Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #231  
Vechi 17.06.2010, 15:47:49
blue_cat blue_cat is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.02.2010
Mesaje: 86
Implicit

Citat:
În prealabil postat de luchian Vezi mesajul
Am inteles mai nou ca BOR intentioneaza sa ia un credit de 200 mil Euro pentru ridicarea Catedralei http://www.adevarul.ro/locale/bucure...273573242.html

eu unul nu sponsorizez asa ceva, un sistem imoral , conceput pentru a tine oamenii intr-o continua dependenta de el.

Daca voi mai duce ceva la vreo biserica vor fi doar bunuri materiale (ulei, paine, etc).

Atat mai ramane amanetarea credintei ca in rest e totul amanetat.
200 mil euro e prea putin, iar restul de bani clar nu vor proveni din donatii, asa cum zic ei, ci de la bugetul statului...suntem 22 mil oameni de-a dreptul luati de prosti...
Reply With Quote
  #232  
Vechi 17.06.2010, 18:36:25
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

De o vrea Bunul Dumnezeu sa fie aceasta mult discutata Catedrala , va fi cu siguranta , iar de nu vrea El nimic nu va fi ! Sa nu uitam manastirile si bisericile parjolite de foc sau alte cele , pentru ca si acestea au fost rase tot cu voia Lui . E greu de inteles pentru o minte omeneasca , de ce asa si nu altfel, dar sa fim siguri ca voia Lui e pretutindeni ! De ce ingaduie un anumit lucru pe care noi il consideram nedrept , asta este Taina si Judecata Lui pe care nimeni de aici nu o poate deslusi ! Doamne ajuta !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #233  
Vechi 17.06.2010, 20:00:19
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
O biserica de suflet se construieste cu bani oferiti din suflet, cu banul vaduvei, daca vreti. Pentru un lacas necesar pentru zidirea sufletelor romanilor de ce e nevoie de credit de la straini??? Daca startul e gresit, cum va fi finalul? Ce fel de slujbe se vor tine intr-o astfel de nastrusnicie? Cum sa te reculegi intr-o astfel de cladire?

Bani sa dai, romane, ca apoi n-ai decat sa te duci si in iad! Grav este ca ti se pot vinde iluzii. Daca ai contribuit cu o suma mai mare, poti crede ca locul in rai ti l-ai asigurat! Poti curvi, poti injura, poti face avorturi, poti merge si la vrajitoare, ca iata, nu te mai cearta nimeni!

Sa facem mai multe biserici mici in locuri diferite si sa cautam sa lucram la zidirea sufletului, nu la caramizile lui faraon.


Poate ca ar fi vremea sa spunem ca nu de catedrala vazuta avem nevoie, ci de credinta cea adevarata. Sa fie pastrata asa cum ne-au lasat-o Sfintii Parinti, sa nu fie stalcita ecumeniceste in toate chipurile dupa cum bate vantul. Patriarhul sa ceara bani de la ecumenisti pentru asa ceva. Crestinii ortodocsi oricum nu se vor bucura de slujbe dupa placul lor in aceasta catedrala, asa ca n-are rost sa sustina acest proiect. Pentru intalniri ecumeniste cu papa si cu protestantii se poate inchiria Palatul Parlamentului!

O maicuta s-a apucat de construit o biserica si multi binevoitori au adus sume mai mari. Dupa un timp, dupa ce s-au inceput lucrarile, un grup de hoti au furat tot ce se putea fura de pe acolo. Maicuta respectiva a fost sfatuita sa nu mai caute donatori bogati care au bani proveniti din afaceri neplacute lui Dumnezeu.

In fata lui Dumnezeu nu marimea bisericii conteaza, ci puterea credintei noastre, trairea ortodoxa autentica. Avem nevoie de preoti care sa ne certe pentru pacatele noastre, nu pentru ca nu dam bani suficienti la biserica. Deja am intalnit biserica in care predica e foarte scurta, indrepatarea pacatelor este tratata extrem de superficial, dar la sfarsitul fiecarei liturghii problema adunarii unor fonduri este pusa extrem de explicit! Nu sunt impotriva milosteniei, dar mi se pare corect ca preotul sa fie format in asa fel incat sa indrume crestinul pas cu pas spre mantuire. Si apoi, vrednic este lucratorul de plata sa. Dar sa simt ca si Bisericii ii pasa cu adevarat de mine, de mantuirea mea.

De aceea, poate ca ar fi de preferat sa se investeasca mai mult in invatamantul teologic. E vorba de o investitie de suflet, nu de bani. Din moment ce acolo ecumenismul se impune ca materie de studiu, nicio cladire, fie ea si catedrala, nu ne mai poate salva de pedeapsa lui Dumnezeu, daca nu ne pocaim.
Mi se pare absolut fascinant ca antoniap, chiar si intr-o discutie despre o catedrala ortodoxa face ce face si reuseste sa strecoare o soparla la adresa papei si a catolicismului.

In ce priveste catedrala, din partea mea sa o faca, dar sa o faca frumoasa si sa o umple cu preoti vrednici.
Reply With Quote
  #234  
Vechi 17.06.2010, 20:09:05
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Mi se pare absolut fascinant ca antoniap, chiar si intr-o discutie despre o catedrala ortodoxa face ce face si reuseste sa strecoare o soparla la adresa papei si a catolicismului.

In ce priveste catedrala, din partea mea sa o faca, dar sa o faca frumoasa si sa o umple cu preoti vrednici.
. . . Preotii sunt precum credinciosii , iar credinciosii sunt precum preotii . . .economia de piata functioneaza perfect si in aceasta situatie - cerere si oferta , deci ce se cere aia se va da cu siguranta ! Aici este adevaratul "pericol" !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #235  
Vechi 17.06.2010, 22:38:35
angel4ver angel4ver is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.03.2010
Mesaje: 115
Implicit

eu nu inteleg o chestie, fratilor.
ce va trebuie o ditamai biserica cand puteti sa mergeti la o bisericuta micuta, veche si sa va rugati?
trebuie una de x metri patrati, cu acoperis de aur, cu camere de supravegheat si y camere si locuri de vizitat pentru turisti?
nu. ne dau banii afara din casa si trebuie sa acceptam asa ceva.
cand am auzit de proiectul asta, mi s-a facut rau.
pe criza asta, ne trebuie o ditamai biserica?
nu ne multumim cu una micuta. trebuie un palat ca sa vina toti crestini.
eh, uite ca eu merg la una micuta, veche si mai putin cunoscuta.

eu nu sunt de acord cu construirea acestei catedrale si sunt sigura ca nu sunt singura care gandeste asa, dar asta este. ce putem face noi :))
Reply With Quote
  #236  
Vechi 17.06.2010, 23:09:55
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Mi se pare absolut fascinant ca antoniap, chiar si intr-o discutie despre o catedrala ortodoxa face ce face si reuseste sa strecoare o soparla la adresa papei si a catolicismului.

In ce priveste catedrala, din partea mea sa o faca, dar sa o faca frumoasa si sa o umple cu preoti vrednici.
Ma aflu pe un forum ortodox si imi exprim opinia din aceasta perspectiva. Sa nu ti se mai para nimic fascinant pana nu te documentezi cum sta treaba cu mantuirea. Globalizarea are efecte pe plan economic, politic si social. Cine se simte jignit din cauza cuvintelor mele, dupa ce-i trece supararea, sa verifice daca nu cumva am dreptate. Oricum pe acest topic nu intru in polemici cu cei de alte confesiuni. E o problema serioasa a noastra, a ortodocsilor si vreau s-o discutam intre noi.

Nu-mi plac dulcegariile si politeturile de suprafata. Daca aceasta soparla aruncata de mine te face sa-ti pui intrebari, inseamna ca esti pe drumul cel bun.

Daca pe plan spiritual lumea se indreapta intr-o directie gresita, in ce va consta vrednicia slujitorilor intr-o astfel de catedrala? Dupa ce criterii vor fi alesi? Cunosc calugari si preoti ortodocsi vrednici care traiesc in mare smerenie. Preotul trebuie sa ma invete sa-L simt pe Dumnezeu in inima mea. Trupul meu sa fie un templu al Duhului Sfant. Sa ma ajute sa lupt cu pacatul. Daca acestea nu le face, zidurile catedralei nu vor face in locul lui asa ceva.

Economicul, politicul si socialul strivesc duhovniceste fiinta umana. Nu mai e timp de constructii faimoase. In aceste vremuri trebuie sa incercam sa-I fim placuti lui Dumnezeu, nu papei si nici stapanirii vremelnice. Cine inseteaza dupa apa cea vie o cauta pana o gaseste. Cine nu se multumeste si cu coca-cola de la americani.
Reply With Quote
  #237  
Vechi 18.06.2010, 01:08:40
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Mi se pare absolut fascinant ca antoniap, chiar si intr-o discutie despre o catedrala ortodoxa face ce face si reuseste sa strecoare o soparla la adresa papei si a catolicismului.

In ce priveste catedrala, din partea mea sa o faca, dar sa o faca frumoasa si sa o umple cu preoti vrednici.
Nu am inteles daca va e teama de soparla sau de adevar...
Reply With Quote
  #238  
Vechi 18.06.2010, 07:26:40
Anytza
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Toata lumea sare si se ia de Biserica Ortodoxa, ca n-ar trebuii sa mai construiasca Catedrala, ci sa-i ajute pe saraci. Dar deja ii ajuta, mai mult ca oricine si mai mult ca Statul. Statul ar trebuii sa faca si sa ajute, ca doar e poporul lui, ales de el, si trebuie sa aibe grija de popor sa traiasca bine. va mirati cati bani costa o Biserica, dar guvernul asta al nostru pe ce da banii? de ce nu face case, adaposturi, cantine si ce-o mai trebuii pentru saraci? unde se duc banii statului? in vile si cate 10 masini si sculpturi si tablouri si vacante in strainatate, si cine mai stie ce. Dar nu, noi ne luam de Biserica, ea e de vina ca sunt oameni pe strada, si nu guvernu care a adus tara in prapastie...

Last edited by Anytza; 18.06.2010 at 07:43:14.
Reply With Quote
  #239  
Vechi 18.06.2010, 08:45:12
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anytza Vezi mesajul
Toata lumea sare si se ia de Biserica Ortodoxa, ca n-ar trebuii sa mai construiasca Catedrala, ci sa-i ajute pe saraci. Dar deja ii ajuta, mai mult ca oricine si mai mult ca Statul. Statul ar trebuii sa faca si sa ajute, ca doar e poporul lui, ales de el, si trebuie sa aibe grija de popor sa traiasca bine. va mirati cati bani costa o Biserica, dar guvernul asta al nostru pe ce da banii? de ce nu face case, adaposturi, cantine si ce-o mai trebuii pentru saraci? unde se duc banii statului? in vile si cate 10 masini si sculpturi si tablouri si vacante in strainatate, si cine mai stie ce. Dar nu, noi ne luam de Biserica, ea e de vina ca sunt oameni pe strada, si nu guvernu care a adus tara in prapastie...
N-ai inteles bine problema. Atunci cand ai bani, construieste ce vrei. Dar cand nu ai bani si vrei sa iei credit de la straini pentru a construi o catedrala, atunci problema e serioasa. Undeva scartaie ceva. Daca peste doi ani acelasi patriarh vine si spune ca trebuie musai sa rambursam creditul si ca in acest scop se aduna spre a fi valorificate icoane valoroase, sfinte moaste si altele asemenea, ce vom face? In aceste vremuri ne putem astepta la orice, asa ca e bine sa ne intindem cat ne e plapuma si nu mai mult, caci nu stim ce jocuri de culise se mai fac.
Reply With Quote
  #240  
Vechi 18.06.2010, 15:30:46
angel4ver angel4ver is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.03.2010
Mesaje: 115
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
N-ai inteles bine problema. Atunci cand ai bani, construieste ce vrei. Dar cand nu ai bani si vrei sa iei credit de la straini pentru a construi o catedrala, atunci problema e serioasa. Undeva scartaie ceva. Daca peste doi ani acelasi patriarh vine si spune ca trebuie musai sa rambursam creditul si ca in acest scop se aduna spre a fi valorificate icoane valoroase, sfinte moaste si altele asemenea, ce vom face? In aceste vremuri ne putem astepta la orice, asa ca e bine sa ne intindem cat ne e plapuma si nu mai mult, caci nu stim ce jocuri de culise se mai fac.
corect!
te aprob :)
si ma rog... hai sa o luam si altfel: daca e criza in tara, salariile si pensiile se reduc, o sa fim vai de mama noastra incat o sa-i multumim lui Dumnezeu si pentru o bucata de paine si patriarhia o sa apeleze (parca asa au spus la tv sau unde au anuntat) la bunatatea crestinilor, sa doneze la Cutia Milie (parca asa ii zice)... crestinii de unde or sa aibe bani?
si scuza-ma, nu vorbim de 2,3 milioane, ci de miliarde de euro...
nu-i de ajuns ca suntem datori vanduti la FMI, mai trebuie sa fim datori si la cine stie ce banca, pentru ca s-a hotarat biserica sa faca ditamai catedrala.
La Mitropolie nu ne putem ruga, ne trebuie biserica cu acoperis de aur...
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Catedrala Mantuirii Neamului pentru ce? Robertworld Generalitati 320 02.11.2011 22:22:26
Catedrala Mantuirii Neamului adrian_ortodox Intrebari utilizatori 3 22.08.2011 22:35:00
Catedrala Mantuirii Neamului anavictoria Biserica Ortodoxa Romana 19 25.02.2010 23:42:41