Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 19.09.2013, 18:03:21
Lady Brightside Lady Brightside is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.04.2013
Mesaje: 113
Implicit

Cand vorbesti asa de prietenul tau, am impresia ca si tu ai uitat de unde ai plecat... acum doar el e ala care nu e bun sa fie sot/tata? Doar el e cel care a gresit? Doar el e cel nevrednic?

Citesti si te rogi de ceva timp, dar ai uitat cum erai inainte? Crezi ca "visul" tau si "revenirea" ta miraculoasa si brusca iti da dreptul sa vorbesti asa de el? Of, of, retrag ce am zis, mai bine il lasi, pentru ca din spusele tale uneori am impresia ca te uiti la el ca ultimul om si nu stiu daca in starea asta vei putea sa-i fii alaturi. In plus, nici el nu pare sa fie omul minune cu care tu doresti sa te, ahem, "inalti".

Tu nu ai trait pana acum scurt timp fara "grija" mantuirii?

Revenirile astea miraculoase, urmate de un aer din acesta "vai ce nevrednic e el acum ca eu sunt pe calea cea buna" nu-mi miros a bine.

Ce am inteles eu dupa ce am recitit tot threadul: "Am pacatuit, am revenit miraculos pe calea cea dreapta, prietenul meu dintr-o data nu-mi mai place, ca el nu a avut sansa sa-si revina miraculos o data cu mine, vreau sa il parasesc."
Reply With Quote
  #32  
Vechi 19.09.2013, 18:07:08
Lady Brightside Lady Brightside is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.04.2013
Mesaje: 113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anonimA Vezi mesajul
M-am rusinat de ce ai putut scrie. dar m-am rusinat pt ca ai dreptate un pic.
Visez pt ca e greu si dureaza o viata intreaga poate sa devii smerit sau sa dobandesti alte virtuti.

Ce sa zic ... mi-e teama ca datorita slabiciunii mele, in sensul ca nu voi fi atenta la mine ci mai mult la el voi pierde mantuirea. Aceasta e problema mea egoista stiu ,dar n am de ce sa ma ascund momentan sunt o fiinta care s-a lepadat de niste apucaturi urate si doar atat.
N-am smerenie nici blandete nici nimic n-am nici o virtute.
Iar principala mea caracteristica e slabiciunea si nestatornicia..

Iata adevarata mea probleme : problema mantuirii!
Iar gandul care nu-mi da pace e ca daca acel sfat al duhovnicului e de la Insusi Duhul Sfant, daca aceea e voia Sa pt mine.
Ma simt o larva fara nici o putere.
Mie dimpotriva, mi se pare ca esti muuuult prea focusata pe tine si deloc pe el. Acum nu-ti mai pasa cum se simte omul ala, te-ai distrat cu el, ti-ai revenit, la gunoi cu el si cu sentimentele lui.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 19.09.2013, 18:21:42
anonimA anonimA is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.09.2013
Mesaje: 12
Implicit

Pai bine ai dreptate ,asa mi-a spus si el sunt o egoista, voi ramane cu el chiar de va fi sa fie alcoolist si un drogat fara frica de Dumnezeu.
Faca-se voia Ta Doamne!
Reply With Quote
  #34  
Vechi 19.09.2013, 18:32:46
Lady Brightside Lady Brightside is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.04.2013
Mesaje: 113
Implicit

Of, femeile astea, ce le place sa dea in extreme. Nu tot pe acolo te indreptai si tu pan' sa-ti revii? El nu ar merita si el o sansa sa-si revina, asa cum ti-ai revenit tu? De ce ai impresia ca el va decadea mai mult? O fi din cauza ca tot ce simti/gandesti tu o fi o iluzie copilareasca?

Desparte-te de el, muta-te singura si vezi-ti de viata ta. Poate va fi mai bine si pentru el.

Edit: Apropo, daca il iubeai, nu vorbeai asa de el. Sigur nu stai pur si simplu din confort si obisnuita cu el?

Last edited by Lady Brightside; 19.09.2013 at 18:44:54.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 19.09.2013, 21:07:19
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

mesaj sters

Last edited by VladCat; 19.09.2013 at 21:11:13.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 20.09.2013, 04:54:52
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lady Brightside Vezi mesajul
Demetrius,

Eu si prietenul meu NU locuim impreuna, cred ca a fost destul de clar in postarea mea. El s-a mutat langa mine, adica in acelasi oras, nu in aceeasi casa. Eu locuiesc cu parintii iar el la casa lui. N-am petrecut o singura noapte la el, din niciun motiv, si nici nu o voi face. El doarme la el, eu la mine acasa.

Te rog sa nu te grabesti sa comentezi inainte de a fi citit de macar doua ori.

L-am ajutat asa cum am putut, fara sa locuim in acelasi loc, lucru care se va intampla abia dupa casatorie.

Eu pe aceasta baza am sfatuit-o, nu am indemnat-o sa stea in pacat. Pana la urma depinde de ea.

Imi pare rau sa te dezamagesc, ca vad cu cata ardoare voiai sa ma acuzi de necuratie. :)
Ai perfectă dreptate, am greșit grav din neatenție și-mi pare rău, te rog să mă ierți!
Nu mi-a părut bine când te-am acuzat, acum însă îmi pare bine pentru că greșeala mea nu ”rănește” pe nimeni decât pe mine.

Din faptul că te-ai ”coborât” să te asemeni cu ea, eu te-am ”încărcat” în mintea mea cu păcate pe care nu le aveai și de care te-ai ferit; nu am scuze pentru greșeala mea și de aceea cer de la tine scuze.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 20.09.2013, 18:41:23
Lady Brightside Lady Brightside is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.04.2013
Mesaje: 113
Implicit

Cum zicea Florin, daca atata lucru nu pot ierta, apoi... :)
Va multumesc de mesaj.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 20.09.2013, 21:13:43
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de VladCat Vezi mesajul
mesaj sters
Curaj, frate, curaj!....:)
Reply With Quote
  #39  
Vechi 20.09.2013, 21:38:46
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cezar_ioan Vezi mesajul
Curaj, frate, curaj!....:)
si pt a tacea atunci cand doresti sa iti expui opinia e nevoie de curaj :)
Reply With Quote
  #40  
Vechi 21.09.2013, 10:13:54
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Asta cam așa e.

Înseamnă că de-o vreme ești tot mai curajos!...:)
Exceptînd seriile lungi de lașitate cu Pelerinul..:)))

(ce vrei, am acceptat sistemul de interpretare propus de tine, nu te supăra!)
Reply With Quote
Răspunde