Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 06.05.2012, 12:45:55
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
Acesta este un forum declarat crestin ortodox, adica adresat acelora care cred si marturisesc pe Dumnezeu, Sfanta Treime...
Pe dumneata ce te-a determinat sa-ti postezi parerile despre sex, homosexuali, indoirea de existenta lui Dumnezeu, preoti, televiziune, carti ori triburile native americane, tocmai aici si nu in alta parte?
Ce te-a atras aici?
s-a ratacit bietul om si a nimerit unde nu a vrut el.de mai vegeteaza pe aici nitel poate isi revine.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 06.05.2012, 13:54:21
Arktinen Susi Arktinen Susi is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.05.2012
Locație: Terra
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 18
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Arktinen Susi Send a message via Skype™ to Arktinen Susi
Implicit

Veniti cu argumente concrete nu doar cu replici gen Dumnezeu e iubire si mai stiu eu ce.
Am cumparat de la biserica o carticica si cred ca primele 5 pagini se repeta intr-una Dumnezeu e iubire Dumnezeu e lumina si tot asa.
Daca intreb pe cineva de ce crede in Dumnezeu imi va raspunde ca asa trebuie fara nici un argument mai concret.
Si ma deranjeaza faptul ca orice s-ar intampla pe lumea asta totul se zice ca e venit de la Dumnezeu spre ex: daca doi oameni fac accident de masina aud replici gen asa a vrut Dumenzeu,iar asta pt mine asta este o porcarie, ba din contra daca acei oameni ar fi condus cu gija accidentul nu ar fi avut loc.
Si cat despre partea ca avem ratiune lamuriti-ma in privinta acelor persoane care sufera de handicap,car nu pot vorbii si mai stiu eu ce?acele persoane cum pot deosebi si/sau alege intre ce-i bun si ce-i rau,ele nici macar nu stiu daca exista sau nu un Dumnezeu sau un Diavol.
Iar despre surdo-muti acei oameni cum s epot spovedi la biserica.
Din punctul meu de vedere religia este cea mai banala inventie,am auzit ca n-ai voie sa te casatoresti cu o persoana daca este de alta religie,din cate stiu eu parca exista un Dumnezeu iar religiile is cu miile,daca vreau sa iau o asiatica de nevasta asta nu ar trebui considerat pacat deoarece acea femeie e tot copil al lui Dumnezeu.
Dumnezeu parca era unul,religia ce rol are?
Pentru mine religia inseamna discriminare si rasism.
Sa va zic ceva,datorita religiei mi-am pierdut credinta in Dumnezeu,atatea traditii si bataie de cap.
Daca ma duc pe o insula plina de bastinasi aia habar n-au ce-i ala Dumnezeu si la pariu ca gasesc alte traditii.
Nu am gresit topicul,am scris toate acestea sa aflu raspunsuri si sa ma lamuriti cu argumente concrete.


"Nu am întâlnit în viața mea persoane mai vesele și mai fericite decât călugărițele. Cunoașteți mulți creștini trăitori ? Câți dintre ei erau deprimați ? Ia vedeți, nu cumva între Dumnezeu și urâciunea sufletului există o legătură, dar ea e cam inversă decât aceea care vă închipuiți: nu cumva cu cât de depărtezi de Dumnezeu te cuprinde urâtul ?"

La fel ca si mine a-ti intalnit persoane care probabil va fascinau asa cum pe mine ma fascineaza o anumita formatie iar prin melodiile lor par persoane vesele si de treaba probabil lipsite de pacat,dar stim unul din noi ce fac defapt acele persoane in viata de zi cu zi?Nu cred.
Cat despre maicute nici ele nu-s asa Pure si asta am vazuto eu si recunosc nimeni nu este perfect,dar dc sa te dai drept ceva ce nu esti si sa minti o lume intreaga?

