Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 22.06.2010, 21:41:12
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Radu32 Vezi mesajul
parintii slabi,si toleranti,sunt de vina, fac pariu ca baiatu nu a fost atins niciodata cu o nuia !
Vorba Ecleziastului "exista o vreme pentru toate"..inclusiv pentru batut. Insa trebuie facut cind trebuie. Mai tirziu insa nu mai ajuta, este prea tirziu
Vai de cei care fac economie la nuia!...mult vor mai plinge si-si vor smulge parul din cap.

@ jenica
Nu-mi vne sa cred ca nu ai sfaturi practice ca doar banuiesc ca mai cunosti si alti copii, familii?, situatii similare, nu?
Reply With Quote
  #12  
Vechi 22.06.2010, 21:49:52
luminita- luminita- is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 180
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
In democratii, baietii de regula se maturizeaza tirziu pe la 24-25 de ani( dau semne), si asta din nevoie, altfel stau ca capusele acasa

Baietii nu se maturizeaza,fara suparare dar ei sunt niste animale fara constiinta si asa vor ramane.Poate da,dupa 24 de ani se ascund de ochii lumii sau devin mai politicosi dar sa se schimbe nu cred.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 22.06.2010, 21:55:32
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Andrei,
nu e vorba de alte cazuri ci de acest caz. Sfaturi din auzite pot da. Dar, daca nu sunt bune? Daca gresesc?
Nu stiu daca e cazul sa-i reprosam mamei ca nu a batut copilul la timp.. Chiar daca a facut-o chiar daca nu...timpul nu se poate da inapoi. Crezi ca ea biata mama...nu stie unde a gresit? Eu sunt convinsa ca stie! orice mama stie! Doar ca ii este foarte greu sa recunoasca. sau poate nu. Stapana stie!

Ma tem sa ii dau sfat pentru ca nu cunosc situatia in amanunt. Nu cunosc imprejurarile care au adus situatia in acest punct. Nu cunosc nimic. Stiu doar ca indiferent ce a fost sau este, CREDINTA MAMEI poate schimba totul. Nimeni nu poate iubi mai mult pruncul decat mama sa.
Bucurie!

Citat:
În prealabil postat de luminita- Vezi mesajul
Baietii nu se maturizeaza,fara suparare dar ei sunt niste animale fara constiinta si asa vor ramane.
Luminita, cum poti vorbi astfel?
Maine, poimaine vei fi si tu mama. Oare fiul tau va fi un animal? Offf Doamne, offf...

Last edited by eduardd; 22.06.2010 at 22:02:00.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 22.06.2010, 22:00:15
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Vorba Ecleziastului "exista o vreme pentru toate"..inclusiv pentru batut. Insa trebuie facut cind trebuie. Mai tirziu insa nu mai ajuta, este prea tirziu
Vai de cei care fac economie la nuia!...mult vor mai plinge si-si vor smulge parul din cap.

@ jenica
Nu-mi vne sa cred ca nu ai sfaturi practice ca doar banuiesc ca mai cunosti si alti copii, familii?, situatii similare, nu?
" Cand era mai usoara lucrarea , atunci trebuia sa rupa spinii , cand varsta era mai frageda si ieseau mai usor , iar nu acum cand devin dificili de scos ,intrucat patimile se neglijeaza si se amplifica si sunt greu de lucrat . Pentru aceasta zice sa-i aplece din tineretea lui grumazul , pentru ca sa devina mai usoara si instruirea lui " ( Sf. Nectarie - Mamele si educatia copiilor )
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #15  
Vechi 22.06.2010, 22:13:29
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Un threand mai vechi

http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ead.php?t=4908 Aici gasiti cateva sfaturi folositoare.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 22.06.2010, 22:16:08
luminita- luminita- is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 180
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eduardd Vezi mesajul
Luminita, cum poti vorbi astfel?
Maine, poimaine vei fi si tu mama. Oare fiul tau va fi un animal? Offf Doamne, offf...
Sa ma fereasca Dumnezeu sa am baiat.Nu as avea nimic cu ei daca as stii sa fie oameni dar la felul cum sunt baietii.....mai bine sa ai o fata.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 22.06.2010, 22:20:20
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Scuze de off topic

Citat:
În prealabil postat de luminita- Vezi mesajul
Sa ma fereasca Dumnezeu sa am baiat.Nu as avea nimic cu ei daca as stii sa fie oameni dar la felul cum sunt baietii.....mai bine sa ai o fata.
Si daca-i baiat Luminto? Il vei omori??? Nu mai da drumul la vorbe cu atata usurinta. Esti tanara acum...dar vine timpul cand vei da seama de cele ce spui acum.
Nu te supara ca te cert.. dar iti scrie o mama de fata si de baiat.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 22.06.2010, 22:26:42
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eduardd Vezi mesajul
http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ead.php?t=4908 Aici gasiti cateva sfaturi folositoare.
Cunosti cartea : " Parintii Duhovnici si Copiii " ?
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #19  
Vechi 23.06.2010, 08:07:41
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Da, Cristian.

Mariana gasesti si aici http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ead.php?t=6226 cuvinte ziditoare si sfaturi practice pentru necazul tau. Pentru mine ca mama, cel mai greu imi este nu cand descopar in copii mei propriile-mi patimi, slabiciuni, sensibilitati ci cand trebuie sa le indrept. Cauta aceste carti si citeste-le! Iti vor fi pe viitor de mare folos.
Maica Domnului sa va acopere!
Reply With Quote
  #20  
Vechi 23.06.2010, 10:56:54
Samy02's Avatar
Samy02 Samy02 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.02.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 196
Implicit

O sa incerc sa nu-ti dau sfaturi , in primul rand ptr ca nu ne cunoastem si nu stiu ce fel comunici tu cu baiatul tau , ceea ce pot insa sa-ti spun este sa ii urmaresti fiecare miscare , fiecare gest pe care il face in casa , incearca sa-I intelegi si sa vezi ce se ascunde sub clopotul de sticla sub care ,se pare, se ascunde, incearca sa gasesti un cuvant si cu multa blandete poate reusesti sa-l faci sa-ti povesteasca ce are pe suflet , cred ca numai asa o sa-l poti ajuta. O intamplare sau poate vorbele unor prieteni l-au adus in starea aceasta, uneori e de ajuns doar un cuvant sa poti darama un om , sa-l poti aduce intr-o stare care sa-l macine tot si toate. Iti trebuie multa rabdare , multa blandete , trebuie sa-I ignori toate iesirile necontrolate…..am incercat sa-ti scriu gandurile mele, sunt mama de baieti ,alege din mesajul meu ceea ce crezi ca-ti foloseste si nu uita ceea ce este mai important ….rugaciunea…..iti doresc din tot sufletul sa-ti fie bine …..
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce putem face pentru ca societatea in care traim sa devina mai buna? Andu30 Generalitati 38 24.03.2011 22:03:30
Cum sa revin pe calea cea buna? ASPIRANT Generalitati 1 11.08.2010 17:04:16
care-mi este calea? ElaManolache Generalitati 1 09.07.2010 21:25:51
Iubesc un baiat care a distrus un suflet ce l-a iubit sincer Fata_Sihastra Generalitati 59 02.03.2010 14:57:07