Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #241  
Vechi 02.06.2010, 15:29:53
pwnureface
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mi-a mai dat cineva linku asta si chiar mi se par comice explicatiile alea:))
Mi-e lene sa raspund la toate da una mi-a sarit in ochi si anume ca biblia nu se contrazice cu stiinta.Uite o contradictie mare si lata:geneza.
De asemenea la punctul 1 explicatia e proasta.Aia care au scris noul testament au citit mai intai vechiul testament si s-au conformat
  #242  
Vechi 03.06.2010, 20:11:05
pwnureface
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ce parere aveti despre trupa Aerosmith?O sa vina in Romania pe 18 iunie
http://www.youtube.com/watch?v=Vo_0UXRY_rY
  #243  
Vechi 03.06.2010, 21:12:47
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit

Citat:
În prealabil postat de pwnureface Vezi mesajul
Ce parere aveti despre trupa Aerosmith?O sa vina in Romania pe 18 iunie
http://www.youtube.com/watch?v=Vo_0UXRY_rY
Mie imi place Aerosmith si melodia de pe youtube. Ti-ai cumparat bilet? :)
  #244  
Vechi 03.06.2010, 23:38:48
myreille myreille is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.06.2010
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 11
Implicit

Faptul ca in muzica rock sunt anume semne, indicii, inversiuni ale versurilor....etc...ati auzit de ele probabil, pe care le asociaza diavolului, spune multe,zic eu. Acuma cum crede fiecare, cum il sfatuieste si duhovnicul.sanatate sufleteasca va doresc
  #245  
Vechi 06.06.2010, 18:30:33
Maria-Raluca's Avatar
Maria-Raluca Maria-Raluca is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 79
Implicit muzica

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Andrei, poti sa asculti ce vrei, dar trebuie sa stii despre ceea ce asculti. Sa fii f atent ce-ti este de folos si ce nu. Mie muzica pop sau rock nu-mi este de folos, dar nu pot spune altora ce sa faca deoarece stiu si eu ca este addictive. Se spune ca satan il slavea pe Dumnezeu prin muzica inainte de cadere, nu stiu cat este de adevarat. Dar astazi muzica este folosita intensiv pt promovarea mesajelor necrestine (si chiar impotriva crestinismului). Si nu doar cea rock.
Undeva citeam ca in orice lucru este un demon.. cred ca este f adevarat. Imi place o pereche de cercei, mi-am dat lor o bucatica de inima. Imi place o perche de pantofi, imi impart din nou inima (apropo, azi cand ies din casa, sotul meu necredincios imi spune ironic ca ar fi trebuit sa port pantofi fara toc.. cum merg eu la slujba pe tocuri? Ce ciudat suntem atentionati! Cand am ajuns la biserica si am stat langa o femeie f cuviincios imbracata, am inteles ca totusi ar fi trebuit sa nu port tocuri.. dar asta e alta poveste).
Iti place o melodie? O fredonezi si nu stii in ce fel ea vorbeste inimii tale. De aceea eu prefer muzica psaltica.. sau macar niste Bach, Vivaldi, Beethoven, Mozart (Recviemul este genial). In incercarea de a evita muzica cu mesaje neadecvate am redescoperit muzica romaneasca (Enescu, de ex.. aaa si Gheorghe Zamfir..)

Ascult muzica noua doar cand fac sport (aproape zilnic, pana la urma) si mi se pare un lucru f ciudat cum este posibil sa ma incarce cu atata energie! Mai ales stupizeniile gen lady gaga sau altele asemenea.. Ma umplu cu energie si cu un fel de .. furie, diferenta este clara din moment ce in restul zilei ascult lucruri soft, muzica psaltica sau clasica.

Revenind la rock.. un link interesant (dar filmul este f lung, nu am ajuns la ultimul episod, recunosc.) Merita vazut, macar cateva parti.
http://www.youtube.com/watch?v=DldkEN7jt1w

Inca ceva f interesant spun eu, ..daca mai era un mister faptul ca muzicienii de succes au practici oculte.
http://vigilantcitizen.com/?p=2191

Am mai lansat o intrebare care ma preocupa si nu mi-a raspuns nimeni: dintre compozitorii clasici care au fost masoni, adepti ai invataturilor oculte etc? Care muzica clasica este "curata" si care nu?
Apropo de muzica clasica..imi place foarte mult si ma linisteste sonata Moonlight, a lui Beethoven : http://www.youtube.com/watch?v=vQVea...eature=related
__________________
~Munceste ca si cum nu ai muri niciodata, dar ingrijeste-te de suflet ca si cum ai muri maine!~
~Cand oamenii te cinstesc si te lauda, spune-ti in sinea ta:" Nu eu merit asta, asta nu se cuvine mie, ci, Tie, Doamne!"~
  #246  
Vechi 07.06.2010, 21:59:30
SebastianD's Avatar
SebastianD SebastianD is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.01.2010
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 37
Implicit

http://www.youtube.com/watch?v=UyCKihvFguo o Cantare foarte frumoasa !
__________________
Dumnezeule, sa nu ma parasesti, nimic nu am facut in fata Ta bun; dar ;da-mi dupa mila Ta sa pun inceput .
  #247  
Vechi 07.06.2010, 22:12:00
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Citat:
În prealabil postat de SebastianD Vezi mesajul
http://www.youtube.com/watch?v=UyCKihvFguo o Cantare foarte frumoasa !
Foarte frumos. Uite si tie: http://www.youtube.com/watch?v=uZWQUWWNMIc

