Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1761  
Vechi 03.06.2016, 22:17:28
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Romowe Vezi mesajul
Oameni nebuni.
Mare atentie la paralelele care se pot face cu cazul Bodnariu: copil luat de la familie de serviciile de protectie sociala, scandal la autoritati, scrisori la ONU, acuze la adresa sistemului, discriminare etc., copil returnat familiei si, in final..... Doamne fereste.
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
  #1762  
Vechi 03.06.2016, 22:24:31
Romowe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Mare atentie la paralelele care se pot face cu cazul Bodnariu: copil luat de la familie de serviciile de protectie sociala, scandal la autoritati, scrisori la ONU, acuze la adresa sistemului, discriminare etc., copil returnat familiei si, in final..... Doamne fereste.
Asta m-a izbit si pe mine din prima. De ce naiba unii sint asa fanatici in exercitiul credintei lor?! Nu pot lasa loc de intors? Mai ales ca e vorba de viata copilului lor?!
Opt copii?! ce este casa aia, puiernita de primate?! no, sa fie la ei acolo.
  #1763  
Vechi 03.06.2016, 23:07:29
altulunul altulunul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.05.2016
Mesaje: 254
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Romowe Vezi mesajul
Nu. Eu vorbeam de mine, nu de altii. Felul cum vad eu actul de exercitare al unei credinte .
OK Dar atunci este vorba doar de actul de credinta pe care banuiesc ca-l banalizati maxim.
Cand e vorba de persoana dumneavoastra deveniti extrem de exclusivist
  #1764  
Vechi 03.06.2016, 23:12:31
altulunul altulunul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.05.2016
Mesaje: 254
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Mare atentie la paralelele care se pot face cu cazul Bodnariu: copil luat de la familie de serviciile de protectie sociala, scandal la autoritati, scrisori la ONU, acuze la adresa sistemului, discriminare etc., copil returnat familiei si, in final..... Doamne fereste.
Si ce e asa rau in a dezradacina pe cineva din comunitatea si valorile familiare in care s-a nascut, si a-l invata ca apartine de Oslo sau de un alt oras European?
  #1765  
Vechi 03.06.2016, 23:20:56
Monnis Monnis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.06.2012
Locație: București
Religia: Ortodox
Mesaje: 184
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Stirea o fi recenta dar copilul ala a murit in 2013.......
__________________
"Fiți întelepți ca șerpii și nevinovați ca porumbeii" (Matei 10, 16-22)
  #1766  
Vechi 03.06.2016, 23:53:16
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Mare atentie la paralelele care se pot face cu cazul Bodnariu: copil luat de la familie de serviciile de protectie sociala, scandal la autoritati, scrisori la ONU, acuze la adresa sistemului, discriminare etc., copil returnat familiei si, in final..... Doamne fereste.
Faptul ca exista cazuri indreptatite in care intervin serviciile sociale nu exclude abuzurile.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #1767  
Vechi 06.06.2016, 02:44:18
razvan_andrei's Avatar
razvan_andrei razvan_andrei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.11.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 339
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
.
Au reușit să desființeze oamenii de știință, evoluția, din primul an de la apariție ei, nu numai eu, dar azi și sute de milioane de alți oameni și mulți oameni de știință. Evoluția, nu are nici un argument, nicio bază, nimic, ci numai întuneric, sclavie, rasism, arianism, eugenie, etc.

Cu ce vin în schimb? mă întrebi.

Cu începutul și sfârșitul, alfa și omega. Cu Domnul. Creștinismul, desăvârșirea, îndumnezeirea omului.
Cu Iubirea, cu rugăciunea, cu smerenia, cu discernământul, cu virtuțiile, câte puțin din fiecare. De la Domnul, tot. Să le înmulțim.

Ce s-a întâmplat pe pământ din momentul apariției vieții și până în prezent? Ne spune Sfânta Treime în Biblie. Crede și vei fi viu.

În fine, fraților, eu am terminat aici, deocamdată, o să mai revin dacă mai găsesc vreun articol interesant, ce-a fost publicat.

Iertați-mă și pomeniți-mă.
Bun, deci tu vii in locul unei teorii sustinute de logica si dovezi din diferite discipline (paleontologie, biologie moleculara, matematica etc) cu o credinta personala bazata pe informatiile cuprinse in Biblie, o carte ce de mult timp nu se mai afla in acord cu realitatea, plina de contradictii logice. Sper ca observi lipsa de argumente (sau, mai degraba, argumentele invalide de tip argumentul ignorantei) in cele spuse mai sus de tine.

As vrea sa intelegi ca nu am nimic cu tine sau cu credinta ta (esti liber sa crezi ce vrei, desi si aici este mult de discutat, libertatea credintei nu exista chiar asa cum considera majoritatea oamenilor; dar este o alta discutie), ci cu faptul ca manifesti o ignoranta imensa fatza de stiinta si de metodologia acesteia. Este o lipsa de respect, mai ales daca luam in calcul ca te folosesti de stiinta, logica si ratiune ori de cate ori este in folosul credintei si al religiei tale, dar atunci cand stiinta intra in conflict cu credinta ta (intr-un mod neintentionat, bineinteles) aceasta sufera multiple atacuri din partea ta si a altor oameni.

Asadar, daca doresti sa continuam intr-un mod corect si riguros discutia, astept in continuare dovedirea prin argumente valide a faptului ca teoria evolutiei este falsa si, bineinteles, explicarea vietii printr-o alta teorie stiintifica si rationala.

Numai bine!
  #1768  
Vechi 06.06.2016, 03:18:04
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de razvan_andrei Vezi mesajul
Bun, deci tu vii in locul unei teorii sustinute de logica si dovezi din diferite discipline (paleontologie, biologie moleculara, matematica etc) cu o credinta personala bazata pe informatiile cuprinse in Biblie, o carte ce de mult timp nu se mai afla in acord cu realitatea, plina de contradictii logice.
Bun, fiecare cuvant din fraza este eronat. Nu doar ca nu exista nici macar o singura dovada stiintifica in sustinerea teoriei evolutioniste, dar stiinta de azi contrazice teoria evolutionista, in diferite discipline (genetica, paleontologie, etc.). E o teorie fara nicio logica, fiind o idee a filozofilor greci de acum aproximativ 2500 de ani. Ateii iluministi din sec. XVIII s-au intors la epoca precrestina si filozofia antica si au adoptat si aceasta filozofie. Apoi au incercat sa ii dea o explicatie stiintifica.
Biblia nu are contradictii logice, decat cele inventate de unii atei, din nestiinta.
Degeaba iti spun toate astea, pentru ca cei ce sustin aceasta teorie nu se bazeaza pe dovezi si logica, ci pe credinta in ceea ce spun oamenii de stiinta, pe care ii vad ca niste supraoameni foarte inteligenti, ce nu pot fi contrazisi, sunt infailibili.
  #1769  
Vechi 06.06.2016, 03:33:00
razvan_andrei's Avatar
razvan_andrei razvan_andrei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.11.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 339
Implicit

Ok, presupunand ca ai dreptate in ce tine de erorile mele legate de teoria evolutiei, atunci care este teoria care poate sustine procesul vietii?

Last edited by razvan_andrei; 06.06.2016 at 03:35:14.
  #1770  
Vechi 06.06.2016, 04:23:19
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ma tem ca nu poti dezbate vreun subiect cu Catalin. El nu are indoieli, nu cugeta, nu se mira. El e un sac de certitudini.
Ce poti discuta cu un om incapabil de neliniste interogativa? O morisca de norme care curg la infinit, poate fi un partener de dialog?

P.S. Ce anume te nemultumeste in privinta Scripturii? Si ce teorie ai vrea in legatura cu procesul vietii?
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare