Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 15.05.2022, 17:09:57
alexa creata's Avatar
alexa creata alexa creata is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.04.2022
Religia: Ortodox
Mesaje: 26
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Monahii sunt retrasi din societate, n-au raporturi sociale, si isi dedica tot timpul lui Dumnezeu si, la fel de mult, aproapelui daca sunt solicitati; n-au de ce sa se grabeasca, nu-s presati de reguli de societate, au timp de rugaciune si de meditatie.
Da, sunt mai favorizati.

N-am stiut ca staretul de la Oasa te-a convins deja, dar mizand pe cele de mai sus, contam exact pe cele pe care tu le-ai auzit de la el; sunt ca o garantie ca fata de el te poti deschide de tot.

Simt ca tu vrei sa-l... creditezi pe duhovnic cu incredintarea unor "secrete" de care ti-e greu sa te desparti, dar nu pentru ca ti-s dragi, ci pentru ca-s rusinoase, iar astfel fata de duhovnic tu vei ramane oarecum... "murdarita", pe cand fata de ceilalti din jur iti vei pastra statutul public "nepatat".
In acest caz mi se pare, te rog sa ma ierti, ca pui pret prea mare pe mandria care ti s-o fi semetzit in anii nespovediti.

Am ajuns la concluzia asta din recunoasterea ca spovada e un impediment in calea impartasirii si ca rusinea in fata preotilor copilariei e o alta piedica spre spovada.
De aceasta "mandra"(orgolioasa) alexa creata trebuie sa te debarasezi!
Tu trebuie sa-l convingi pe duhovnic prin smerenie ca esti onorabila, nu mandra si inchipuita; vrei sa te schimbi fiindca nu erai pregatita sa rezisti conditiilor care au favorizat greselile.

Multumesc mult pentru raspunsuri si chiar sunt de ajutor.
Nu am "secrete" mari sau lucruri de genul asta si nu o spun acum de dragul de a pastra o imagine caci oricum asta e un mediu virtual. Bineinteles ca nu-s mandra de tot ce am facut, ba dimpotriva, bineinteles ca am gresit mult dar nu am "secrete" mari ascunse, persoanele cele mai apropiate mie ma stiu si cu binele si cu raul. Imi doresc sa merg sa ma spovedesc si sa ma impartasasesc pentru ca simt ca sufletul meu are nevoie de asta si simt ca m-as apropia mai mult.

Rusinea asta asa cum am numit-o nestiind cum sa cataloghez altfel, e mai degraba pentru tot ca ansamblu. Odata pentru ca nu am mai fost de atata timp si poate ma tem de judecata asta " De ce nu ai mai fost" si apoi pentru ca na, e normal, cred, sa imi fie rusine, de un om care vreau sa imi fie duhovnic cu adevarat mai ales dupa atatia ani de lipsa in care se strang lucruri in sufletul omului putin cate putin.

Daca as vrea doar sa " termin cu asta odata" nu mi-as pune atatea intebari si griji legate si de un duhovnic potrivit mie.
Dar imi doresc ca aceasta Spovedanie sa fie reala, odata sa ofer eu respectul cuvenit si apoi da, imi doresc sa fie omul potrivit care sa ma calauzeasca in relatia cu Dumnezeu de acum nu doar sa merg pentru ca "ar trebui sa mai merg si eu" Iti spun sincer ca am fost tentata sa actionez asa in perioada postului Mare in dorinta de a ma impartasi in noaptea de Inviere dar am renuntat pentru ca simteam ca nu e bine.

Recunoasterea sincera a gandului gresit de la inceput ca spovada era un "impediment" in calea Impartasirii e legata, asa cum am zis in primul text, de grija asta a greutatii gasirii unui duhovnic potrivit si cum sa stiu daca e potrivit si da, e legata si de rusine.

Poate ca judec si poate ca e gresit ca fac asta si imi cer iertare dar uitandu-ma in jur la anumite categorii de preoti care dau impresia prin anumite atitudini ca privesc slujirea doar ca o meserie si poate ca pe alocuri nici nu cred in unele Taine, parca asta alimenteaza inca un pic grija gasirii unui duhovnic potrivit.

Cand spun de un duhovnic pe sufletul meu si de o relatie de profunzime nu ma refer si nu am asteptari sa ating eu o profunzime din prima. Astea vin cu timpul, cu smerenie si efort. Dar da, am asteptari sa simt o legatura sufleteasca, sa simt ca imi e duhovnic si nu " cineva la care merg la spovedit doar pt ca asa e randuiala"

Legat de Oasa, poate ca cine stie, asa va fi! Nu stiu inca daca in acea tabara ma voi si spovedi/impartasi, daca au timp pentru noi toti fiind destul de multi ( nu am inca aceste detalii) insa oricum am o intuitie si un sentiment pozitiv legat de ce se va intampla/cum ma voi simti acolo. Chiar daca pe durata taberei nu se va putea intampla asta (spovedi/impartasi) daca o sa simt cu adevarat ca vreau sa fac asta si acolo o sa gasesc o modalitate sa revin.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 15.05.2022, 17:12:47
alexa creata's Avatar
alexa creata alexa creata is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.04.2022
Religia: Ortodox
Mesaje: 26
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Profunzimea nu vine prima data vine in timp dupa ani de spovedit cand incepi sa te schimbi...

Acum nu faci decat sa amani prima spovedanie.

Profunzimea vine dupa ce inveti sa stai in Biserica si te asezi.

Deci fugi la prima Biserica si te spovedeste si intra in randuiala. O sa iti foloseasca de 100 de ori mai mult decat sa stai prinsa in ganduri.

Acum stai pe ganduri si te fierb gandurile astea... lasa-le in pace si mergi mai departe.

Cand spun de un duhovnic pe sufletul meu si de o relatie de profunzime nu ma refer si nu am asteptari sa ating eu o profunzime din prima. Astea vin cu timpul, cu smerenie si efort. Dar da, am asteptari sa simt o legatura sufleteasca, sa simt ca imi e duhovnic si nu " cineva la care merg la spovedit doar pt ca asa e randuiala"
Reply With Quote
  #13  
Vechi 15.05.2022, 17:20:11
alexa creata's Avatar
alexa creata alexa creata is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.04.2022
Religia: Ortodox
Mesaje: 26
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Nu văd nicio diferență între duhovnici de mir experimentați și cu pedagogie aplicată pt fiecare vârstă și monahi îmbunătățiți, dovadă că unii duhovnici de mir s-au călugărit pe finalul vieții, ex părintele Sofian Boghiu.
Poate ca ai dreptate. Cu siguranta exista multi preoti ( cred ca la asta te referi prin duhovnici de mir/ scuze eu vorbesc in termeni simplu, nu am studiat teologia) care pot fi duhovnici foarte buni. Dar eu o vad mai mult ca pe ceva de suflet decat ceva pedagogic.
Eu nu mi-am setat/ nu m-am gandit sa fie neaprat calugar sau neaparat preot dintr-o parohie din oras ci pur si simplu sa imi fie un duhovnic potrivit.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 15.05.2022, 21:20:11
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexa creata Vezi mesajul
Poate ca judec si poate ca e gresit ca fac asta si imi cer iertare dar uitandu-ma in jur la anumite categorii de preoti care dau impresia prin anumite atitudini ca privesc slujirea doar ca o meserie si poate ca pe alocuri nici nu cred in unele Taine, parca asta alimenteaza inca un pic grija gasirii unui duhovnic potrivit.
N-ai decât să încerci și să vezi, mergi la mai mulți preoți să te spovedești și vezi, cred că la una din trei parohii minim găsești un preot care să aibă răbdare, să nu se grăbească și să nu fie nici distant, flegmatic, să fie spovedanii pe repede înainte.

Important e să te spovedești și-n afara posturilor Nașterii Domnului și Paștilor, când e coadă mai mare și dă impresia că e așa tot timpul, dar nu e tot timpul aglomerat peste tot.

Citat:
În prealabil postat de alexa creata Vezi mesajul
Legat de Oasa, poate ca cine stie, asa va fi! Nu stiu inca daca in acea tabara ma voi si spovedi/impartasi, daca au timp pentru noi toti fiind destul de multi ( nu am inca aceste detalii) insa oricum am o intuitie si un sentiment pozitiv legat de ce se va intampla/cum ma voi simti acolo. Chiar daca pe durata taberei nu se va putea intampla asta (spovedi/impartasi) daca o sa simt cu adevarat ca vreau sa fac asta si acolo o sa gasesc o modalitate sa revin.
Ba da au timp te înscrii din prima zi dacă e cu liste de așteptare, eu îți recomand să mergi la părintele Iustin, cred că acolo e cel mai bine.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 15.05.2022, 21:25:32
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexa creata Vezi mesajul
Poate ca ai dreptate. Cu siguranta exista multi preoti ( cred ca la asta te referi prin duhovnici de mir/ scuze eu vorbesc in termeni simplu, nu am studiat teologia) care pot fi duhovnici foarte buni.
Da la preoți de parohie, nu preoți călugări ( ieromonahi) mă refeream, stai liniștită că aici nu te judecă nimeni, nici eu nu am făcut teologia.

Citat:
În prealabil postat de alexa creata Vezi mesajul
Dar eu o vad mai mult ca pe ceva de suflet decat ceva pedagogic.
Eu nu mi-am setat/ nu m-am gandit sa fie neaprat calugar sau neaparat preot dintr-o parohie din oras ci pur si simplu sa imi fie un duhovnic potrivit.
E bine așa, eu am făcut și un thread cu periplul pe la mai multe parohii, eu o să merg la cât mai multe posibil, văd stiluri diferite de a predica, din păcate în unele locuri se cântă Tatăl Nostru de către cor în altele nu, asta îmi dă o oarecare senzație stranie, mi se pare că slujbele ar trebui să fie peste tot la fel .

Acum că e cald afară e o ocazie de spovedit prin mai multe locuri, singura chestie e cu programul că nu ai de unde să știi când spovedește un anumit preot, fiecare parohie cu zilele ei pt spovedanie, asta mă cam enervează sincer.

Mă uit care preot are predici și lecturi, dacă are răbdare, să nu fie distant, mai caut referințe de la alții, problema e că unii preoți sunt mutați mai ales la mănăstiri pe unii îi mută, alții mor, iar din spate dintre cei tineri nu văd să vină mulți preoți cu dedicație față de această vocație/slujire.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 15.05.2022 at 21:27:56.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 15.05.2022, 21:59:31
alexa creata's Avatar
alexa creata alexa creata is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.04.2022
Religia: Ortodox
Mesaje: 26
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Ba da au timp te înscrii din prima zi dacă e cu liste de așteptare, eu îți recomand să mergi la părintele Iustin, cred că acolo e cel mai bine.
Confirmarea inscrierii o am deja. De dus ma duc cel mai sigur. Singurul lucru care poate interveni e sa se intample ceva la munca dar nu cred. Deja mi-am cerut si zilele de CO pt atunci.

Ma refeream ca nu stiu daca pe perioada taberei vor avea timp pentru toti participantii ca pe langa activitati sa si spovedeasca/impartaseasca. Iti dai seama ca m-ar bucura enorm dar daca nu am mai fost niciodata pana acum, nu stiu exact.

Legat de parintele Iustin, da, il urmaresc de ceva timp in anumite cuvantari care sunt inregistrare pe Youtube.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 15.05.2022, 22:07:19
alexa creata's Avatar
alexa creata alexa creata is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.04.2022
Religia: Ortodox
Mesaje: 26
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul

E bine așa, eu am făcut și un thread cu periplul pe la mai multe parohii, eu o să merg la cât mai multe posibil, văd stiluri diferite de a predica, din păcate în unele locuri se cântă Tatăl Nostru de către cor în altele nu, asta îmi dă o oarecare senzație stranie, mi se pare că slujbele ar trebui să fie peste tot la fel .


Mă uit care preot are predici și lecturi, dacă are răbdare, să nu fie distant, mai caut referințe de la alții, problema e că unii preoți sunt mutați mai ales la mănăstiri pe unii îi mută, alții mor, iar din spate dintre cei tineri nu văd să vină mulți preoți cu dedicație față de această vocație/slujire.
Acum ca zici da, si eu ma obinsuisem sa aud cantat Tatal Nostru la parohia de langa casa parintilor mei dar aici, in Bucuresti langa cea de langa casa mea doar se spune, nu se canta. Bine, recunosc ca eu nu am dat mare importanta la lucrurile astea, mi se pare ca altele mai de suflet sunt mai importante.

Si da, ai dreptate ca trebuie incercat. Pana nu incerci nu ai de unde sa stii.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 15.05.2022, 22:45:08
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexa creata Vezi mesajul
Confirmarea inscrierii o am deja. De dus ma duc cel mai sigur. Singurul lucru care poate interveni e sa se intample ceva la munca dar nu cred. Deja mi-am cerut si zilele de CO pt atunci.
Mă refeream că la ușă la spovedit la părintele Iustin e mai coadă, decât la alții e posibil să se facă liste de așteptare, m-am spovedit eu mai demult la Oașa la un alt preot, te asculta nu zicea nimic și gata spovedania, nu vreau să-i dau numele pt că nu știu dacă acum mai e așa, dar atunci am înțeles de ce se înghesuiau mulți la părintele Iustin.

Citat:
În prealabil postat de alexa creata Vezi mesajul
Ma refeream ca nu stiu daca pe perioada taberei vor avea timp pentru toti participantii ca pe langa activitati sa si spovedeasca/impartaseasca. Iti dai seama ca m-ar bucura enorm dar daca nu am mai fost niciodata pana acum, nu stiu exact.
Ba da e timp, în prima zi când ajungi indiferent cât e oboseala de mare poți să mergi, se face slujbă de la 3 noaptea iar de la 5 spre 6 vine prin camere să cheme la slujbă.
Atunci în ziua sau noaptea aia să fii pregătită să te spovedești, cel puțin în prima zi e timp după, nu știu, dacă e Hram mai vin și pelerini la mănăstire și vor fi ocupați cu pregătirile spre finalul taberei.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 15.05.2022, 23:05:17
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexa creata Vezi mesajul
Acum ca zici da, si eu ma obinsuisem sa aud cantat Tatal Nostru la parohia de langa casa parintilor mei dar aici, in Bucuresti langa cea de langa casa mea doar se spune, nu se canta. Bine, recunosc ca eu nu am dat mare importanta la lucrurile astea, mi se pare ca altele mai de suflet sunt mai importante.
În unele locuri se cântă Tatăl Nostru pentru a face pe plac corului și mirenilor, pe mine mă deranjează pentru că o consider o inovație, adică dacă Hristos a rostit nu a cântat Tatăl Nostru cine sunt aceia să facă ei ceva suplimentar ?
Cum ar fi să se cânte și Crezul ?

Iar pe ansamblu mă deranjează că e o brambureală, adică Liturghia ar trebui să înceapă în tot orașul la o anumită oră nu în unele la 9 30 în altele la 10, când unii sunt la crez alții sunt abia la Evanghelie, nu mi se pare corect.
Împrăștierea nu aduce nimic bun în Biserică.

Citat:
În prealabil postat de alexa creata Vezi mesajul
Si da, ai dreptate ca trebuie incercat. Pana nu incerci nu ai de unde sa stii.
Păi nu mai ai ce pierde s-ar putea pe viitor să nici nu mai fie așa mulți duhovnici.
Pe duhovnicii anilor 90 i-a încercat prigoana regimului în anii 70-80, dar pe cei hirotoniți după 2022 nu cred că au mari încercări din care să iasă mai lămuriți în credință.

S-ar putea ca epoca de aur a râvnei pentru Biserică să fi apus în anii 2007-2010, de atunci să fie o scădere de fapt chiar dacă s-au mai construit în unele locuri.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 15.05.2022, 23:28:25
alexa creata's Avatar
alexa creata alexa creata is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.04.2022
Religia: Ortodox
Mesaje: 26
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Mă refeream că la ușă la spovedit la părintele Iustin e mai coadă, decât la alții e posibil să se facă liste de așteptare, m-am spovedit eu mai demult la Oașa la un alt preot, te asculta nu zicea nimic și gata spovedania, nu vreau să-i dau numele pt că nu știu dacă acum mai e așa, dar atunci am înțeles de ce se înghesuiau mulți la părintele Iustin.
Sa fiu sincera daca e sa existe timp pentru spovedanie cat voi fi in tabara de la Oasa (eu nu imi faceam sperante ca ma gandeam ca nu va fi timp) tot la parintele Iustin imi doresc si eu.
Pentru ca de fapt prin prisma lui am descoperit si aceasta tabara si pentru ca imi place foarte mult sa il ascut si de la distanta ( pe youtube) si imi transmite o anumita caldura. Daca spui ca in timpul taberei isi fac dansii timp si pentru a ne spovedi cu siguranta voi sta la coada la parintele Iustin.

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Ba da e timp, în prima zi când ajungi indiferent cât e oboseala de mare poți să mergi, se face slujbă de la 3 noaptea iar de la 5 spre 6 vine prin camere să cheme la slujbă.
Atunci în ziua sau noaptea aia să fii pregătită să te spovedești, cel puțin în prima zi e timp după, nu știu, dacă e Hram mai vin și pelerini la mănăstire și vor fi ocupați cu pregătirile spre finalul taberei.
Mersi mult de informatii, chiar ma ajuta sa stiu de la cineva care a fost. Eu ma gandeam ca poate nu e timp pentru atatia oameni si nu imi faceam sperante, o vedeam ca pe un bonus daca e sa se intample.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare