Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 03.10.2021, 09:46:21
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.042
Implicit Singurul Învățător - Adevărata Biserică - Adevărații închinători

Haideți sa vedem puțin niște aspecte legate de cine ar fi singura autoritate în materie "învățătură", "biserică", "închinare".

Practic acest triunghi Învățător - Biserică - Închinare este temelia.

Matei Capitolul 23

"1.Atunci a vorbit Iisus mulțimilor și ucenicilor Săi,
2.Zicând: Cărturarii și fariseii au șezut în scaunul lui Moise;
3. Deci toate câte vă vor zice vouă, faceți-le și păziți-le; dar după faptele lor nu faceți, că ei zic, dar nu fac."

Vedem și sursa de inspirație pentru sintagma "Fa ce zice popa, nu ce face popa...

Hai sa mai vedem ce fac acești cărturari și farisei și dacă cumva găsim niște asemănări între ei și actualii mari" teologi "și clerici și capi ai bisericilor, o sa vedem și cine e singurul cap al bisericii....

" 4.Că leagă sarcini grele și cu anevoie de purtat și le pun pe umerii oamenilor, iar ei nici cu degetul nu voiesc să le miște."

Deci și aceea preferau sa dea canoane grele, și sa umple totul cu tot felul de reguli care impovarau oamenii, iar ei continuau sa rămână niște ipocriți care nu le practicau...

" 5.Toate faptele lor le fac ca să fie priviți de oameni; căci își lățesc filacteriile și își măresc ciucurii de pe poale.
6.Și le place să stea în capul mesei la ospețe și în băncile dintâi, în sinagogi,
7.Și să li se plece lumea în piețe și să fie numiți de oameni: Rabi."(Învățător)

Mai știm destui cărora le place sa își etaleze mantiile și toate veșmintele pline cu aur, și se împing mereu în capul mesei și dau numa" binecuvântări ", și dau mână spre sărutat, și se și se închina destui lor și ii numesc părinți și prea sfințiti și prea fericiți...

Rețineți, cuvintele acestea Iisus le spune.... Care mai spune în continuare...

" 8.Voi însă să nu vă numiți rabi, că unul este Învățătorul vostru: Hristos, iar voi toți sunteți frați.
9.Și tată al vostru să nu numiți pe pământ, că Tatăl vostru unul este, Cel din ceruri.
10.Nici învățători să nu vă numiți, că Învățătorul vostru este unul: Hristos."

Deci este destul de clar, unul este Învățător, Iisus Hristos, iar noi trebuie sa, ne numit frați,nu părinți, nu prea, sfințiti, nu prea fericiți... Nu exista dascăli ai bisericii, învățători.... Singurul este Hristos... Despre felurite atributii ale fiecăruia în Biserica, este cu totul altceva, dar vom vorbi despre ele în Închinare...

Sa mai vedem ce spune Hristos despre acești cărturari și farisei, care sa, nu uitam "slujeau" Casa Tatălui Său, cum pretind și cei de azi ca îl "slujesc" pe Hristos...

"13.Vai vouă, cărturarilor și fariseilor fățarnici! Că închideți împărăția cerurilor înaintea oamenilor; că voi nu intrați, și nici pe cei ce vor să intre nu-i lăsați.
14.Vai vouă, cărturarilor și fariseilor fățarnici! Că mâncați casele văduvelor și cu fățărnicie vă rugați îndelung; pentru aceasta mai multă osândă veți lua.
15.Vai vouă, cărturarilor și fariseilor fățarnici! Că înconjurați marea și uscatul ca să faceți un ucenic, și dacă l-ați făcut, îl faceți fiu al gheenei și îndoit decât voi.
16.Vai vouă, călăuze oarbe, care ziceți: Cel ce se va jura pe templu nu este cu nimic legat, dar cel ce se va jura pe aurul templului este legat.
17.Nebuni și orbi! Ce este mai mare, aurul sau templul care sfințește aurul?"

Da, cuvinte grele venite de la Hristos, nu I de mirare ca L-au vrut răstignit...

23.Vai vouă, cărturarilor și fariseilor fățarnici! Că dați zeciuială din izmă, din mărar și din chimen, dar ați lăsat părțile mai grele ale Legii: judecata, mila și credința; pe acestea trebuia să le faceți și pe acelea să nu le lăsați
24.Călăuze oarbe care strecurați țânțarul și înghițiți cămila!
25.Vai vouă, cărturarilor și fariseilor fățarnici! Că voi curățiți partea din afară a paharului și a blidului, iar înăuntru sunt pline de răpire și de lăcomie.
26.Fariseule orb! Curăță întâi partea dinăuntru a paharului și a blidului, ca să fie curată și cea din afară.
27.Vai vouă, cărturarilor și fariseilor fățarnici! Că semănați cu mormintele cele văruite, care pe din afară se arată frumoase, înăuntru însă sunt pline de oase de morți și de toată necurăția.
28.Așa și voi, pe din afară vă arătați drepți oamenilor, înăuntru însă sunteți plini de fățărnicie și de fărădelege.
29.Vai vouă, cărturarilor și fariseilor fățarnici! Că zidiți mormintele proorocilor și împodobiți pe ale drepților,

Foarte actuale aceste cuvinte ale lui Hristos, știu ca par deranjante, dar descriu efetiv societatea religiilor tradiționale...

Ipocrite, pline de ritual și formalități, pline de clădiri, și "morminte vătuite făcute sfinților"....

Dar tocmai asta a criticat Hristos, tocmai o asemenea societate, care l-a răstignit în fiecare biserica și a, uitat ca EL este VIU.....

Da, hai sa, rumegam puțin aceste Cuvinte, și vom continua cu Adevărata Biserică și adevărata Închinare
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
  #2  
Vechi 03.10.2021, 13:01:55
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Frate tu ai fost azi la Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie, i-ai jertfit lui Hristos din timpul tău, îl dorești pe Hristos și Harul său mai mult decât orice pe lumea asta, te cutremuri cu fior la fiecare chip al lui Hristos și aproape care cade și care necinstește talanții încredințați la venirea în lume, te doare nedreptatea, îți dorești înveșnicirea ?

Începi fiecare lucru cu răgicune, te rogi cu timp și fără timp, în orice situație, te bizui mai mult la necazuri pe rugăciune și încredințarea totală Lui decât în logica și puterile omenești, ai fost în situația când să simți părăsirea totală din partea oamenilor și să-l ai numai pe Dumnezeu și harul său aproape, crezi tu că orice rău scos în față poate fi transformat în timp în prilej de creștere și spre o biruință mai mare ?

Îți dorești să crești infinit căci infinit este și Domnul ?
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
  #3  
Vechi 03.10.2021, 13:42:05
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.042
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Frate tu ai fost azi la Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie, i-ai jertfit lui Hristos din timpul tău, îl dorești pe Hristos și Harul său mai mult decât orice pe lumea asta, te cutremuri cu fior la fiecare chip al lui Hristos și aproape care cade și care necinstește talanții încredințați la venirea în lume, te doare nedreptatea, îți dorești înveșnicirea ?

Începi fiecare lucru cu răgicune, te rogi cu timp și fără timp, în orice situație, te bizui mai mult la necazuri pe rugăciune și încredințarea totală Lui decât în logica și puterile omenești, ai fost în situația când să simți părăsirea totală din partea oamenilor și să-l ai numai pe Dumnezeu și harul său aproape, crezi tu că orice rău scos în față poate fi transformat în timp în prilej de creștere și spre o biruință mai mare ?

Îți dorești să crești infinit căci infinit este și Domnul ?
Sfânta și dumnezeiască este orice închinare adusă în duh și în adevăr....

Matei Capitolul 6

"5.Iar când vă rugați, nu fiți ca fățarnicii cărora le place, prin sinagogi și prin colțurile ulițelor, stând în picioare, să se roage, ca să se arate oamenilor; adevărat grăiesc vouă: și-au luat plata lor.
6.Tu însă, când te rogi, intră în cămara ta și, închizând ușa, roagă-te Tatălui tău, Care este în ascuns, și Tatăl tău, Care vede în ascuns, îți va răsplăti ție.
7.Când vă rugați, nu spuneți multe ca neamurile, că ele cred că în multa lor vorbărie vor fi ascultate.
8.Deci nu vă asemănați lor, că știe Tatăl vostru de cele ce aveți trebuință mai înainte ca să cereți voi de la El."

