Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 14.01.2010, 11:58:14
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria-luisa Vezi mesajul
in fiecare zi, pe siteul crestinortodox este prezentata Evanghelia zilei. Ce ziceti sa discutam despre aceasta? cred ca este constructiv pentru toata lumea si fiecare are ceva de invatat.
Sunteti de acord sa incepem?

"Si a intrat Iisus in Ierusalim si in templu si, privind toate in jur si vremea fiind spre seara, a iesit spre Betania cu cei doisprezece.
Si a doua zi, iesind ei din Betania, El a flamanzit.
Si vazand de departe un smochin care avea frunze, a mers acolo, doar va gasi ceva in el; si, ajungand la smochin, n-a gasit nimic decat frunze. Caci nu era timpul smochinelor.
Si, vorbind, i-a zis: De acum inainte, rod din tine nimeni in veac sa nu manance. Si ucenicii Lui ascultau.
Si au venit in Ierusalim. Si, intrand in templu, a inceput sa dea afara pe cei ce vindeau si pe cei ce cumparau in templu, iar mesele schimbatorilor de bani si scaunele vanzatorilor de porumbei le-a rasturnat.
Si nu ingaduia sa mai treaca nimeni cu vreun vas prin templu.
Si-i invata si le spunea: Nu este, oare, scris: "Casa Mea casa de rugaciune se va chema, pentru toate neamurile"? Voi insa ati facut din ea pestera de talhari.
Si au auzit arhiereii si carturarii. Si cautau cum sa-L piarda. Caci se temeau de El, pentru ca toata multimea era uimita de invatatura Lui.
Iar cand s-a facut seara, au iesit afara din cetate.
Dimineata, trecand pe acolo, au vazut smochinul uscat din radacini.
Si Petru, aducandu-si aminte, I-a zis: Invatatorule, iata smochinul pe care l-ai blestemat s-a uscat.
Si raspunzand, Iisus le-a zis: Aveti credinta in Dumnezeu.
Adevarat zic voua ca oricine va zice acestui munte: Ridica-te si te arunca in mare, si nu se va indoi in inima lui, ci va crede ca ceea ce spune se va face, fi-va lui orice va zice. "

Sfanta Evanghelie dupa Marcu 11 (11-23)
Dupa parerea mea este o alegere gresita datorata ispitei in care omul neinduhovnicit bine cade lesne .Doua sunt considerentele pt. care spun aceasta , nemaivorbind si de eleganta ispita in care ni se propune sa intram cu bucurie...vom vedea la ce se ajunge urmarind cursul discutiei .
Deci , a ne apuca sa spunem parerile noastre despre o pericopa sau alta este curata nebunie deoarece asa cum spune si sf. ap. Pavel nu trebuie sa ne apucam noi ,,... sa incercam sa sfarimam oasele tari ale Scripturii cu dintii nostrii de lapte ". Si atunci ce este de facut ?
Doritorilor se recomanda sa-si aleaga un sfint parinte sau sa-si procure o Cazanie unde va gasi tilcuirea ,,omologata" a pericopelor de peste an , sa o studieze in liniste si sa amine sau sa renunte la a ajunge talmaci sau comentator tocmai la Dumnezeiasca si Sfinta Evanghelie , ei fiind mult prea departe de starea de induhovnicit comentator. Dar daca vrea sa soarba cu nesat din ispita propusa poate sa incerce, spre luare aminte !

Last edited by zaharia_2009; 14.01.2010 at 12:01:45.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 14.01.2010, 13:42:26
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

DE ce ne strici jucaria :P
Lasa-ne si pe noi sa mai copilarim
E drept ca cel ajuns la intelepciune ,constata ca de fapt aceasta e smerenia si ascultarea.
Dar pentru niste 'copii' ca noi,mie chiar imi face bine sa vad si ce gandeasc altii,sa nu ma mai consider singurul stiutor sau nestiutor.
Cand voi constata ca nu mai imi face bine si ca e inutil,nu voi mai intra pe acest topic si gata,lasand pe altii mai noi sa 'creasca' spre smerenia ascultarii.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 14.01.2010, 13:48:52
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Dupa parerea mea este o alegere gresita datorata ispitei in care omul neinduhovnicit bine cade lesne .Doua sunt considerentele pt. care spun aceasta , nemaivorbind si de eleganta ispita in care ni se propune sa intram cu bucurie...vom vedea la ce se ajunge urmarind cursul discutiei .
Deci , a ne apuca sa spunem parerile noastre despre o pericopa sau alta este curata nebunie deoarece asa cum spune si sf. ap. Pavel nu trebuie sa ne apucam noi ,,... sa incercam sa sfarimam oasele tari ale Scripturii cu dintii nostrii de lapte ". Si atunci ce este de facut ?
Doritorilor se recomanda sa-si aleaga un sfint parinte sau sa-si procure o Cazanie unde va gasi tilcuirea ,,omologata" a pericopelor de peste an , sa o studieze in liniste si sa amine sau sa renunte la a ajunge talmaci sau comentator tocmai la Dumnezeiasca si Sfinta Evanghelie , ei fiind mult prea departe de starea de induhovnicit comentator. Dar daca vrea sa soarba cu nesat din ispita propusa poate sa incerce, spre luare aminte !
Meditatia la cuvintele Scripturii este buna si chiar recomandata de Sfintii Parinti. Se si exagereaza asta cu talcuirea "omologata". Sa fie in cadrul gandirii parintilor, dar si noi avem gandirea noastra si daca o facem in duhul rugaciunii eu zic ca e chiar recomandat.

Sa nu uitam ca Ortodoxia nu anuleaza gandirea, ci o transfigureaza si o orienteaza pe calea cea buna.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 14.01.2010, 15:24:53
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lavrentiu Vezi mesajul
Meditatia la cuvintele Scripturii este buna si chiar recomandata de Sfintii Parinti. Se si exagereaza asta cu talcuirea "omologata". Sa fie in cadrul gandirii parintilor, dar si noi avem gandirea noastra si daca o facem in duhul rugaciunii eu zic ca e chiar recomandat.

Sa nu uitam ca Ortodoxia nu anuleaza gandirea, ci o transfigureaza si o orienteaza pe calea cea buna.
Ei, daca-i asa precum zici atunci staruieste !
Reply With Quote
  #35  
Vechi 14.01.2010, 16:52:56
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Ei, daca-i asa precum zici atunci staruieste !
Multumesc pentru binecuvantare.

Nu vreau sa fiu inteles gresit, intr-adevar nu e bine sa o luam pe campie fiecare cu interpretarea noastra. Dar nu e bine nici sa fugim de Sfanta Scriptura si de meditatia pe marginea ei. Ea este unul din darurile de pret pe care le avem si daca credem ca credem in Hristos cel Inviat, nu vom crede si ca El se bucura cand ne adunam in numele Lui - chiar si pe acest forum - ca sa discutam despre cuvintele Lui?
Reply With Quote
  #36  
Vechi 14.01.2010, 18:25:56
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lavrentiu Vezi mesajul
Multumesc pentru binecuvantare.

Nu vreau sa fiu inteles gresit, intr-adevar nu e bine sa o luam pe campie fiecare cu interpretarea noastra. Dar nu e bine nici sa fugim de Sfanta Scriptura si de meditatia pe marginea ei. Ea este unul din darurile de pret pe care le avem si daca credem ca credem in Hristos cel Inviat, nu vom crede si ca El se bucura cand ne adunam in numele Lui - chiar si pe acest forum - ca sa discutam despre cuvintele Lui?
Acum da, exprimi mai clar . Da, din punctul meu de vedere cred ca ai dreptate. Deci facut cu buna rinduiala ... sa dea D.zeu sa avem spor duhovnicesc in cuvintele Evangheliei dreptatii !
Reply With Quote
  #37  
Vechi 14.01.2010, 19:20:51
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Acum da, exprimi mai clar . Da, din punctul meu de vedere cred ca ai dreptate. Deci facut cu buna rinduiala ... sa dea D.zeu sa avem spor duhovnicesc in cuvintele Evangheliei dreptatii !
Asa sa fie! Ma bucur sa fim in acelasi duh.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Propunere alinnasser2010 Generalitati 3 14.04.2010 21:20:38
propunere catalinabalhui Stiri, actualitati, anunturi 157 08.05.2009 19:09:51
PROPUNERE saccsiv Generalitati 179 14.04.2008 17:02:50