Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 25.08.2011, 12:59:41
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

A doua povestire:

În Syros erau doi ieromonahi-duhovnici fanatici și zelotiști, foarte râvnitori ai calendarului vechi, care îi sfătuiau și îi învățau pe oameni, pe creștini, să nu se mai ducă la Biserică, să nu se mai împărtășească cu Preacuratele Taine. În loc să se împărtășească, să prefere să umple un pahar de vin și să afunde în el o felie de pâine și să mănânce, aceasta ar fi mai de preferat. De asemenea, copiilor lor, în loc să-i boteze preoții nou-calendariști, să prefere să le facă o baie în mare sau să pună într-o vană apă și să-i spele. Iar unul mai fanatic spunea că împărtășania nou-calendariștilor o pune jos și o calcă în picioare și spunea și un cuvânt rușinos. Și aveau între ei atâta ură, invidie și răutate încât nu se ocupau cu nimic altceva, cât de mult îi preocupa să meargă la oamenii cunoscuți lor și la cei necunoscuți, să se judece unul pe altul, cu judecăți înfricoșătoare și cu clevetiri groaznice. Se făcuse o mare sminteală în orașul Syros.

Câțiva oameni cuminți și cu frică de Dumnezeu mă roagă să-i împac. Am încercat să-i conving că sunt datori ca creștini și, mai mult, ca ieromonahi și duhovnici, să se ierte, să se împace, să zădărnicească invidia și dușmănia, ca să nu moară în dușmănie. A fost însă imposibil. Pe unul prin multe pilde și învățături din Evanghelie, l-am convins să se ierte. Celălalt a fost imposibil de înduplecat, de aceea i-am spus: Dacă nu-l ierți, să nu mai liturghisești, pentru că Hristos spune: Mai întâi să te împaci cu vrăjmașul tău și atunci să-ți aduci darul și jertfa ta. Eu, îmi spune, voi liturghisi… Dar în loc să liturghisească, după puține zile după ce i-am spus să nu liturghisească, a luat un cuțit și s-a dus să junghie pe nepotul unui negustor pentru că îi luase banii. Și pentru că polițistul l-a închis pentru câteva zile și l-a amenințat să nu se mai atingă vreodată de nepotul aceluia, pentru că îl va pedepsi, s-a dus ca un alt Iuda și a luat o funie și și-a făcut un ștreang ca să se sugrume. Dar în clipa aceea l-a văzut o femeie care a strigat și au alergat de i-au tăiat funia și a fost salvat.

Dar pentru că hulea, l-au închis la azil. Și astfel a murit neîmpărtășit, el care zicea că Împărtășania nou-calendariștilor o pune jos și o calcă în picioare și o amestecă în necurății. Iar când l-au dezgropat l-au găsit neputrezit. Cadavrul lui era negru, răspândea un miros greu, gura îi era deschisă și limba îi atârna în afara gurii.
  #102  
Vechi 25.08.2011, 13:02:41
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Perintele Filotheos de la care avem marturisirea si cele doua povestiri incheie srisoarea astfel:
" Îți scriu acestea ca să nu fii înșelat și ca să nu crezi că le zic întru apărarea noului calendar. De la început am fost, sunt și voi fi împotriva introducerii noului calendar în mod imprudent, anticanonic și ilegal. M-am luptat, mă lupt și voi lupta până la sfârșit pentru revenirea la vechiul calendar, nu pentru că accept calendarul, că doar el mă va mântui. Mă lupt pentru un singur gând (înțelegere), pentru unitatea și pacea Bisericii în afara cărora și neamul și Biserica vor naufragia…"
  #103  
Vechi 25.08.2011, 13:13:31
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Iata si spusele Parintelui Epifanie tot de la Muntele Athos: http://www.razbointrucuvant.ro/2007/...pta-socoteala/

"Am vazut aici ce atitudine categorica, severa si fara echivoc a manifestat parintele Epifanie fata de ecumenism si fata de abaterile grave de la credinta ale Patriarhului Ecumenic Atenagora. Dar pentru ca intransigenta sa nu fie interpretata gresit si sa conduca la atitudini “revolutionare”, de razvratire si ruptura, asadar pentru a nu da in niciun un fel “apa la moara” zelotistilor, extremistilor si super-corectilor “canonici” (impotriva carora, in America, dar in aceeasi perioada, a scris si Parintele Seraphim Rose foarte mult!) a tinut sa ia o pozitie la fel de ferma si dura fata de cealalta ratacire, aflata la polul extrem anti-ecumenist, si anume ratacirea stilista."

“rau, foarte rau ca s-a facut schimbarea calendarului. Dar de la acest punct pana la punctul de a vedea calendarele ca dogme de credinta si sa legam de ele validitatea Tainelor si dobandirea mantuirii distanta este abisala“.
"pentru a putea noi insine sa ne gasim dreapta masura si sa vedem, prin exemple graitoare si imbatabile din Istoria Bisericii care a fost duhul in care aceasta a luptat, de-a lungul vremii, prin indelunga-rabdare si iconomie, dinaluntrul sau, pentru a marturisi in acelasi timp Adevarul fara niciun compromis, pentru a se amenda si delimita de ratacirile episcopilor (fie ei si patriarhi) fara teama, dar si pentru a se pazi cat se poate de mult de producerea unor schisme sau a unor “lupte” fratricide."

Una este adoptarea de către Biserică, de dragul iconomiei, a unei oarecare învățături străine și includerea ei în dogmele Bisericii ca adevăr și cu totul altceva este îngăduința arătată față de persoane rău slăvitoare și care învață învățături străine. Primul lucru este de neconceput și niciodată nu s-a petrecut și nici nu se va petrece, pentru că Biserica este „stâlp și temelie a adevărului“, nu vistierie de rătăciri și de erezii.
Al doilea lucru însă, adică îngăduința arătată față de persoane rău slăvitoare, s-a făcut de multe ori.
Întrebi de unde am cules informația? Din Istoria Bisericească, prea iubitule.

Schisma, iubiți frați, nu au pricinuit-o abaterile de la linia exactă a Sfintelor Canoane, ci întreruperea împărtășirii și a legăturii cu celelalte Biserici Ortodoxe și renegarea de către acelea.
  #104  
Vechi 26.08.2011, 01:19:33
cz4000 cz4000 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 21.01.2011
Mesaje: 94
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Iata si spusele Parintelui Epifanie tot de la Muntele Athos:
Basmele celor de la Razbointrucuvint or fi bune pentru tine care crezi ca Adevarul sta cu Papa de la Istanbul si nu cu Dumnezeu!

Numai ca sa-ti dau in exemplu de “scriitura” anti-ortodoxa a websiteului BOR de diversiune:
"Am vazut aici ce atitudine categorica, severa si fara echivoc a manifestat parintele Epifanie fata de ecumenism si fata de abaterile grave de la credinta ale Patriarhului Ecumenic Atenagora. Dar pentru ca intransigenta sa nu fie interpretata gresit si sa conduca la atitudini “revolutionare”, de razvratire si ruptura, asadar pentru a nu da in niciun un fel “apa la moara” zelotistilor, extremistilor si super-corectilor “canonici” (impotriva carora, in America, dar in aceeasi perioada, a scris si Parintele Seraphim Rose foarte mult!) a tinut sa ia o pozitie la fel de ferma si dura fata de cealalta ratacire, aflata la polul extrem anti-ecumenist, si anume ratacirea stilista."
Si poate reusesti tu sa-i intrebi pe domnii “teologi” unde anume in invatatura ortodoxa zice sa iei atitudine “categorica, severa si fara echivoc” fata de abaterile grave de la credinta dar sa ramii in impartasire cu ereticii? Si unde exact scrie in Evanghelie sau invatatura Sfintilor Parinti ca unitatea este mai importanta decit Adevarul lui Dumnezeu?

Toate povestile tale cu tot felul de parinti “sfintiti” din Athos si de pe linga Athos care umbla sa-si justifice erezia raminerii in imapartasire cu ereticii nu fac cit o ceapa degerata! Dumnezeu si-a arat clar, in prezenta a mii de martori, voia fata de chestiunea calendarului:

http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ead.php?t=6480

Cu privire la ortodocsi (pe care tu din oarece motive nu tocmai clare ii numesti "stilisti") continui sa repet sa incetezi sa te mai faci de rusine umblind cu poalele ridicate in cap. In marturisirea de credinta din 1935 a Bisericii Ortodoxe – celei adevarate – a Greciei (semnata the Ips Hrisostom, Ips Gherman de Demetrias si Ips Gherman de Cyclades) scrie negru pe alb in paragraful 6:
Plecind de la aceasta (acceptarea pastoririi poporului ortodox – nota mea) va sfatuim pe toti cei ce urmati sinaxarul ortodox sa nu aveti comuniune spirituala cu Biserica Schismatica si cu preotii ei de la care Harul si A-tot Sfintul Duh s-a departat fiindca au anulat deciziile Parintilor celor 7 Sinoade Ecumenice si a tuturor Sinoadelor Pan-Ortodoxe care au condamnat sinaxarul gregorian. Faptul ca Biserica Schismatica nu are Har si Duh Sfint este confirmat de Sf. Vasile cel Mare care spune: ‘Chiar daca schismaticii n-au gresit in doctrina, totusi, din cauza ca Hristos este Capul Trupului Bisericii, dupa cum spune dumnezeiescul apostol, si pentru ca prin El toate membrele sint intarite si primesc crestere spirituala, schismaticii au fost smulsi din armonia membrelor Trupului si nu mai au Harul Duhului Sfint cu ei. Si cum, oare, ar putea ei darui altora ceea ce nu au?’
Este drept ca de-a lungul anilor Ips Hrisostom si-a inmuiat in repetate rinduri pozitia cu privire la Harul in Biserica Stilului Nou verbal si in scrisori private (nu mai intru aici in detalii, dar daca vrei, nu am nici un fel de problema sa le discut), dar nici un document oficial nu anuleaza marturisirea de credinta de la 1935, ba chiar mai mult, in 1950 el emite o noua enciclica cu urmatorul continut (asta ca lucrurile sa fie clare pentru toti denigratorii):
Luind in considerare anumite rapoarte care sustin ca unii dintre cei mai cucernici preoti ai nostri sint neglijenti in indeplinirea datoriilor care le revin in baza canoanelor si a marturisirii de credinta pe care am facut-o in anul mintuirii, 1935, Sfintul Sinod al Prea Sfintei Biserici isi face datoria sa va reaminteasca urmatoarele:

In anul Mintuitorului nostru, 1935, am declarat ca Biserica inovatorilor Nou Calendaristi este schismatica. Reiteram aceasta proclamatie si in consecinta ordonam aplicarea Primului Canon al Sf. Vasile cel Mare in conformitate cu care tainele savirsite de Nou Calendaristi, care sint schismatici, sint lipsite de har mintuitor….
  #105  
Vechi 26.08.2011, 01:24:27
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Eu am vazut care e tactica,sunt trimisi unii de ii inseala dracii,de se zic membri ai nu stiu carei biserici ortodoxe de ii zice "de stil vechi" dar de fapt nu sunt si incep sa scrie diverse absurditati,vis-a-vis de Bisericile ortodoxe oficiale.
Cum sa nu recunoasca Sfintele Taine din Bisericile ortodoxe oficiale bisericile pe stil vechi,cand doar spre exemplu BOSV daca trece un crestin ortodox din BOR,la ei nu ii repeta botezul?
Iar daca trece un preot,cu credinciosii nici nu ii repeta hirotonia?
Ia zi mai frate de iti zici cz400,cam din ce biserica ortodoxa pe stil vechi faci fratia ta parte?
Sau te-au trimis unii pe aci de i-au inselat dracii care vor sa semene dezbinare intre crestini ortodocsi?
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.
  #106  
Vechi 26.08.2011, 01:26:34
cz4000 cz4000 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 21.01.2011
Mesaje: 94
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lavrentiu Vezi mesajul
Bine a zis Mantuitorul: "Orb pe orb calauzeste si amandoi cad in groapa".

Am intalnit acest "zel" iesit din comun cam la toti stilistii (nu zic vechi-calendaristi, ca sa nu fie intretinuta confuzia pe care o vor chiar ei). Se simte o "rautate pozitiva" (sic, ca nu e pozitiva deloc) pe care ei o confunda cu ravna. Daca ati fi citit mesajele postate de catalin2, ati fi inteles indemnul de la final: ravna cea buna se manifesta in dragoste, in milostenie, in privegheri, in blandete, in taierea voii si nu in ultimul rand in ascultare.
"Bine a zis Mantuitorul: "Orb pe orb calauzeste si amandoi cad in groapa"." – Ce va determina sa faceti o asemenea afirmatie? Puteti oare sa-mi demonstrati ca gresesc atunci cind spun ca Sfinta Traditie a Bisericii Ortodoxe, care este lucrarea Duhului Sfint, se opune categoric schimbarii/modificarii calendarului? Pentru ca iata ce retine istoria bisericeasca:
1583 Sinodul pan – ortodox din Constantinopol condamna si pune sub anatema noul calendar

1587 Sinodul pan – ortodox din Constantinopol condamna si pune sub anatema noul calendar

1593 Sinodul pan – ortodox din Constantinopol condamna si pune sub anatema noul calendar

1670 Patriarhul Dositheos si Sfintul Sinod al Ierusalimului condamna noul calendar

1827 Patriarhul Ecumenic Agathangelos si Sfintul Sinod condamna noul calendar

1895 Patriarhul Ecumenic Anthimos VII si Sfintul Sinod condamna noul calendar

1902 Patriarhul Ecumenic Joachim III si Sfintul Sinod condamna noul calendar

1903 Patriarhul Damianos si Sfintul Sinod al Ierusalimului condamna noul calendar

1903 Sfintul Sinod al Bisericii din Rusia condamna noul calendar

1903 Sfintul Sinod al Bisericii din Romania condamna noul calendar

1903 Sfintul Sinod al Bisericii din Grecia condamna noul calendar

1904 Patriarhul Ecumenic Joachim III si Sfintul Sinod condamna din nou noul calendar

1919 Sfintul Sinod al Bisericii din Grecia condamna iarasi noul calendar
Iar daca acuza dumneavoastra nu este total gratuita, atunci va invit sa-mi indicati o singura decizie sinodala sau sa-mi citati din invatatura vreunui sfint de pina la 1923 care sa fi luat pozitie in favoarea calendarului Gregorian. Iar daca nu puteti sa o faceti, ce sa inteleg? ca ma batjocoriti doar ca sa va probati “dragostea, milostenia si blindetea”?

In ce ma priveste eu cred ca gresesc doar pentru ca nu m-am oprit dupa ce am spus si a doua oara, caci “de omul eretic, dupa intaia si a doua mustrare, departeaza-te” (Tit. 3:10), zice sfintul apostol. Totusi sint curios sa stiu de ce imi cereti impotriva Sfintei Scripturi sa abordez erezia cu dragoste – milostenie – ascultare? Daca nu ma insel, chiar Psalmistul zice:
“Pe călcătorii de Lege i-am urît.” (Psalm 118, 113)

“Pe cei ce Te urăsc pe Tine, Doamne, i-am urît, și asupra vrăjmașilor Tăi m-am mîhnit. Cu ură desăvîrșită i-am urît pe ei și mi s-au făcut dușmani.” (Psalm 138, 21-22)
S chiar sii Sfintii Parinti vorbesc in acelasi sens:
"Pe eretici, ca pe niște hulitori și vrăjmași ai lui Dumnezeu, Scriptura nu i-a numit oameni, ci cîini, lupi și antihriști" (Sf. Efrem Sirul)

“Voi din tatăl vostru, diavolul, sunteți. Vai vouă, că încuiați împărăția cerurilor. Căci voi nu intrați și nici pe cei ce intră nu-i lăsați să intre (In. 10, 26))” (Sf. Ioan Gura de Aur, Cuvint despre prorooci mincinosi)
Si numai Sf. Ioan Gura de Aur face referire la eretici in scrierile sale in urmatorii termeni:
  • “Oameni rai si impostori”;
  • “Caini, lucratorii cei rai si amagitori”;
  • “Vrajmasi ai lui Hristos si lupi ai turmei Lui, ciumați și necredincioși și grăitori împotrivă și vrăjmași și clevetitori și hulitori și fățarnici și furi și tâlhari și spurcați și prooroci mincinoși și călăuze oarbe și amăgitori și răi și antihristi”;
  • “Fii ai diavolului celui rau”, “Caini, cei ce amagesc cu pielea de oaie si ascund lupul si insala pe cei nesabuiti”;
  • “călăuze oarbe, neinvatati si neintariti; aratosi cu hainele si nu cu cartile, care ati lasat cuvantul lui Dumnezeu și slujiți pântecelui, Dumnezeul cărora este pântecele și slava lor întru rușine , care vă folosiți de laptele și de lâna și de cărnurile turmei, iar de oi nu purtati grijă”;
  • “Caini, furi, talhari care din tatăl vostru, diavolul, sunteți”;
  • “Batjocoritori, invatatori mincinosi si fii ai blestemului”

Iar daca stiati altceva, puteti sa imi oferiti un exemplu de invatatura ortodoxa din care sa rezulte ca erezia si ereticii trebuie abordati cu “dragoste, milostenie, blindete si ascultare”? Sau poate ca in ciuda incalcarii atitor Sfinte Canoane (calendar, ecumenism, serghianism) chiar va inchipuiti ca umblati in Duh si Adevar???
  #107  
Vechi 26.08.2011, 01:42:11
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Apropos mai frate,de iti zici cz400,de unde zici ca sunt luate respectivele citate,adica unde e documentul original pe greaca,semnat de respectivi arhierei?
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.
  #108  
Vechi 26.08.2011, 01:48:13
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Asa mai frate cz400 astept sa ne zici si noua cam din ce biserica ortodoxa pe stil vechi faci parte fratia ta.
Sa vedem si noi cam pe unde mai "e har".
Pana una alta,ia mai vezi ce zice Sfantul Grigorie Palama,harul nu e ipostatic,adica de sine stator.Dumnezeu lucreaza,nu lucrarea lui Dumnezeu lucreaza.
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.
  #109  
Vechi 26.08.2011, 02:00:36
cz4000 cz4000 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 21.01.2011
Mesaje: 94
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Asa mai frate cz400 astept sa ne zici si noua cam din ce biserica ortodoxa pe stil vechi faci parte fratia ta.
Sa vedem si noi cam pe unde mai "e har".
Pana una alta,ia mai vezi ce zice Sfantul Grigorie Palama,harul nu e ipostatic,adica de sine stator.Dumnezeu lucreaza,nu lucrarea lui Dumnezeu lucreaza.
Eu ti-as recomanda tie sa citesti temeinic Sfinta Scriptura si pe Sfintii Parinti. Apoi, cind te simti pregatit, sa vii sa-mi spui si mie la care eretici si schismatici exista taine mintuitoare?
  #110  
Vechi 26.08.2011, 02:03:57
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cz4000 Vezi mesajul
Totusi sint curios sa stiu de ce imi cereti impotriva Sfintei Scripturi sa abordez erezia cu dragoste – milostenie – ascultare? Daca nu ma insel, chiar Psalmistul zice:
“Pe călcătorii de Lege i-am urît.” (Psalm 118, 113)

“Pe cei ce Te urăsc pe Tine, Doamne, i-am urît, și asupra vrăjmașilor Tăi m-am mîhnit. Cu ură desăvîrșită i-am urît pe ei și mi s-au făcut dușmani.” (Psalm 138, 21-22)
Modul in care te inseala mai frate dracii pe fratia ta sa "talcuiesti" psalmi zice ca vine de la aceia de ii inselase dracii sa faca Inchizitia,care din cate stiu pe la Bisericile ortodoxe pe stil vechi nu se vede.
Nu a zis Dumnezeu Iisus Hristos:
"Iar Eu zic vouă: Iubiți pe vrăjmașii voștri, binecuvântați pe cei ce vă blestemă, faceți bine celor ce vă urăsc și rugați-vă pentru cei ce vă vatămă și vă prigonesc."
A zis.
Normal,aceasta a zis referitor la oameni,chiar daca pe unul il inseala duhurile rele sa cada in erezie,asta nu inseamna sa il urasti.
Anatema se numeste ca aceluia nu ii mai este oferita Sfanta Impartasanie,nu ii mai era facuta slujba de inmormantare etc daca nu renunta la ce sustine de nu e conform invataturii ortodoxe.
Insa aceasta se aplica cu mult pogoramant,a se vedea de exemplu ca Arie fiind inselat de draci sa zica ce zicea,mai intai a fost oprit de la a predica,dar a continuat sa predice si dupa mai multa vreme a fost oprit si de la Sfanta Impartasanie dar draci il inselau sa zica in continuare asa si s-a raspandit ceva respectiva invatatura si abia atunci s-a facut Sfantul Sinod Ecumenic la care s-a anatemizat respectiva invatatura si Arie nu a mai fost considerat membru al Bisericii ortodoxe.(initial Arie era preot).
Insa nu a fost ars pe rug,dupa aceasta.
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Casatorie stil vechi Andrreea Nunta 289 06.09.2019 17:44:23
pentru o casatorie pe stil vechi doca Botezul 30 08.09.2012 19:29:55
biserica ortodoxa de stil vechi silviu.pintilie Secte si culte 6 12.11.2010 14:03:30
Hotararea Sinodului Bisericii Ortodoxe de Stil Vechi referitor la actele biometrice bunicu Stiri, actualitati, anunturi 2 24.03.2009 11:20:37
casatorie cu ortodox de stil vechi doca Nunta 1 31.01.2008 15:06:59