Mie asa, mi-a spus Hristos sa ma rog, nu a pomenit nimic de" sfântă și dumnezeiască liturghie ", asta mi se, pare a fi un ritual uman....Frangerea pâinii, pe care a poruncit sa o facem întru pomenirea Lui... Dar nu vreau sa comentez eu dezvoltarea rituarilor și istoria bisericii terestre care este supusa failibilitatii,erorii și care a preluat tradiții umane, construind-se pe temeliile edifiicilor păgâne și a superstițiilor etc, alternând mesajul divin , poate pe alt topic...

Despre jertfa spui....

"Dar mergând, învățați ce înseamnă: Milă voiesc, iar nu jertfă; că n-am venit să chem pe drepți, ci pe păcătoși la pocăință."(Matei, 9,13)

."Că milă voiesc, iar nu jertfă, și cunoașterea lui Dumnezeu mai mult decât arderile de tot."(Osea, 6,6)

Știe Dumnezeu ce îmi doresc și ce am nevoie fiindcă mă încredințez Voii Lui.

Pace
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.

Last edited by Seraphim7; 03.10.2021 at 13:47:57.
  #4  
Vechi 03.10.2021, 15:05:14
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Sfânta și dumnezeiască este orice închinare adusă în duh și în adevăr....
Creștinii se adunau împreună încă din vremurile de început al creștinismului și mai mult apostolul Pavel se referea la ei ca la sfinți :

Epistola către Filipeni a Sfântului Apostol Pavel
Cap. 1
1. Pavel și Timotei, robi ai lui Hristos Iisus, tuturor sfinților întru Hristos Iisus, celor ce sunt în Filipi, împreună cu episcopii și diaconii.

Existau comunități creștine care locuiau în același oraș, Corinteni, Galateni, Efeseni, Filipeni, Tesaloniceni, se adunau împreună, primeau vizitele pastorale ale Apostolilor, da au ba ?

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Matei Capitolul 6

"5.Iar când vă rugați, nu fiți ca fățarnicii cărora le place, prin sinagogi și prin colțurile ulițelor, stând în picioare, să se roage, ca să se arate oamenilor; adevărat grăiesc vouă: și-au luat plata lor.
6.Tu însă, când te rogi, intră în cămara ta și, închizând ușa, roagă-te Tatălui tău, Care este în ascuns, și Tatăl tău, Care vede în ascuns, îți va răsplăti ție.
7.Când vă rugați, nu spuneți multe ca neamurile, că ele cred că în multa lor vorbărie vor fi ascultate.
8.Deci nu vă asemănați lor, că știe Tatăl vostru de cele ce aveți trebuință mai înainte ca să cereți voi de la El."
Hristos nu a desființat închinarea publică,
[Mt 18:20] Că unde sunt doi sau trei, adunați în numele Meu, acolo sunt și Eu în mijlocul lor.

Vrei să spui că Dumnezeu nu ascultă rugăciunea unei comunități, unde fiecare se roagă cu durere și dragoste ?

[Lc11:11]
Cap. 11
11. Și care tată dintre voi, dacă îi va cere fiul pâine, oare, îi va da piatră? Sau dacă îi va cere pește, oare îi va da, în loc de pește, șarpe?

Dacă individual rugăciunea se ridică la Domnul ?

Oare unde e o pluralitate de inimi care se roagă cu conștientizarea nevredniciei Dumnezeu nu ajută, nu există și revărsare de Har ?

De ce la Pogorârea Duhului Sfânt erau toți adunați, cum s-ar fi făcut minunea cu limbile de foc dacă era fiecare la casa lui ?

Faptele Sfinților Apostoli
13. Și când au intrat, s-au suit în încăperea de sus, unde se adunau de obicei: Petru și Ioan și Iacov și Andrei, Filip și Toma, Bartolomeu și Matei, Iacov al lui Alfeu și Simon Zelotul și Iuda al lui Iacov.
14. Toți aceștia, într-un cuget, stăruiau în rugăciune împreună cu femeile și cu Maria, mama lui Iisus și cu frații Lui.

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Mie asa, mi-a spus Hristos sa ma rog, nu a pomenit nimic de" sfântă și dumnezeiască liturghie ", asta mi se, pare a fi un ritual uman...
Ți se pare, fiindcă n-ai căutat să-ți sfințești perpetuu viața prin Sfintele Taine administrate în Biserică și atunci ai o intepretare și o privire exterioară, dacă ai fi primit cercetarea Domnului în Biserică nu le-ai mai fi ignorat.

