Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 18.02.2022, 22:33:18
Psalm 23's Avatar
Psalm 23 Psalm 23 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.03.2021
Religia: Protestant
Mesaje: 138
Lightbulb

Citat:
În prealabil postat de Nietzsche Vezi mesajul
Am și eu o întrebare pt tine. Ai accepta să devii eunuc la curtea lui Hristos, să ai grijă de haremul său când o să devină Regele regilor și Domnul domnilor?
Greu îți este sa izbesti cu piciorul in tepusa...
__________________
Did you exchange a walk-on part in the war for a leading role in a cage? The words of the prophets are written on the subway walls.
Reply With Quote
  #122  
Vechi 20.02.2022, 14:33:48
Nietzsche Nietzsche is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2021
Mesaje: 170
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Psalm 23 Vezi mesajul
Greu îți este sa izbesti cu piciorul in tepusa...
A fost o intrebare sinceră, nu am vrut să te atac. Dacă cu adevărat L-ai fi iubit pe Hristos, prompt fără să stai pe gânduri ai fi adăugat și inima, ochii sau orice altceva aș sacrifica, nu doar bărbăția. Am dreptate când afirm că ne interesează doar puterea, în cazul celor religioși să fie obținută din brațele lui Dumnezeu și că suntem capabili doar de iubire egocentrică. Te-ai simțit îndreptățit să folosești fraza pe care Hristos i-a adresat-o lui Saul înainte de convertire, ca și cum eu ți-am prigonit ție credința. Scuză-mă, dar tocmai ai demonstrat un exces de zel lăuntric al iubirii de sine plagiind credința. Și ca să închei acest bruion duminical recurg la un proverb zen: "Broasca din iaz știe puțin despre marele ocean".
Reply With Quote
  #123  
Vechi 23.02.2022, 16:17:39
Psalm 23's Avatar
Psalm 23 Psalm 23 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.03.2021
Religia: Protestant
Mesaje: 138
Implicit

Cel rău nu te va lăsa să pleci usor. Nu despre mine e vorba, mie nu ai ce rău să îmi faci. Despre tine era vorba. În situația în care ești acum, dpdv spiritual, trebuie ca mai întâi Dumnezeu din mort sa te cheme la viata. Altfel orice am vb este inutil. Dumnezeu sa îți ajute!
__________________
Did you exchange a walk-on part in the war for a leading role in a cage? The words of the prophets are written on the subway walls.
Reply With Quote
  #124  
Vechi 19.04.2022, 12:28:17
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

Asa este, prea ne autotzepuim lovind cu piciorul in tzepapusi si furandu-ne singuri caciula ca egoistii care vor sa-si asigure viitorul prin furt, prin viclenie, uitand de cinstea la care ne ridica din pamantul stramosesc Cuvantul si Tainele Duhului Sfant.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 14.07.2022 at 19:07:14.
Reply With Quote
  #125  
Vechi 14.07.2022, 19:07:56
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit Frumos mesaj lamuritor despre avort.

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Asa este, prea ne autotzepuim lovind cu piciorul in tzepapusi si furandu-ne singuri caciula ca egoistii care vor sa-si asigure viitorul prin furt, prin viclenie, prin parvenire si desfranare uitand de cinstea la care ne ridica din pamantul stramosesc Cuvantul si Tainele Duhului Sfant.
Citat:
În prealabil postat de CTP
Mândru că sunt român
Întâi am crezut că era un bătrân, deși fusese vorba de o femeie. Era totuși o bătrână, cu trăsături de mascul. Avea doi negi încălecați, păroși, cât cireșele în mijlocul frunții.
Undeva prin Prelungirea Ghencea. O casă prăpădită, cu cișmea în curte, învelită în paie. După zăpada care o troienea, senzația de murdărie până-n albul ochilor, emanând din încăpere și din făptura trăitoare acolo era și mai izbitoare.
Inventarul operator se compunea dintr-un lighean ruginit pe margini, un furtun portocaliu, o sârmă și un prosop care părea curat, dar parcă ros de șoareci.
„Ați mai făcut asta vreodată, doamnă?”. Pe doamnă l-am scos greu din gât.
„Ehe, păi, cum, să fii tu sănătos, câte fete am rezolvat eu, și erau mai rău decât a ta...”.
Rezolvat... Intrau și alea băgate în pământ?
„Auzi, știi ce, eu cred că nu mai ieși vie din chestia asta. Hai să mergem și om vedea ce facem”.
Ea nu m-a privit, se uita la sculele de pe măsuță. Au trecut niște secunde până când și-a scos pulovărul pe cap și mi-a spus, tot fără să mă privească: „Atunci, să-mi păstrezi o amintire frumoasă. Ieși afară”.
Avea vocea aceea rară a ei, care însemna că era de prisos orice vorbă aș mai fi scos.
În negru-gălbuii ani `80, deși aș fi putut să las dracului totul și să plec în SUA prin căsătorie, stăteam și secretam, în pusee de imaginație distopică, infectat de România, tot soiul de ficțiuni speculative. N-am mers însă niciodată cu demențialul până la a-mi închipui o Americă sub dictatura antiavort.
Mi se părea că mai jos decât românii nu putea coborî nimeni pe planetă. Acum, sunt mândru că se iau americanii după noi.
Citat:
”Pentru posibila lămurire a unei nuanțe esențiale, care scapă unora dintre lectorii cu cecitate spirituală din zona sumbră în care preceptele religioase curate sunt percepute ca ordine militărești pe care le-ar putea emite Biserica în societate, revin cu acest necesar post scriptum la textul transmis ieri:

„Interzicerea totalitară a avortului” este sintagma care descrie exclusiv un act juridic abuziv, emanat de un sistem politic pur totalitar, așa cum a fost ceaușismul în România.

Biserica pledează cauza Vieții și a libertății morale a persoanei, care se mântuiește în relația cu Hristos răsfrântă iubitor în cea cu aproapele său, nu cauza totalitarismului de orice fel care strivește și elimină persoana, transformând-o în individul-masă, așa-zisul „om nou” fără niciun Dumnezeu.”, arată un comunicat remis de Vasile Bănescu.
Nu e frumos sa grabesti lucrurile cu cruzime nici intrun fel nici viceversa mai ales ca stii ca pamantutzul micutz ce nu se poate apara scos din pamant, pacatuind pacatele tineretzii si ale lumii, se va intoarce si el in pamant mai devreme sau mai tarziu, de obicei lumesc.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 16.08.2022 at 15:49:14.
Reply With Quote
  #126  
Vechi 19.10.2022, 15:33:40
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit Ar trebui invatat imnul, poezia si melodia!

„DEȘTEAPTĂ-TE ROMÂNE!"
1) Deșteaptă-te, române, din somnul cel de moarte,
În care te-adânciră barbarii de tirani!
Acum ori niciodată, croiește-ți alte soarte,
La care să se-nchine și cruzii tăi dușmani.

2) Acum ori niciodată să dăm dovezi în lume
Că-n mâini avem un sânge creștin daco-roman,
Și că-n a noastre piepturi ținem cu fală-un nume
Triumfător în lupte, pe Decebal-Traian !

3) Înalță-ți a ta frunte și cată-n giur copile,
Cum stau ca brazi-n munte voinici sute de mii;
Un Glas ei mai așteaptă și sar ca drepți-n stâne,
Bătrâni, bărbații tineri, din munți și din câmpii!

4) Priviți, mărețe umbre, Mihai, Ștefan, Corvine,
Româna națiune, ai voștri strănepoți,
Cu vieți crucificate, cu focul vostru-n vine,
„Vrem viața-n libertate ori moarte!" strigă toți.

5) Pre voi vă dezbinară a pizmei răutate
Și oarba viclenie la Prut și în Carpați!
Dar noi, pătrunși la suflet de sfânta libertate,
Sperăm că vom da mâna, să fim dea-pururi frați!

6) O mumă văduvită a lui Ștefan cel Mare
Pretinde de la fii o mână d-ajutori,
Îmbărbătează-n lacrămi Credința-n fiecare,
Să nu se facă-n cursă ca Iuda tradatori (vânzători)!

7) Prin fulgere să meargă, prin trăsnet și pucioasă,
Deloc sa nu se-piardă din gloriosul loc,
Când patria sau muma, cu inima duioasă,
Va cere ca să trecem prin sabie și foc!

8) Destul, opriți păcatul, pofta semetei lumi,
A căror plăgi fatale și azi le resimțim!
Acum ne bagă gheena în vetre si-n străbuni,
Dar martor ne e Domnul că nu le mai primim!

9) N-ajunse despotismul cu-ntreaga lui fățărnicie,
Al cărui jug din seculi ca vitele-l purtăm?
Acum se-ncearcă cruzii, în oarba lor trufie,
Să ne răpească limba? Nici morți nu le-o mai dăm!

10) Preoți din patru unghiuri, acum ori niciodată
Uniți-vă în cuget, uniți-vă-n simțiri!
Strigați români că oastea-i binecuvantată
Să-nvingă tot păcatul întregi-relei firi (lumi).

11) Strajeri cu crucea-n frunte, vegheați, oastea-i creștină,
Deviza-i libertate și scopul ei preasfânt.
Murim mai bine-n luptă, cu glorie deplină,
Decât să fim sclavi iarăși in vechiul nost pământ (și-n iadul din mormânt!)

12) Strajeri cu crucea-n frunte, vegheați, oastea-i creștină,
Deviza-i libertate și scopul ei preasfânt.
Murim mai bine-n luptă, cu glorie deplină,
Decât să fim sclavi iarăși in vechiul nost pământ (și-n iadul din mormânt!)
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 28.10.2022 at 10:55:43.
Reply With Quote
  #127  
Vechi 04.12.2022, 22:57:03
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.882
Implicit

George Simion la brâul Maicii Domnului la Biserica Sfântul Gheorghe Nou din București, până miercuri e Brâul Maicii Domnului la acea Biserică.

https://www.facebook.com/george.simi...2730247375242/
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #128  
Vechi 09.12.2022, 17:00:13
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.882
Implicit

Boicotul companiilor austriece

https://www.facebook.com/george.simi...9255725077749/

Oare cât de eficient o fi ?
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #129  
Vechi 14.12.2022, 21:56:40
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.882
Implicit

Corala Tronos cântă și încântă în Parlamentul României, la inițiativa comisiei românilor de pretutindeni din Senat - Claudiu Târziu copreședinte AUR a fost printre cei care au avut inițiativa :

https://www.facebook.com/claudiutarz...27806883993427
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #130  
Vechi 15.12.2022, 19:19:33
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

”Vino langa mine frate.... sa cantam , sa plangem si apoi sa ridcam lancea lui Horea si sa ne bucuram urcand sus sus sus la munte sus la Da-vidra de IiSUS.

Sa ne amintim sa ne ridicam ochii ca sa iubim... Cerul.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 15.12.2022 at 20:04:04.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare