pe alții.

Iertare.

Și ca să fiu off-topic, da, i-aș da jacheta lui Ioan, dar aș dori să nu mă vadă nimeni, cum învață Scriptura, cînd facem milostenie.

Bucurii.

Last edited by Daniel_Ortodox; 23.02.2014 at 19:20:05.
  #4  
Vechi 23.02.2014, 20:20:31
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
Ți-am spus aceste cuvinte, pentru că smintești ! Ești pricină de sminteală, de poticnire, de tulburare și mîhnire, direct și indirect.

... vrei să pari înțelept, să fi apreciat peste măsura care o meriți, dar nu faci nimic să meriți acea măsură,
..... te frămînți, trăiești pe lîngă acest forum, te hrănești cumva cu el... .
-este adevat ce zici ca e pricină de sminteală, de poticnire, de tulburare și mîhnire
-isi hraneste orgoliul postand pe forum
  #5  
Vechi 23.02.2014, 22:56:55
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Fiecare are postări bune și mai puțin bune. Unele mai relaxate dau naștere la interpretări ca acestea... Dar de aici și până la a spune că își hrănește orgoliul postând pe forum este cale lungă. Fără supărare, nu cred că aveți dreptate în ceea ce îl privește pe Alin. Eu din contră, cred că vrea să ajute, în general, și are o abordare minuțioasă a problemei. Iar uneori mai și glumește, că oameni suntem. După spusele Sf. Antonie cel Mare nu e bine să întindem prea tare arcul cu frații, mai și glumim din când în când.

Referitor strict la topic - teoria ca teoria, dar practica ne mănâncă. Nu știu ce-aș face dacă într-adevăr m-aș întâlni cu un baiețel zgribulit de frig, poate că l-aș lua și l-as duce undeva la căldură... dar eu una nu mă pot lăuda că mi-aș da haina de pe mine. (odată însă i-am dat o pereche de mănuși unei bătrânici, dar desigur este mai ușor să te lipsești de niște mănuși decât de o haină).

PS: tot respectul pentru reacția norvegienilor din videoclip . și nu sunt ortodocși cu acte ca noi !

Last edited by mirela.t; 23.02.2014 at 23:02:03.
  #6  
Vechi 23.02.2014, 23:29:03
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
Și ca să fiu off-topic, da, i-aș da jacheta lui Ioan, dar aș dori să nu mă vadă nimeni, cum învață Scriptura, cînd facem milostenie.
Nici cei ce l-au imbracat pe baietel nu stiau ca sunt filmati, totul a fost inregistrat cu camera ascunsa. A reactionat fiecare dupa sufletul si masura lui. Reactiile omanenilor sunt impresionante. Este de apreciat ca mai sunt organizatii ce se gandesc si la copiii din Siria si incearca sa le atraga oamenilor atentia asupra situatiilor dramatice in care se afla acestia.
  #7  
Vechi 24.02.2014, 01:40:27
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Fiecare are postări bune și mai puțin bune. Unele mai relaxate dau naștere la interpretări ca acestea... Dar de aici și până la a spune că își hrănește orgoliul postând pe forum este cale lungă. Fără supărare, nu cred că aveți dreptate în ceea ce îl privește pe Alin. Eu din contră, cred că vrea să ajute, în general, și are o abordare minuțioasă a problemei. Iar uneori mai și glumește, că oameni suntem. După spusele Sf. Antonie cel Mare nu e bine să întindem prea tare arcul cu frații, mai și glumim din când în când.

Referitor strict la topic - teoria ca teoria, dar practica ne mănâncă. Nu știu ce-aș face dacă într-adevăr m-aș întâlni cu un baiețel zgribulit de frig, poate că l-aș lua și l-as duce undeva la căldură... dar eu una nu mă pot lăuda că mi-aș da haina de pe mine. (odată însă i-am dat o pereche de mănuși unei bătrânici, dar desigur este mai ușor să te lipsești de niște mănuși decât de o haină).

PS: tot respectul pentru reacția norvegienilor din videoclip . și nu sunt ortodocși cu acte ca noi !
Abordarea minutioasa e o exagerare, iar glumele lui sunt mai degraba sarcasm curat. Dar bine faci Mirela, ca il incurajezi, ca sa nu cada saracul in deznadejde.
  #8  
Vechi 24.02.2014, 10:14:47
Dalian's Avatar
Dalian Dalian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2012
Locație: Cernica
Mesaje: 539
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
Doamne ajută.
Alin B., frate, ce afirmație constructivă și de ajutor spre mîntuire ai făcut !

Sunt ironic, și nu, nu te judec !
Ți-am spus aceste cuvinte, pentru că smintești ! Ești pricină de sminteală, de poticnire, de tulburare și mîhnire, direct și indirect.

Ți-am urmărit posturile cu atenție, și te văd, te simt agitat, vrei să pari înțelept, să fi apreciat peste măsura care o meriți, dar nu faci nimic să meriți acea măsură, cu smerenie; nu te silești, să devii îmbunătățit, cu discernămînt, iubitor... Îți lipsește ceva, cauți, te frămînți, trăiești pe lîngă acest forum, te hrănești cumva cu el... Crezînd că aici găsești ceea ce cauți. Ești tulburat și apăsat cumva și nu reușești să te liniștești... Nu-i bine...

Iartă-mă dacă crezi că am intenții rele spunînd ce am spus, te iubesc în Domnul și chiar vreau să te ajut, în primul rînd pentru că smintești pe alții cu ceea ce spui, adesea, în multe posturi scrise de tine, deșii înafară de a mă ruga pentru tine, nu văd cum să te ajut, ai caracterul deja format. Doar Hristos te mai schimbă.

Te rog, fi mai atent la posturile tale, să nu mai smintești, că știi ce spune Scriptura despre cei ce smintesc pe alții.


Bucurii.
Ortodoxu Daniel, fara sa-l judece, si cu crestineasca bucurie, i-a tuflit cateva indesate lu` Alinache care la randu` lui il pocnise vartos pe alte topicuri. Si acum sunt fifty - fifty.

Daniele, nu mai bine-i dadeai tu lu` Alin aista frumoasa jacheta de mai sus intr-un mesaj privat, dorind să nu te vadă nimeni, cum învață Scriptura, cand faci milostenie?

Bucurii.

Last edited by Dalian; 24.02.2014 at 10:21:56.
  #9  
Vechi 24.02.2014, 11:27:38
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Lasa bre omuletzii sa se descarce,ca p'orma se duc nervosi acasa si isi bat nevestele :)
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #10  
Vechi 24.02.2014, 11:42:11
mihai07
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
Doamne ajută.

Sunt ironic, și nu, nu te judec !


Ți-am urmărit posturile cu atenție, și te văd, te simt agitat, vrei să pari înțelept, să fi apreciat peste măsura care o meriți, dar nu faci nimic să meriți acea măsură, cu smerenie; nu te silești, să devii îmbunătățit, cu discernămînt, iubitor... Îți lipsește ceva, cauți, te frămînți, trăiești pe lîngă acest forum, te hrănești cumva cu el... Crezînd că aici găsești ceea ce cauți. Ești tulburat și apăsat cumva și nu reușești să te liniștești... Nu-i bine...
\
Sa avem grija la contradictii si sa incercam sa ne facm propria radiografie, nu pe a altora.
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare