Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 20.02.2009, 13:02:04
adorcrysti
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit In desert se tulbura tot muritorul

http://www.crestinortodox.ro/cuvinte...-tot-muritorul
Reply With Quote
  #22  
Vechi 20.02.2009, 13:37:45
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adorcrysti Vezi mesajul
Miera de albine este un produs vegetal .
De cind are albina frunze?
Reply With Quote
  #23  
Vechi 20.02.2009, 13:46:59
adorcrysti
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Buna.Tin sa spun ca mi-a placut gluma ta,bmd.Mierea este produs vegetal datorita faptului ca albina pe care tu o consideri animal si care nu e decat o insecta,scumpa faptura a Lui Dumnezeu,produce mierea prin extractie din plante,asadar mierea este un aliment sanatos si recomandat si:
http://www.reflexo-vital.ro/mierea-s...ortante-s.html
Reply With Quote
  #24  
Vechi 20.02.2009, 14:39:46
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Stai ca mai am una:

Vaca care eu o consider tot un animal, chiar daca nu-i decit un mamifer, scumpa faptura a lui Dumnezeu, produce laptele prin extractia lui din plante,asadar laptele este un aliment sanatos si recomandat.

Si pentru ca am observat ca n-ai citit mesajul meu de pe pagina anterioara ma citez singur (tot nu ma citeaza nimenea!)

"Dupa sistematica biologica albinele fac parte din rangul animal iar mierea nu-i doar nectar adunat ci acest nectar este amestecat cu enzime ale albinei (prozaic contine albina asa cum laptele contine vaca)."
Reply With Quote
  #25  
Vechi 20.02.2009, 14:45:50
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Hai ca deja ati dat-o in sf-uri cu cea miere.
De cand lumea si pamantul,mierea de albine a fost si este considerata un aliment de post.Nu exista dubiu in acest sens.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #26  
Vechi 20.02.2009, 14:52:57
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Multumesc, ory, pentru sfaturile tale in ce priveste mierea. Voi fi atenta sa nu o pun in bautura fierbine. Si eu o mai foloseam in ceai si sodou.
Dar starile de anxietate imi e greu sa cred ca sunt provocate de miere. Poate fi doar o coincidenta.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 20.02.2009, 14:54:58
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nici eu n-am nici o indoiala ca mierea nu-i de post pentru ca asa am mostenit din familie; in plus chiar mincare nu-i! Mi se par doar amuzante astfel de topice care cauta sa despice firul in 4 si atunci rautatea din mine ma face sa mai adug si eu "abureala". Sper ca n-am suparat pe nimeni. Sint multe astfel de alimente care nu par a fi de post: melcii, scoicile, lacustele...dar eu zic ca-i pierdere de vreme sa ne framintam daca chiar o fi sau nu de post. Romanul o tine pe cartofi si varza tot postul si isi aduce aminte ca mai important este ce scoti din gura decit ce bagi in ea!
Reply With Quote
  #28  
Vechi 20.02.2009, 14:57:43
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bmd Vezi mesajul
De cind are albina frunze?
Are frunze de cand i-au crescut pe tulpina!
Uite, Marius, te-am citat, ca sa nu ajungi sa-ti smulgi tot parul din cap!
Reply With Quote
  #29  
Vechi 20.02.2009, 15:00:25
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

E sau nu e de post? Nu stiu. Dar a spune ca e un produs vegetal e o prostie. Polenul e produs vegetal. Mierea e produsa de albine, e amestecata cu secretiile lor stomacale. Este un produs animal.

Albina este o insecta? Carui regn apartin insectele, daca nu Animalia?

Citat:
În prealabil postat de axios Vezi mesajul
si daca mai vreti si alte exemple de produse de post sub semnul intrebarii, iata: fructele de mare. sepia, calamarii, caracatita, scoicile - toate sunt de post si se mananca in Sfantul Munte. de ce? pentru ca nu au sange.
Gresit, doar pentru ca nu au sange rosu ca mamiferele nu inseamna ca nu au sange. Sistemul lor circulator pe ce merge? Inima ce pompeaza, benzina?
Reply With Quote
  #30  
Vechi 20.02.2009, 15:48:30
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

nu va mai luatzi dupa regnuri, ca aia care le-au plasmuit shi impartzit n-au avut habar... au fost darvinishti atei...

dar daca vretzi sa shtitzi care erau mancarurile curate shi admise a fi consumate atunci cititzi din VT, dar tzinetzi seama ca nu e voie carnea cu snage...

iar daca vretzi sa shtitzi ce e de dulce?

poi toate alea care va plac:
prajituri, torturi, dulciuri, inghetzata, fripturi, gratare, carnatzi, salate cu maioneze, alcoolul, berea, cafeaua, tzigara, fumul, barfa, cearta, mania, ura shi piszma, ouale, branza, laptele, carnea, ulei (inclusiv de masline, maslinele), slanina, unsoare, jumere, juMare, juslaoaju... "degeaba te lauzi ca nu mananci carne iar pe fratele tau IL MAMANCI CU FULGI CU TOT, te manii shi te nemultzumeshti shi ii mananci shi sufletul shi carnea cu sangele lui cu tot ca o fiara rapitoare" (ceva de genul asta zice sf Ioan Gura de Aur) deci dejgeaba te lauzi ca nu mananci carne in timp ce...

dar trebuie sa te gandeshti shi la pofta ta, de exemplu, eu ash putea manaca numai aluaturi shi paine shi sucuri dar ash manca pana m-ash umfla... asha ca a zis Trambitza nr 3 ca la ce pofteshti, ce-tzi place cu multa pofta, shi la aia sa posteshti... ca unii se simt asha foarte puternici... dar aia e puterea de a pofti shi visa...

deci shi la nadejdea in viseSF in nalucifariferizabilitaztiSF trebuie sa posteshti... ca pofta e mare... shi ispita e multa,

dar cel mai mult trebuie postit la poama aia dulce ca mierea, ca o miere din pareri dulci de sine, in care se intalnesc goliciunile straine asha ca nishte poame duuuulci, foarte dulci, mai ales cand se inesc prilejurile de a gusta, o limba, o privire, o sulimeneala, o vrajeala, o ocheada, un filaj, un flirt, o admirare a poamelor... ca sa nu ajungi jegxy de aia, ca sa nu ajungi un jegxy, asha cum e la moda de cand e gLumea...

deci:
rabaree, rabdarica`, rabdaroi ca altfel te preschimbi in moroi

dar postul fara rugaciune shi milostenie este ca un inger fara o aripa...
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mai dulce ca mierea: Doctrina Sf.Parinti geo.nektarios Despre Biserica Ortodoxa in general 53 08.07.2010 18:20:06