Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Vezi rezultatele sondajului: Ați dori o asemenea schimbare?
Da 43 75,44%
Nu 8 14,04%
Nu-mi pasă / Indiferent / Indecis 6 10,53%
Votători: 57. Nu poti vota in acest sondaj

Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 29.01.2011, 21:15:51
colaps3's Avatar
colaps3 colaps3 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.01.2011
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 107
Arrow Dacă tot suntem forum ortodox...

Fraților, dacă tot ne numim „CreștinOrtodox Forum”, nu vi se pare normal să avem drept simbol o cruce ortodoxă și nu ceva laic și lipsit de vreo valoare ?

Mă refer la poza asta, cea din partea de stânga sus a forumului:

Ce-i asta? Doi maimuțoi fără față în dialog, duce cu gândul la comunitate. Dar noi suntem mai mult decât o comunitate, suntem o comunitate creștin ortodoxă!

Nu s-ar potrivi mai bine ceva de genul acesta?


Adică Crucea lui Hristos sau cei doi maimuțoi fără nici o valoare ?
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, masoneriei, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului, părăsirii patriei și a venirii antihristului de papă în România!

Semnați petiția împotriva venirii diavolului de papă în România! - http://www.petitieonline.ro/petitie/...p66477055.html
Reply With Quote
  #2  
Vechi 29.01.2011, 21:30:27
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de colaps3 Vezi mesajul
Fraților, dacă tot ne numim „CreștinOrtodox Forum”, nu vi se pare normal să avem drept simbol o cruce ortodoxă și nu ceva laic și lipsit de vreo valoare ?


Nu s-ar potrivi mai bine ceva de genul acesta?


Adică Crucea lui Hristos sau cei doi maimuțoi fără nici o valoare ?

E frumoasa Crucea si plina de har! Este simbolul crestinismului si nu ne rusinam cu EA, pentru ca in EA si prin EA dobandim mantuirea!
Mi se pare potrivita Crucea!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 29.01.2011, 21:32:05
padrevicentiu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Acum cred ca chiar exagerezi,mai ales felul cum spui "maimutoi"se poate spune ca este un limbaj vizual pentru comunitate daca asa a fost creat site-ul asta e,nu trebuie sa te plangi la un topic ar trebui sa ii spui direct admin-ului si presto!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 29.01.2011, 21:55:42
vidoveczandrei's Avatar
vidoveczandrei vidoveczandrei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.02.2010
Locație: oradea
Religia: Ortodox
Mesaje: 475
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru vidoveczandrei
Implicit

ar trebui sa se puna si ca subiect "Istorie" sau ceva cultural.
__________________
"Cand e vorba de lucruri trecatoare si pamantesti, suntem sarguitori si ravnitori, dar cand putem agonisi atat de usor pe cele netrecatoare si vesnice, noi intarziem si trandavim."Sfantul Ioan Gura de Aur
Reply With Quote
  #5  
Vechi 29.01.2011, 22:28:03
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de colaps3 Vezi mesajul
Fraților, dacă tot ne numim „CreștinOrtodox Forum”, nu vi se pare normal să avem drept simbol o cruce ortodoxă și nu ceva laic și lipsit de vreo valoare ?

Mă refer la poza asta, cea din partea de stânga sus a forumului:

Ce-i asta? Doi maimuțoi fără față în dialog, duce cu gândul la comunitate. Dar noi suntem mai mult decât o comunitate, suntem o comunitate creștin ortodoxă!

Nu s-ar potrivi mai bine ceva de genul acesta?


Adică Crucea lui Hristos sau cei doi maimuțoi fără nici o valoare ?
sa nu te superi daca vin si eu cu o ideie crucea sa nu fie goala ci cu Cel ce ne putem lauda noi crestinii,pe ea.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 29.01.2011, 23:10:40
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de colaps3 Vezi mesajul
Adică Crucea lui Hristos sau cei doi maimuțoi fără nici o valoare ?
Pentru tine sunt doar doi "maimuțoi", însă pentru Hristos sunt oameni cărora le-a dat valoare chiar prin Crucea Sa. Părtășia, dialogul pe teme spirituale ne apropie mai mult unii de alții și implicit de Hristos. Asta vor să spună cei doi "maimuțoi".
Reply With Quote
  #7  
Vechi 29.01.2011, 23:24:35
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Pentru tine sunt doar doi "maimuțoi", însă pentru Hristos sunt oameni cărora le-a dat valoare chiar prin Crucea Sa. Părtășia, dialogul pe teme spirituale ne apropie mai mult unii de alții și implicit de Hristos. Asta vor să spună cei doi "maimuțoi".
Hai sa o luam mai pe scurtatura,pe direct,fara ocolisuri... Preferi "maimutoii" decat CRUCEA? Da sau ba! Te eschivezi sa raspunzi precum fariseii si carturarii,cand i-a intrebat Hristos daca Ioan Botezatorul e de la oameni sau de la Dumnezeu! Probabil nici tu nu stii...
Reply With Quote
  #8  
Vechi 29.01.2011, 23:44:55
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Hai sa o luam mai pe scurtatura,pe direct,fara ocolisuri... Preferi "maimutoii" decat CRUCEA? Da sau ba!
În definitiv, nu înțeleg de ce te cerți cu mine, doar nu eu am conceput web design-ul forumului... Fiecare e liber să creadă ce vrea dintr-un simbol. Eu am văzut doi oameni care comunică, colaps3 a văzut doi maimuțoi fără valoare. Despre cruce nu discutăm că nu am văzut-o. Când o să apară în interfața saitului, promit că n-o să comentez...
Reply With Quote
  #9  
Vechi 29.01.2011, 23:46:22
caty_deea's Avatar
caty_deea caty_deea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.07.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 298
Implicit

[quote=colaps3;329751]Fraților, dacă tot ne numim „CreștinOrtodox Forum”, nu vi se pare normal să avem drept simbol o cruce ortodoxă și nu ceva laic și lipsit de vreo valoare ?

Mă refer la poza asta, cea din partea de stânga sus a forumului:

Ce-i asta? Doi maimuțoi fără față în dialog, duce cu gândul la comunitate. Dar noi suntem mai mult decât o comunitate, suntem o comunitate creștin ortodoxă!

Nu s-ar potrivi mai bine ceva de genul acesta?




Foarte frumos simbolul Crucii.Cred ca atunci cand intram pe forum si vedem Sfanta Cruce si ne amintim de patimile Lui Iisus,ne ridicam mintea la Cer si ne gandim de doua ori inainte de a posta comentarii rautacioase ,nepotrivite
Reply With Quote
  #10  
Vechi 29.01.2011, 23:48:24
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
În definitiv, nu înțeleg de ce te cerți cu mine, doar nu eu am conceput web design-ul forumului... Fiecare e liber să creadă ce vrea dintr-un simbol. Eu am văzut doi oameni care comunică, colaps3 a văzut doi maimuțoi fără valoare. Despre cruce nu discutăm că nu am văzut-o. Când o să apară în interfața saitului, promit că n-o să comentez...
Deci esti deacord cu schimbarea acestui simbol cu "maimutoi" cu Sfanta Cruce ori ba?

DA sau NU ??
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Daca sunt fosti fumatori pe forum... cred_cu_adevarat Generalitati 36 25.04.2012 17:35:00
Forum Crestin Ortodox! Pr. Gheorghe Generalitati 4 19.09.2011 14:16:37
Este imposibil sa facem bine celorlalti daca suntem saraci? Florin-Ionut Umanitare 60 09.02.2011 20:58:11