Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 27.11.2016, 17:19:52
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Travaliul de doliu
Mi se pare asa de ciudata denumirea.
Aici se numeste insotirea psihologica a persoanei in doliu.
Se insoteste persoana pe perioada necesara.

Ce mult mi-a lipsit si mie, de mai multe ori!
In tara nu exista asa ceva si este foarte necesar.
In general in tara nu exista preocuparea pentru sufletul omului.
Nu este nici o traditie in acest sens. Romanii nu cunosc asa ceva.
Este frica asta ca te considera nebun si te trimite la nebuni. Si nu mai scapi de acolo.

Aici ai ajutor psihologic in anumite situatii, chiar in mod automat: in caz de deces (al unei persoane apropiate), trauma (accident de avion, sau de munca), evenimente speciale, de forta majora (atacuri teroriste, sau acte de violenta), in caz de boala grava ( sa nu pici psihic).
Mai exista o situatie in care desi se cere si este util ajutorul psihologic, el se obtine mai greu - cuplurile, sau persoanele cu probleme de infertilitate, sau sarcini cu boli cromozomiale sau genetice ( cand sunt pusi in fata alegerii de avort).

Si eu consider foarte important si as fi avut personal mare de nevoie de asa ceva - ajutor psihologic al apartinatilor persoanelor cu diagnostic grav, de netratat, letal.

Ioan - poate tu stii de Elisabeth Kübler-Ross si cartile ei. Un preot roman drag mie mi le-a dat sa le citesc sa ma pot informa si ajuta. (vorbind de ajutor de la preot, nu numai prin rugaciune si slujba).
Ea s-a ocupat fix de aceste situatii - cum sa procedezi cu oameni grav bolnavi, pe moarte, sau paralizati, cum sa vorbesti cu ei, cum sa le spui diagnosticul in primul rand, cum sa comunici cu ei (cand nu pot vorbi si nici scrie), cum sa-i ajuti, cum poti fi ajutat tu insuti ca insotitor.
Este un domeniu foarte important. Cartile se adreseaza si personalului medical, si insotitorilor acelor pacienti si personalului de ingrijire.
Dar si unei categorii care la noi in ortodoxie nu exista si nu stiu cum s-o denumesc - sunt sa spunem similari duhovnicului, dar mai mult.
Apartin bisericii si au si o pregatire psihologica. Te ajuta in situatii din astea grele. Ajuta bolnavii in astfel de situatii, la pat.
La alte confesiuni exista. In germana se numesc "Seelensorger" - tradus cuvant cu cuvant inseamna "ingrijitor de suflete".

Si e mare nevoie de asemenea persoane/profesii.
Esti pus in situatii grele - sa ingrijesti un parinte sau un copil cu diagnostic grav acut sau cronic si uneori ani de zile (paralizii, demente, handicapuri) si pici pana la urma si tu.
Esti pus in fata unor decizii grele (coma, avort etc.).
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #112  
Vechi 27.11.2016, 21:02:13
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Pentru mine, postarea ta e foarte folositoare.
Mulțumesc, Sophia, pentru bunăvoința de a oferi unele detalii despre care nu aveam cunoștință.
Doamne ajută!
P.S. Încă mai ciudat ți-ar suna, poate, "munca doliului" - termenul franțuzesc, preferat de mine.....:) Sunt expresii foarte sugestive pentru ce vrea să fie doliul corect și sănătos parcurs.
Reply With Quote
  #113  
Vechi 27.11.2016, 21:22:51
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Travaliul de doliu
Mi se pare asa de ciudata denumirea.
Aici se numeste insotirea psihologica a persoanei in doliu.
Se insoteste persoana pe perioada necesara.
Ambele denumiri sunt justificate.
Însoțirea psihologică evidențiază rolul terapeutului; este o expresie centrată pe ajutorul oferit de psiholog. Ne arată ce face el: însoțește/asistă pe cel aflat în suferință.
Travaliul/munca de doliu indică, însă, procesul clientului; se centrează pe participarea îndoliatului la procesul asistat de psiholog. Ne arată ce face clientul, sub îndrumarea și cu sprijinul psihologului: muncește, lucrează cu sine.
Împreună, cele două denumiri, cuprind ambele părți ale relației de întrajutorare, sugerînd cooperarea sau "împreună-lucrarea" dintre cele două persoane legate prin iubirea frățească, demnă de numele om.
Reply With Quote
  #114  
Vechi 27.11.2016, 23:32:18
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Procesul terapeutic poate fi sintetizat astfel:

1. Ce este ceea ce simt?

2.De ce simt astfel?

3.Cum poate fi depasita trauma?

Dialogul cu un terapeut acelereaza procesul de conceptualizare - defineste mai bine starea, cauza si metoda. De unul singur este mai dificil; in anumite situatii este imposibila parcurgerea celor trei etape.

Reprimarea presupune evitarea primei etape si "agatarea" de alte componente psihice familiare care cadreaza cu normalitatea.

Cand socul este puternic reprimarea se instaleaza automat.

In principiu sunt doua metode terapeutice (ambele presupun recunoasterea si acceptarea starii de fapt):
1. mecanisme de compensare (ex. nadajduiesc in Inviere)
2. recunoasterea naturii non-inerente a evenimentelor, inclusiv cea a starii interioare/simtirii insasi.

Ca si in cazul bolilor fiziologice preventia este de preferat.

"Fericiti cei saraci in duh" / "Lasa totul si urmeaza-Ma"...
__________________

Reply With Quote
  #115  
Vechi 28.11.2016, 00:54:09
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Am o intrebare:

Care este limita dintre fenomene psihologice si fenomene spirituale? Cu alte cuvinte, care este punctul in care ceva nu mai poate fi descris prin prisma psihologiei, ci numai prin prisma religiei/spiritualitatii? Sau invers?
Un răspuns posibil ar putea fi acesta:
Este liniștea...:) Fericit cel care se bucură de limanul ei!

P.S. Am aflat din "Viețile sfinților" că unii au renunțat, însă, la liniște pentru a se contopi, jertfelnic, cu neliniștea semenilor... Au făcut-o ca ascultare, sub îndrumare permanentă de Sus.
Psihologia poate fi definită ca marea cultură, strălucită dealtfel, a neliniștii.
Iar spiritualitatea ca opera liniștii, sub mângâierea protectoare, fortifiantă și diriguitoare a Duhului.
Reply With Quote
  #116  
Vechi 28.11.2016, 02:50:38
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Darul liniștii e prețuit nu doar de creștinii îmbunătățiți, care îl cunosc din variate experiențe trăite și/sau auzite din mărturisirile altora, ci și de psihologi - cu mențiunea că aceștia îl cunosc sau îl ghicesc/întrezăresc de obicei prin cunoașterea "negativului" său: majoritatea tulburărilor sufletești sunt hrănite de solul otrăvit al neliniștii.

În limbajul psiho(pato)logic sunt numeroși termeni care descriu ceva din universul neliniștii: anxietate, angoasă, tensiune, agitație etc.
Freud, mai întâi, a încercat în cultura și civilizația noastră considerată "modernă" să dea de cap (teoretic și practic) neliniștii sau, cel puțin, să îi reducă o parte din efectele alienante, dezumanizante.
În replică, reușind chiar să îl "castreze" pe Freud, o urmașă de-a lui (pe nume Karen Horney) a deschis perspective nebănuite asupra anxietății prin atragerea atenției asupra unor factori culturali și a unor modalități (nevrotice?) de protejare a Eului împotriva anxietății.
Intenționez să expun în curînd câteva aserțiuni ale psihanalistei americane pe tema "Trebuinței nevrotice de afecțiune", deoarece opera ei mi se pare că face referire la multe dintre realitățile sufletești pe care le trăim noi astăzi.
Cu acest prilej voi încerca să schițez un posibil răspuns la întrebarea cum poate fi psihologia (și psihanaliza) o slujitoare a omului credincios și un sprijin pentru aprofundarea vieții de credință, cel puțin pentru acela care nu a reușit deocamdată (din păcate) să se folosească din plin de remediile/darurile unei vieți duhovnicești.

*
Pe de altă parte, dintre numeroșii autori creștini care au scris pe tema liniștii și liniștirii, voi reaminti câteva pagini din minunata lucrare "Sfânta Scriptură în Tradiția Bisericii" - autor Pr. John Breck. (https://orthodoxwiki.org/John_Breck)
E vorba de capitolul dedicat dobândirii virtuții liniștii, prin rugăciune.

Last edited by ioan67; 28.11.2016 at 03:01:20.
Reply With Quote
  #117  
Vechi 28.11.2016, 03:09:30
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul

Probabil că ați fost etichetată ca psihopată de cineva care a considerat că aveți un comportament neobișnuit, eventual periculos. Nu știu dacă așa a fost... Ce-ați făcut mai exact, ca să vă împodobiți cu așa etichetă?...:)



Dar despre ce "stări și dezechilibre" vorbeați? Ce vi se întâmplă, mai exact? Puteți formula așa, pe scurt, ca să ne facem o idee minimală? Dacă îmi va părea ceva semnificativ pentru o eventuală tulburare sufletească o să vă reamintesc îndemnul dintâi: medic, eventual psiholog. În cazul unei tulburări certe în viața sufletească e bine să mergem degrabă la preot (am înțeles că aveți duhovnic, de aceea nu am mai amintit pe acesta), medic, psiholog. Forumul nu e locul unde să facem terapie pentru vreo posibilă maladie, cel mult ne putem sprijini între noi și putem îndruma pe careva acolo unde e cel mai folositor.
Ceea ce fac eu neobisnuit e faptul ca sunt foarte timida, sunt si introvertita, nu prea vorbesc, mai ales in grupuri mari de oameni si asa m-am ales cu eticheta, cred... ca altceva nu am facut din cate stiu :))

Stari si dezechilibre iar, tot din prea mult gandit, prea mult rumegat, sensibilitate etc. am trecut prin niste depresii, am si luat niste antidepresive intr-o vreme cand eram mai grav. Dar perioada de care ziceam e din cauza ca trebuit sa ma mut in alta tara si mi-a fost foarte greu. M-au ajutat enorm de mult unii oameni. Cel mai si cel mai mult in situatiile grave m-au ajutat oamenii care m-au ascultat cu adevarat, in adevaratul sens al cuvantului, care au fost cu sufletul alaturi de mine, nu doar cu sfaturile, solutiile, sau din obligatie, sau asa pe jumatate. M-a ajutat Prezenta lor, in sens figurativ.

Acum sunt relativ bine :) dar eu de cand exist am asa niste trairi aparte, unele pozitive altele nu prea. Asta e, fiecare cu ale lui.

Multumesc de raspuns. O sa mai ridic probleme :))
__________________
"Daca cineva mi-ar fi dovedit ca Hristos sta in afara adevarului, si daca in realitate adevarul ar sta in afara de Hristos,atunci as prefera sa fiu cu Hristos si nu cu adevarul" (Dostoievski)

"Daca Dumnezeu nu exista atunci totul este permis" (tot Dostoievski)
Reply With Quote
  #118  
Vechi 28.11.2016, 03:34:04
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
[
In general in tara nu exista preocuparea pentru sufletul omului.
Nu este nici o traditie in acest sens. Romanii nu cunosc asa ceva.
Corect. Si mersul la biserica si (poate) spovedanie e o fandoseala.
De o socializare, ca sa ne mearga bine, ca sa ne simtim importanti..
Tu.. poate.

Citat:
Este frica asta ca te considera nebun si te trimite la nebuni. Si nu mai scapi de acolo.
Dimpotriva, avem o cazuistica foarte buna despre nebuni periculosi, cu acte in regula, de care se roaga lumea sa fie internati si toti se spala pe maini.

Citat:
La alte confesiuni exista. In germana se numesc "Seelensorger" - tradus cuvant cu cuvant inseamna "ingrijitor de suflete".
Pai na, fac si ei ce pot..rebranduiesc un psiholog, ii dau o Biblie si cam asta e.

Citat:
Si e mare nevoie de asemenea persoane/profesii.
Esti pus in situatii grele - sa ingrijesti un parinte sau un copil cu diagnostic grav acut sau cronic si uneori ani de zile (paralizii, demente, handicapuri) si pici pana la urma si tu.
Esti pus in fata unor decizii grele (coma, avort etc.).

Si "profesionistii" astia ce fac? Iau raspunderea de pe umerii tai? Te ajuta sa mergi pe calea usoara in loc de cea morala?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #119  
Vechi 28.11.2016, 03:37:07
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anna Vezi mesajul
Ceea ce fac eu neobisnuit e faptul ca sunt foarte timida, sunt si introvertita, nu prea vorbesc, mai ales in grupuri mari de oameni si asa m-am ales cu eticheta, cred... ca altceva nu am facut din cate stiu :))

Stari si dezechilibre iar, tot din prea mult gandit, prea mult rumegat, sensibilitate etc. am trecut prin niste depresii, am si luat niste antidepresive intr-o vreme cand eram mai grav. Dar perioada de care ziceam e din cauza ca trebuit sa ma mut in alta tara si mi-a fost foarte greu. M-au ajutat enorm de mult unii oameni. Cel mai si cel mai mult in situatiile grave m-au ajutat oamenii care m-au ascultat cu adevarat, in adevaratul sens al cuvantului, care au fost cu sufletul alaturi de mine, nu doar cu sfaturile, solutiile, sau din obligatie, sau asa pe jumatate. M-a ajutat Prezenta lor, in sens figurativ.

Acum sunt relativ bine :) dar eu de cand exist am asa niste trairi aparte, unele pozitive altele nu prea. Asta e, fiecare cu ale lui.

Multumesc de raspuns. O sa mai ridic probleme :))
Probabil sunt unele lucruri care vin din copilarie: familie (parinti in special), mediul social..
Daca unui copil nu i se formeaza niste baze pentru o personalitate sanatoasa sau mai rau, ii sunt subminate, va avea probleme toata viata, de multe ori nu va inelege de ce.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #120  
Vechi 28.11.2016, 03:39:45
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

]
Citat:
În prealabil postat de florin.oltean75 Vezi mesajul

In principiu sunt doua metode terapeutice (ambele presupun recunoasterea si acceptarea starii de fapt):
1. mecanisme de compensare (ex. nadajduiesc in Inviere)
2. recunoasterea naturii non-inerente a evenimentelor, inclusiv cea a starii interioare/simtirii insasi.

Ca si in cazul bolilor fiziologice preventia este de preferat.
Ce e asta nene, o tentativa de a "budhiza" si psihologia dupa vesnica melodie insirata si pe alte topice "e bun si crestinismul, da' budhismul e net superior"?

Citat:
"Fericiti cei saraci in duh" / "Lasa totul si urmeaza-Ma"...
Hehe, pai asta nu intra tot la "mecanisme de compensare"?

Ca in nici un caz nu intra la "recunoasterea naturii non-inerente a evenimentelor, inclusiv cea a starii interioare/simtirii insasi." - mantra care o repeti obsesiv fara sa o treci nitel prin filtrul ratiunii.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 28.11.2016 at 03:51:47.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare