Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 10.03.2018, 08:40:08
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.640
Implicit

Sfantul David: "Lăudați-L pe El în chimvale bine răsunătoare!"
Talcuirea oamenilor: "Nu cumva sa-L laudati pe El in chimvale bine rasunatoare!"

Au vreun sens astfel de "explicatii"?
Reply With Quote
  #52  
Vechi 10.03.2018, 15:34:02
Krautrock Krautrock is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.07.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 193
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Eu ma refeream la bisericile ateiste standard.
Ca aceasta, de exemplu:http://seattleatheist.church/home/
Pentru ca ateismul pare a fi si el un fel de religie, nu?
Multe ciudatenii apar la americani. Eu unul nu sunt pasionat de asemenea nazdravanii. Dar probabil ca in societatea americana in care fundamentalismul religios e foarte puternic unii s-au gandit sa faca o biserica ateista pentru a oferi o alternativa la bisericile obisnuite. Oricum chestiunea pare cam "freaky".

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Preotii cu inalta valoare umana marturisesc ei insisi ca, daca e ceva bun in ei, aceea este doar expresia prezentei lui Dumnezeu in viata lor, un dar de la El. Insa exista si oameni de joasa speta care, printr-o conjunctura nefericita, au ajuns preoti. Daca ar practica si ei disciplinele spirituale ar avea parte de o tranformare luminoasa a vietii.
Sper ca n-o sa incepem sa reeditam vechea si plictisitoarea poveste cum ca crestinii sunt buni iar ateii sunt rai. Suna ca un western de proasta calitate in care albii ii impusca intotdeauna pe indieni. Mai bine sa privim realitatea. Exista preoti ticalosi. La fel cum exista betivi cu suflet bun. Adica lucrurile nu pot fi privite in alb si negru. Ba chiar exista si preoti care sunt betivi si care au suflet bun. Deci povestea e chiar mai complicata decat credem. Iar in ce priveste transformarea spirituala despre care vorbiti, imi dati impresia ca bisericile au inauntrul lor niste butoaie in care reusesc sa adune tot binele din lume, astfel incat daca vrei sa fii om bun e neaparata nevoie sa mergi la biserica pentru ca popa sa-ti dea si tie o paharel de bine, altfel vei fi in mod iremediabil si pe vecie un om rau. De parca nu e mult mai simplu sa faci binele ca sa fii om bun. Nu! Ca e necesar sa mergi pe la biserica sa ti se puna stampila pe certificatul de buna purtare. Dati-mi voie sa spun ceva. Nu o luati la modul personal, ca nu am nimic cu dumneavoastra, ci doar cu anumite idei care mi se par nazdravane. Nu vreau sa spun decat ca nu e nevoie sa bei alcool ca sa fii beat. Crestinismul e precum coniacul: dulce si ametitor.

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Cred ca mai degraba in tarile care devin tot mai mult ateiste oamenii tind sa isi piarda umanitatea. Citeam in presa cum tineretul liberal solicita, in Suedia, legalizarea necrofiliei.
Domnule Penticostal Traditional, peste tot exista oameni bolnavi. In Coreea de Nord unde se practica cultul Conducatorului si unde un individ mort pe nume Kim Il Sung a fost ales presedinte etern, toata tara e o puscarie. In Statele Unite au existat secte ale caror membri s-au sinucis in masa la fel cum exista ucigasi in serie care nu fac parte din nicio secta (lucreaza pe cont propriu). Sa spui ca ateii sunt necrofili e poate o formula buna de propaganda. Daca cineva ar zice despre mine ca sunt necrofil... l-as lasa in pace ca doar n-am sa-mi pun mintea cu el. Deci haideti sa fim seriosi: nebuni exista peste tot, iar in lumea asta mare exista loc pentru si mai multi. Eu chiar ma mir de faptul ca nu sunt decat atat de putini. Vedeti, de aia nu citesc presa. Ce ma intereseaza pe mine de cei ce au luat-o razna!

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Este pacat sa numesti niste ortodocsi sectari,doar pt ca au mai multe intalniri si activitati in biserica,decat alte parohii care nu se intrunesc decat Duminica la Liturghie.
Observ acum in era internetului ca mai multi preoti parohi (mai tineri)au inceput sa tina ore de cateheza in biserica sau conferinte pe diverse teme- care sunt inregistrate si distribuite mai departe.
O initiativa excelenta!
Observ deci ca opiniile ortodocsilor in legatura cu Oastea Domnului sunt impartite. Unii ii considera muma, altii ciuma.

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Pai draga domnule,daca nu te intereseaza de ce anume mai stai pe aici si mai ales de ce ne scrii multe si marunte de trebuie sa te si credem sau luam in seama? [...]
Mai usor cu revolta asta ieftina vizavi de Romania si de religia ortodoxa. De ce nu te duci matale in alte tari "mai civilizate",mai ateiste exact pe pofta inimii?
Pai eu vad ca nici voi nu v-ati hotarat ce sa credeti. Tocmai acesta e lucrul care mi se pare ciudat. De ce scriu? Pentru a scoate la lumina lipsa de unitate spirituala a ortodoxiei. Poate vazand si altii cum va contraziceti intre voi, vom reusi odata sa renuntam la toata povestea asta care dureaza de vreo doua milenii si n-a ajuns la niciun rezultat, astfel incat sa nu trebuiasca sa plecam din tara asta intr-o tara mai normala. De ce sa plecam? Sa ramana Romania locuita doar de credinciosi de profesie? E nevoie de agricultori, mecanici, strungari, buldozeristi, fizicieni, paleontologi si nu in ultimul rand de zidari care sa termine Catedrala Mantuirii Neamului, ca doar n-are sa dea patriarhul cu mistria. Dar avand in vedere cat de intens se construiesc pe aici catedrale si biserici, in curand se va umple de ele tot spatiul intravilan si extravilan si va trebui sa plecam cu totii in alta tara din lipsa de spatiu locativ. Si pentru ca mi-ati strigat sa plec din Romania, ma retrag sa invat ceva limbi straine. Grüß Gott! Give praise to the Lord! Allahu Akhbar!
Reply With Quote
  #53  
Vechi 10.03.2018, 21:14:18
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Krautrock Vezi mesajul
Crestinismul e precum coniacul: dulce si ametitor.
coniacul bun nu e dulce, domnule! doar lasa impresia asta!
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.
Reply With Quote
  #54  
Vechi 07.11.2018, 10:54:12
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
Deci nu vorbim de nu stiu ce fata, ci acelasi lucru e valabil si in cazul comuniunii din Biserica.
Comuniune în duhul adevărului ... Problema este că voi vă vedeți ca un soi de elită a Bisericii. Aia care nu mai beau, nu mai fumează, nu mai înjură. Dar nu mai contează cine poate predica, cine poate să tâlcuiască Evanghelia, ce este o icoană, ce este o cântare biericeasă și multe altele. Lucruri foarte periculoase pentru că sunt din interiorul Bisericii, deci cu acte în regulă. Oricum, ceea ce fac eu este echivalentul lătratului la lună, atâta timp cât vi se permit lucrurile astea chiar în Catedrala Mitropolitană din Sibiu.

Last edited by simpllu; 07.11.2018 at 14:02:30.
Reply With Quote
  #55  
Vechi 07.11.2018, 16:48:30
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.951
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Observ acum in era internetului ca mai multi preoti parohi (mai tineri)au inceput sa tina ore de cateheza in biserica sau conferinte pe diverse teme- care sunt inregistrate si distribuite mai departe.
O initiativa excelenta!
În 1990 era cel mai mare interes pentru cele duhovnicești, nu era loc pe scaune și pe culoare în sălile unde se conferenția, se stătea până dimineața, acum de la an la an sunt tot mai puțini studenți interesați de asociații creștine studențești de tipul ASCOR.

Prin vremea aceea a fost la București un stareț de pe Athos (cred că starețul Mănăstirii Vatoped) și pr Constantin Coman traducea, anii de aur ai conferințelor ortodoxe românești și ai interviurilor au fost 1990-2005, după, figurile duhovnicești călite în pușcării au început să meargă la Domnul, s-a intrat în U.E. și conferințele tari au început să se rărească, a început o formă de auto-cenzură.

Cei care mai sunt grei pe frontul acesta cum ar fi părintele Nicolae Tănase au început să obosească, pentru că au îmbătrânit, alții s-au rezumat la a scrie cum ar fi revista Atitudini unde mai semna Ioan Vlăducă.

Părintele Constantin Necula spunea recent că i s-a declanșat o criză de diabet după momentul colectiv când gloata răsculată s-a abătut spre Dealul Patriarhiei și au dat cu pietre în Biserică.

Problema e că nu era social media atunci, aparatura era rudimentară, iar acum pe câțiva dintre greii care țineau conferințe i-am auzit chiar că se întrebau dacă are rost să țină aceste întruniri, dacă nu cumva sunt redundante pentru că se repetă cam aceleași întrebări, viața oamenilor nu se îmbunătățește, mai degrabă unii vin doar să se încânte 2 ore la un program artistic la astfel de întruniri.

Pe părintele Constantin Necula chiar l-a afectat întrebarea unde au fost milioanele de tineri cărora le-ați vorbit, la referendum ?
Cu precizarea pe care a făcut-o chiar el că nu au fost milioane, ci câteva mii.

Până la urmă vor înceta și aceste conferințe, sau se vor muta în mănăstiri se vor mai face simpozioane unde limbajul prea științific va îndepărta/plictisi pe mulți sau vor fi conferințe de tipul flower-power totul e minunat și roz, nu există decât autosugestie bună și metode psihologice de remediere a problemelor vieții.

Românii și-au dorit asta, dacă în momentele importante ale istoriei au preferat să se uite în altă parte, nu poți să faci binele cuiva împotriva voinței lui, nu merită toți să li se pună pe tavă, ci trebuie să facă și ei eforturi spre Biserică, spre mănăstiri, să citească, să călătorească pentru a se sfătui.

În mare parte reeducarea nihilistă care începe din școli și universități și se continuă în tot felul de „activisme civice” agresive și-a atins scopul, românii sunt niște cetățeni model, nu cumva să supere cu ceva chiar dacă „adevărurile” promovate în mass media îi sugrumă.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 07.11.2018 at 17:17:25.
Reply With Quote
  #56  
Vechi 07.11.2018, 22:39:19
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Comuniune în duhul adevărului ... Problema este că voi vă vedeți ca un soi de elită a Bisericii. Aia care nu mai beau, nu mai fumează, nu mai înjură. Dar nu mai contează cine poate predica, cine poate să tâlcuiască Evanghelia, ce este o icoană, ce este o cântare biericeasă și multe altele. Lucruri foarte periculoase pentru că sunt din interiorul Bisericii, deci cu acte în regulă. Oricum, ceea ce fac eu este echivalentul lătratului la lună, atâta timp cât vi se permit lucrurile astea chiar în Catedrala Mitropolitană din Sibiu.
Eu vorbesc doar de mine sau de cei cunoscuti mie. Eu incerc sa vad de familia mea nu vorbesc in numele unei comunitati. Pe cine ai vazut sa se simta o elita ???... Eu sunt mai apropiat cu doi Ostasi din care unul e preot ,sunt unii din cei mai smeriti oameni care ii cunosc. Cand mergeam mai des la Adunari, citeam din Proloage sau carti sfinte eu si acel frate, iar cel care a devenit ulterior preot predica. Si uite ca i se potriveste.

Oare daca aici pe Forum de multe ori traiesti cu senzatia ca nu e moderat, oare cine e de vina, noi astia de aici ,sau unii din Biserica care zic :"Lasa ca merge si asa."???...Am avut la un moment dat de modificat ceva intr-un mesaj, crezi ca s-a deranjat Adminul sa-mi raspunda?...Oricum pe alte forumuri admini sunt foarte clar vizibili.

Raman la ideea, ca cu oamenii astia(Oastea Domnului) se pot face multe, mai ales in vremurile astea grele si tulburi,dar trebuie sa-i indrumi , sa vorbesti cu ei.
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
  #57  
Vechi 07.11.2018, 22:46:12
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
În 1990 era cel mai mare interes pentru cele duhovnicești, nu era loc pe scaune și pe culoare în sălile unde se conferenția, se stătea până dimineața, acum de la an la an sunt tot mai puțini studenți interesați de asociații creștine studențești de tipul ASCOR.
Prea multa libertate strica . Mai ales cand este obligatorie. Oamenii erau disciplinati pe vremea aia. Si libertatea graduala le-a facut bine. Apoi de cand a venit internetul, pe unii mai mult ia incurcat decat le-a ajutat.
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
  #58  
Vechi 07.11.2018, 23:09:17
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
Raman la ideea, ca cu oamenii astia(Oastea Domnului) se pot face multe, mai ales in vremurile astea grele si tulburi,dar trebuie sa-i indrumi , sa vorbesti cu ei.
De acord, dar pentru asta este nevoie ca ei să renunțe la isteriile alea care se vor a fi rugăciune, să lase predicile ”profunde” sau alte lecturi asemenea și să pună mâna pe o carte de cateheză, să lase zdrăngănelile și smiorcăielile care nu sunt specifice unui orrtodox, să învețe să recunoască o icoană. Dar cum îți spuneam, dacă de sus li se permite... Aceste probleme nu sunt numai la Oaste, numai că Oastea parcă le amplifică. Sunt familiarizat cu acest gen de manifestări și trebuie să recunosc că mă irită înregistrile pe care le postezi, înregistrări care se vor a fi model.
Reply With Quote
  #59  
Vechi 08.11.2018, 19:42:11
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.951
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
Prea multa libertate strica . Mai ales cand este obligatorie. Oamenii erau disciplinati pe vremea aia. Si libertatea graduala le-a facut bine. Apoi de cand a venit internetul, pe unii mai mult ia incurcat decat le-a ajutat.
Libertate e atunci când ai de ales, când profesorii și formatorii mențin cel puțin un echilibru între ateism, nihilism și creștinism, ori în prezent sunt multe programe de studii universitare în care se distilează creierele cu programă political correct, anti biserică și religie ambalate abil în teme de anti discriminare.

Sunt profesori și în preuniversitar care critică „popii” și Biserica la ore deși ar trebui să fie o obligație firească de a se abține de la orice fel de comentarii anti-religioase care nu fac obiectul materiei lor, altfel fac un fel de politică toxică, agită niște energii negative și jignesc sentimentele religioase ale elevilor și studenților care cred.

Sunt mulți militantiști de internet și de rezist care au fost ideologizați din facultăți împotriva Bisericii de la secții de filosofie și de sociologie, până la științe politice și la infinit, în seminarii și workshopuri pline de „idealuri umaniste”.

Asta nu mai e libertate, e șablonare mentală partizană și agresivă.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 08.11.2018 at 19:58:56.
Reply With Quote
  #60  
Vechi 08.11.2018, 23:24:41
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
... să pună mâna pe o carte de cateheză, să lase zdrăngănelile și smiorcăielile care nu sunt specifice unui orrtodox, să învețe să recunoască o icoană. Dar cum îți spuneam, dacă de sus li se permite... Aceste probleme nu sunt numai la Oaste, numai că Oastea parcă le amplifică. Sunt familiarizat cu acest gen de manifestări și trebuie să recunosc că mă irită înregistrile pe care le postezi, înregistrări care se vor a fi model.
Pun ei mana pe carte de cateheza ,care vor. Legat de cantatul de la Oaste sunt intrutotul de acord cu cantarea fiindca cantarea asta insemna PARTICIPARE. Pe multi inclusiv pe mine cantatul in cor si la inceput in Oaste, m-a ajutat sa simt ca apartin de o comunitate. Ma ajutat sa simt atmosfera din Biserica si din Adunari.
Majoritatea stiu ce e o icoana ortodoxa.
Pe subiectul asta am incheiat nu mai revin.
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare