Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 25.01.2011, 21:34:22
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

O situatie asemanatoare cu a acesui tanar dar si cu istorisirea @FiuluiRisipitor am avut si eu. De fapt mai multe... Asa eram si eu,niciodata parca nu eram multumit de ce aveam,vroiam mai mult de fiecare data,simteam ca nu primesc dragostea pe care o ofer si multe altele. Ce sa zic,sunt situatii grele,cel putin in aparenta. Stiu cum e si sa iubesti pe cineva,sa-i oferi totul,si in final sa ramai cu nimic... asa cum relateaza si povestirea mai sus amintita. Pentru a depasi momentele e nevoie de credinta,nadejde in Dumnezeu si rugaciune. Trebuie sa avem mintea luminata de Domnul ca sa putem intelege unele lucruri si sa putem trece peste ele.

Doamne-ajuta!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 25.01.2011, 22:00:03
ap2010's Avatar
ap2010 ap2010 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.08.2010
Locație: iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 237
Implicit

Cel mai bine este sa o intrebi daca vrea sa se casatoreasca cu tine si sa-i dai un termen scurt pentru a da raspunsul,daca e "DA" e bine,daca e "NU" asta este,a fost frumos dar s-a terminat.Viata trece repede,nu mai avem timp sa asteptam.....ce?
Reply With Quote
  #13  
Vechi 25.01.2011, 22:05:57
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Mda... e o varianta buna. Si eu as fi putut avea o prietena in anii de liceu si sa fi fost si acum cu ea daca eram baiat istet. Dar ce vreti,pe atunci cunostintele mele religioase erau minime,eram tot cu ochii dupa alte si alte fete,doream mai mult si pretentiile mele erau poate de neinteles. Acum din pacate... prea tarziu M-a afectat oarecum chestia asta cu vreo saptamana-doua in urma. Asta e,viata merge inainte. Capul sus si nadejde in Dumnezeu!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 25.01.2011, 22:06:33
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Uf, am trecut si eu prin asta... Trebuie sa te gandesti ca daca e voia lui Dumnezeu sa fiti impreuna, veti fi, daca nu, nu. Roaga-te Sfantului Nicolae sa iti scoata in cale o fata buna cu care sa te casatoresti, fara a mai trai in pacat.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 25.01.2011, 22:16:57
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Mai dar toti suntem patiti? :)) Trebuie mare atentie si ce cerem lui Dumnezeu! Ca El face si voia noastra daca insistam... chiar daca nu e bine. Am trecut si prin asta. Asa ca pune-ti accentul pe "faca-se voia Ta".

Doamne-ajuta!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 25.01.2011, 22:42:46
Sandra27 Sandra27 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.12.2010
Mesaje: 7
Implicit Inteleg...

Eu trec prin ceva asemanator. Dupa o relatie de 6 ani mi-a spus intr-o dimineata ca s-a terminat, s-a dus... si dus a fost. Nici nu a intors capul sa vada ce lasa in urma. Doare enorm...admit ca am gresit si eu...dar imi pun toata nadejdea in Dumnezeu...si poate nu ar trebui, dar dupa 2 luni inca il astept.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 26.01.2011, 19:35:38
georgeE georgeE is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.01.2011
Mesaje: 6
Implicit

nu m-a mai cautat de 20 de zille , aproape o luna . asta nu poate sa insemne k nu mai are nevoie de mine . e imposibil sa nu ti se faca dor de cineva in atatea zile . inseamna ca se descurca destul de bine si singura . sunt putin frustrat de situatia asta ...dar nu am ce face . cu de-a sila nu se poate . ma gandesc mereu , dar raman doar cu gandul . e cu atat mai umilitor sa t gandesti k persoana nu t mai vrea , nu mai are nevoie de tine si poate k o duce destul de bine sau chiar ii e mai bine fara tine . daca o persoana nu t mai cauta atatea zile , clar nu mai are nevoie de tine .
Reply With Quote
  #18  
Vechi 26.01.2011, 20:32:53
Sandra27 Sandra27 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.12.2010
Mesaje: 7
Implicit Nimic nu e intimplator...

De-ai sti cit de bine te inteleg... aceleasi intrebari le-am avut si eu (si inca le mai am), raspunsurile le are Dumnezeu...
Reply With Quote
  #19  
Vechi 26.01.2011, 20:41:04
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeE Vezi mesajul
nu m-a mai cautat de 20 de zille , aproape o luna . asta nu poate sa insemne k nu mai are nevoie de mine . e imposibil sa nu ti se faca dor de cineva in atatea zile . inseamna ca se descurca destul de bine si singura . sunt putin frustrat de situatia asta ...dar nu am ce face . cu de-a sila nu se poate . ma gandesc mereu , dar raman doar cu gandul . e cu atat mai umilitor sa t gandesti k persoana nu t mai vrea , nu mai are nevoie de tine si poate k o duce destul de bine sau chiar ii e mai bine fara tine . daca o persoana nu t mai cauta atatea zile , clar nu mai are nevoie de tine .
Poate e mai bine asa,decat sa ajungi sa spui "te iert ca m-ai parasit ,dar ca te-ai intors la mine, nu te voi ierta vreodata!":-)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Jurnal Ortodox OvidiuO Stiri, actualitati, anunturi 6 28.01.2009 12:07:03