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Frangerea pâinii, pe care a poruncit sa o facem întru pomenirea Lui... Dar nu vreau sa comentez eu dezvoltarea rituarilor și istoria bisericii terestre care este supusa failibilitatii,erorii și care a preluat tradiții umane, construind-se pe temeliile edifiicilor păgâne și a superstițiilor etc, alternând mesajul divin , poate pe alt topic...
Frângerea pâinii nu e un simplu ritual, sau o comemorare, ci:

Ioan cap 6
27. Lucrați nu pentru mâncarea cea pieritoare, ci pentru mâncarea ce rămâne spre viața veșnică și pe care o va da vouă Fiul Omului, căci pe El L-a pecetluit Dumnezeu-Tatăl.
51. Eu sunt pâinea cea vie, care s-a pogorât din cer. Cine mănâncă din pâinea aceasta viu va fi în veci. Iar pâinea pe care Eu o voi da pentru viața lumii este trupul Meu.


Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Despre jertfa spui....

"Dar mergând, învățați ce înseamnă: Milă voiesc, iar nu jertfă; că n-am venit să chem pe drepți, ci pe păcătoși la pocăință."(Matei, 9,13)

."Că milă voiesc, iar nu jertfă, și cunoașterea lui Dumnezeu mai mult decât arderile de tot."(Osea, 6,6)
Matei 9:35. Și șezând jos, a chemat pe cei doisprezece și le-a zis: Dacă cineva vrea să fie întâiul, să fie cel din urmă dintre toți și slujitor al tuturor.


Ioan 15:13. Mai mare dragoste decât aceasta nimeni nu are, ca sufletul lui să și-l pună pentru prietenii săi.


Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Știe Dumnezeu ce îmi doresc și ce am nevoie fiindcă mă încredințez Voii Lui.
Pace
Deocamdată te încredințezi minții tale și puterilor tale de înțelegere, de unde să știu că tu nu cumva trebuia să fii mai sus ca trăire duhovnicească, decât ești acum, dar pe drum s-a întâmplat ceva ?

Ioan cap 15 : 16. Nu voi M-ați ales pe Mine, ci Eu v-am ales pe voi și v-am rânduit să mergeți și roadă să aduceți, și roada voastră să rămână, ca Tatăl să vă dea orice-I veți cere în numele Meu.
19. Dacă ați fi din lume, lumea ar iubi ce este al său; dar pentru că nu sunteți din lume, ci Eu v-am ales pe voi din lume, de aceea lumea vă urăște.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 03.10.2021 at 15:10:29.
  #5  
Vechi 03.10.2021, 15:11:22
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.042
Implicit Biserica Adevărată

Haideți sa vedem câteva caracteristici ale Bisericii Lui Hristos...

Efeseni cap 4

"11.Și el a dat pe unii apostoli, pe alții prooroci, pe alții evangheliști, pe alții păstori și învățători,
12.Spre desăvârșirea sfinților, la lucrul slujirii, la zidirea trupului lui Hristos,
13.Până vom ajunge toți la unitatea credinței și a cunoașterii Fiului lui Dumnezeu, la starea bărbatului desăvârșit, la măsura vârstei deplinătății lui Hristos.
14.Ca să nu mai fim copii duși de valuri, purtați încoace și încolo de orice vânt al învățăturii, prin înșelăciunea oamenilor, prin vicleșugul lor, spre uneltirea rătăcirii,
15.Ci ținând adevărul, în iubire, să creștem întru toate pentru El, Care este capul - Hristos."

Efeseni cap 2

"19.Deci, dar, nu mai sunteți străini și locuitori vremelnici, ci sunteți împreună cetățeni cu sfinții și casnici ai lui Dumnezeu,
20.Zidiți fiind pe temelia apostolilor și a proorocilor, piatra cea din capul unghiului fiind însuși Iisus Hristos.
21.Întru El, orice zidire bine alcătuită crește ca să ajungă un locaș sfânt în Domnul,
22.În Care voi împreună sunteți zidiți, spre a fi locaș al lui Dumnezeu în Duh."

" Acum mă bucur de suferințele mele pentru voi și împlinesc, în trupul meu, lipsurile necazurilor lui Hristos, pentru trupul Lui, adică Biserica,(Coloseni, 1,24)

"Bisericii lui Dumnezeu care este în Corint, celor sfințiți în Iisus Hristos, celor numiți sfinți, împreună cu toți cei ce cheamă numele Domnului nostru Iisus Hristos în tot locul, și al lor și al nostru:" (1Corinteni,1,2)

"Și Eu îți zic ție, că tu ești Petru și pe această piatră voi zidi Biserica Mea și porțile iadului nu o vor birui.
19. Și îți voi da cheile împărăției cerurilor și orice vei lega pe pământ va fi legat și în ceruri, și orice vei dezlega pe pământ va fi dezlegat și în ceruri."(Matei, 16,18-19)

Ioan capitolul 17,tot capitolul este superb și explica în profunzime lucrarea lui Iisus, practic Evanghelia lui Ioan este o capodopera

" 1.Acestea a vorbit Iisus și, ridicând ochii Săi la cer, a zis: Părinte, a venit ceasul! Preaslăvește pe Fiul Tău, ca și Fiul să Te preaslăvească.
2.Precum I-ai dat stăpânire peste tot trupul, ca să dea viață veșnică tuturor acelora pe care Tu i-ai dat Lui.
3.Și aceasta este viața veșnică: Să Te cunoască pe Tine, singurul Dumnezeu adevărat, și pe Iisus Hristos pe Care L-ai trimis.
4.Eu Te-am preaslăvit pe Tine pe pământ; lucrul pe care Mi l-ai dat să-l fac, l-am săvârșit.
5.Și acum, preaslăvește-Mă Tu, Părinte, la Tine Însuți, cu slava pe care am avut-o la Tine, mai înainte de a fi lumea.
6.Arătat-am numele Tău oamenilor pe care Mi i-ai dat Mie din lume. Ai Tăi erau și Mie Mi i-ai dat și cuvântul Tău l-au păzit.
7.Acum au cunoscut că toate câte Mi-ai dat sunt de la Tine;
8.Pentru că cuvintele pe care Mi le-ai dat le-am dat lor, iar ei le-au primit și au cunoscut cu adevărat că de la Tine am ieșit, și au crezut că Tu M-ai trimis.
9.Eu pentru aceștia Mă rog; nu pentru lume Mă rog, ci pentru cei pe care Mi i-ai dat, că ai Tăi sunt.
10.Și toate ale Mele sunt ale Tale, și ale Tale sunt ale Mele și M-am preaslăvit întru ei.
11.Și Eu nu mai sunt în lume, iar ei în lume sunt și Eu vin la Tine. Părinte Sfinte, păzește-i în numele Tău, în care Mi i-ai dat, ca să fie una precum suntem și Noi.
12.Când eram cu ei în lume, Eu îi păzeam în numele Tău, pe cei ce Mi i-ai dat; și i-am păzit și n-a pierit nici unul dintre ei, decât fiul pierzării, ca să se împlinească Scriptura.
13.Iar acum, vin la Tine și acestea le grăiesc în lume, ca să fie deplină bucuria Mea în ei.
14.Eu le-am dat cuvântul Tău, și lumea i-a urât, pentru că nu sunt din lume, precum Eu nu sunt din lume.
15.Nu Mă rog ca să-i iei din lume, ci ca să-i păzești pe ei de cel viclean.
16.Ei nu sunt din lume, precum nici Eu nu sunt din lume.
17.Sfințește-i pe ei întru adevărul Tău; cuvântul Tău este adevărul.
18.Precum M-ai trimis pe Mine în lume, și Eu i-am trimis pe ei în lume.
19.Pentru ei Eu Mă sfințesc pe Mine Însumi, ca și ei să fie sfințiți întru adevăr.
20.Dar nu numai pentru aceștia Mă rog, ci și pentru cei ce vor crede în Mine, prin cuvântul lor,
21.Ca toți să fie una, după cum Tu, Părinte, întru Mine și Eu întru Tine, așa și aceștia în Noi să fie una, ca lumea să creadă că Tu M-ai trimis.
22.Și slava pe care Tu Mi-ai dat-o, le-am dat-o lor, ca să fie una, precum Noi una suntem:
23.Eu întru ei și Tu întru Mine, ca ei să fie desăvârșiți întru unime, și să cunoască lumea că Tu M-ai trimis și că i-ai iubit pe ei, precum M-ai iubit pe Mine.
24.Părinte, voiesc ca, unde sunt Eu, să fie împreună cu Mine și aceia pe care Mi i-ai dat, ca să vadă slava mea pe care Mi-ai dat-o, pentru că Tu M-ai iubit pe Mine mai înainte de întemeierea lumii.
25.Părinte drepte, lumea pe Tine nu te-a cunoscut, dar Eu Te-am cunoscut, și aceștia au cunoscut că Tu M-ai trimis.
26.Și le-am făcut cunoscut numele Tău și-l voi face cunoscut, ca iubirea cu care M-ai iubit Tu să fie în ei și Eu în ei."
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
  #6  
Vechi 03.10.2021, 16:25:40
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Sfânta și dumnezeiască este orice închinare adusă în duh și în adevăr....

