Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 24.11.2010, 00:51:08
ionut12 ionut12 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.05.2010
Locație: IASI
Religia: Ortodox
Mesaje: 148
Implicit Sa luam atitudine

Draga simona

daca vrem cu adevrat nu ne intereseaza ce fac altii afara
stiu ca vrei binele
dar cand suna telefonul in timpul slujbei
credema te sustin
dar in ziua de azi nu ai nici o sansa s afaci ceva
nu te vor asculta nici muncitorii nici cei ce isi fac nevoile sau altii
acestia sunt ispite d e la vrasmas care trebuie sa le suportam
stii vb aceea rugaciunea e mai importanta ca orice
lasai pe ei ca vb cuiva educatia crestineasca sigur nu au avuto
sti ce ma mai doare pe mine
ca in general pe cei de la casele de copii majoritatea ii judeca
dar tine minte la conducere sunt oameni din familii si cu atta mai mare e respinsabilitatea lor fata de a le ceior d ela casa de copii
in ziua de azi desfranarea,avortul,homosexualitaea sunt principalele si milostenia
pe mine astea ma ingrijoreaza
ca mai fac ce fac alti pe langa biserica nui bun dar nui chiar asa de enervant
de ce spun milostenia
eu am fost la casa de copii
acum sunt locuri libere acolo si cand am trecut am plans f tare ca altii stau pe strazi si in canale si dormitoarele se tin inchise
pt ca si eu un timp am fost asa
Reply With Quote
  #32  
Vechi 24.11.2010, 09:23:36
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Crestin_Simona Vezi mesajul
Fac apel ca sa luam atitudine in urmatoarele probleme:

1. Ascultarea fortata a horoscopului in statiile de autobuz sau oriunde in localurile publice! In afara ca se incalca flagrant legile lui Dumnezeu, se incalca si cele ale libertatii omului. Cine vrea sa le asculte, spre pieirea lui o face. Eu una nu sunt obligata sa ascult uraciunea asta. M-am saturat!

2. Sa se lucreze sau sa se organizeze orice alta activitate in aproprierea bisericilor in timpul Sfintelor Liturghii! Nu o data am prins firme de constructii sau firme de curatenie deranjand slujbele Bisericesti si inca in zi de duminica sau in zi de sarbatoare!

3. Interzicerea si sanctionarea usturatoare a celor care isi fac nevoile si inca cu fata ca sa nu spun altceva - spre iertare sa-mi fie - spre/langa Sfintele Biserici! RUSINE! Asa ceva nu se mai poate tolera!

4. Interzicerea fumatului si a vorbitului trivial al muncitorilor care construiesc, repara, etc. sau orice alt lucru care-l fac in incinta Bisericilor! No comment!!!

5. Rugamintea de a se afisa la intrarea in Biserica Ortodoxa a unui afis (cum sunt si cele pentru interzicerea telefoanelor) cu reguli de buna cuviinta in Biserica, cum ar fi de exemplu: barbatii sa se alinieze intr-o parte si femeile in cealalta parte, obligativitatea unei tinute corespunzatoare - poate mai bine zis interzicerea purtarii fustelor mini, de exemplu, care dau motiv de sminteala! Poate parea exagerata unora aceasta cerere, dar daca toti ar ingenunchia atunci cand trebuie nu ar fi nici o problema si nu-mi voi continua ideea ca sa nu dau motiv de sminteala! (Stiu ca sunt persoane care nu pot, nu au loc sau nu considera ca trebuie - nu despre asta este vorba)

Un astfel de afis s-ar putea face, nu ca si o obligativitate, ci ca si o atentionare. Nu doresc indepartarea credinciosilor de la Biserica. Nu o data mi s-a intamplat ca sa intru in pantaloni mulati sau fardata, etc pentru ca nu stiam ca trebuie sa am o infatisare cuviincioasa. Poate concepute in asa fel incat sa se subanteleaga ca oricine vine la Hristos este bineprimit si nu va fi dat afara, dar in timp ar fi bine primita o infatisare si un comportament corespunzator! Daca nu cartim cand purtam o anumita tinuta obligatorie la joburile noastre cu atat mai mult sa nu ne deranjeze ca suntem sfatuiti de Biserica spre un mult mai mare folos!

