Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sectiune dedicata profesorilor de religie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 07.12.2010, 17:55:48
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Ce nu am inteles?
Ca pantalonii fac parte din vestimentatia barbatului... Sau poate ca eu sunt cea care inca nu a inteles...?!

Last edited by gabriela8; 07.12.2010 at 18:00:47.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 07.12.2010, 18:25:23
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Ca pantalonii fac parte din vestimentatia barbatului... Sau poate ca eu sunt cea care inca nu a inteles...?!
Sa postezi o icoana in care Iisus Hristos poarta pantaloni, te rugam.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 07.12.2010, 21:43:25
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Citat:
În prealabil postat de coralina Vezi mesajul
Sa postezi o icoana in care Iisus Hristos poarta pantaloni, te rugam.
Evident că nu putem compara timpurile de atunci cu cele de acum. În fond astăzi, cei din ordinul bisericesc și călugăresc nu poartă pantaloni dar ca să îmbrace mireanul dulamă în societatea asta în care trăim nu mi se pare o soluție bună.

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Nu exista nici un canon care sa interzica purtarea pantalonilor de catre femei.
Exista, parca, unul care spune ca sa nu poarte femeia haine barbatesti si barbatul haine femeiesti.
Dar pantalonii nu mai sunt haine barbatesti de cateva decenii. Asta e chestia pe care n-au inteles-o unii.
Voi nu înțelegeți cât de ușor se smintește bărbatul când e vorba de parte femeiască. Iar pantalonii scot mult în evidență formele corpului. Voi nu înțelegeți că la bărbați cu cât văd mai mult cu atât e mai periculos pentru ei. Iar vrăjmașul cu coarne nu ia niciodată pauză, ispitindu-l pe bărbat să se uite cât mai mult, chiar cu poftă și să îl facă să se gândească la tot felul de mârșăvii!

Vai celuia/celeia prin care vine sminteala.
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!

Last edited by colaps; 07.12.2010 at 21:46:56.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 07.12.2010, 22:19:10
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit

Citat:
În prealabil postat de colaps Vezi mesajul
Evident că nu putem compara timpurile de atunci cu cele de acum. În fond astăzi, cei din ordinul bisericesc și călugăresc nu poartă pantaloni dar ca să îmbrace mireanul dulamă în societatea asta în care trăim nu mi se pare o soluție bună.



Voi nu înțelegeți cât de ușor se smintește bărbatul când e vorba de parte femeiască. Iar pantalonii scot mult în evidență formele corpului. Voi nu înțelegeți că la bărbați cu cât văd mai mult cu atât e mai periculos pentru ei. Iar vrăjmașul cu coarne nu ia niciodată pauză, ispitindu-l pe bărbat să se uite cât mai mult, chiar cu poftă și să îl facă să se gândească la tot felul de mârșăvii!

Vai celuia/celeia prin care vine sminteala.
Dar dumneata stii ce inseamna sa ai dureri de "burta" ingrozitoare din cauza de frig, pentru ca umbli numai in fusta ca sa ii menajezi pe barbati...?
Judecam toate numai dupa cum ne place.
Dreapta socotinta e pe cale de disparitie.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 08.12.2010, 09:50:48
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Ca pantalonii fac parte din vestimentatia barbatului... Sau poate ca eu sunt cea care inca nu a inteles...?!
Faceau poarte, pana acum vreo 50 de ani.

Argumentul lui Colaps il mai inteleg, - ca in pantaloni se vad mai degraba formele - dar nu il aprob:

1) depinde de pantaloni, depinde de fusta.. sunt unele dfuste foarte sexy si unii pantaloni foarte decenti

2) obisnuinta (la inceputul secolului 20 era excitant pt barbati sa vada o glezna iesind de sub fusta; acum nu mai e; la fel si cu pantalonii)

3) cum zice si Coralina. Sa se uite domne in alta parte, si sa ne lase in pace ; nu purtam pantaloni ca sa fim atragatoare, (dovada: cum este o ocazie si vrem sa aratam elegante, punem fusta), ci pt ca este mai comod
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #26  
Vechi 08.12.2010, 12:13:31
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Faceau poarte, pana acum vreo 50 de ani.

Argumentul lui Colaps il mai inteleg, - ca in pantaloni se vad mai degraba formele - dar nu il aprob:

1) depinde de pantaloni, depinde de fusta.. sunt unele dfuste foarte sexy si unii pantaloni foarte decenti

2) obisnuinta (la inceputul secolului 20 era excitant pt barbati sa vada o glezna iesind de sub fusta; acum nu mai e; la fel si cu pantalonii)

3) cum zice si Coralina. Sa se uite domne in alta parte, si sa ne lase in pace ; nu purtam pantaloni ca sa fim atragatoare, (dovada: cum este o ocazie si vrem sa aratam elegante, punem fusta), ci pt ca este mai comod
Ai dreptate Fani că depinde de fustă .
Eram zilele trecute la măn Sihăstria unde prin puterea exemplului dar și prin cerințele duhovnicilor ținuta vestimentară este austeră,dacă nu chiar asemănătoare cu a viețuitorilor(fustă lungă ,capul acoperit complet,bustul acoperit,mânecă lungă îmbrăcămintea de culoare închisă și lejeră pentru a nu arăta formele).
Dar,Eva....găsește modalitatea de a fenta toate canoanele...
Era în fața mea o tânără superbă,înaltă și foarte bine făcută care era îmbracată în nuanțe de gri până la negru(deci avea culori sobre în vestimentație).Fusta foarte lungă era dintr-un material care semăna cu pielea dar mult mai fină și cine o privea din spate avea impresia că este coplet goală de la talie în jos și aș putea sa continui descrierea care se incadra dar era in același timp sfidare la adresa regulilor pe care le incalca r încadrandu-se aparent în ele...
Reply With Quote
  #27  
Vechi 09.12.2010, 11:31:00
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Eu nu cred ca un om care are o relatie vie cu Dumnezeu va merge sa le vorbeasca oamenilor fara o vestimentatie adecvata. Cel ce traieste curat, are o buna randuiala in toate, nu doar in cuvant, ci si in port. Nefericirea e ca de multe ori avem parte si de profesori de religie improvizati. Sunt imbracati la costum, dar sunt morti in ceea ce priveste vorbirea despre Dumnezeu.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 09.12.2010, 19:41:00
George.m George.m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 960
Post

Citat:
În prealabil postat de Carmen FUNIERU Vezi mesajul
Cum credeți că ar trebui să se îmbrace un profesor de religie?
Este bine să fie în pas cu moda, sau să fie îmbrăcat cât mai modest?
Cred ca i-ar fi greu sa tina pasul cu moda, tinand seama de micsorarile salariale.
Din accesoriile sale, sub nicio forma nu trebuie sa lipseasca "platoșa credinței și a dragostei",nici "coiful nădejdii de mântuire". Acestea pot fi purtate si in vreme de criza financiara.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 25.12.2010, 15:37:29
enculescunicoleta enculescunicoleta is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Mesaje: 37
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Orice profesor trebuie să se îmbrace foarte îngrijit dar nu neapărat în pas cu moda.

La femei costumul fustă și taior cu bluze și accesorii asortate și de bun gust cred că este ideal.
Nu cred că prof de religie ar trebui să se îmbrace altfel decât ceilalți profesori dar aș fi împotriva purtării pantalonilor la femei,a fustei deasupra genunchiului a decolteurilor prea generoase sau a culorilor țipătoare.
Prin felul cum se îmbracă profesorul de religie ar trebui să educe elevii fără a folosi cuvintele asupra ținutei și vestimentației cu care se poate merge și la școală dar și la biserică.
Doamnele/domnisoarele profesoare de religie se pot imbraca, desigur, si in pantaloni, nu numai in fusta + taior. (Cine are probleme de... sanatate locomotorii - si este si profesoara de religie - nu se poate imbraca in fusta, asa ca...) Totul sa fie cu bun gust insa, decent, nu extravagant.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 25.12.2010, 18:25:50
hanico's Avatar
hanico hanico is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.06.2007
Locație: Moldova lui Stefan
Religia: Ortodox
Mesaje: 135
Trimite un mesaj prin AIM pentru hanico
Smile

Un profesor trebuie sa fie prezentabil oriunde, iar hainele sa fie de buna calitate, nu extravagante, nici in culori prea tari si mai ales FARA BLUGI!!!
Imbracamintea in sine se incadreaza la tinute de zi!
Pentru domni: un pantalon bine calcat, o camasa si un plover asortat sunt binevenite (lasa-i directorului costumul, la el e aproape obligatoriu, ca si in cazul profesorilor universitari).
Camasa poate sa fie si cu dungulite nu neaparat uni (albastre, verzi, visinii, maro mai putin cele roz, desi sunt la moda). Aveti grija la asortarea camasii cu cravata (niciodata subtire, afara doar daca aveti un corp atletic).
Atentie la lungimea pantalonului cind stati jos, nimic nu-i mai dezagreabil ca niste sosete albe iesite de sub pantalonii negri. Sosetele e preferabil sa fie inchise si din bumbac.
Fara extravagante (ghiuluri, bratari de aur), e suficient un ceas de buna calitate cu o curea schimbata la timp.
Pentru doamne: de preferabil fuste (drepte, clos, plisate), macar pina la genunchi (daca-s nodurosi mai bine sa-i acoperi), bluze fine, in culori delicate, cu guler moale, bijuterii putine si cit mai fine (preferabil de aur), ploverele in culoare uni daca bluza e cu modele si invers, dres la culoarea piciorului (nu cu modele, mai indicate la tinute de seara), pantofii cu tocuri joase, (nu mai inalte de 5-7 cm). Machiaj discret si parfumul de asemenea.
Fara extravagante: palarii mari, blanuri care sa atarne, strass-uri.

Sper ca nu v-am inoportunat cu raspunsul meu amanuntit, dar asa cred eu ca ar trebui sa se imbrace un profesor, pina la urma e intelectual si trebuie sa-si tina rangul!
__________________
Iisus e Lumina lumii, noi trebuie sa fim sarea pamantului!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Slujirea profesorului de religie iosif Sectiune dedicata profesorilor de religie 33 30.01.2014 12:55:18
Responsabilitatea profesorului de religie I.Calin Sectiune dedicata profesorilor de religie 23 04.08.2012 15:42:35