Matei Capitolul 6

"5.
7.Când vă rugați, nu spuneți multe ca neamurile, că ele cred că în multa lor vorbărie vor fi ascultate.
8.Deci nu vă asemănați lor, că știe Tatăl vostru de cele ce aveți trebuință mai înainte ca să cereți voi de la El."
Hai să comentăm și acest verset care nu e absolut și nu interzice rugăciunea lungă, și pusă pe un suport, nicidecum:

Ai citit rugăciunea de pocăință a regelui Manase ?

https://www.bibliaortodoxa.ro/vechiu...ment/54/Manase

Știi câte cuvinte are, fără semne de punctuație, virgulă, punct, semnul exclamării, cratimă ?
Răspuns 350, e mult, e puțin, Domnul să judece.

Se vorbește despre rugăciunea lui Manase în slujba de la Taina Sfintei Spovedanii ?-
http://molitfelnic.ro/slujba-marturisirii/ :

Dumnezeule, Mântuitorul nostru, Care prin proorocul Tău Natan ai dăruit lui David, cel ce s‑a pocăit, iertare pentru păcatele lui și ai primit rugăciunea lui Manase pentru pocăința lui, însuți și pe robul Tău acesta..

2. Psaltirea lui David, are mii de cuvinte, sunt 20 de catisme a câte 150 de psalmi ?

Ce spune regele David în psalmul 151 v 2 ? http://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=65&cap=151#2
Mâinile mele au făcut harpa și degetele mele au întocmit psaltirea.

Era psaltirea o rugăciune lungă ?
Da

Este în conflict cu ideea de rugăciune în duh și adevăr ?
Nu

Este opera păgânilor/păgânească
Nu

Este pe un suport fizic, făcută cu degetele, ne-a rămas consemnată ca și capitol biblic din canonul vetero testamentar ?
Da

Este în cultul public ?
Da
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
  #7  
Vechi 03.10.2021, 17:21:52
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.042
Wink

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Hai să comentăm și acest verset care nu e absolut și nu interzice rugăciunea lungă, și pusă pe un suport, nicidecum:

Ai citit rugăciunea de pocăință a regelui Manase ?

https://www.bibliaortodoxa.ro/vechiu...ment/54/Manase

Știi câte cuvinte are, fără semne de punctuație, virgulă, punct, semnul exclamării, cratimă ?
Răspuns 350, e mult, e puțin, Domnul să judece.

Se vorbește despre rugăciunea lui Manase în slujba de la Taina Sfintei Spovedanii ?-
http://molitfelnic.ro/slujba-marturisirii/ :

Dumnezeule, Mântuitorul nostru, Care prin proorocul Tău Natan ai dăruit lui David, cel ce s‑a pocăit, iertare pentru păcatele lui și ai primit rugăciunea lui Manase pentru pocăința lui, însuți și pe robul Tău acesta..

2. Psaltirea lui David, are mii de cuvinte, sunt 20 de catisme a câte 150 de psalmi ?

Ce spune regele David în psalmul 151 v 2 ? http://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=65&cap=151#2
Mâinile mele au făcut harpa și degetele mele au întocmit psaltirea.

