Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 25.11.2009, 11:24:40
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Question Acatistul Sfintei Cruci

Eu sunt un crestin ortodox convins, care-si face demnul crucii la rugaciune. Stiu si doua argumente biblice pentru cinstirea Crucii: 1 Corinteni 1, 18 si Galateni 6, 14. Sunt constient de puterea ei, care vine de la Dumnezeu. Toate bune pana aici.

Astazi dimineata devreme nu puteam dormi si am ascultat pe Trinitas o parte din acatistul Sfintei Cruci si am ramas nedumerit: pentru ce se tot repeta "bucura-te, Sfanta Cruce", "bucura-te preafericita" samd, ca si cum ar fi vorba despre o fiinta? Nu inteleg aceasta personificare a Crucii, careia i se atribuie merite, care este laudata, nu pricep lucrurile astea... Oare nu este Crucea altarul de Jertfa prin care ni s-au rascumparat pacatele? Este Crucea o entitate vie, adusa la viata de Dumnezeu, dar care nu face parte din categoria oamenilor si nici a ingerilor?! Ce inseamna toate acestea? Ma scuzati, dar trebuie sa inteleg o rugaciune daca particip la ea.

Abia astept sa vorbesc cu preotii pe tema asta, dar pana atunci astept cateva raspunsuri competente de la voi mai intai.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 25.11.2009, 11:46:54
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Intrebarea si subiectul au mai fost discutate. Click pentru Topic ! Poate gasesti aici ceva lamuriri.

Chiar daca nu poti intelege momentan, nu te lasa furat de cautare rationala si argumentare.

Toate sunt cu rost si cu profunda semnificatie, chiar de ne scapa sensul lor.

Parintii ne'au lasat toate cele de folos. Trebuie doar ca noi, vietuind curat, sa ajungem la intelegerea lor.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #3  
Vechi 25.11.2009, 12:00:05
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Eu sunt un crestin ortodox convins, care-si face demnul crucii la rugaciune. Stiu si doua argumente biblice pentru cinstirea Crucii: 1 Corinteni 1, 18 si Galateni 6, 14. Sunt constient de puterea ei, care vine de la Dumnezeu. Toate bune pana aici.

Astazi dimineata devreme nu puteam dormi si am ascultat pe Trinitas o parte din acatistul Sfintei Cruci si am ramas nedumerit: pentru ce se tot repeta "bucura-te, Sfanta Cruce", "bucura-te preafericita" samd, ca si cum ar fi vorba despre o fiinta? Nu inteleg aceasta personificare a Crucii, careia i se atribuie merite, care este laudata, nu pricep lucrurile astea... Oare nu este Crucea altarul de Jertfa prin care ni s-au rascumparat pacatele? Este Crucea o entitate vie, adusa la viata de Dumnezeu, dar care nu face parte din categoria oamenilor si nici a ingerilor?! Ce inseamna toate acestea? Ma scuzati, dar trebuie sa inteleg o rugaciune daca particip la ea.

Abia astept sa vorbesc cu preotii pe tema asta, dar pana atunci astept cateva raspunsuri competente de la voi mai intai.
Cu siguranta vei gasi raspunsuri la toipicul indicat de Dorin. Important este sa nu despatim Crucea de Persoana lui Hristos.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 25.11.2009, 13:12:21
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Am citit toate posturile de acolo, dar tot voi discuta cu preotii-ninja cu centura neagra pe care ii stiu. :)

Daca voi fi vreodata in biserica nevoit sa ascult acatistul asta, atunci in mintea mea voi confunda persoana Crucii cu Duhul Sfant, presupunand Crucea ca fiind Pomul Vietii care de fapt este Duhul Sfant. In alte contexte, depinde, voi intelege Crucea ca altar de jertfa, ca Jertfa suprema a Lui Hristos pentru noi toti, ca suferinta pentru pacatele omenirii si ca datorie a mea personala de a-mi trai viata in sacrificiu pentru semenii mei.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 25.11.2009, 17:09:28
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

uite cum inteleg eu aceasta, dupa ce m-am uitat si pe celalalt topic :

Crucea reprezinta patimile lui Hristos si lucrarea Sa mantuitoare.Asadar as interpreta ca atunci cand zice ne inchinam crucii , si multumim crucii , ca insemnand ca Patimilor lui Hristos aducem recunostiinta si multumire.Ca si atunci cand se spune "patimilor tale Hristoase ma inchin".
Reply With Quote
  #6  
Vechi 25.11.2009, 19:27:48
E_my E_my is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.10.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 193
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru E_my
Implicit

Aceleasi nelamuriri le-am avut si eu (cum adica sa se bucure crucea, etc) si parintele duhovnic mi-a spus ca atunci cand ne rugam la Sfanta Cruce nu ne rugam ca unui idol ci ne rugam Celui ce si-a intins bratele pe lemnul crucii.

Cinstind Sfanta Cruce cinstim pe Cel ce a patimit pentru a ne mantui, rugaciunile catre Sfanta Cruce sunt de fapt rugaciuni catre Iisus, Mantuitorul lumii

Cum vad eu lucrurile: ca si cum am citit o carte care mi-a folosit foarte mult si ma gandesc ca fara acea carte nu as fi reusit sa inteleg anumite lucruri. Cumva apreciez cartea si apreciez implicit autorul, mi-e draga cartea, de fapt fiindu-mi drag autorul..Nu stiu daca am reusit sa ma fac inteleasa


Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 25.11.2009, 19:40:27
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Las aici un link cu Sf.Cruce, prezentare a Sf.Cruci in Crestinism si in cultul divin, articol ce apartine marelui profesor de Liturgica, Pr.Dr.ENE BRANISTE!!! Sper sa va fie de folos!!! Doamne ajuta!!
http://biserica.org/Publicatii/2003/NoX/12_index.html
__________________
Reply With Quote
  #8  
Vechi 03.04.2013, 13:39:23
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Daca voi fi vreodata in biserica nevoit sa ascult acatistul asta, atunci in mintea mea voi confunda persoana Crucii cu Duhul Sfant, presupunand Crucea ca fiind Pomul Vietii care de fapt este Duhul Sfant. In alte contexte, depinde, voi intelege Crucea ca altar de jertfa, ca Jertfa suprema a Lui Hristos pentru noi toti, ca suferinta pentru pacatele omenirii si ca datorie a mea personala de a-mi trai viata in sacrificiu pentru semenii mei.
Am intalnit un raspuns la aceasta problema la Parintele Valentin Istrati:

"Biserica Ortodoxa nu desparte pe Hristos de Crucea Sa, devenita prin Inviere altar de jertfa vesnica, si nici nu desparte, rationalist, Crucea de Hristos Cel rastignit pe ea. In lumina Invierii, slava Crucii inunda umanitatea si universul, de aceea, Biserica se adreseaza ei ca unei persoane. De fapt, nu este un antropomorfism ori personalizare a unui obiect, ci Biserica se roaga, stiind ca, pentru vesnicie, Crucea este Hristos Cel rastignit. Acesta este si temeiul expresiilor de genul: "Bucura-te, Cruce, pazitoare a crestinilor” (Acatistul Sfintei Cruci). Sf. Apostol Pavel, amintind galatenilor mirungerea lor in chipul Crucii si constitutia cruciforma a fiintei umane spune: "O, galateni fara de minte, cine v-a ademenit pe voi, sa nu va incredeti adevarului, pe voi, in ochii carora a fost zugravit - Iisus Hristos Cel rastignit - " (Galateni 3, 1)."
Reply With Quote
  #9  
Vechi 03.04.2013, 14:06:17
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
Am intalnit un raspuns la aceasta problema la Parintele Valentin Istrati:

"Biserica Ortodoxa nu desparte pe Hristos de Crucea Sa, devenita prin Inviere altar de jertfa vesnica, si nici nu desparte, rationalist, Crucea de Hristos Cel rastignit pe ea. In lumina Invierii, slava Crucii inunda umanitatea si universul, de aceea, Biserica se adreseaza ei ca unei persoane. De fapt, nu este un antropomorfism ori personalizare a unui obiect, ci Biserica se roaga, stiind ca, pentru vesnicie, Crucea este Hristos Cel rastignit. Acesta este si temeiul expresiilor de genul: "Bucura-te, Cruce, pazitoare a crestinilor” (Acatistul Sfintei Cruci). Sf. Apostol Pavel, amintind galatenilor mirungerea lor in chipul Crucii si constitutia cruciforma a fiintei umane spune: "O, galateni fara de minte, cine v-a ademenit pe voi, sa nu va incredeti adevarului, pe voi, in ochii carora a fost zugravit - Iisus Hristos Cel rastignit - " (Galateni 3, 1)."
Salut Marius,

Eu văd că părintele Istrati se joacă de-a cuvintele. "Crucea este Hristos"? "Slava Crucii inundă umanitatea și universul"? "Biserica se adreseaza ei ca unei persoane", dar "de fapt, nu este un antropomorfism ori personalizare a unui obiect"...

Hai să nu exagerăm.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 03.04.2013, 15:05:56
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Salut Marius,

Eu văd că părintele Istrati se joacă de-a cuvintele. "Crucea este Hristos"? "Slava Crucii inundă umanitatea și universul"? "Biserica se adreseaza ei ca unei persoane", dar "de fapt, nu este un antropomorfism ori personalizare a unui obiect"...

Hai să nu exagerăm.
Si Parintele Constantin Galeriu se joaca de-a cuvintele? Iata ce ne invata in acest sens:

"Cinstind crucea, aducem cinstire altarului de jertfa al Mantuitorului nostru. Mai ales in taina crucii, altarul e legat inseparabil de jertfa. Iar cinstirea adusa altarului-crucii duce la cinstirea Darului suprem, Fiul lui Dumnezeu, care s-a jertfit pe acest altar, si pe care, cum arata tot Sfantul Pavel, l-a instituit Dumnezeu Insusi. Caci "avem Arhiereu slujitor altarului si cortului celui adevarat, pe care l-a infipt Dumnezeu si nu omul" (Evr. VII, 1-2). Se descopera astfel o atat de adanca unitate intre Hristos si cruce, - altarul Sau. Hristos este nedespartit de crucea Sa. Pentru care Apostolul va si spune: "Am judecat sa nu stiu intre voi altceva decat pe Iisus Hristos si pe Acela rastignit" (I Cor, II, 2)."

Pe de alta parte, cred ca ai dreptate. Oare nu este o joaca, o palida incercare din partea noastra, a incerca sa exprimi in cuvinte negraitul tainelor dumnezeiesti? Dar, toata aceasta joaca, constituie deopotriva un demers extrem de serios, atunci cand este unita cu credinta, si, mai ales, cand este rod al cunoasterii lui Hristos. Multii dintre Sfintii Parinti si imnografii Bisericii, au scris sub forma poetica, marturisind despre tainele credintei in urma cunoasterii din "cercare" sau din experienta a lui Dumnezeu.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Inaltarea Sfintei Cruci costel Diverse Sarbatori 6 14.09.2019 00:10:10
Acatistul Sfintei Cruci denissa Despre Biserica Ortodoxa in general 32 07.11.2017 22:11:51
Rugaciunea Sfintei Cruci cristi_1971 Intrebari utilizatori 0 26.09.2011 08:09:01
Inaltarea Sfintei Cruci Tia Diverse Sarbatori 32 16.09.2011 22:52:02
Semnul Sfintei Cruci alinnasser2010 Generalitati 22 30.05.2011 12:06:32