Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 08.09.2010, 19:42:55
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria32 Vezi mesajul
astazi de Sarbatoarea Nasterii Maicii Domnului care a picat miercurea in zi de post este dezlegare doar la peste sau si la untdelemn si vin?
Da. Intotdeauna cand e dezlegare la peste este dezlegare si la untdelemn si la vin.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #22  
Vechi 08.09.2010, 19:44:52
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

esti sigura Fani? intreb pentru ca am vazut ca de obicei este trecut in calendar cu Harti cand e dezlegare la untdelemn si vin iar astazi nu este.
In calendarul de pe Crestin Ortodox astazi nici macar dezlegraea la peste nu e trecuta.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #23  
Vechi 08.09.2010, 19:55:27
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria32 Vezi mesajul
esti sigura Fani? intreb pentru ca am vazut ca de obicei este trecut in calendar cu Harti cand e dezlegare la untdelemn si vin iar astazi nu este.
In calendarul de pe Crestin Ortodox astazi nici macar dezlegraea la peste nu e trecuta.
Da: regulile de post sunt cumulative, de la cea mai severa pana la cea mai usoara:
Post negru (sau ajunare)
Xirofagie (a manca numai lucruri uscate, nu fierturi) (se practica numai de catre calugari din cate stiu eu, in zilele noastre)
Post fara ulei si vin
Post cu ulei si vin dar numai cu vegetale
Post cu peste
Post numai fara carne (inainte de prima saptamana a Postului mare, saprtamana branzei)

Tot ce se mananca la o forma mai aspra se mananca si la forma mai usoara, dar se adauga inca ceva.

Cel putin eu asa am stiut dintotdeauna.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #24  
Vechi 08.09.2010, 21:30:57
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria32 Vezi mesajul
esti sigura Fani? intreb pentru ca am vazut ca de obicei este trecut in calendar cu Harti cand e dezlegare la untdelemn si vin iar astazi nu este.
In calendarul de pe Crestin Ortodox astazi nici macar dezlegraea la peste nu e trecuta.
Harti inseamna dezlegare completa de la post, adica sa se manance de dulce (vedeti miercurea si vinerea dupa Craciun si dupa Paste).

Nu e cazul de harti astazi de Nasterea Maicii Domnului - cand dupa unele calendare e post (cum am eu in cel american) sau doar dezlegare la peste (inclusiv ulei si vin) - cum am in calendarul de la Mitropolia Olteniei.

Personal, eu am sa tin dezlegarea la peste, care mi se pare data cu intelepciune. Azi e zi de bucurie pentru Maica Domnului.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 08.09.2010, 21:36:36
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Tot ce se mananca la o forma mai aspra se mananca si la forma mai usoara, dar se adauga inca ceva.
da este o regula de baza, dar se pare ca multi nu o pricep.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 13.02.2011, 10:39:49
CrisetenO CrisetenO is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 24
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Kelly Vezi mesajul
Dezlegarile le-am gasit in Cartea de rugaciuni pe care am luat-o de la biserica, deci nu stiu daca se aplica doar in manastari... de fapt atunci cautam sa ma lamuresc despre miere daca se consuma in post sau nu, si n-am gasit nici o insemnare referitoare la asta.
Si cred ca totul conteaza, chiar daca detaliile par fara importanta, cu sau fara ulei, n-au fost ele lasate asa de florile marului.
Pentru mine acesta ar fi de fapt primul post in care voi respecta si regula untdelemnului, mai inainte puneam intr-o salata ceva si putin ulei.
Dar cum spuneti si dvs., sa tinem fiecare dupa putinta si nevoi.
Mierea este permisa. Asta se poate vedea si din retetele cele mai vechi de coliva (chiar daca te uiti la originile) colivei, vezi ca aceasta a fost instituita in timpul Postului Mare. Când, la porunca împăratul Iulian Apostatul (361–363 d. Hr.), guvernatorul Constantino-polului a stropit în Postul Mare toate mărfurile din piața orașului cu sânge provenit din jertfele către idoli, Sfântul Mare Mucenic Teodor i-a apărut în vis Arhiepiscopului Eudoxie al Constantinopolului (360-370 d. Hr.) și i-a îndemnat pe creștinii din cetate să mănânce în schimb colivă.

Coliva era grau fiert indulcit cu miere. Nucile au aparut dupa aceea in reteta, iar astazi noi punem si esenta de rom, cacao, bomboane si zahar in loc de miere.

O intrebare pentru cei care stiu mai bine decat mine: copiilor li se da paine cu margarina in post. Chiar si unii adulti mananca margarina. Ori, margarina e in jur de 90% ulei... Cum e cu margarina: se mananca (pe paine, nu prajita), sau nu?

Doamne ajuta!

Cristina
Reply With Quote
  #27  
Vechi 13.02.2011, 13:23:43
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Dinc ate stiu astea-s reguli de post la manastire. In rest, cine poate bine, cine nu, nu cred ca-i bai.
Așa cred și eu și așa mi-au dat de înțeles și alții pe alt topic.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 03.08.2011, 13:31:13
mariusmainea mariusmainea is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.08.2011
Mesaje: 4
Implicit

post fara ulei se refera doar la a nu folosi (gati) cu ulei....

Nu si la a nu conuma anumita produse...masline, nuci, alune, halva ...cred...?

Vinetele coapte sunt mancare ,,uscata''?

fructele uscate care sunt?

rosiile , ardeii, ceapa(cruda) sunt uscate?

Last edited by mariusmainea; 03.08.2011 at 16:43:04.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ulei din candela Sf Nectarie? lacrimi Mirungerea(Ungerea cu Mir) 96 10.11.2019 17:33:50
Miercurea si vinerea se poate consuma ulei? elizabeta Generalitati 47 05.01.2014 23:46:58
Sticlute pentru ulei sfintit ionutt Mirungerea(Ungerea cu Mir) 2 03.05.2012 13:58:39
O lume fara Dumnezeu si fara suflet alicette Intrebari utilizatori 1 01.04.2011 23:38:40