Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 18.10.2013, 15:08:57
netsky netsky is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.10.2013
Mesaje: 15
Implicit Foloasele spovedaniei si impartasaniei.

Prin primirea sfintei impartasanii am inteles ca omul are parte de mai multe foloase.Unul din ele este iertarea pacatelor spovedite.Alte foloase ar fii: zice Sfantul Grigorie Teologul: "Prea sfantul Trup al lui Hristos, primit cu vrednicie, este arma celor din razboaie, intoarcere celor ce calatoresc; pe cei slabi ii intareste, pe cei sanatosi ii bucura, pe bolnavi ii vindeca, sanatatea o pazeste. Prin El, ne facem mai blanzi, in necazuri mai rabdatori, in dragoste mai fierbinti, la cunoastere mai ageri, mai grabnici la ascultare, mai simtitori la lucrarea Harului".Iar dumnezeiescul Chiril al Alexandriei zice: "Fiindin noi, Hristos potoleste aprinderea madularelor noastre, omoara patimile si inflacareaza evlavia fata de Dumnezeu". Ba mai mult: in ce chip insectele isi depun ouale in pamant sau pe copaci si ele stau acolo in timpul iernii, iar cand vine dulcea primavara, samanta sa deschide si devine vietate, tot asa si in aceasta lume, Domnul unindu-se cu noi prin Sfanta impartasanie, lasa pana si in alcatuirea grosolana a trupului samanta nemuririi, cu ajutorul careia, la sfarsitul lumii, il va invia spre viata vesnica, precum limpede spune Domnul "Cel ce mananca trupul meu si bea sangele meu are viata vesnica si Eu il voi invia in ziua de apoi".Ma intreb:Dar cei care nu si spovedesc pacatele la duhovnic si nu se impartasesc cu acestia ce se intampla?Platesc pacatele prin suferinta aici sau dincolo pana ajung in rai?Arsenie boca spunea ca ar fii bine ca omul sa se roage la Dumnezeu sa l pedepseasca aici pe pamant pentru greselile sale deoarece amarnice sunt judecatile Domnului pe lumea cealalta(mai spunea acesta ca toate nenorocirile vin peste om din pricina pacatelor nespovedite sau nedezlegate de duhovnic).O alta intrebare ar fii : Dupa ce omul isi spovedeste pacatele si dupa ce acesta primeste impartasania este stearsa oare si pedeapsa pentru pacatele facute?Mai trebuiesc platite acestea prin suferinta?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 18.10.2013, 15:36:58
netsky netsky is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.10.2013
Mesaje: 15
Implicit

Am uitat o intrebare:Cum poate omul sa scape de pedeapsa pe care trebuie sa o indure datorita pacatelor parintilor(ale stramosilor)??
Reply With Quote
  #3  
Vechi 18.10.2013, 15:56:25
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Nu există așa ceva pentru un creștin.
Botezul șterge urmările oricărui păcat: adamic sau al părinților noștri.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #4  
Vechi 18.10.2013, 16:09:01
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Oare?
Daca parintii au fost alcoolici si mama a baut si a fumat de a stins in timpul sarcinii?

Ca sa nu mai vorbim de dispozitiile sufletesti ale parintilor, patimi nevindecate, mai ales ale mamei din timpul sarcinii, cel putin 2 parinti i-am auzit spunand ca se transmit copilului.

Sigur, probabil nu se transfera ca atare, dar probabil ceva ceva ajunge si in subconstientul copilului.
Nu ceva care o educatie buna si o viata crestina autentica n-ar putea trata, dar cati merg pe drumul asta?

Chiar crezi ca dupa botez, omul este identic cu Adam cel inainte de cadere, minus sa zicem aspectele fizice (boala, batranetea & moartea)?

Prin Botez, omului i se deschid iarasi portile Raiului, doar ca ii trebuie destul de mult efort sa paseasca prin ele, fiind ceva mai departe de ele decat a fost Adam, imediat dupa ce a fost alungat.

Cat de departe, cred ca depinde cel mai mult de parinti, de ceea ce transmit ei inainte de nastere dar mai ales dupa.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 18.10.2013 at 16:13:32.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 18.10.2013, 16:12:36
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Oare?
Eu vorbesc de urmările duhovnicești.
Dacă ești tu mai cunoscător ca cei care au vorbit și scris despre Botez ca Taină, ești tare. Chiar mai tare ca Mântuitorul care a fost foarte clar în ceea ce privește nașterea din Duh.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #6  
Vechi 18.10.2013, 16:15:10
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Cred ca ar trebui sa vii cu citate mai exacte sau iar trebuie sa citesc nu's cate carti ca sa ajung la concluziile tale?

A, si ce e scris e una, ce si cat poti tu sa pricepi e altceva.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 18.10.2013, 16:17:27
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Nu trebuie să citești prea mult: http://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=35&cap=3
Asta pentru început.

L.E. Îți repet, poate n-ai înțeles din prima: miștocăreala de doi lei nu-ți aduce nici un ascendent asupra interlocutorului.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #8  
Vechi 18.10.2013, 16:27:09
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Bun, urmeaza partea a doua, in care faci legatura logica dintre capitolul ala si ce discutam noi aici.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 18.10.2013, 16:27:23
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Ia uite ce zice și părintele Cleopa: http://www.doxologia.ro/viata-biseri...otezul-crestin
Oi fi înțeles eu bine sau o fi scris părintele prost?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #10  
Vechi 18.10.2013, 16:31:42
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Bun,
Bun. Discutați.
Normal că dacă o să-ți crești copchilul în același mediu de bețivăneală și curvăriseală, sunt șanse mari să vezi și la el aceleași metehne ca ale tale.


Însă în ceea ce mă privește cred că tocmai ți-ai căștigat dreptul de a fi ușor ignorat.
Să fii binecuvântat!
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare