Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 23.04.2007, 16:45:05
PISICUTA35 PISICUTA35 is offline
Member
 
Data înregistrării: 13.02.2007
Mesaje: 90
Implicit

In 1995 am avut si eu in camera o aparitie ciudata, ca un nor de fum de tigara, care se misca in forma de spirala. A aparut deodata. Citeam si am simtit la un moment dat sa ridic privirea din carte si sa ma uit in directia respectiva. A durat cateva minute bune, timp in care am avut timp sa o studiem de la distanta de 1 metru, fara sa o atingem (eram 2 persoane in camera), ... iar dupa cateva minute a disparut de la sine. Nu am simtit frica niciuna.
Apoi am facut sfestanie in casa.

Cat despre pocnituri, se mai intampla sa pocneasca lustra, am remarcat cand ma rog. Dar nu mi-e frica.

Reply With Quote
  #22  
Vechi 23.04.2007, 16:56:27
PISICUTA35 PISICUTA35 is offline
Member
 
Data înregistrării: 13.02.2007
Mesaje: 90
Implicit

De fapt cand nici nu dau atentie cand pocneste lustra, tratez cu indiferenta.


Reply With Quote
  #23  
Vechi 23.04.2007, 18:18:24
Colors Colors is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2007
Mesaje: 160
Implicit

Mie imi pocneste frigiderul de zici ca o sa crape, chiar cineva a remarcat intamplator fiind la mine. Eu m-am obisnuit, seara e concert, cateodata geamul din dormitor unde dorm.
Evenimente am avut si eu, nu le amintesc, si probabil vor mai fi.

Liviu
Reply With Quote
  #24  
Vechi 24.04.2007, 17:30:56
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Lustra, geamul, frigiderul, nu ar putea pocni din cauza diferentelor de temperatura?
Reply With Quote
  #25  
Vechi 24.04.2007, 18:27:19
cozia cozia is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.549
Implicit

Exact asta se si intimpla, adica apar diferente de temperatura fara nici un motiv . Cind vine necuratul simti cum te ia cu fiori de frig, iar un coleg care statea odata la masa linga mine i s-a zburlit si parul si a simtit un vinticel. L-am vazut cum a tresarit si mi-a spus ce a simtit.

Un alt coleg mi-a spus ca nu poate aprinde gratarul deoarece "cineva" sufla si-i stinge chibritul si ca urmare a trebuie sa o roage pe sotia lui sa o faca de fiecare data.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 24.04.2007, 19:02:36
Sebastiana Sebastiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 608
Implicit

Cozia,si la mine acasa eu cu mama si sora mea auzeam batai cu pumnul in sifonier,in studiou, in masa,tropaituri in camera si pe pat noaptea cand vroiam sa ma odihnesc si eu ca tot omul, si altele.La inceput auzeam decat eu si sora mea,dar mama nu.Apoi,intr-o zi dupa ce i-am povestit eu cu sora mea ce auzeam mama ne-a intrebat de ce ea nu aude.I-am zis ca asta nu mai stiu eu dar o sa auda si ea daca Dumnezeu ingaduie ca sa nu creada ca suntem nebune sau ca ni se pare,si ca totul este in imaginatia noastra.Si stii ca,culmea culmilor,a auzit chiar in seara aceea cand era cu mine in camera mea, seara pe la 10.30.Eu si sora mea mai auzeam si batai ca si cum cum cineva loveste 2doua nuci intre ele.Ne-am dus la Biserici,la Manastiri,imi dadeam seama ca Parintii la care ceream cuvinte de folos,stiau ceva,vedeau ceva,dar nu ne spuneau ca sa nu ne speriem eu si sora mea,evitau sa spuna de ce apartamentul este bantuit sau altceva mai rau.Replica era aceeasi:rugaciune multa,post,smerenie,fapte bune,evitarea certurilor cu altii,sfintirea apartamentului-adica Sfestanie,ingrijirea de suflet cat mai mult caci viata este valoroasa si trebuie sa nu o risipim ci,din contra,sa o traim si sa o pretuim in numele Domnului Dumnezeu folosindu-ne de ea ca sa ajutam pe aproapele.Acestea nu sunt de spus cuiva personal intrucat ar crede ca spun povesti de adormit copii sau,ca am luat-o razna,dar aici nu ma cunoaste nimeni vizual si personal,asa ca am indraznit sa va scriu pentru Slava Lui Dumnezeu si ca sa credeti mai mult si sa va puneti toata nadejdea in Dumnezeu,Maica Domnului si Toti Sfintii LUI.Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #27  
Vechi 24.04.2007, 21:51:14
jeny
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

sincer eu ma si tem sa va citesc postraile cap coada.....cred ca ar fi mai bine sa nu mai vb despre asta decat cu duhovnicul!!! jenica
Reply With Quote
  #28  
Vechi 24.04.2007, 22:30:47
Sebastiana Sebastiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 608
Implicit

Jeny,iarta-ma caci nu am vrut sa sperii pe cineva,cu atat mai mult pe tine,dar am scris aici ca sa frecventeze mai des Sfintele Biserici si Sfintele Manastiri cei care nu cred ca exista si duhuri rele,caci am putut observa din anumite postari ca exista si persoane care nu cred ca demonii exista.Ei bine,din pacate,asa este,ei exista dar numai Bunul Dumnezeu si a LUI Maica,Sfanta Fecioara Maria cu Toti Sfintii si toate puterile ceresti ale Binelui Suprem ne salveaza de toate duhurile rautatii,ale ignorantei si ale intunericului,asa ca sa ne rugam cu totii mai mult si,de asemenea,cu mai multa evlavie.Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #29  
Vechi 20.10.2007, 01:48:10
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Mai bine ca nu am auzit si vazut nimic din exterior pana acuma, ca nu cumva sa raman cu posibile traume. Eu am o mare frica de fenomenele ciudate, asa ca nu vreau sa vad si nici sa aud nimica vreodata...
Reply With Quote
  #30  
Vechi 23.09.2009, 19:08:53
2io's Avatar
2io 2io is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.04.2007
Locație: Giessen, D
Religia: Ortodox
Mesaje: 99
Implicit

Citat:
În prealabil postat de veilur Vezi mesajul
2io, foarte ciudate sunetele. Eu nu am fost partas la nimic pana acum desi sunt intr-o stare avansata de pacatosenie.
Din cate am observat... scapi de patima si dupa aceea apar semnele acestea. Dar nu este batut in cuie. El nu se lasa simtit de cineva care spune ca nu exista, mai bine ii are la mana pe oameni (de multe ori ma simt si eu in aceasta oala) daca nu se vadeste.
Citat:
În prealabil postat de veilur Vezi mesajul
Si dupa cum bine a spus duhovnicul tau, asa as vrea sa scap si eu de o patima pentru ca stiu ca Dumnezeu nu vrea ca eu sa fac asta, dar cum sa scap de ea?
Pai simplu. Sa-ti spun ce mi s-a intamplat.
Din mila lui Dumnezeu scapasem si imi era mai bine. Dar eu ma gandeam ca prin efortul meu m-am curatit si ca efortul meu a fost de ajuns pentru ca sa nu ma mai batjocoreasca dracul ce sta cu mine.

Asa ca, deoarece nu m-am intors din caderea cea de-a doua, mai periculoasa decat prima (imi faceam in continuare canonul, deci stie parintele duhovnic de ce mi-a spus sa continui cu canonul - chiar daca patima se dusese - mi-a spus ca daca il intrerup, vine patima din nou) (a doua cadere, in caz ca nu se intelege, a fost mandria - ca si cum eu, netrebnicul, pot face ceva), m-a cuprins din nou patima, si acum... nu mai scapam de ea. Imi faceam canonul, ma spovedeam, parintele ma impartasea (cand ma vedea mai slabit, sa ma incurajeze) pana mi-a spus: "pana de Craciun sa te tii curat ! daca nu, nu te impartasesti, in sensul ca tu te departezi de Hristos". Si, cu rugaciunile parintelui si a Preacuratei Maicii Domnului si din mila Multmilostivului si Preaiubitului Iisus Hristos, am fost scapat.
Citat:
În prealabil postat de veilur Vezi mesajul
M-am spovedit dar demult si fara sa tin canonul dat de preot; ce stiam eu atunci? eram nepasator . Preotii spun ca atunci cand nu pot scapa de un viciu inseamna ca ma batjocoresc demonii si ca cu cat vreau sa ma impotrivesc mai mult cu atat si dracii se inversuneaza impotriva mea si nu ma lasa sa ma descotorosesc de pacat. Uh ce greu e sa lupti in acest "Razboi nevazut".
Cel mai important este: ai cazut, te ridici si o iei de la capat.
Al doilea lucru important: dupa ce te-ai ridicat si te mentii asa putin timp... nu gandi ca din efortul tau este aceasta!
Iar canonul... of, canonul, uneori am ravna sa fac mai mult (si ma abtin, ca sa nu cad in pacate de-a dreapta), alteori am o lene, totusi simt mila lui Hristos si a Maicii Domnului si nu stiu de ce...

In orice caz, un lucru am invatat (cu mintea), dar inca nu m-am invatat (cu fapta), si anume: sa faci ascultare de duhovnic. Fara aceasta sunt in voia vrajmasului.
Chiar si facand ascultare tot asa ma simt, dar daca nu as face? Pai am vazut: urmeaza o perioada de pace (probabil ca sa te incredintezi ca... uite ca nu s-a intamplat nimic ca nu mi-am facut canonul) si apoi te doboara. Cand? Pai cand... nu are cand?
Foarte clar spune parintele Amfilohie Branza despre aceasta situatie pe care a trait-o si el... e in partea a doua pe la sfarsit.

Eu nu te cunosc, si nu cunosc nici activitatile tale zilnicie nici patima ta, asa ca ma retin a-ti da direct sfaturi (nu ca de sfaturi ai avea tu nevoie). Poate doar cele traite de mine te ajuta si te pot lamuri putin.

Dumnezeu sa te ajute!
Ionut
__________________
Te intrebi cum te poti ruga neincetat? Citeste Pelerinul rus:
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
O situatie mai putin obisnuita de Craciun cossutah Craciunul - Nasterea Domnului 10 24.12.2011 14:10:51
Vi se pare normal? Liviu33 Generalitati 21 01.06.2011 14:59:22
Situatie penibila la biserica ortodoxa din lisabona pol_AS_1 Generalitati 35 05.06.2010 22:41:11
un sfat intr-o situatie dificila ostas nastaca Generalitati 13 16.03.2010 15:18:51