Am rugamintea ca acest topic sa nu fie pentru polemici!
Este spre aprobare, finisare, alte sugestii si imbunatatire si mai ales finalizare!
Stiu ca ispita este pentru intarirea sau incercarea noastra!
Dar eu ca si simplu mirean asi dori din tot sufletul ca atunci cand intru intr-o Biserica, sa ma rup total de lumea de afara. Chiar daca 2 minute stau, chiar daca nu sunt de treaba, chiar daca sunt grabita sau prost dispusa sau mai stiu eu cum, nu conteaza. Eu una vreau ca acele minute sa le stau cu Dumnezeu!
Imi cer iertare pentru tonul indraznet, pentru pretentiile mele, dar cine este de acord sa se alature acestui apel, il rog sa o faca!

Fac apel si la preotii care sunt pe acest forum, pentru ca eu fara binecuvantare doar rau asi putea face! Doar eu dorind asta asi fi de una singura!

Asa cum unul dintre Sfintii nostri Parinti spune:
,,Daca noi vom tacea, pietrele vor vorbi!"
sunt de acord cu tine, simona.
dar sunt lucruri care nu se vor schimba, cum zicea cineva, omului ii lipsesc cei 7 ani de acasa.
cel mai tare lucru care m-a deranjat era ca am intalnit oameni care urineaza pe gardul, sau in curtea bisericii.
m-am blocat in momentul ala, nu stiam ce sa fac:de jena respectivului, de jena momentului in sine....nu stiu care ar fi solutia

celelalte aspecte implica probleme administrativereotul ar trebui sa le rezolve:inchiderea telefonului in biserica, interzicerea de a se injura, fuma in curta bisericii, tinuta femeii


cat priveste firmele de constructii nu poti sa le impui cand sa lucreze,caci invoca niste(aberante)drepturi ale omului...(daca lucrurile decurg cum ar vrea unii, asteapta-te ca duminica sa fie zi legala...de munca!)

timpurile astea ar trebui sa ne concentram asupra evolutiei noastre spirituale, ptr ca daca omul a decazut atat de mult, sa faca lucruri atat de nepotrivite chiar lg Biserica-duminica, insemna ca indreptarea lui nu se va face in urma unui afis, observatii.

Domnul sa ne rabde pe toti si sa ii ierte pe cei care cu stiinta/nestiinta fac astfel de lucruri urate inaintea Lui!
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #33  
Vechi 24.11.2010, 10:03:24
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit ravna este ziditoare, dar poate fi si daunatoare

Frumoasa atitudine, insa este nevoie de discernamant.
Dupa parerea mea, a lupta cu lumea este o mare greseala. Noi trebuie sa luptam cu patimile din inima noastra.

Citat:
În prealabil postat de Crestin_Simona Vezi mesajul
1. Ascultarea fortata a horoscopului in statiile de autobuz sau oriunde in localurile publice!
In afara ca se incalca flagrant legile lui Dumnezeu, se incalca si cele ale libertatii omului.
Cine vrea sa le asculte, spre pieirea lui o face.
Eu una nu sunt obligata sa ascult uraciunea asta. M-am saturat!
Boxele din locurile publice sunt inca abia la inceput. Va fi din ce in ce mai rau, garantat.
Totul tine de manipulare si control.
Ultima si cea mai neinteleapta metoda de a rezista este de a lupta cu fortele lumesti.
Cel mai intelept lucru este de a vietui intr'o continua asceza si rugaciune.
Cel ce a dobandit harul Duhului Sfant nu va mai fi tulburat de zgomotul lumii.

Desi sunt departe de a fi dobandit linistea interioara, zilele trecute mergeam prin piata Unirii, un furnicar nebun de lume, si ma simteam ca in pustie. Mi'am dat seama cat de singur si cat de "in chilie" poate fi omul in mijlocul unui zgomot infernal si a unei multimi de oameni grabiti si neatenti. Tot ce trebuie sa faca e sa fie atent pe unde paseste si sa se roage. Apoi vine odihna.

Iti recomand filmul "1948", lucrat dupa cartea omonima a lui George Orwell.
Vechiul film sau "noua varianta". Eu am vazut'o pe cea noua.

