Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 27.09.2010, 22:21:31
ap2010's Avatar
ap2010 ap2010 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.08.2010
Locație: iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 237
Implicit

Daca reusiti sa va constituti intr-un grup cred ca un pelerinaj,fie si de o zi,v-ar fi de folos ca sa va cunoasteti,aveti si despre ce discuta,si-l permite oricine si nici diferentele sociale nu vor stanjeni pe nimeni.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 27.09.2010, 22:49:43
ionut stefan ionut stefan is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 183
Cool

Citat:
În prealabil postat de Eliana Vezi mesajul
Ridic si eu o intrebare asa...din curiozitate pentru ca sunt relativ noua pe forumul acesta, oricum mai mult invat de la voi decat vorbind/scriind.

Membrii acestui forum nu organizeaza intruniri locale ( pentru ca avd ca suntem de pe tot cuprinsul tarii si chiar de mai departe )?

Adica spre exeplu, la nivel local ( cei din Cj/ct/ buc etc ) sa ne intalnim o data la... (cred ca toti avem un loc de munca la care trebuie sa fim si multe alte obligatii ) la padure la un gratar, la o manastire iar dupa slujba sa ramanem sa ne cunoastem mai bine s.a.

Sau, ma mai gandesc eu la ceva...in Bucuresti spre exmplu, este foarte posibil ca intrand in vreo Biserica sa fi intalnit privirea cu vreunul dintre voi, in consecinta macar cei care locuiesc in aceleasi zone sa se intalneasca.

Ma intreb daca nu ar fi timpul sa aducem socializarea la un alt nivel mult mai palpabil. Eu una cred ca sunt mult mai multe sanse sa se intample lucruri bune in felul asta...sau poate ma insel.

Astept pareri.


P.S. cand am spus "sa se intample lucruri bune" ma refer ca poate, cunoscandu-ne mai bine sa ne ajutam altfel unii pe altii, poate chiar se vor lega prietenii s.a. ...nebanuite sunt caile Dumnului. In orice caz poate ca este timpul sa redevenim o comunitate, sa reincepem sa ne dam buna ziua pe strada, sa ne oprim vecinul/vecina intreband-o de sanatate...nu stiu cum este viata "pe strada voastra" insa mie una mi se pare ca distantele dintre oameni se adancesc pe zi ce trece.
este o idee foarte buna si ar fi bine sa propui data si locul unde ne putem intalnii,noi cei de pe forum ca doar tu esti initiatoarea
Reply With Quote
  #13  
Vechi 28.09.2010, 08:48:10
Eliana Eliana is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 86
Implicit

Propun 17 octombrie 2010 undeva dupamasa...orele 17.00.

Intre timp poate vor afla cat mai multi de aceasta intrunire, se hotaraste cine doreste sa participe, se face o lista cu toti cei ce vor fi prezenti.

Cred ca pentru a rezerva cateva mese la un local trebuie sa ne hotaram cu ceva timp inainte.

M-am interesat in mare de cateva restaurante in Bucuresti cu preturi decente. ( un meniu fel 1 + 2 + desert + ceva de baut sa nu depaseasca 30-40 RON de persoana ). In zona Lipscani sunt foarte multe restaurante, majoritatea cu specific romanesc si atmosfera linistita.

Nu cred ca este nevoie ca cineva sa se simta jugnit pentru ca atunci cand noi, ca oameni dam o masa si invitam cunostiinte, prieteni etc. nu cred ca le cerem bani pe mancare asa si acum, unii vor da o masa si vor avea invitati.

In orice caz sumele alocate de catre fiecare vor fi confidentiale.

Daca ne ajuta Dumnezeu sa ducem la bun sfarsit aceasta intrunire totusi as avea nevoie de cativa voluntari pentru a ma ajuta cu organuzarea.

Astept din suflet sa va implicati cum puteti pentru a ne putea intalni.
Doamne ajuta.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 28.09.2010, 13:53:37
adam000 adam000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.09.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 719
Implicit

Foarte buna ideea unei intruniri!

Insa cea mai buna locatie ar fi la o biserica sau la o manastire, oricum decat la un local mai bine intr-un parc, din urmatoarele motive:

Citat:
În prealabil postat de Eliana Vezi mesajul
sa mergem undeva intr-un local deoarece presupun ca nu toti suntem tineri astfel incat sa ne permitem sa ne vedem intr-un parc si sa stam sa discutam + ca as invita pe cei cu copii sa vina cu tot cu cei mici, acesta fiind un alt motiv pentru care cred ca ne trebuie un cadru organizat.
Daca ai copii, atunci stii ca cei mici sint cu muult, muuult mai fericiti intr-un parc decat intr-un local unde se plictisesc repede fiind constransi sa stea cuminti si nici nu au unde sa se joace. Asa in parc e si mai mare bucuria pt ei pt ca se pot juca cu totii impreuna iar parintii nu mai sint nevoiti sa-i scoata de doua ori (odata la local pt ei si a doua oara si in parc, pt copii).

Apoi sa stii ca daca te gandesti si la cei care sint "tineri de mai multa vreme" (zicea un parinte ca e bine sa incercam sa nu ii ranim pe cei din jur spunand despre ei ca sint batrani, ci mai bine sa ne gandim cum sa ne exprimam astfel incat sa nu se simta raniti sau delimitati, asa ca poate e mai bine sa spunem despre ei ca sint "tineri de mai multa vreme"), apoi sa stii ca indemnul parintelui cred ca e aplicabil si aici in sensul ca oamenii indiferent de varsta, cumva tot tineri se simt - nu cred sa existe om care sa nu se bucure de o iesire in parc, indiferent de varsta. Bineinteles ca un credincios se bucura mai mult intr-o biserica.

Citat:
În prealabil postat de Eliana Vezi mesajul
M-am interesat in mare de cateva restaurante in Bucuresti cu preturi decente. ( un meniu fel 1 + 2 + desert + ceva de baut sa nu depaseasca 30-40 RON de persoana ). In zona Lipscani sunt foarte multe restaurante, majoritatea cu specific romanesc si atmosfera linistita.

In orice caz sumele alocate de catre fiecare vor fi confidentiale.
Daca e sa tinem seama de un motiv foarte practic, pt cei care sint "tineri de ceva vreme, dar nu chiar de foarte multa vreme", atunci chiar nu cred ca e o idee buna zona Lipscaniului pt simplul fapt ca nu exista parcari in zona (e zona pietonala, iar parcarile sint la oaresce distanta), asa ca e destul de greu de ajuns in Lipscani pt cei care merg in mod uzual cu masina personala. Iar daca mai au si copii mici e si mai greu sa mergi distante apreciabile cu copii pe bulevardele poluate, de la locurile unde vor gasi parcare pina in Lipscani. Asa, linga parcuri exista mereu parcari.

Iar daca ne gandim la cei care poate nu au bani nici de o asemenea masa la restaurant si nici nu vin cu masinile, atunci e cu atat mai bine intr-un parc decat intr-un local, pt ca asa nici nu se vor simti jenati sa vina si nici macar nu se va sti cine ce si cum.

Insa cel mai bine ar fi la o biserica, doar e vorba despre ortodocsi. Chiar mi se parce destul de bizar ca cei de pe un forum ortodox sa aleaga sa se cunoasca la un local, in loc sa se cunoasca intr-o biserica asa cum e firesc.

Din aceste motive practice e mai bine ca intalnirea sa fie undeva intr-un parc decat la un local, dar cel mai potrivit la o biserica.

Mi se pare cel mai potrivit la o biserica sau la o manastire. Ca asa se cuvine unor crestini - sa se inchine si sa multumeasca Lui Dumnezeu pt toate.

Iar daca e sa ma gandesc la Cristiboss si la cata dragoste si daruire pune el pt biserica Sf Mercurie si pt acest forum, atunci ar fi frumos sa ii facem o bucurie pt osteneala sa si sa ne intalnim la biserica Sf Mercurie.
__________________
Ca sub stapanirea Ta totdeauna fiind paziti, Tie slava sa inaltam, Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, acum si pururea si in vecii vecilor
Amin.

Last edited by adam000; 28.09.2010 at 14:25:19.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 28.09.2010, 14:42:34
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eliana Vezi mesajul
Propun 17 octombrie 2010 undeva... orele 17.00.
Cred ca pentru a rezerva cateva mese la un local trebuie sa ne hotaram cu ceva timp inainte.
Cred totusi ca natura (parc) este un numitor comun mai bun decat un local din oras.
In parc e si liniste, si parculet, si terasa, orice.

Citat:
În prealabil postat de adam000 Vezi mesajul
Mi se pare cel mai potrivit la o biserica sau la o manastire.
Ca asa se cuvine unor crestini - sa se inchine si sa multumeasca Lui Dumnezeu pt toate.
Nu mi se pare potrivit un asemenea loc.
Tinand cont ca o intalnire cu prietenii nu este "slujba", se cade a avea loc undeva intr'un loc unde vorba multa, poate chiar si tare, cat si rasul sa nu deranjeze pe nimeni si sa nu fie privite ca necuviincioase. Cum ar fi sa stai in curtea unei biserici sau langa o manastire si sa vorbesti/razi tare, in vreme ce un bolnav face rugaciune, ori un om necajit plange si'si alina mahnirea la vreo icoana ?!

Daca aceasta intalnire intuieste comunicarea, cunoasterea si povestirea a diverse lucruri, cred ca e nevoie de un loc unde sa nu fie deranjat nimeni. Drept aceea, cred ca un parc este cu mult mai potrivti decat o biserica (si decat un local).

Parcul Herastrau are nespus de multe locuri unde se poate sta, parcuri de copii, chiar si terase.
In functie de numarul si "stilul" personal al fiecaruia dintre cei adunati, se pot hotara pe loc restul detaliilor.
Pe acolo sunt terase. Se pot trage doua, trei mese, se ia cate un suc si e foarte ok si asa. Parculete sunt peste tot, in jur.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)


Last edited by windorin; 28.09.2010 at 14:47:03.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 28.09.2010, 15:54:15
adam000 adam000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.09.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 719
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Nu mi se pare potrivit un asemenea loc.
Tinand cont ca o intalnire cu prietenii nu este "slujba", se cade a avea loc undeva intr'un loc unde vorba multa, poate chiar si tare, cat si rasul sa nu deranjeze pe nimeni si sa nu fie privite ca necuviincioase. Cum ar fi sa stai in curtea unei biserici sau langa o manastire si sa vorbesti/razi tare, in vreme ce un bolnav face rugaciune, ori un om necajit plange si'si alina mahnirea la vreo icoana ?!
Ai dreptate cu asta. Si eu am scris de parc initial, insa apoi m-am gandit ca daca ne vom cunoaste, parca asa se cade, sa mergem si intr-o biserica in care sa ne inchinam, cu toata buna cuviinta si evlavia cuvenita. Si gandindu-ma la biserica Sf Mercurie care are si un parc in apropiere (oarecum peste drum), am editat mesajul propunand biserica (gandindu-ma ca, sper, toti forumistii acestui forum se vor comporta cu evlavia cuvenita intr-o biserica, chiar daca vin cu copii, ca doar tot cu copii merg si la Liturghie, nu?). Multi probabil au fost si in pelerinaje pe la diferite manastiri in grup si presupun ca nu au deranjat pe nimeni si nici n-au facut vreo tulburare. Sau nu stiu dar in mintea mea un crestin adevarat nu se poarta cu necuviinta nici atunci cand se intalneste cu prietenii (macar asa ar trebui). Iar noi ne dorim a fi crestini ortodosci adevarati, nu? Deci sa ne comportam ca atare.
Insa ai dreptate, pt a evita eventuale surprize, e foarte buna si propunerea ta cu parcul Herastrau. Mie imi place.
__________________
Ca sub stapanirea Ta totdeauna fiind paziti, Tie slava sa inaltam, Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, acum si pururea si in vecii vecilor
Amin.

Last edited by adam000; 28.09.2010 at 15:56:21.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 28.09.2010, 15:57:02
Eliana Eliana is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 86
Implicit

Da, din partea mea este perfecta optiunea pentru parcul Herastrau. Este deschis, spatios, cu terase daca va fi cazul si chiar locuri de joaca.

Nu am nimic impotriva sa mergem si in pelerinaje la Manastiri sau Biserici ca slava Dumnului, atat cat suntem sanatosi timp este insa bine a punctat windorin faptul ca:

- intrunirea are scopul ne a ne aduce mai aproape unul de celalalt, de a de ajuta sa ne cunoaste reciproc in realitate, altfel decat o facem "online". In Sfanta Biserica nu se vorbeste si nici nu mi se pare corespunzator sa "ne dam o intalnire" la Biserica.

- avem tot timpul ca, in particular sau in grupuri mici sa mergem la Biserica + ca pentru unii dintre noi Biserica este a doua casa pe care oricum o vizitam regulat ( 1-2 ori/sapt) insa o ocazie pentru a ne aduna cu totii nu avem chiar asa de des.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 28.09.2010, 16:40:58
adam000 adam000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.09.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 719
Implicit

Eliana, as vrea sa te gandesti putin la urmatorul aspect - si nu trebuie sa-mi raspunzi mie (pt ca intentia mea nu este nici sa ma "contrez" cu tine si nici sa imi impun punctul de vedere), ci doar sa te gandesti tu in sinea ta: tu vrei sa cunosti "niste oameni pe care i-ai cunoscut online" (atunci poti sa organizezi intalniri de pe orice forum) sau vrei sa cunosti niste oameni care au ca punct comun credinta, dorinta de a fi cu Dumnezeu? Gandindu-te, rogu-te, putin la acest aspect, oare unde ti se pare tie corespunzator sa se intalneasca crestinii - la restaurant (intr-un local) sau la biserica ce ii uneste in comuniune? Zicea un parinte ca daca Dumnezeu nu e pe primul loc in viata noastra, atunci nu e pe nici un loc. Apoi daca scopul intalnirii este sa se cunoasca mai bine oamenii de pe acest forum, care au ca punct comun credinta si ii uneste faptul ca toti (sper) doresc sa fie cat mai aproape de Dumnezeu, atunci cat de "corespunzator" ti se pare tie ca ei sa se intalneasca fara macar "sa-I dea buna-ziua", fara "sa-I calce pragul" (bisericii), tocmai Lui, Celui spre care cu totii nazuim (si care este, sper, centrul preocuparilor noastre)?
Nu imi raspunde mie. Doar gandeste-te tu.
__________________
Ca sub stapanirea Ta totdeauna fiind paziti, Tie slava sa inaltam, Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, acum si pururea si in vecii vecilor
Amin.

Last edited by adam000; 28.09.2010 at 16:43:03.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 28.09.2010, 17:03:16
ionut stefan ionut stefan is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 183
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adam000 Vezi mesajul
Eliana, as vrea sa te gandesti putin la urmatorul aspect - si nu trebuie sa-mi raspunzi mie (pt ca intentia mea nu este nici sa ma "contrez" cu tine si nici sa imi impun punctul de vedere), ci doar sa te gandesti tu in sinea ta: tu vrei sa cunosti "niste oameni pe care i-ai cunoscut online" (atunci poti sa organizezi intalniri de pe orice forum) sau vrei sa cunosti niste oameni care au ca punct comun credinta, dorinta de a fi cu Dumnezeu? Gandindu-te, rogu-te, putin la acest aspect, oare unde ti se pare tie corespunzator sa se intalneasca crestinii - la restaurant (intr-un local) sau la biserica ce ii uneste in comuniune? Zicea un parinte ca daca Dumnezeu nu e pe primul loc in viata noastra, atunci nu e pe nici un loc. Apoi daca scopul intalnirii este sa se cunoasca mai bine oamenii de pe acest forum, care au ca punct comun credinta si ii uneste faptul ca toti (sper) doresc sa fie cat mai aproape de Dumnezeu, atunci cat de "corespunzator" ti se pare tie ca ei sa se intalneasca fara macar "sa-I dea buna-ziua", fara "sa-I calce pragul" (bisericii), tocmai Lui, Celui spre care cu totii nazuim (si care este, sper, centrul preocuparilor noastre)?
Nu imi raspunde mie. Doar gandeste-te tu.
nu trebuie sa aruncam cu pietre ca a spus sa ne intalnim in restaurant, nu a gresit cu nimic
Reply With Quote
  #20  
Vechi 28.09.2010, 17:12:20
adam000 adam000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.09.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 719
Implicit

Nici eu nu am spus ca ar fi gresit cu ceva. Si nici n-am dat cu pietre (sper sa se inteleaga asta). Intrebarea (asupra careia mi se pare oportun sa reflectam) este urmatoarea: ce se cade, cum e mai bine, mai "corespunzator" sa procedam - ne intalnim fiecare in parte cu Tatal dimineata la Liturghie (mergem individual la biserica), iar apoi ne intalnim impreuna noi fratii la restaurant sau in parc (ca pe Tata l-am intalnit individual de dimineata); sau mai bine ne intalnim cu totii, toata familia dimineata la Liturghie, iar apoi noi fratii mergem in parc alaturi; sau macar, daca mergem dimineata individual la intalnirea cu Tata si tot ne intalnim seara toti fratii in parc sau unde vreti voi, nu se cade macar sa-i mai calcam inca o data pragul Tatalui (la o biserica) cu totii impreuna?
__________________
Ca sub stapanirea Ta totdeauna fiind paziti, Tie slava sa inaltam, Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, acum si pururea si in vecii vecilor
Amin.

Last edited by adam000; 28.09.2010 at 17:25:05.
Reply With Quote
Răspunde