Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 23.04.2010, 20:51:49
casiana's Avatar
casiana casiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 177
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Solveig Vezi mesajul
Si eu la fel :) Uneori ma sperie cat de bine ma simt singura, poate e numai o faza :)
Exact asta simt si eu. Si mie imi place singuratatea si o administrez foarte bine si cu o mare satisfactie... imi da prilejul sa meditez, sa creez.
Mi se intampla sa ma plictisec langa ceilalti, dar cand sunt singura nu ma plictisesc niciodata. ....am atatea de facut, si cu o imensa voluptate..
__________________
Ma plangeam ca n-am bani pentru sandale, pana cand m-am intalnit cu un om fara picioare...
"Cred, Doamne! ajuta necredintei mele!"(Marcu, 9:24)
Reply With Quote
  #42  
Vechi 23.04.2010, 20:57:51
luminita- luminita- is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 180
Implicit

mie nu-mi place singuratatea deloc...cand stau singura devin nervoasa,pesimista,dar daca stau cu oamenii,fie ei si doar membrii familiei mele simt mai optimista,mai binedispusa
Reply With Quote
  #43  
Vechi 23.04.2010, 21:04:53
eudiana eudiana is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.01.2010
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 18
Implicit

singuratatea e o boala sufleteasca f grea .....
cu ajutorul lui Dumnezeu si cu muta rugaciune vom trece si peste aceasta patima

Dumnezeu sa ne ajute pe toti !!!
Reply With Quote
  #44  
Vechi 23.04.2010, 21:25:23
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eudiana Vezi mesajul
stiu ca aveti un suflet mare si ma puteti ajuta cu un sfat bun
ce faceti pentru a alunga singuratatea ?
ma simt tare singura ...... nu stiu ce sa fac sa inlatur acest sentiment
totul e ok cand ma rog ..... dar dupa vreo ora, doua ..... singuratatea ma copleseste din nou


Dumnezeu sa va ajute !
Singuratatea e o boala datorata faptului ca te simti incompleta. Nimeni nu este singur cand il are pe Dumnezeu cu el si este inconjurat de viata, de semenii lui, indiferent de neam, functie, sex, cultura, rasa.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 07.05.2010, 16:21:06
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de philalex Vezi mesajul
si eu sunt singur...dar nu disperati...eu am un program bun si ma incarc cu energie...in weekend scot bicla in the morning, seara ies la un bar de sport si vad bundesliga....poate premier league, ma plimb prin herastrau sau cismigiu, merg pe lipscani pe la terase si ma uit la lume, mai beaqu un cappuccino bun..., mai citesc, dumnica la biserica ...seara in vizita la rude...si cam atata...si sunt forte, poti sta si singur....tre sa mai faci sport putin.....m-am obisnuit asa, e mai comod....Doamne ajuta!....faceti si voi un program din asta....sunt mai conservator de felul meu....
Ce m-as bucura sa vina cat mai repede si ziua in care vei spune - am iesit impreuna cu prietena prin herastaru, am fost impreuna cu ea pe la rude, cu ea la biserica, ...
Reply With Quote
  #46  
Vechi 07.05.2010, 17:33:42
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Siguratatea devine si o consecinta a pacatului. Ca si in cazul slabanogului, care nu avea nici macar rude care sa-l arunce in Scaldatoare, iar Hristos se face fratele sau intru umanitate. Poate ni se pare greu sau teoretic, dar acolo unde este rugaciune, acolo este comuniune, ca in cazul pustnicilor care desi traiau in locuri izolate erau in comuniune cu Dumnezeu si Sfintii-purtand lumea in rugaciunile lor, iar noi care traim ca niste indivizi in marile orase, parca ne scufundam intr-o masa de oameni si ne simtim singuri -pentru ca ne lipseste rugacinea si comuniunea.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 07.05.2010, 17:47:51
Radu32 Radu32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Sf.Asteapta Vezi mesajul
Singurătatea este o binecuvântare pentru cel cu adevărat credincios, misticul. Atunci poți împărtăși toate bucuriile sau tristețile tale cu cel mai bun prieten al omului: Dumnezeu. El nu le înșeală niciodată așteptările oamenilor singuri. Dumnezeu este empatic - resimțind întocmai stările noastre - și telepatic - receptându-ne fiecare gând pe care i-L dedicăm. Omul singur are privilegiul de a se împărtăși cu prietenia iubitoare, afecțiunea lui Dumnezeu. Dar pentru asta trebuie să Îl considerăm cu adevărat prietenul nostru intim, invizibil, dar totuși sesizabil ca o stare benefică și ca o energie plăcută în zona pieptului și a capului.
Ce fel de crestin esti tu ,mai omule, cu pseudonimele astea ? " Sf. asteapta "..."pastele cailor "...si alte cuvinte, cam ciudate si care suna a batjocura la adresa celor sfinte !
As putea sa mai inteleg ,daca ai zice ca esti o persoana cu mult umor, dar...si asa, e un umor cam...pagubos, nu crezi???
Reply With Quote
  #48  
Vechi 07.05.2010, 18:03:03
Radu32 Radu32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eudiana Vezi mesajul
singuratatea e o boala sufleteasca f grea .....
cu ajutorul lui Dumnezeu si cu muta rugaciune vom trece si peste aceasta patima

Dumnezeu sa ne ajute pe toti !!!

Eu cred ca oamenii au grade diferite de suportabilitate a singuratatii, ca si a durerii fizice dealtfel !
E adevarat, ca dupa moarte si ,boala, singuratatea e pe locul trei ca un lucru sau fenomen rau, indezirabil !
Am putea-o privi ca pe o anticamera a mortii daca., pt cei cu adevarat singuri si care au reusit cat de cat sa o suporte acceptabil (fara sa cada in depresii grele si boli psihice),nu s-a ivit un alt sens al ei ,maret,acela de agent al unei transmutatii a spiritului,a fiintei interioare hegeliene(a da-sein-ului ) !
Alaturi de momentele socante ale vietii (de ex, sa-ti vezi moartea cu ochii,dar sa scapi ! ),momente care te modifica foarte tare in plan spiritual, si singuratatea are acest dar, de a-ti modifica spiritul in sensul unei cresteri !
Eu cred ca singuratatea e data oamenilor superiori si nu oamenilor comuni ! De aceea exista foarte multe exemple in arta si literatura,sau filosofie, de artisti ,scriitori, care au beneficiat in planul creatiei de pe urma singuratatii lor !
Ca si concluzie : nu recomand singuratatea oamenilor slabi,pt ca-i va distruge intr-un fel sau altul,dar o crecomand celor indeajuns de tari ca sa se lupte cu ea !
Reply With Quote
  #49  
Vechi 15.05.2010, 19:40:30
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Singuratatea nu trebuie recomandata nimanui. Si sa nu uitam, un pustinc nu e singur. A nu vedea langa el alte persoane, nu inseamna ca e singur. Lumea e in inima sa.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 15.05.2010, 19:41:44
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Smile

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Singuratatea nu trebuie recomandata nimanui. Si sa nu uitam, un pustinc nu e singur. A nu vedea langa el alte persoane, nu inseamna ca e singur. Lumea e in inima sa.
...si Dumnezeu in permanenta cu el!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Singuratatea iosif Generalitati 16 29.06.2012 23:01:46
Singuratatea Rodica50 Intrebari utilizatori 20 15.10.2010 16:57:44
singuratatea Bogescu Pocainta 6 22.11.2008 19:00:03