Citat:
În prealabil postat de Crestin_Simona Vezi mesajul
2. Sa nu se mai lucreze sau sa se organizeze orice alta activitate in aproprierea bisericilor in timpul Sfintelor Liturghii!
Nu o data am prins firme de constructii sau firme de curatenie deranjand slujbele bisericesti!
Lumea e necrestina. Lumea nu va fi niciodata crestina.
Nici macar crestinii nu mai se comporta duhovniceste.
Imparatia lui Dumnezeu este in inima noastra. Daca nu vrem, in inima noastra nu vor fi niciodata lucrari si zgomote.

Citat:
În prealabil postat de Crestin_Simona Vezi mesajul
3. Interzicerea si sanctionarea usturatoare a celor care isi fac nevoile spre / langa Sfintele Biserici!
Asta e un caz ciudat. Pe la orase sunt multe lumini, nu stiu daca pot.
Daca preotul ar amenaja o toaleta curata, cu siguranta "nevoiasii" ar merge acolo, mai ales ca ar gasi toate cele de trebuinta.

Citat:
În prealabil postat de Crestin_Simona Vezi mesajul
4. Interzicerea fumatului si a vorbitului trivial al muncitorilor care construiesc, repara, etc. sau orice alt lucru care-l fac in incinta Bisericilor!
Vina este a preotilor, care angajeaza necrestini.
Daca ar angaja oameni care vin la biserica, ceva bani ar ajunge in familiile de crestini, iar nu la unii care nu respecta biserica.

Citat:
În prealabil postat de Crestin_Simona Vezi mesajul
5. Rugamintea de a se afisa la intrarea in Biserica Ortodoxa a unui afis cu reguli de buna cuviinta in Biserica.
Omul s'a saturat de afise. Nu cred ca ar da roade. Cel mai bun mijloc de indreptare este "predica" parintelui.
Cui ii lipsesc cei sapte ani de acasa, cu siguranta nu'i va recupera prin niste afise.

Citat:
În prealabil postat de Crestin_Simona Vezi mesajul
SUNTEM ORTODOCSI SI TREBUIE SA APARAM ORTODOXIA.
Vezi tu, de cele mai multe ori Ortodoxia ne apara pe noi, iar nu noi pe Ea.
Ortodoxia nu are nevoie sa fie aparata prin mijloace lumesti, prin forte, concurente, etc.
A apara Ortodoxia inseamna a fi sfant, a se vedea in tine toate roadele Ortodoxiei.
Sfintii sunt singurii aparatori autentici ai Ortodoxiei, in ei vazandu'se implinite toate aspectele Ei.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)


Last edited by windorin; 24.11.2010 at 10:09:46.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 24.11.2010, 12:09:02
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Crestin_Simona Vezi mesajul
Fac apel ca sa luam atitudine in urmatoarele probleme:
.............Fac apel si la preotii care sunt pe acest forum, pentru ca eu fara binecuvantare doar rau asi putea face! Doar eu dorind asta asi fi de una singura!

