Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 20.12.2011, 14:08:22
Scotland The Brave
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de spre_rasarit Vezi mesajul
As vrea sa am suflet bun.
Nu-ti face probleme,pe langa Hristos au stat vamesi,curve,talhari,bolnavi,analfabeti.Nimeni nu dadea doi bani pe ei,erau considerati incapabili de ceva bun,mizeria societatii,la fel cum sunt considerati si in prezent.Hristos nu i-a respins,dimpotriva, dar in schimb pe EL l-au respins cei considerati a fi drepti si religiosi,perfectionisti ai sufletului asa-zis bun.Esti mai aproape de vames decat de fariseu Rasarit si fie ca Cel de Sus sa iti ajute.Sarbatori fericite.
Reply With Quote
  #72  
Vechi 20.12.2011, 14:26:52
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de spre_rasarit Vezi mesajul
As vrea sa am suflet bun.
Oricum apocrifa nu inseamna falsa. Inseamna ca nu are importanta necesara includerii in Biblie.De asemenea avem icoane cu IIsus scotand pe Adam si Eva din mormant si sfaramand portile iadului.
Corect. Nu toate lucrurile din cartile necanonice sau apocrife contin doar lucruri false. Din nefericire asta e este o invatatura falsa.
In plus ce legatura are faptul ca Hristos i-a scos pe protoparinti din Iad cu aplicarea Botezului si a altor Taine mortilor? Si faptul ca au fost scosi din iad o stim din invatatura Bisericii, icoana reprezentand doar reprezentand-o pe acesta. Da Hristos i-a scos din Iad pe Adam si pe Eva si pe toti dreptii vechiului testament. Dar lor li s-a sters pacatul prin Jertfa Mantuitorului. Sangele Lui a fost suficient. Nu li se putea celor morti impune sa se boteze, pentru ca evident nu o puteau face. Pentru cei de dupa inviere, in schimb, botezul este obligatoriu. Iar ptr cei carora nu li s-a propovaduit evanghelia, nu cei care au refuzat-o, criteriul la judecata ca fi in ce masura au respectat legea firii.

Ordodox nu este cel care se declara asa. Ortodox (am mai spus si asta) este cel care este botezat in BO(1), lucreaza prin fapte bune (2) si marturiseste toate invataturile Bisericii (credinta) (3). Nu poti fi ortodox partial. Nu poti marturisi invataturile partial, ca unele ti se par tie ca sunt bune si unele nu prea.
Daca nu marturisesti invatatura corecta, nu esti ortodox, adica te-ai lepadat de credinta, adica hulesti impotriva Duhului Sfant, pacat care nu se poate ierta. Iar moartea (fizica) in acest pacat are ca si consecinta moartea vesnica.
Asa ca sa avem grija in ce credem si de unde ne luam invataturile.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #73  
Vechi 20.12.2011, 14:30:47
TunsDiana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de spre_rasarit Vezi mesajul
In iad sunt oameni care nu se mai pot ruga, care poate nu au cele de trebuinta. Adopta un om din iad, sau mai multi dupa puteri si roaga-te lui Dumnezeu sa-i boteze, cuminece si spovedeasca daca e nevoie, da Liturghii pentru el si da poamna pentru el sa aiva ce ii trebuie. De asemenea roaga-l pe Dumnezeu sa il ajute sa se curateasca de pacate si sa ii iua in considerare rugaciunile de bine. Amin.

Ce faci aproapelui tau, si Dumnezeu iti face tie. Daca faci asta si ajungi la zdup, Dumnezeu va gasi o cale sa-ti intoarca binele facut.
Eu nu vad care ar fi rostul. Iadul este un drum fara intoarcere. Sau poate cred eu gresit...
Reply With Quote
  #74  
Vechi 20.12.2011, 14:31:34
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de TunsDiana Vezi mesajul
Eu nu vad care ar fi rostul. Iadul este un drum fara intoarcere. Sau poate cred eu gresit...

Hmmm... stiti ca din Iad vor fi scosi toti oamenii si apoi Iadul va fi aruncat in Iazul de foc?
Reply With Quote
  #75  
Vechi 20.12.2011, 14:48:46
TunsDiana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Profetul de carton Vezi mesajul
Hmmm... stiti ca din Iad vor fi scosi toti oamenii si apoi Iadul va fi aruncat in Iazul de foc?
Conform carei confesiuni religioase?
Reply With Quote
  #76  
Vechi 20.12.2011, 15:11:02
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de TunsDiana Vezi mesajul
Eu nu vad care ar fi rostul. Iadul este un drum fara intoarcere. Sau poate cred eu gresit...
Crezi gresit. Invatatura de credinta ortodoxa ne spune ca sufletele din iad, pot fi scoase de acolo, daca nu au pacate de neiertat, sau le poate fi diminuata suferinta prin rugaciunile celor vii. Demersul nu este inutil, cu mentiunea pe care am facut-o, ca nu se pot aplica Sf Taine celor adormiti.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #77  
Vechi 20.12.2011, 15:18:19
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de TunsDiana Vezi mesajul
Conform carei confesiuni religioase?
Conform unei intelegeri gresite a Sfintei Scripturi. Versetul respectiv se refera la schimbarea "formei" Iadului. Cum dupa Judecata se va innoi intreaga creatie se va innoi si Iadul. Daca pana la Judecata Univesala Iadul ca "avea competente" doar asupara sufletului, dupa Judecata suferintele vor afecta atat trupul cat si sufletul.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #78  
Vechi 20.12.2011, 16:12:54
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de TunsDiana Vezi mesajul
Conform carei confesiuni religioase?
Conform Scripturilor.

Și marea a dat pe morții cei din ea și moartea și iadul au dat pe morții lor, și judecați au fost, fiecare după faptele sale.

http://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=4&cap=20

Iar cine n-a fost aflat scris în cartea vieții, a fost aruncat în iezerul de foc.
-------------------------------------------------------------------------------------
Eu asta am citit, ca Iadul a dat afara mortii care au fost judecati si cine nu a fost scris in cartea vietii a fost aruncat in Iezer.
Atata pot intelege, sa ma ierte Dumnezeu !
Reply With Quote
  #79  
Vechi 20.12.2011, 17:39:10
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de TunsDiana Vezi mesajul
Eu nu vad care ar fi rostul. Iadul este un drum fara intoarcere. Sau poate cred eu gresit...
daca ar fi asa, atunci care mai e rostul rugaciunilor ptr cei adormiti, a slijbelor de pomenire, al parastaselor?

Anumiti oameni pot fi scosi din iad cu rugaciunile bisericii.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Voi ati adopta un copil? sophia Generalitati 47 17.03.2011 16:16:54