Era psaltirea o rugăciune lungă ?
Da

Este în conflict cu ideea de rugăciune în duh și adevăr ?
Nu

Este opera păgânilor/păgânească
Nu

Este pe un suport fizic, făcută cu degetele, ne-a rămas consemnată ca și capitol biblic din canonul vetero testamentar ?
Da

Este în cultul public ?
Da
Rugați-vă neîncetat (1Tesaloniceni,5,17)

"Și a venit la ucenici și i-a găsit dormind și i-a zis lui Petru: Așa, n-ați putut un ceas să privegheați cu Mine! Privegheați și vă rugați, ca să nu intrați în ispită. Căci duhul este osârduitor, dar trupul este neputincios." (Matei, 26,40-41)

Iisus făcea o paralelă între rugăciunea formala, făcută cu buzele, și de ochii lumii și rugăciunea adevărată în Duh...
El a insistat mereu asupra rugaciunii, a criticat însă falsitatea și ipocrizia celor care au formalizat-o și transformat-o în ceva lipsit de adevăr
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.

Last edited by Seraphim7; 03.10.2021 at 17:29:29.
  #8  
Vechi 03.10.2021, 19:14:44
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Matei Capitolul 23

"1.Atunci a vorbit Iisus mulțimilor și ucenicilor Săi,
2.Zicând: Cărturarii și fariseii au șezut în scaunul lui Moise;
3. Deci toate câte vă vor zice vouă, faceți-le și păziți-le; dar după faptele lor nu faceți, că ei zic, dar nu fac."

Vedem și sursa de inspirație pentru sintagma "Fa ce zice popa, nu ce face popa...
Dacă privești din alt unghi situația chiar nu poți face tot ce face popa, nu poți citi epicleza, nu poți cumineca, spovedi, nu poți oficia Taina Sfântului Maslu, nu poți binecuvânta obștea ca preotul, nu poți cununa, iar preoții din prima treaptă nu pot face ce face clerul superior ierarhii care binecuvântează cu două mâini, stau în scaunul arhieresc etc.

Citatul respectiv e și pentru respectarea autorității.

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Hai sa mai vedem ce fac acești cărturari și farisei și dacă cumva găsim niște asemănări între ei și actualii mari" teologi "și clerici și capi ai bisericilor, o sa vedem și cine e singurul cap al bisericii....

" 4.Că leagă sarcini grele și cu anevoie de purtat și le pun pe umerii oamenilor, iar ei nici cu degetul nu voiesc să le miște."

Deci și aceea preferau sa dea canoane grele, și sa umple totul cu tot felul de reguli care impovarau oamenii, iar ei continuau sa rămână niște ipocriți care nu le practicau...
Canoanele actuale au o anumită semnificație în funcție de perioada opririi de la Împărtășanie indică gravitatea faptei, deci un mirean care citește poate înțelege stratificarea păcatelor, dar preotul poate da oprire și o lună și 3 ani maxim, Dumitru Stăniloae spunea că rar mai e cineva oprit 20 de ani de la împărtășanie.

Nici nu poți împărtăși oricum pe oricine, adică cine are 3-5-10 avorturi pe conștiință, sau cei care fac fermecătorii, nu cred că sunt la același nivel cu unul care a înjurat la nervi, sau care a fost prins într-o ceartă etc.


Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
" 5.Toate faptele lor le fac ca să fie priviți de oameni; căci își lățesc filacteriile și își măresc ciucurii de pe poale.
6.Și le place să stea în capul mesei la ospețe și în băncile dintâi, în sinagogi,
7.Și să li se plece lumea în piețe și să fie numiți de oameni: Rabi."(Învățător)

Mai știm destui cărora le place sa își etaleze mantiile și toate veșmintele pline cu aur, și se împing mereu în capul mesei și dau numa" binecuvântări ", și dau mână spre sărutat, și se și se închina destui lor și ii numesc părinți și prea sfințiti și prea fericiți...
Nu mantia te face preot sau călugăr cred că știu toți treaba asta, un preot din Cluj Napoca a sărit calul când a cerut la o înmormântare o supușenie.

Am înțeles dintr-o omilie a lui Igor Paslusnik că sfântul Ignatie Brianceaninov zicea că unul din 12 care vin la preoție sau călugărie sunt Iuda, eu nu știu dacă e așa, într-o știre din 2016 am găsit că ar fi 15.500 preoți în România, rontunjind în sus la 16.000 și împărțind la 12(a doisprezecea parte) - îmi dă 1333.33, or fi 1333 de oameni care nu sunt împliniți în preoție și sunt predispuși să calce pe bec după algoritmul acela.