Asa cum unul dintre Sfintii nostri Parinti spune:
,,Daca noi vom tacea, pietrele vor vorbi!"
Eu sunt de acord cu ceea ce propui tu. In unele biserici exista afis pentru interzicerea folosirii telefonului mobil, dar cu toate acestea nu o data am auzit sunand cate un telefon in timpul slujbei.
Toate cele propuse de tine tin de buna cuviinta si buna educatie. Din pacate inatalnim din ce in ce mai des situatii in care oamenii dovedesc ca duc lipsa de asa ceva.
Nu putem sa ne apucam sa-i certam pe cei care vin in tinute nepotrivite in biserica, nu s-ar cuveni in sfanta biserica sa facem asa ceva, zic eu. Dar poate privirile noastre le spun ceva, si in viitor vor lua aminte.
Nu odata am vazut pe sfintele icoane urme de ruj... Ce sa facem? Sa le stergem pe femei de rujul de pe buze?
Poate s-or indrepta cu timpul.. Fiecare la timpul lui.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 24.11.2010, 12:20:39
Crestin_Simona
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Da ce vreti sa faceti din Biserica, ocna?
Nu. Da nici loc de batjocura. Reciteste te rog inca o data si atent argumentarile mele!
Reply With Quote
  #36  
Vechi 24.11.2010, 12:27:39
Crestin_Simona
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hartford Vezi mesajul
Draga Simona initiativa ta e f buna dar ce te faci daca le tot tragi atentia nu mai vin la biserica sau iti faci dusmani. Eu stiu din experinta, i-am zis si eu lui parintele sa le mai traga atentia si a zis las e bine ca vin si asa.
La greci sint banci si e loc si pentru carti si acolo comitetul lor a tiparit o carte cu reguli ca : sa nu vorbesti sa nu stai picior peste picior sa nu se mai mearga la icoane dupa ce a inceput slujba sa-ti stergi rujul la intrare si alte.
In Rom unde sa punem afisele la intrare? doar sa fie scris MARE de tot ca altflel nu vad cine le citeste. Eu zic tot preotii ar rezolva unele probleme daca ar spune la spovedanie sau dupa predica.Preotul are un cuvant de spus.
In sfarsit vine si ceva cu rezolvari. Bravo Hartford!
Foarte tare ideea ta cu tiparirea unei carti cu reguli. Ar putea fi data gratuitut tuturor celor care vin la Biserica.
Si in rest chiar ca ar fi la latitudinea fiecaruia!
,,Eu zic tot preotii ar rezolva unele probleme daca ar spune la spovedanie sau dupa predica.Preotul are un cuvant de spus.'' Asa cred si eu. Ei sunt pedagogii nostri adevarati!
Reply With Quote
  #37  
Vechi 24.11.2010, 12:36:43
Crestin_Simona
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Draga Simona , mai inainte de toate , felicitari pentru acest thread , un apel la bunul simt pana la urma ! Greu , foarte greu cu bunul simt , mai ales cand sunt lipsa cei sapte ani de acasa . La primul punct se pot adauga multe , pe langa nenorocitul ala de horoscop amagitor , putem adauga muzica , publicitatea , imaginile deochiate , si multe alte ingrediente ce ni se baga cu forta pe gat zi de zi , prin mijloacele de transport si mai ales in statile de metrou . Acum , ce ne facem cu cititorii de tabloide care fac cu voie sau fara de voie publicitate desfraului ! Culmea , am vazut si in Biserica credinciosi ce vin cu astfel de tabloide ! ! ! Bunul simt , totul se raporteaza la bunul simt si la cei sapte ani de acasa , caci de sunt lipsa , putem noi sa ne dam peste cap ca indreptare nu vom aduce acestor personaje . La punctul doi si trei , Politia Comunitara ( care lipseste cu desavarsire ) ar fi trebuit sa ofere cu generozitate amenzi , dar suntem tara tuturor posibilitatilor ! La punctul patru sunt vinovati cei ce ne pastoresc , caci nu ar tebui sa angajeze firme ce au ca angajati oameni nesimtiti , caci acesta este adevarul ! Cat despre telefoanele mobile , ce pot spune , decat ca ele au devenit o obsesie decat o necesitate , daca nici la Sfanta Biserica nu le putem lasa , sau macar inchide . Oricum , draga Simona , trebuie sa luam ATITUDINE !
Asta da luare de pozitie! Ai pus punctul pe i!!! Dumnezeu sa-ti de-a insutit si inmiit inapoi pentru ca-ti pasa, pentru ca nu iti este frica, pentru ca daca vezi o rana consideri ca trebuie pansata chiar daca doare si nu inchizi ochii ca poate poate a trece!
Pai va spun eu fratilor, ranile netratate se inrautatesc!!! Supureaza si se cangreneaza!
Cristi, ce crezi am putea face concret?
Reply With Quote
  #38  
Vechi 24.11.2010, 12:42:34
Crestin_Simona
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Eu, aici pe forum am auzit multe povesti si bla-blauri prin care se ridica in slavi iubirea si mai ales iertarea aproapelui . Chiar tin bine minte numele celor care de obste fac aceste lucruri tinind lectii sau recomandari despre iubirea si iertarea aproapelui, altora care chipurile sunt grozav de singuri si de lipsiti de iubire si iertare, necunoscind astfel aceste sentimente si ca atare nefiind un crestin autentic, sau complet .
Si de aceasta data observ mai mult o inversunare , desigur cu scop nobil, nu ?, impotriva unora care nu respecta si cinstesc biserica lui D.zeu . Pai si eu la rindul meu, de exemplu, tot impotriva celor care nu respecta suficient pe dumnezeu luam atitudine ! Sau chiar daca criticam trebuie sa folosim cumva un ton mieros si cu multa grija pt. a nu deranja prea mult ?
Cind nu suntem ispititi suntem un soi de profesorasi in a talmacii iubirea si iertarea , dar cind suntem in ispita , ne numim ,,aparatori" , nu ?

