Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 26.02.2011, 00:30:04
caty_deea's Avatar
caty_deea caty_deea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.07.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 298
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
1. Nu-s adeptul muschilor umflati cu chimicale (steroizi,FNC-uri etc.),ci a celor facuti printr-o alimentatie mai mult decat consistenta si munca/efort pe masura! Crezi ca e usor sa faci acei muschi??
2. Chiar nu la asta ma refeream,nu sunt obsedat de lucrurile astea.


Cum am spus mai sus,nu la asta ma refeream. Pur si simplu sunt de parere ca e periculos sa fii deshidratat,exista anumite riscuri,corpul are unele insuficiente etc.

PS Andreea de tine e bine ca stii sa gatesti,dar eu,ca nu stiu sa fac nici macar cartofi prajiti,si mai nou nici mama nu mai e langa mine... ce sa ma fac? Mananc si eu ce pot.
Pai daca nu inveti sa gatesti ,cum vrei sa te insori?Tre sa stii si de.astea
Eu cred ca barbatii gatesc fff bine, atunci cand o fac bineinteles!
Reply With Quote
  #22  
Vechi 26.02.2011, 00:36:06
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de caty_deea Vezi mesajul
Pai daca nu inveti sa gatesti ,cum vrei sa te insori?Tre sa stii si de.astea
Eu cred ca barbatii gatesc fff bine, atunci cand o fac bineinteles!
Pai eu sper sa site viitoarea sotie,pe toate fetele care le cunosc nu ezit sa le intreb si asta Acum voi vedea ce va randui Dumnezeu...
Reply With Quote
  #23  
Vechi 26.02.2011, 00:47:11
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Am niste obiectii:
1. In post nu te poti scula de la masa satul, niciodata. Aparent te-ai saturat, dar se duce f.repede. Alimentele de dulce tin mai mult de foame.
De aceea avem tendinta sa compensam calitatea prin cantitate.

2. Este posibil sa te ingrasi sau slabesti in post. Depinde de persoana.
Multe produse de post ingrasa: paine, paste, nuci, alune, dulciuri.
Cei care rezista sa nu manance decat dietetic (!) in post: numai legume fierte si fructe, paine putina, fara grasimi, nuci, alune, dulciuri, etc., pot slabi.
Dar repet: trebuie sa poata rezista si aibe un stomac sanatos.

3. Eu inca n-am gasim solutia optima de a putea posti si rezista la eforturile vietii in acelasi timp. Chiar am o perioada f.grea si nu stiu cum sa fac. Am nevoie de energie si calciu.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #24  
Vechi 26.02.2011, 00:51:20
Navydul Navydul is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2011
Mesaje: 18
Implicit

Depinde si de activitatea desfasurata: altfel posteste un preot sau un profesor, altfel unul care cara zilnic roabe cu ciment. Vreau sa spun ca pentru un preot sau profesor sau medic, pentru acestia este indamisibil sa nu posteasca "ca la carte", cu exceptia cazurilor de boala si alte derogari duhovnicesti.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 26.02.2011, 01:02:35
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Navydul Vezi mesajul
Depinde si de activitatea desfasurata: altfel posteste un preot sau un profesor, altfel unul care cara zilnic roabe cu ciment. Vreau sa spun ca pentru un preot sau profesor sau medic, pentru acestia este indamisibil sa nu posteasca "ca la carte", cu exceptia cazurilor de boala si alte derogari duhovnicesti.
Concret? Cum posteste unul care depune mult efort intelectual (student, elev, contabil, etc.) ? Cum posteste unul care "cara roabe cu ciment"?
Dar unul care face din toate?
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #26  
Vechi 26.02.2011, 01:16:30
Navydul Navydul is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2011
Mesaje: 18
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Concret? Cum posteste unul care depune mult efort intelectual (student, elev, contabil, etc.) ? Cum posteste unul care "cara roabe cu ciment"?
Dar unul care face din toate?
Pentru Postul Paștelor care vine trebuie sa tina postul asa cum scrie aici:
http://www.crestinortodox.ro/calenda...x/2011-martie/, respectiv aprilie.

Ala care cara roabe cu ciment nu stiu daca le-ar cara mai mult de trei zile doar cu fierturi de doua ori pe zi fara a-si distruge organismul si a-l imbolnavi. In schimb, "unul care face din toate", nu o sa spun eu ce post trebuie sa tina, nu stiu cum e sa faci din toate si sa iasa toate bine, poate-s eu mai neindemanatic, dar duhovnicul lui sigur va sti.

Dar cum am spus depinde de la om la om, dupa putinta si dupa indrumarile duhovnicului. Suntem diferiti si decat sminteala printre noi, mai bine sa vedem cu duhovnicul nostru ce si cum.
Si oricum nimeni nu trebuie sa ne stie postul, asta nu se striga in gura mare.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 26.02.2011, 01:16:54
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Concret? Cum posteste unul care depune mult efort intelectual (student, elev, contabil, etc.) ? Cum posteste unul care "cara roabe cu ciment"?
Dar unul care face din toate?
Nu compara munca intelectuala,de puturosi,cu munca fizica! Munca fizica de cele mai multe ori este mai grea,sau cel putin consuma mai multe resurse,mai multi nutrienti,e logic. Eu insa nu as pune accentul pe efortl fizic sau psihic,caci fiecare se descurca cum poate,ci mai degraba as pune accentul pe situatia financiara! Daca ai bani treiesti boiereste si mancand doar de post,daca nu... postul e chiar o problema si un adevarat test de rezistenta,credinta si ambitie!


Citat:
În prealabil postat de Navydul Vezi mesajul
Si oricum nimeni nu trebuie sa ne stie postul, asta nu se striga in gura mare.
Acesta este intr-adevar cel mai important aspect! Nu trebuie sa stie nimeni cand postim! Nici prieteni,vecini etc.

Last edited by Raoul; 26.02.2011 at 01:19:05.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 26.02.2011, 01:25:21
Navydul Navydul is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2011
Mesaje: 18
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Eu insa nu as pune accentul pe efortl fizic sau psihic,caci fiecare se descurca cum poate,ci mai degraba as pune accentul pe situatia financiara! Daca ai bani treiesti boiereste si mancand doar de post,daca nu... postul e chiar o problema si un adevarat test de rezistenta,credinta si ambitie!
Pentru mine nu este o legatura necesara intre resursele financiare si post. Stiu niste insi care nu folosesc asa-zisele mancaruri de post (pateuri vegetale, margarine si tot soiul de produse de post cumpărate din magazin). Cuvantul de ordine pentru ei in post: fierturi de legume, la dezlegare, ulei crud pe deasupra, mancare uscata cand e cazul, paine goala la masa, e drept cu apa sunt mai darnici si intre mese. Un singur lucru au in comun: nu lucreaza fizic (la meserie ma refer) si sunt convinsi ca asa trebuie sa faca.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 26.02.2011, 01:31:33
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Navydul Vezi mesajul
Cuvantul de ordine pentru ei in post: fierturi de legume, la dezlegare, ulei crud pe deasupra, mancare uscata cand e cazul, paine goala la masa, e drept cu apa sunt mai darnici si intre mese. Un singur lucru au in comun: nu lucreaza fizic (la meserie ma refer) si sunt convinsi ca asa trebuie sa faca.
Doar cele doua exemple subliniate sunt suficiente! Tu ai vazut pretul legumelor? Sa marturiseasca SINCER cei de pe forum cati au acum legume in frigider sau cati isi permit sa cumpere? Iar uleiul... tu ai vazut ce pret are?? Ca sa nu mai vorbesc ca cine isi permite sa cumpere ulei de masline sau mai stiu eu de care...
Reply With Quote
  #30  
Vechi 26.02.2011, 01:34:54
Navydul Navydul is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2011
Mesaje: 18
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Doar cele doua exemple subliniate sunt suficiente! Tu ai vazut pretul legumelor? Sa marturiseasca SINCER cei de pe forum cati au acum legume in frigider sau cati isi permit sa cumpere? Iar uleiul... tu ai vazut ce pret are?? Ca sa nu mai vorbesc ca cine isi permite sa cumpere ulei de masline sau mai stiu eu de care...
Nu spun ca nu ai dreptate, dar pretul carnii si al produselor din carne, lactatelor, produselor "de dulce" nu este mult mai piperat decat al legumelor, uleiului etc.? Nu cred ca mancarea de post ar fi mai scumpa decat cealalta si probabil ca nici mai ieftina.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
ingrasare, mancare de post

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Post de bucate sau post de pacate...??? geo.nektarios Pocainta 160 19.03.2016 14:34:53
Marele meu pacat: Mancarea Mihailescu-Marin Daniel Generalitati 47 14.04.2011 13:28:54
Mancarea calugarilor alexdu Generalitati 34 01.03.2011 15:06:37
Rugaciune care se citeste in fiecare post alina8023 Intrebari utilizatori 0 08.03.2010 02:03:53
mancarea in post este rugaciunea.atentie yulyan Generalitati 0 15.11.2007 16:54:23