Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 10.02.2011, 17:07:50
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Și totuși episcopul nu e văzător cu duhul.
Probabil că nu, dar sigur e mult mai aproape prin Har de Hristos decât cei mai mulți dintre noi.
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 10.02.2011, 23:27:17
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Nici eu nu cred ca duhovnicia vine din carti si ca asa trebuie examinata.
Inseamna ca nu este clar inca nimanui rolul si misiunea duhovnicului.
Sunt alte lucruri care trebuie examinate: suflet, gandire, comunicare si lucru cu oamenii, psihologie.
Este vorba de a lucra cu oamenii aici, de a-i intelege si ajuta in problemele lor.
Nici n-am inteles daca se invata asa ceva in facultate si ma cam indoiesc.
Si de aia vin unii si ameninta cu bata, sau alunga oamenii de la biserici, sau chiar din credinta, distrugand suflete.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #33  
Vechi 11.02.2011, 02:10:13
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Calin, tu esti un baiat istet cind vine vorba la a o intoarce din condei si aceasta calitate te va propulsa departe, insa la capitolul psihologie umana si atentie la detaliu mai ai de invatat.

Zici ca "Duhovnicii buni se vădesc prin comportamentul față de fiii lor duhovnicești"?
Oare te-ai gindit CIT timp petrec duhovnicii cu acesti fii?...ca sa poti fii asa de categoric cu Ory?
Iti spun eu; de la 5 MINUTE la... hai cu generozitate, O ORA
Cit timp petrec acesti preoti cu sotia, si rudele listate de tine cu ironie?..24/7!
hmmm, ia sa vedem, oare in ce conditii putem afla cu adevarat daca preotul este cu adevarat preot IN ORICE SITUATIE, sau este doar o fatada, UN JOB, afisat cu maiestrie teologica in timpul programului de lucru cu PUBLICUL.
Ma intreb, oare observi ce promovezi tu, prin felul tau de a examina?...te las pe tine.
cheers!
Andrei, nu confunda un duhovnic cu psihologul.
Un duhovnic bun, te "citeste" intr-o clipa. Altfel de ce crezi ca ar fi atat de cautati de oameni de peste tot?!?
Exista si din aceia, care isi fac jobul doar; dar cine ii cauta pe acestia?!?
Reply With Quote
  #34  
Vechi 11.02.2011, 07:08:26
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Dintr-un comunicat al Patriarhie Romane reiese ca joi, 10 februarie, peste 20 de preoti din Arhiepiscopia Bucurestilor vor participa la examenul de duhovnicie. Examenul consta intr-o proba scrisa prin care se vor evalua cunostintele duhovnicesti ale fiecarui candidat.
Asteptam rezultatele! :)
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 11.02.2011, 10:08:50
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Asteptam rezultatele! :)
Nu cred ca o sa pice cineva...
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
Reply With Quote
  #36  
Vechi 11.02.2011, 11:56:16
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de piedonee Vezi mesajul
Citesti pentru a invata si iubesti pentru a intelege.
Frumos spus. Asa este.
Ma minunez cand vad insa lucrarea duhului in cei care nu citesc. Invata si inteleg numai din credinta si iubire.
Pentru noi, restul, se potriveste insa "reteta" de mai sus: sa citim si sa iubim!

