Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #10  
Vechi 29.07.2013, 16:39:36
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de pisi Vezi mesajul
Asa este, aveti dreptate. Daca vrei si te ajuta Dumnezeu chiar poti sa le faci pe toate.
Eu cred insa ( pt ca am exemplul in fata) ca educatia pe care a primit o ea cat si colegii ei in facultate ii tine departe de aceste valori( familie Dumnezeu).
Sa dea bunul Dumnezeu ca ea sa fie o exceptie :-).

Ce sfat sa ii dau data viitoare cand o sa purtam o discutie despre importanta familiei si a carierei?
Multumesc
In viata multor oameni Dumnezeu nu are loc. Asta se intampla pentru ca oamenii nu vor sa-I faca loc, considera ca sunt fericiti traind altfel decat ne-a invatat Dumnezeu.

Valorile de care pomeniti poate nu sunt pe lista ei de prioritati si cu toata dragostea pe care o aveti, manifestata in dorinta de a o ajuta, nu cred ca veti putea pana cand nu va intelege ea singura ce este cu adevarat important in aceasta viata.

Tot ce este frumos se dobandeste cu greu (familie, copii), implica multa osteneala, suferinta, lupta, iar omul de multe ori nu vrea sa mai lupte, nu vrea sa duca greul si cauta un loc cat mai odihnitor.

Eu am invatat in multe imprejurari ca nu este bine sa dai sfaturi daca nu iti sunt cerute, chiar daca faci asta cu cea mai buna intentie si cu cele mai bune ganduri. Omul nu prea este miscat de vorbe, are nevoie de mila lui Dumnezeu si luminarea mintii ca sa inteleaga esenta vietii.
Reply With Quote