Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 28.02.2009, 20:34:01
andrei25's Avatar
andrei25 andrei25 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 324
Implicit

[quote=Veniamin;119710]Omule, mai intai invata limba romana, sa scrii corect gramatical si mai apoi vin-o si da sfaturi.

Cine vorbeste! "Vin-o"!
__________________
Slava Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, si acum si pururea si in vecii vecilor! Amin!

Sunt un mandru, un fatarnic, si-un viclean! Fac ceva bun ca sa ma vada altii, si astept sa fiu laudat!

"Gustati si vedeti ca bun este Domnul".
Reply With Quote
  #32  
Vechi 05.03.2009, 13:15:02
luchian
Guest
 
Mesaje: n/a
Smile si totusi de poate...

Citat:
În prealabil postat de Andrreea Vezi mesajul
Eu sunt ortodoxa de stil nou, iar prietenul meu de stil vechi. Tatal lui este preot si doreste oficierea cununiei pe stil vechi. Pentru a putea face acest lucru ar trebui sa mi se faca Mirungerea, fapt care nu mi se pare normal. Am discutat si cu duhovnicul meu si mi-a spus ca este o situatie delicata si ca trebuie sa ne gandim, insa nu pot gasi nici o solutie. El nu se poate casatori pe stilul nou, altfel l-ar renega parintii, considerand ca s-a lepadat de adevarata credinta si nu vreau acest lucru. Il iubesc foarte mult si nu vreau sa ne despartim din cauza religiei. Ma gandeam ca poate la Sfantul Munte ne-am putea casatori fara probleme, insa nu stiu nimic despre aceasta varianta. Ce ma sfatuiti?
Eu sunt de stil nou, iar sotia pe stil vechi. Cununia s-a facut pe stil nou, sarbatorile mari le tinem pe ambele calendare. Nu am avut niciodata vreo discutie legata de ritul fiecaruia, ne respectam si ne sustinem credinta. In Bucuresti mergem impreuna la biserica ortodxa , iar ea cand ajunge acasa (la parinti) merge la biserica rusa. Eu nu merg, pentru ca nu inteleg limba foarte bine :D.
Daca aveti probleme legate de stil, cred ca ar trebui sa stati bine si sa analizati implicatiile: copii, sarbatorile etc iar hotararea luata sa o pastrati ca pe un canon. Sa nu treceti peste binecuvantarea parintilor, pentru ca acest lucru o sa va macine in viitor.
Ma iertati daca am incercat vreun sfat, dar am vrut sa va arat ca se poate si asa...
Dumnezeu sa va asculte rugaciunile si sa va dea gandurile cele mai bune, ca amandoi sa aveti constiinta impacata.

L
Reply With Quote
  #33  
Vechi 05.03.2009, 14:23:52
Cristofor Cristofor is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2009
Mesaje: 6
Implicit

Situatii de acest tip se întâlnesc și în catolicism (eu sunt catolic), în cadrul căsătoriilor mixte și căsătoriilor cu disparitate de cult. Soluțiile recomandate de Biserică sunt: dacă cei doi nu se hotăresc să treacă unul la religia altuia, atunci ei pot rămânea fiecare în religia (confesiunea) lui, dar copiii vor fi crescuți în religia (confesiunea) în care s-a oficiat căsătoria. Aplicând acest lucru:
-cel mai simplu este să aveți aceeași confesiune: amândoi stiliști sau amândoi ortodocși.
-dacă nu vă puteți înțelege asupra acestui aspect (părerea mea e că principalul criteriu de judecată nu ar fi părinții ci răspunsul la întrebarea: cine dintre voi doi este mai practicant ?), atunci fiecare își va păstra confesiunea, dar copiii vor fi crescuți în confesiunea în care vă căsătoriți.

Cu alte cuvinte, se poate să rămâneți ortodoxă și să faceți o căsătorie stilistă, caz în care:
-este bine ca eventualii copii rezultați să fie crescuți ca stiliști, până ce, la vârsta înțelegerii, vor hotărî altfel.
-este absolut normal să primiți mirungerea, dacă aceasta este o condiție a căsătoriei stiliste. Ca ortodoxă nu are de ce să vă deranjeze acest lucru, deoarece aplicarea pentru a doua oară a mirungerii este perfect invalidă.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 06.03.2009, 10:43:35
andrei25's Avatar
andrei25 andrei25 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 324
Implicit

"Adevarul daca il modifici cat negru sub unghie, nu mai e adevar"
Parintele Arsenie Papacioc.

Pt cei care spun ca casatoriile mixte sunt bune!
Numai bine!
__________________
Slava Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, si acum si pururea si in vecii vecilor! Amin!

Sunt un mandru, un fatarnic, si-un viclean! Fac ceva bun ca sa ma vada altii, si astept sa fiu laudat!

"Gustati si vedeti ca bun este Domnul".
Reply With Quote
  #35  
Vechi 06.03.2009, 10:52:24
luchian
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

... asa e cu adevarul, ca daca il modifici devine neadevar.
Dar in cazul casatoriilor mixte, cum se aplica "adevarul" ?
Reply With Quote
  #36  
Vechi 06.03.2009, 11:09:32
andrei25's Avatar
andrei25 andrei25 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 324
Implicit

Daca sotia e de nationalitate rusa, atunci nu cred ca e o greseala, pt ca rusii tin calendarul vechi, dar daca e de nationalitate romana, atunci nu e bine!
__________________
Slava Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, si acum si pururea si in vecii vecilor! Amin!

Sunt un mandru, un fatarnic, si-un viclean! Fac ceva bun ca sa ma vada altii, si astept sa fiu laudat!

"Gustati si vedeti ca bun este Domnul".
Reply With Quote
  #37  
Vechi 06.03.2009, 11:46:21
luchian
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andrei25 Vezi mesajul
Daca sotia e de nationalitate rusa, atunci nu cred ca e o greseala, pt ca rusii tin calendarul vechi, dar daca e de nationalitate romana, atunci nu e bine!
E de nationalitate romana, dar ce legatura are una cu alta ? Chiar nu pricep.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 06.03.2009, 12:26:35
andrei25's Avatar
andrei25 andrei25 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 324
Implicit

Cei de stil vechi din Romania nu sunt recunoscuti de Biserica Ortodoxa Romana! Sunt considerati schismatici! Deci normal ar fi trebuit ca sotia ta sa treaca la calendarul nou. Canoanele Bisericii interzic casatoria cu altcineva de alta credinta, aici intra si cei de stil vechi de la noi din tara, decat daca respectivul trece la credinta ortodoxa, in cazul tau, sotia ta sa treaca la BOR care tine calendarul nou.
__________________
Slava Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, si acum si pururea si in vecii vecilor! Amin!

Sunt un mandru, un fatarnic, si-un viclean! Fac ceva bun ca sa ma vada altii, si astept sa fiu laudat!

"Gustati si vedeti ca bun este Domnul".
Reply With Quote
  #39  
Vechi 06.03.2009, 16:03:28
luchian
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Presimteam ca raspunsul asta o sa-l dai. Ai grija ca judeci... si dai verdicte transante. Sunt preoti care nu-si permit sa-si dea cu pararea in asemenea cazuri si ne trezim noi, neica-nimeni, sa judecam cum e bine si cum e rau.
Pe mine nu are cum sa ma afecteze un asemenea raspuns, pentru ca viata mea nu se invarte in sfaturile primite de pe forumuri, dar sunt destui care isi cauta alinarea suferintelor pe internet si uneori iau de bune cele auzite pe aici. Asa ca pazeste-ti cuvintele si fii mai moderat si gandeste-te ce efect au propozitiile de genul: daca ..... atunci e bine sau daca.... atunci e rau si nu ai sa mai gasesti mantuirea.
Gandeste-te la un lucru, daca ai pleca din Romania in Rusia , din diverse motive, ti-ai pastra credinta si calendarul? dar pe copii tai cum i-ai sfatui?

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #40  
Vechi 06.03.2009, 17:30:07
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

[SIZE=4]Fratii mei, va rog sa intelegi urmatorul lucru:[/SIZE]
[SIZE=4]CRESTINII ORTODOCSI DIN RUSIA SUNT CANONICI!! AU SFANT SINOD PREZIDAT DE UN PATRIARH SI SE AFLA IN COMUNIUNE CU CELELALTE BISERICI ORTODOXE AUTOCEFALE!!! Deci sunt in Ascultare si Binecuvantare fata de SIONODUL BORuse! [/SIZE]
[SIZE=4][/SIZE]
[SIZE=4]BOSVR ce are??? Ierarhi de capul lor? Primul episcop al lor de cine a fost Hirotonit??? De ce nu e in comuniune cu Sf.Sinod al BOR? si nu numai... Nici macar in Sf.Munte nu sunt primiti sa slujeasca si chiar nerecunoscuti! La Sf.Mormant la fel... Unde este COMUNIUNEA??? In ReMirungere??? Fereasca DUMNEZEU!!![/SIZE]
[SIZE=4][/SIZE]
[SIZE=4]BORusa este CANONICA ca si BOR ca si BOGr ca si BOBulg ca si BOPoleneza, BOSarba! Ca unii sunt pe vechi, asta nu inseamna ruperea lor din COMUNIUNEA CU CELELALTE BO!!! Stilistii nostri cu CINE sunt in comuniune??? cu stilistii din Grecia sau Italia??? Si in Grecia sunt o gramada, dar LIPSITI de comunine cu Patriarhia, tot de capul lor... Ce VALIDITATE au in tot ce fac???? ca sunt rupti de comuniune???[/SIZE]
[SIZE=4][/SIZE]
[SIZE=4]Mila lui Dumnezeu!!! Doamne ajuta!!![/SIZE]
Reply With Quote
Răspunde

Tags
casatorie, stil vechi



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
pentru o casatorie pe stil vechi doca Botezul 30 08.09.2012 19:29:55
biserica ortodoxa de stil vechi silviu.pintilie Secte si culte 6 12.11.2010 14:03:30
casatorie cu ortodox de stil vechi doca Nunta 1 31.01.2008 15:06:59
Biserica Ortodoxa de Rasarit( Stil vechi) teogtf Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 43 06.11.2006 10:37:07