Ce m-a facut sa postez aici pareri despre homosexualitate,carti si nativi americani este pentru ca doresc raspunsuri si explicatii la intrebarile de mai sus,deoarece sa fiu sincer nu sunt 100% necredincios,sunt undeva la mijloc si am nevoie de ajutor,doar lamuriti-ma atata tot.

Multumesc anticipat.

Last edited by Arktinen Susi; 06.05.2012 at 14:21:04.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 06.05.2012, 14:12:45
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Arktinen Susi Vezi mesajul
Dumnezeu parca era unul,religia ce rol are?
Pentru mine religia inseamna discriminare si rasism.
Acuma, haide să ne lămurim: fie ai deja răspunsul, fie cauți un răspuns.

În ipoteza a doua, putem pleca de la constatarea simplă că religia, după cum ne arată o simplă analiză etimologică, are rolul de construi o punte între om și divinitate. Religia este sistemul în interiorul căruia interacționăm cu Dumnezeu. Mai multe aici:

http://www.newadvent.org/cathen/12738a.htm

Citat:
În prealabil postat de Arktinen Susi Vezi mesajul
Sa va zic ceva,datorita religiei mi-am pierdut credinta in Dumnezeu,atatea traditii si bataie de cap.
Să îți zic și eu ceva, sunt ferm convins că nu ai întreprins un studiu asupra acestor tradiții despre care spui că ți-au stricat credința. Ce sunt ele, de unde provin, ce sensuri au, ce utilitate, ce scop, etc.

Pe de altă parte, ai perfectă dreptate - religia este mare bătaie de cap.

Last edited by MihaiG; 06.05.2012 at 14:15:26.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 06.05.2012, 14:26:41
Arktinen Susi Arktinen Susi is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.05.2012
Locație: Terra
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 18
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Arktinen Susi Send a message via Skype™ to Arktinen Susi
Implicit

dar ce-mi puteti spune despre persoanele care sufera de handicap,ele nici macar nu pot sa gandeasca,ele nu stiu nici macar ca s-au nascut dar sa mai aiba si ratiune sa leaga intre bine si rau, sa posteasca, sa se inchine etc.
Stim ca Dumnezeu a facut omul dupa chipul si asemanarea Sa,mai exact unde este asemanarea intre Dumnezeu si aceste persoane bolnave de handicap? :)
Reply With Quote
  #25  
Vechi 06.05.2012, 14:29:27
Arktinen Susi Arktinen Susi is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.05.2012
Locație: Terra
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 18
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Arktinen Susi Send a message via Skype™ to Arktinen Susi
Implicit

ceea ce am vrut sa zic cu alte religii si traditii este faptul ca spre exemplu daca plec intr-o alta tara acolo nu or sa fie sarbatorile care le avem noi aici.
La noi exista sarbatorile unde n-ai voie sa muncesti,sa speli,sa cosi,sa faci baie etc.
Pe cand in alte parti de lume nici nu exista asa ceva,intelegeti dumneavoastra ce vreau sa zic :)
Reply With Quote
  #26  
Vechi 06.05.2012, 14:33:26
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Arktinen Susi Vezi mesajul
dar ce-mi puteti spune despre persoanele care sufera de handicap,ele nici macar nu pot sa gandeasca,ele nu stiu nici macar ca s-au nascut dar sa mai aiba si ratiune sa leaga intre bine si rau, sa posteasca, sa se inchine etc.
Stim ca Dumnezeu a facut omul dupa chipul si asemanarea Sa,mai exact unde este asemanarea intre Dumnezeu si aceste persoane bolnave de handicap? :)
Dar tu te consideri, cumva, superior acestor persoane "bolnave de handicap" ? Există, undeva, o linie clară de demarcație între tine și ele ? Apreciezi că se vede mai bine chipul lui Dumnezeu în persoana ta decât în persoana lor ?
Reply With Quote
  #27  
Vechi 06.05.2012, 14:34:12
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Arktinen Susi Vezi mesajul
ceea ce am vrut sa zic cu alte religii si traditii este faptul ca spre exemplu daca plec intr-o alta tara acolo nu or sa fie sarbatorile care le avem noi aici.
La noi exista sarbatorile unde n-ai voie sa muncesti,sa speli,sa cosi,sa faci baie etc.
Pe cand in alte parti de lume nici nu exista asa ceva,
intelegeti dumneavoastra ce vreau sa zic :)
Și de aici ai tras concluzia că nu există Dumnezeu ? WOW !!!
Reply With Quote
  #28  
Vechi 06.05.2012, 14:38:29
Arktinen Susi Arktinen Susi is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.05.2012
Locație: Terra
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 18
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Arktinen Susi Send a message via Skype™ to Arktinen Susi
Implicit

Da asa am ajuns la concluzia ca nu exista Dumnezeu, acum refuzi sa raspunzi la intrebari pentru ca nu sti ce sa raspunzi?
Nu ma consider superior lor chiar imi pare rau de ele si mi-ash dori sa nu se fi nascut asa,nu ma cunosti asa bine,doar pentru ca n-am credinta totala nu inseamna ca am prejudecati, asa deci repet cum se inchina aceste persoane lui Dumnezeu daca el chiar exista si doreste ca noi sa-i oferin jertfa si sa ne rugam lui? ( aici m-am referit la ratiune,ca ai adus in discutie vorba despre ratiune,asa ca explica-mi unde este ratiunea )
Si daca incepi chiar cu shtouri,aroganta si ironii sa sti ca pot face si eu lucrul asta, deci fi rational si raspunde-mi te rog la intrebari.

Last edited by Arktinen Susi; 06.05.2012 at 14:46:51.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 06.05.2012, 14:56:09
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Arktinen Susi Vezi mesajul
Da asa am ajuns la concluzia ca nu exista Dumnezeu, acum refuzi sa raspunzi la intrebari pentru ca nu sti ce sa raspunzi?
Nu ma consider superior lor chiar imi pare rau de ele si mi-ash dori sa nu se fi nascut asa,nu ma cunosti asa bine,doar pentru ca n-am credinta totala nu inseamna ca am prejudecati, asa deci repet cum se inchina aceste persoane lui Dumnezeu daca el chiar exista si doreste ca noi sa-i oferin jertfa si sa ne rugam lui?
Si daca incepi chiar cu shtouri,aroganta si ironii sa sti ca pot face si eu lucrul asta, deci fi rational si raspunde-mi te rog la intrebari.
Nu era nicio ironie, ci doar o întrebare menită să-ți deschidă ochii asupra unui fapt foarte important, în perspectivă creștină: raportat la faptul creării noastre după chipul și asemănarea lui Dumnezeu, toți suntem handicapați.

Handicapul acesta este numit de Biserică păcat originar, sau păcat ancestral, sau fire căzută, și are prostul obicei de a se autopropaga - concupiscența ne împinge să păcătuim, păcatul ne îndepărtează de Dumnezeu și alimentează concupiscența.

Îți garantez că nici cei mai mari sfinți sau mistici creștini nu au avut convingerea că se închină lui Dumnezeu mai bine sau mai potrivit decât o persoană cu handicap mental. Dimpotrivă. Handicapul mental este de natură să amelioreze responsabilitatea, și, pe cale de consecință, gravitatea păcatului și consecințele acestuia.

Dumnezeu dorește ca noi să ne închinăm și să aducem jertfă după puterile noastre - de la cel care a primit mult, mult se va cere.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 06.05.2012, 15:53:06
FlaviusM FlaviusM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.09.2011
Mesaje: 325
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
Dumnezeu dorește ca noi să ne închinăm și să aducem jertfă după puterile noastre - de la cel care a primit mult, mult se va cere.
Si de ce anume doreste dumnezeu sa "ne închinăm și să aducem jertfă"?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Suntem nematurizati, cei ce credem in Dumnezeu? daniel_iordache Teologie si Stiinta 55 26.09.2008 18:58:54