Mi se frange inima, insa, cand ma gandesc ca tineretul din ziua de astazi nici nu s-ar apropia de asemenea muzica
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
  #248  
Vechi 08.06.2010, 00:29:16
razvan_andrei's Avatar
razvan_andrei razvan_andrei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.11.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 339
Implicit

Citat:
În prealabil postat de colaps Vezi mesajul
Foarte frumos. Uite si tie: http://www.youtube.com/watch?v=uZWQUWWNMIc

Mi se frange inima, insa, cand ma gandesc ca tineretul din ziua de astazi nici nu s-ar apropia de asemenea muzica
Iar judeci fara argumente. De unde stii tu cum sunt toti tinerii din ziua de azi? Cunosc persoane de-o varsta cu mine care sunt f credincioase si se duc mereu la Biserica, se spovedesc, asculta muzica frumoasa s.a.m.d. Si eu as putea spune ca toti batranii din ziua de azi nu acorda niciun pic de respect fatza de tineri si ca ei cred ca daca au o anume varsta si au trecut prin viata pot sa judece si sa critice asa cum vor, ca au numai drepturi etc. Imi pare rau, insa toti suntem cetatenii Romaniei si toti avem aceleasi drepturi si obligatii. Insa nu ii judec, pt ca nu toti sunt la fel. Si nu e dreptul meu sa judec. Incerc sa ma uit la mine si sa ma indrept, decat sa ma uit la altii si sa spun ca e asa si pe dincolo.
  #249  
Vechi 08.06.2010, 00:44:53
ionut12 ionut12 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.05.2010
Locație: IASI
Religia: Ortodox
Mesaje: 148
Implicit Despre rock

Bineinteles ca e mare pacat
pt ca e muzica vrasmasului
in general daca e s fim cu adevarat crestini nu mai ascultam muzica lumeasca deloc
cine vrea poate ca reb sa avem si putina vointa
eu am cunoscut pe cineva care nu mai asculta deloc muzica lumesca
care nu se mai uit ala tv sau asculta muzica la radio sau sa lasat de calculator
deci e ceva sa faci asta
bineinteles cu ajut duhovnicului si a lui umneze a reusit
deci nu treb sa mai spun ca toate acestea nau au ce cauta in viata unui cresti care vrea sal urmeze pe hristos
fara muzica,fara tv,fara calculator si chiar jocurile de nororc
ma refer la jocurile de carti
doamne ajuta
  #250  
Vechi 08.06.2010, 01:07:31
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ionut12 Vezi mesajul
Bineinteles ca e mare pacat
pt ca e muzica vrasmasului
in general daca e s fim cu adevarat crestini nu mai ascultam muzica lumeasca deloc
cine vrea poate ca reb sa avem si putina vointa
eu am cunoscut pe cineva care nu mai asculta deloc muzica lumesca
care nu se mai uit ala tv sau asculta muzica la radio sau sa lasat de calculator
deci e ceva sa faci asta
bineinteles cu ajut duhovnicului si a lui umneze a reusit
deci nu treb sa mai spun ca toate acestea nau au ce cauta in viata unui cresti care vrea sal urmeze pe hristos
fara muzica,fara tv,fara calculator si chiar jocurile de nororc
ma refer la jocurile de carti
doamne ajuta
Cu ajutorul lui Dumnezeu putem izbuti a invinge orice. Pentru unii s-ar putea sa fie nevoie de putina vointa pentru a renunta la desertaciuni, insa pentru altii nici cu o remorca de vointa nu ii vei putea convinge sa renunte la `placerile` lumesti.

Daca vrem intr-adevar sa-L urmam pe Hristos si sa renuntam la celel lumesti, de ce nu acordam atentie maxima acestui "obiectiv"? De ce nu ne calugarim? Ne trag toate aceste desertaciuni...

S-ar putea sa spunem "Bine bine e frumos in manastire, ....dar parca n-as renunta la internet, doar uite ce frumos e, rugaciunea da e frumoasa dar .... nu pot renunta totusi la jocurile pe calculator ... imi ofera o satisfactie interioara ..." etc

Si chiar de ar fi sa renuntam la acestea, vom avea drept obstacole familia, prietenii, caci grea poate fi despartirea. Sa te duci la ai tai care stau si se spala pe creier singuri uitandu-se la televizorul propagandist si sa spui asa direct: "Mai, eu ma calugaresc". Le astupi complet gura...

Usor putem noi vorbi, "Eh ca lasa ca nu-i asa de greu" sau "Eh... daca vrei sa-L urmezi pe Hristos nu-i chiar asa de greu", dar pentru unii cine stie poate ca aceste lucruri constituie intr-adevar un obstacol mare.
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
prezervativul este pacat ? adrian54322 Nunta 426 18.01.2021 06:34:17
Este sclavia un pacat ? Viceroy Morala Crestina 42 23.02.2015 12:35:30
Este pacat? nicusor3 Intrebari utilizatori 50 03.02.2013 21:50:31
este pacat sa fac otoplastie? sweety Generalitati 34 29.03.2009 00:38:55