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
In concluzie, sa nu se mai dea examen? Ai aflat bibliografia pentru examen? Stii macar despre ce este vorba?
Da, am consultat bibliografia.
Nu am spus ca nu este buna sau ca nu ar trebui... ci numai faptul ca se trece cu vederea ceva esential.
Oare cei ce au alcatuit lista... or fi citit in litera toate cele puse acolo? Oricum, nu mi'ar folosi raspunsul.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #37  
Vechi 11.02.2011, 12:28:24
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Nu cred ca o sa pice cineva...
Ieri, 10 februarie, au fost hirotesiti 16. Nu se precizeaza cati s-au inscris.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 11.02.2011, 12:50:09
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de I.Calin Vezi mesajul
Probabil că nu, dar sigur e mult mai aproape prin Har de Hristos decât cei mai mulți dintre noi.
Depinde acum, nu știu exact câți dau acest examen, dacă sunt prea mulți, episcopul n-are timp să-i cunoască pe toți, ca să poată ia o decizie bună. Dacă sunt mai puțini, atunci e mai ine cum spui tu.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 11.02.2011, 13:07:08
CrisetenO CrisetenO is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 24
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Oare au fost duhovnici mai mari decat sfintii?
Sfintii vedeau in omul din fata lor tot adancul lor nepatruns... dand exact medicamentele potrivite.

Duhovnicia izvoraste din cunoasterea lui Dumnezeu si iubirea din toata inima a aproapelui !
Dintr'o cunoastere chiar si perfecta a omului izvoraste... psihologia, nu insa si duhovnicia.

Si, oricat am vrea sa le asemanam, intre duhovnicie si psihologie... exista o mare diferenta.
Duhovnicia cuprinde si depaseste psihologia... in vreme ce psihologia abia daca poate sa il inteleaga pe om.
Din cate stiu eu, foarte multi dintre sfinti erau mari carturari si aveau cunostinte foarte avansate pentru vremea lor, chiar daca intr-adevar certificate scrise nu aveau inramate pe perete. De exemplu cei trei ierarhi pe care i-am praznuit nu de multa vreme: Sf Ioan Gura de Aur, Sf. Vasile cel Mare si Sf. Grigorie de Dumnezeu cuvantatorul au fost toti cu multa stiinta de carte, nu numai cat sa scrie si sa citeasca. Ei erau considerati oameni foarte eruditi la vremea lor, si mare parte din invataturile din Sf. Traditie vin de la ei.

Parerea mea e ca acest examen nu e in mod necesar ceva rau sau gresit. Si eruditia, daca vine in parte de la Duhul Sfant, este foarte importanta, formand parte din chemarea preotului. Trebuie insa ca si acest examen sa testeze mai putin regulile si mai mult sufletul, sa fie mai putin despre teorie si mai mult despre practica. Iar acel care are acest certificat sa-l pastreze cu smerenie, ca pe un prim pas spre Golgota -- pentru ca preotia este in sine o chemare foarte grea dupa parerea mea.

Doamne ajuta!

Cristina
Reply With Quote
  #40  
Vechi 11.02.2011, 17:25:33
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Andrei, nu confunda un duhovnic cu psihologul.
Un duhovnic bun, te "citeste" intr-o clipa. Altfel de ce crezi ca ar fi atat de cautati de oameni de peste tot?!?
Exista si din aceia, care isi fac jobul doar; dar cine ii cauta pe acestia?!?
Lasa Anca, ca toti te "citesc"...intr-o clipa, si psihologii si psihiatrii, si...tigancile, astrolog-ioacele(nu0i greu! mai ales cind iti trec prin fata sute poate mii de figuri si fetze)...de aceea au si asa mare succes si priza la public/politicieni, nu-i nici o diferenta. Nu vezi ca si-ai facut si show-uri la televizor. Deci competitia este colosala. Este o lupta apriga intre cine-i mai "impresionant" si versat sa-ti ia banii.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
duhovnic, duhovnicie



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Examen de Admitere la Facultatea de Teologie - Bucuresti cristiboss56 Resurse ortodoxe on-line 0 10.07.2010 22:41:47
rugaciune pentru examen AngelSmile Rugaciuni 11 06.05.2009 15:10:01
subiecte examen capacitate preoteasca 2008 mmaria Generalitati 3 01.03.2008 19:42:25
limitele sfaturilor preotesti in duhovnicie blueinsinuate Preotul 30 11.06.2007 17:41:29
examen Cain Intamplari adevarate 2 03.08.2006 11:17:24