Deci mai avem de invatat despre iubirea si iertarea in biserica lui Hristos, chiar daca suntem minati de cele mai bune intentii !
Una este sa iubim dupa cuvintul lui Hristos talmacit de sfintii parinti si alta este sa propovaduim iubirea dupa sentimentalismul nostru !

Consider exemplul dat de sora Dorina extrem de potrivit dar ar fi bine sa ia seama la el deoarece este exemplu de om imbunatatit si induhovnicit , adica greu de intilnit, greu de trait si talmacit ! Nu este la indemina oricui de a fi trait si implinit ! Exemplele tari sunt pt. oamenii tari iar pildele tari sunt pt. dintii intariti in scriptura... si nu pt. lapte !
Bine, bine....si mai concret?
Ce crezi tu ca ar trebui sa facem in fapte?
Reply With Quote
  #39  
Vechi 24.11.2010, 13:00:35
Crestin_Simona
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adelinne Vezi mesajul
Doamne ajuta Sora Simona!
Promit sa raspund considerabil si consistent la initiativa ta pe care personal o apreciez.



Maica Domnului si toti Sfintii din ceruri sa va ajute!
Iti multumesc! Asi dori sa gasim pe cineva care poate ridica aceasta problema in BOR si cine poate face aceste demersuri il rugam sa o faca! Totul depinde de asta! In rest, daca trebuie semnaturi sau orice altceva legat de aceasta problema sunt sigura ca vom gasi modalitatea de a contribui si noi cu ceva.

Si inchei cu ce a scris asa de frumos ovidiu-s:

Marcu 8.38 "Căci de cel ce se va rușina de Mine și de cuvintele Mele, în neamul acesta desfrânat și păcătos, și Fiul Omului Se va rușina de el, când va veni întru slava Tatălui său cu sfinții îngeri"
Reply With Quote
  #40  
Vechi 24.11.2010, 13:21:14
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

Simona,ai dreptate in ceea ce spui.Preotii sunt primii chemati sa-i invete pe credinciosi cum trebuie sa stam in fata Domnului.Modul de invatare trebuie sa fie cu multa blandete si mai ales prin exemplu personal.Mai mult cred ochii decat urechile.Preotul si familia lui sunt primul exemplu de urmat.Daca lui i se aude telefonul in timpul slujbei,va fi greu sa-i convinga pe altii.Daca preoteasa nu are capul acoperit,va fi greu sa convinga credinciosii.Noi la biserica invatam si la predica si la cateheza cum trebuie sa ne comportam si in biserica si in societate.Fiecare se afla pe trepte diferite ale credintei si intelegerii.Parintele Arsenie Boca spunea,ca:"mustrarea invinge,dar nu convinge".In cazul necredinciosilor,care tulbura viata liturgica,trebuie sa ne adancim in rugaciune.Povestea parintele Porfirie,care slujea la o biserica din Atena,ca era mult zgomot care-l deranja.S-a dus la cel care daduse muzica foarte tare si l-a rugat sa o dea mai incet.Acela a refuzat motivand ca trebuie sa-si vanda CD-urile cu muzica si fiecare cu treaba lui.Atunci parintele s-a smerit zicandu-si,ca trebuie sa se adancesca in rugaciune ceea ce a si facut.Sa incercam si noi cu exemplul personal si cu rugaciunea si pentru noi si pentru ei.Doamne ajuta!
Reply With Quote
Răspunde

Tags
atitudine, indiferenta

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Va rog haideti sa intindem iar mana mara2008 Umanitare 0 17.12.2010 06:40:54
Să luam atitudine impotriva reclamei Red Bull ce huleste Nasterea Domnului colaps Generalitati 16 10.12.2010 22:17:27
Sunt sectele foarte periculoase?Cum sa luam atitudine fata de ele? tigerAvalo9 Secte si culte 443 04.08.2010 15:38:35
Sunt sectele foarte periculoase?Cum sa luam atitudine fata de ele? tigerAvalo9 Generalitati 5 03.05.2010 15:24:13
Haideti sa ne cunoastem reciproc. Bine v-am gasit. Remus-Emilian Stiri, actualitati, anunturi 3 20.01.2007 00:22:02