Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 07.10.2010, 09:45:22
Eliana Eliana is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 86
Implicit Deschiderea cartii

Aud destul de des vorbindu-se despre preoti care "deschid cartea". Ce inseamna aceasta?
Inteleg ca este pacat insa nu prea inteleg la ce se refera si nu as vrea sa-l categorisesc la "gricit si vrajitorie" fara sa cunosc despre el. Pentru cine este pacat pentru preot sau pentru cel caruia i se deschide?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 07.10.2010, 10:06:57
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eliana Vezi mesajul
Aud destul de des vorbindu-se despre preoti care "deschid cartea". Ce inseamna aceasta?
Inteleg ca este pacat insa nu prea inteleg la ce se refera si nu as vrea sa-l categorisesc la "gricit si vrajitorie" fara sa cunosc despre el. Pentru cine este pacat pentru preot sau pentru cel caruia i se deschide?
pentru amindoi nu este ingaduit.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 07.10.2010, 10:23:46
IOLANDA IOLANDA is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.03.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 368
Post

Am asistat la un astfel de "ritual" intr-o zi de vineri fiind la Sfantul Maslu,intr-o biserica unde era si o icoana a Maicii Domnului,facatoare de minuni.Lumea toata statea in genunchi si astepta deschiderea cartii de catre preot pentru citeva persoane care solicitasera acest lucru.Nu stiam ce se intimpla ,insa am asteptat pina la sfarsit sa pot intreba si eu despre ce era vorba.Am primit niste explicatii insuficiente(ca s-a deschis cartea ptr.persoane bolnave,sa se vada daca vor mai trai sau nu).Nu am fost multumita de raspuns si nici nu mi-a placut ceea ce am vazut ,drept ptr,care nu m-am mai dus la acea biserica(asta s-a intimplat acum 5 ani)M-am interesat apoi la duhovnicul meu ,care mi-a zis ca e mare pacat si ptr.preot dar si ptr.mirean.(este o lucrare draceasca=asa mi s-a raspuns)....poate stie cineva mai mult de atat.......eu am renuntat sa mai intru in amanunte.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 07.10.2010, 10:27:27
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit

S-a mai discutat asta pe un thread, mai multe detalii gasesti aici: http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ad.php?t=10606
Reply With Quote
  #5  
Vechi 07.10.2010, 10:45:18
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eliana Vezi mesajul
Aud destul de des vorbindu-se despre preoti care "deschid cartea". Ce inseamna aceasta?
Inteleg ca este pacat insa nu prea inteleg la ce se refera si nu as vrea sa-l categorisesc la "gricit si vrajitorie" fara sa cunosc despre el. Pentru cine este pacat pentru preot sau pentru cel caruia i se deschide?
Arhiereul in Vechiului Testament avea sorții sfinți (Urim și Tummim) prin care "intreba" pe Dumnezeu care este voia LUI in anumite situatii.
(A nu se confunda sortii cu ideea de soarta, destin... caci nu exista un destin prestabilit pentru om, indiferent de voia si alegerea libera a omului, ci omul prin faptele sale isi determina viitorul, atragand rasplata pentru faptele sale bune sau rele).

Omul cu inima curata (nu doar preotul) putea cere semn de la Dumnezeu ca vada care este voia LUI in anumite situatii. Spre exemplu alegerea si confirmarea preotiei lui Aaron (odraslirea toiagului), judecatorul Ghedeon a cerut de 2 ori semn (cel cu roua de dimineata)... si exemplele pot continua.

Dupa venirea lui Hristos nu mai este necesara sa se foloseasca sorții sfinți (Urim și Tummim) pentru a afla voia lui Dumnezeu, intrucat Sfintii Apostoli si Episcopii si Preotii vorbesc direct cu Dumnezeu in Duhul Sfant, primid informatii, indrumari... pentru fiecare credincios in parte si nu numai (ci si pentru familie, comunitate, oras, regiune, tara...)

In Hristos Iisus relatia cu Dumnezeu devine o relatie personala, cea mai intima prin Taina Sfintei Euharistii.
In concluzie preotul nu are nevie sa "deschida cartea" pentru a afla voia Domnului, ci trebuie sa slujeasca conform randuielii Bisericii si curatindu-se pe sine va sti sa calauzeasca credinciosii intru Iisus Hristos si daca este nevoie Domnul Dumnezeu ii Duhul Sfant ii va spune preotului tot ce trebuie sa stie...

In Biserica au fost si vor fi preoti cu har mare precum parintele Arsenie Boca spre exemplu. Ei in Duhul Sfant stiu voia lui Dumnezeu pentru fiecare om care vine la ei cautand mantuirea intru Iisus Hristos.


Sunt si multi ghicitori si vrajitori si magicienti care cunosc atat trecutul nostru cat si prezentul (dar nu cunosc viitorul decat prin conjunctura speculativa) si care incearca sa ne momeasca prin diferite mijloace, folosind chiar lucruri Sfinte (Sfinte Icoane, Sfanta Cruce, Sfanta Scriptura in intregime sau doar Sfanta Psaltire etc). Sa ajute Domnul si sa ne ferim de acestia si sa stam in Sfanta Biserica nadajduind numai in Hristos Iisus, in Sfintele Taine.

Last edited by Eugen7; 07.10.2010 at 10:49:35.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 07.10.2010, 19:35:20
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eliana Vezi mesajul
Aud destul de des vorbindu-se despre preoti care "deschid cartea". Ce inseamna aceasta?
Inteleg ca este pacat insa nu prea inteleg la ce se refera si nu as vrea sa-l categorisesc la "gricit si vrajitorie" fara sa cunosc despre el. Pentru cine este pacat pentru preot sau pentru cel caruia i se deschide?
A se deschide cartea cu scopul ghicitului este vrajitorie.
La finalul Sfantului Maslu se tine Sfanta Evanghelie deschisa pe capul credinciosilor dar asta nu inseamna ca e pacat,face parte din randuiala.
Si pacatul deschiderii cartii este in egala masura a celui care cere deschiderea cartii cat si a celui care practica acest tip de vrajitorie indiferent daca este preot, ierarh sau mirean.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 08.10.2010, 17:34:16
cristian67
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit preotul si pacatul,,deschiderii cartii''

Acest,,dar de a deschide cartea'',sau ,,pravila'' cum mai spun unii oameni din zona Ardealului,intalnit cu regularitate si in mod special la preoti,nu poate sa arate nimic altceva decat slaba vedere duhovniceasca siiresponsabilitatea maxima pe care o manifesta respectivul preot fata de misiunea duhovniceasca la care a fost chemat de insusi Dumnezeu cel in Treime slavit si inchinat intru Tatal,Fiul si Sfantul Duh.Sf.Scriptura ne spune:,,Preotul este parinte si se deosebeste de orice dascal lumesc,fiindca el naste fii duhovnicesti intru HRISTOS prin Evanghelie,nu prin ghicirea viitorului atunci cand un om are un necaz''.Sa stiti ca acest tip de ajutor pe care il dau acesti ,,preoti''este foarte strans legat de practica vrajitoreasca,pe care o practica vrajitorii dintotdeauna.Omul trebuie sa stie ca,daca ajunge la astfel de ,,preoti'' ca sa-si rezolve necazurile,si face ceea ce ii invata ei,va avea necazuri si mai mari decat cele cu care a venit,iar daca nu se spovedeste,il vor urmari pana la moarte si dupa moarte.Categoric,nu este un lucru benefic nici pentru sufletul crestinului,nici pentru atmosfera din sanul Bisericii
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
deschiderea bibliei dulcineea Din Noul Testament 39 17.05.2011 22:15:32
Ce este deschiderea cartii si daca este justificata? LETYTIA Intrebari utilizatori 12 06.01.2011 23:00:25
E admis deschisul cartii in crestinism ? heorhe Generalitati 11 11.10.2010 00:10:58
deschiderea cartii in biserica ingerul_pazitor Generalitati 9 07.08.2010 11:02:17
deschiderea cartii sfinte lory_rose Generalitati 12 15.05.2007 00:08:34