Sfântul Sinod are 57 de ierarhi - mitropoliți + episcopi vicari (episcop care încă nu are mitropolia) - dacă împart 57 la 12(a 12-a parte) îmi dă 4.75, deci până la 5 e posibil să nu fie desăvârșiți.

Oricum un preot neîmplinit în preoție e un om trist.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 03.10.2021 at 19:23:11.
  #9  
Vechi 03.10.2021, 19:18:05
Nietzsche Nietzsche is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2021
Mesaje: 168
Implicit

Foarte frumoasa dezbaterea intre Iorest si Serafim, rafinata, de bun gust, greu de crezut ca ar fi crestina. Sunt un pic impresionat de respectul pe care il aratati unu fata de celalalt. Mar rar in crestinism asa ceva! In general e balacareala...
  #10  
Vechi 03.10.2021, 19:23:22
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Rețineți, cuvintele acestea Iisus le spune.... Care mai spune în continuare...

" 8.Voi însă să nu vă numiți rabi, că unul este Învățătorul vostru: Hristos, iar voi toți sunteți frați.
9.Și tată al vostru să nu numiți pe pământ, că Tatăl vostru unul este, Cel din ceruri.
10.Nici învățători să nu vă numiți, că Învățătorul vostru este unul: Hristos."

Deci este destul de clar, unul este Învățător, Iisus Hristos, iar noi trebuie sa, ne numit frați,nu părinți, nu prea, sfințiti, nu prea fericiți... Nu exista dascăli ai bisericii, învățători.... Singurul este Hristos... Despre felurite atributii ale fiecăruia în Biserica, este cu totul altceva, dar vom vorbi despre ele în Închinare...
Totuși în faptele Apostolilor cap 13 v 5 apar personaje care sunt numite învățători, încalcă apostolii porunca Domnului să nu numească învățători ?]
:
1. Și erau în Biserica din Antiohia prooroci și învățători: Barnaba și Simeon, ce se numea Niger, Luciu Cirineul, Manain, cel ce fusese crescut împreună cu Irod tetrarhul, și Saul.

Apostolul Pavel se numește pe sine învățător:

Epistola către Romani a Sfântului Apostol Pavel
Cap. 2
20. Povățuitor celor fără de minte, învățător celor nevârstnici, având în lege dreptarul cunoștiinței și al adevărului,

Cum zici matale că nu există dascăli ai Bisericii nu vezi că sari din schemă perioada Apostolilor ?


Epistola întâia către Timotei a Sfântului Apostol Pavel
Cap. 1
7. Spre aceasta am fost pus propovăduitor și apostol (adevăr grăiesc în Hristos, nu mint) - învățător neamurilor, în credință și adevăr.

Epistola a doua către Timotei Sfântului Apostol Pavel
Cap. 1
11. Spre aceasta am fost pus eu propovăduitor și apostol și învățător al neamurilor.


Apostolul Pavel vorbea chiar de titulatura de Părinte, pentru că i-a născut prin Evanghelie pe cei cărora li se adresează :

Epistola întâia către Corinteni a Sfântului Apostol Pavel
Cap. 4
15. Căci de ați avea zeci de mii de învățători în Hristos, totuși nu aveți mulți părinți. Căci eu v-am născut prin Evanghelie în Iisus Hristos.

Apostolul Pavel se adresează lui Timotei cu Fiule, fără să-i fie fiu trupesc, deci e relația Părinte duhovnicesc -fiu duhovnicesc pentru că l-a născut prin Evanghelie :

Epistola întâia către Timotei a Sfântului Apostol Pavel
Cap. 1
18. Această poruncă îți încredințez, fiule Timotei, ca potrivit proorociilor făcute mai înainte asupra ta, să te lupți lupta cea bună, după cuvântul lor,

De aici mai decurge și principiul ascultării Părinte-Fiu duhovnicesc din moment ce Apostolul Pavel încredințează porunci, sarcini, povețe.

Ce mai zice Apostolul Pavel:

Epistola către Galateni a Sfântului Apostol Pavel
Cap. 6
6. Cel care primește cuvântul învățăturii să facă parte învățătorului său din toate bunurile.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 03.10.2021 at 19:25:34.
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare