Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 13.02.2010, 09:59:35
marinmagda18 marinmagda18 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.11.2009
Mesaje: 1
Question Cand nu avem voie sa coasem

Am fost oprita de la activitatea de cusut de catre soacra mea pt motivul ca in zilele cand se fac parastase nu se coase.Ca asa stie ea.
E adevarat sau superstitie???
Reply With Quote
  #2  
Vechi 13.02.2010, 10:32:38
almaris
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de marinmagda18 Vezi mesajul
Am fost oprita de la activitatea de cusut de catre soacra mea pt motivul ca in zilele cand se fac parastase nu se coase.Ca asa stie ea.
E adevarat sau superstitie???
Cerceteaza tu singura daca este asa sau nu si nu te lasa influentata de obiceiuri babesti la orice pas, asa cum se intampla in tarisoara noastra pe motiv ca nu se face cutare lucru. Nimeni nu este constiinta pentru altcineva si sunt multi care pun poveri inutile prin lipsa lor de cunoastere pe umerii altora chiar in chestiuni cu totul nesemnificative.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 13.02.2010, 11:36:16
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de marinmagda18 Vezi mesajul
Am fost oprita de la activitatea de cusut de catre soacra mea pt motivul ca in zilele cand se fac parastase nu se coase.Ca asa stie ea.
E adevarat sau superstitie???

babismele aste imi dau dureri de cap. am auzit atatea!
din cate stiu eu:ai voie sa lucrezi in orice zi a saptamanii mai putin duminica si in sarbatori.nu am gasit nicaieri o scriere care sa zica altfel.

dar daca stai cu ea in casa e mai bine sa lasi tu, ca sa eviti cearta. ca oricum nu o vei convinge ca sunt superstitii, ci iti va reprosa ca esti tanara si nu stii si....mai bine lasa cum zice ea, si recuperezi in alta zi.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 13.02.2010, 13:08:07
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Citat:
În prealabil postat de marinmagda18 Vezi mesajul
Am fost oprita de la activitatea de cusut de catre soacra mea pt motivul ca in zilele cand se fac parastase nu se coase.Ca asa stie ea.
E adevarat sau superstitie???
Superstitie, zilele oprite de la lucru sunt toate duminicile de peste an si sarbatorile marcate cu rosu in calendar in rest totul e superstitie si nu trebuie tinuta
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 13.02.2010, 13:16:47
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de danyel Vezi mesajul
Superstitie, zilele oprite de la lucru sunt toate duminicile de peste an si sarbatorile marcate cu rosu in calendar in rest totul e superstitie si nu trebuie tinuta
Asa este, dar daca sta cu ea in casa, mai bine sa evite scandalul si sa o asculte, cum spune Lore86. Decat sa eviti un pacat si sa cazi apoi in sapte, mai bine ii faci pe plac, dar sa stii tu in sinea ta ca tot superstitie ramane.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 13.02.2010, 13:26:14
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Dupa parerea mea este superstitie si ca nu ai avea voie sa cosi in zile de sarbatoare.
Vine de la sabatul evreilor, noi crestinii nu mai sarbatorim sabatul, ci duminica, ziua invierii.
Si de ce am avea voie atunci sa spalam vase, sa ne facem lectiile sau sa schimbam copilul, dar nu sa coasem sau sa spalam, daca ar fi necesar?
Ideea este sa folosim aceste zile sa ne gandim la Dumnezeu mai mult, sa mergem la biserica, nu sa nu facem ce este necesar.
Elevii mei stiu toti ca nu au voie sa lucreze in zi de sarbatoare, dar nu se duc la biserica.. Simptom grav.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 13.02.2010, 13:54:03
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Si eu gandesc la fel.
Sarbatorile crestine si duminicile se tin fara lucru pentru a te dedica mersului la biserica, rugaciunii si familiei. In rest nu vad alte explicatii.
Mi-aduce aminte de pilda cu Mantuitorul care a sarvasit minunea (cu orbul mi se pare) in zi de sabat si a fost criticat de iudei.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 13.02.2010, 15:31:27
almaris
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Dupa parerea mea este superstitie si ca nu ai avea voie sa cosi in zile de sarbatoare.
Vine de la sabatul evreilor, noi crestinii nu mai sarbatorim sabatul, ci duminica, ziua invierii.
Si de ce am avea voie atunci sa spalam vase, sa ne facem lectiile sau sa schimbam copilul, dar nu sa coasem sau sa spalam, daca ar fi necesar?
Ideea este sa folosim aceste zile sa ne gandim la Dumnezeu mai mult, sa mergem la biserica, nu sa nu facem ce este necesar.
Elevii mei stiu toti ca nu au voie sa lucreze in zi de sarbatoare, dar nu se duc la biserica.. Simptom grav.
Intr-adevar, are ceva de a face cu sabatul iudeilor, odihna lor mai exact, ca asta inseamna, dar are de face si cu odihna unora dintre noi, dar nu cu adevarata odihna prevazuta de Dumnezeu. Unii oameni isi inchipuie ca Dumnezeu are nevoie de unul in ziua lui cea sfanta care sa stea cu mainile in san, sa nu faca nimic, de aceea il criticau fariseii pe Domnul, din pricina neintelegerii lor. Porunca spune "sase zile sa lucrezi si sa-ti faci lucrul tau, dar in ziua a saptea sa nu faci nici o lucrare". Adica nici o lucrare de a ta. Ce lucrare de a Lui facea Domnul cand vindeca pe oameni? Odihna zilei Domnului are de a face cu intrarea noastra intr-o altfel de odihna, aceea a mantuirii noastre si nu cu probleme existentiale ale unora "am voie sa", "nu am voie sa". Prima zi din viata omului a fost o zi de odihna, omul a fost invitat sa intre in odihna lui Dumnezeu. Acesta este semnalul, ca totul a fost facut pentru mantuirea noastra in mod desavarsit si nu avem altceva de facut decat sa primim. Asta e semnificatia odihnei, in rest putem sa tinem zile pana nu mai putem, fara nici un folos, conform Cuvantului.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 13.02.2010, 16:48:50
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de almaris Vezi mesajul
Intr-adevar, are ceva de a face cu sabatul iudeilor, odihna lor mai exact, ca asta inseamna, dar are de face si cu odihna unora dintre noi, dar nu cu adevarata odihna prevazuta de Dumnezeu. Unii oameni isi inchipuie ca Dumnezeu are nevoie de unul in ziua lui cea sfanta care sa stea cu mainile in san, sa nu faca nimic, de aceea il criticau fariseii pe Domnul, din pricina neintelegerii lor. Porunca spune "sase zile sa lucrezi si sa-ti faci lucrul tau, dar in ziua a saptea sa nu faci nici o lucrare". Adica nici o lucrare de a ta. Ce lucrare de a Lui facea Domnul cand vindeca pe oameni? Odihna zilei Domnului are de a face cu intrarea noastra intr-o altfel de odihna, aceea a mantuirii noastre si nu cu probleme existentiale ale unora "am voie sa", "nu am voie sa". Prima zi din viata omului a fost o zi de odihna, omul a fost invitat sa intre in odihna lui Dumnezeu. Acesta este semnalul, ca totul a fost facut pentru mantuirea noastra in mod desavarsit si nu avem altceva de facut decat sa primim. Asta e semnificatia odihnei, in rest putem sa tinem zile pana nu mai putem, fara nici un folos, conform Cuvantului.
Ei... sigur ca Dumnezeu nu are nevoie de nimic din ce i-am putea da noi. Nu are nevoie Dumnezeu nici de postul nostru, nici de rugaciune, nici de fapte bune, nici de slujbe.... dar noi, ei, noi avem nevoie de ele! Nu o sa stam cocotati in pat sa vina Hristos sa ne mantuiasca, ci trebuie sa lucram si noi ceva, nu?
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 13.02.2010, 17:39:31
almaris
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Ei... sigur ca Dumnezeu nu are nevoie de nimic din ce i-am putea da noi. Nu are nevoie Dumnezeu nici de postul nostru, nici de rugaciune, nici de fapte bune, nici de slujbe.... dar noi, ei, noi avem nevoie de ele! Nu o sa stam cocotati in pat sa vina Hristos sa ne mantuiasca, ci trebuie sa lucram si noi ceva, nu?
Oh sigur, avem nevoie de toate acestea si ideal ar fi sa le facem cu bucuria unor oameni care au primit mantuirea de la Dumnezeu
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Dumnezeu nu ne lasă când avem credință și nădejde. dorinastoica14 Generalitati 22 01.04.2013 11:17:13
Homosexualitate cu voie de la amvon Mihnea Dragomir Homosexualitatea 4 13.07.2012 02:40:22
Avem voie sa bem vin sau nu? Abaut Domnul Iisus vin sau must? lacrimi Despre Sfanta Scriptura 624 28.03.2012 09:52:17
De ce nu e voie in zilele de sarbatoare? elom Generalitati 23 09.02.2011 10:56:14