Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Botezul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 24.06.2010, 18:33:29
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit Un prunc mort nu poate fi botezat

Astazi am aflat ca in Moldova, exista obiceiul ca in ziua de praznuire a Nasterii Sfantului Ioan Botezatorul sa fie botezati toti copiii care au murit fara sa primeasca botezul. Nasa vine la biserica cu o lumanare si cu hainutele pe care ar fi urmat sa le poarte copilul. Daca a fost baiat primeste numele de Ion, iar daca a fost fata de Ioana. Din cate am inteles preotul sfinteste apa si cu busuiocul inmuiat in apa din cristelnita stropeste hainele.

E un obicei foarte grav, care ar trebui pedepsit cu caterisirea preotilor care fac acest lucru.


Reply With Quote
  #2  
Vechi 24.06.2010, 19:35:16
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Astazi am aflat ca in Moldova, exista obiceiul ca in ziua de praznuire a Nasterii Sfantului Ioan Botezatorul sa fie botezati toti copiii care au murit fara sa primeasca botezul. Nasa vine la biserica cu o lumanare si cu hainutele pe care ar fi urmat sa le poarte copilul. Daca a fost baiat primeste numele de Ion, iar daca a fost fata de Ioana. Din cate am inteles preotul sfinteste apa si cu busuiocul inmuiat in apa din cristelnita stropeste hainele.

E un obicei foarte grav, care ar trebui pedepsit cu caterisirea preotilor care fac acest lucru.


aia numai Biserica Ortodoxa nu poate fi. sf.taine se dau doar celor vii.
practic, ce anume boteaza preotul?
sau e doar o randuiala de punere a numelui?
as fi curioasa pe ce anume se bazeaza.

si totusi care e invatatura BO despre cei care au murit nebotezati?

e clar ce zice Scriptura: "de nu se va naste cineva din apa si din Duh, nu va intra in imparatia cerurilor", dar in iubirea Lui, Dumnezeu are oare pentru acestia o alta randuiala despre care nu stim nimic din Scriptura?

stiut fiind ca cele scrise in Scriptura sunt adevarate doar ca nu epuizeaza tot dupa cum a zis Hristos atunci :“Multe mai am a va spune, dar acum nu le puteți purta".
Reply With Quote
  #3  
Vechi 24.06.2010, 21:05:10
4ndreea 4ndreea is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.10.2009
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 59
Implicit

Costel, ai citit articolul din Ziarul "Lumina" de azi? :)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 24.06.2010, 22:27:41
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Astazi am aflat ca in Moldova, exista obiceiul ca in ziua de praznuire a Nasterii Sfantului Ioan Botezatorul sa fie botezati toti copiii care au murit fara sa primeasca botezul. Nasa vine la biserica cu o lumanare si cu hainutele pe care ar fi urmat sa le poarte copilul. Daca a fost baiat primeste numele de Ion, iar daca a fost fata de Ioana. Din cate am inteles preotul sfinteste apa si cu busuiocul inmuiat in apa din cristelnita stropeste hainele.

E un obicei foarte grav, care ar trebui pedepsit cu caterisirea preotilor care fac acest lucru.


In Moldova?????? Unde?
Reply With Quote
  #5  
Vechi 24.06.2010, 23:41:10
4ndreea 4ndreea is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.10.2009
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 59
Implicit

Desi sunt din Moldova, nu am auzit cum ca de sanziene s-ar face aceast ritual. Stiam ca se mai obisnuia ca unii preoti sa boteze copii morti, desi nu e deloc recomandat acest lucru.

Acum am gasit articolul si pe internet. Click AICI!!!
Reply With Quote
Răspunde

Tags
botez, prunci

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Pentru inima unui prunc N.Priceputu Umanitare 10 10.12.2012 23:01:53
Un alt roman mort la Londra lacrimi Umanitare 4 24.10.2011 14:45:21
ce fel de catolic poate fi cel botezat ortodox MariaB Biserica Romano-Catolica 15 30.10.2010 17:55:32
Casatoria unei virgine cu un mort DraGos Generalitati 20 10.12.2009 17:50:37
MORT DE DOUA ZILE cozia Pocainta 7 20.09.2008 20:42:03