Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #171  
Vechi 26.01.2012, 13:27:43
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Mersi.
Ce nelamurire mai am: in calendar e trecut Vinerea si Sambata Mare "post negru". Adica sunt oameni care nu mananca si nu beau nimic 2 zile consecutiv?

Eu nu stiu pe nimeni, dar cred ca sunt.


[/quote]Si inca ceva: de Taierea Capului Sf. Ioan Botezatorul , de ex., daca e trecut"post negru", nu se imparte nimic la biserica, nu se ia anafura, nu se impartaseste nici preotul?
(Astea sunt simple curiozitati, nu intreb cu un scop anume).[/quote]

Preotul se impartaseste, cu siguranta. Nu toti credinciosii tin post, asa ca de impartit se imparte. Unii care tin post negru iau anafura, altii nu.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #172  
Vechi 06.03.2012, 17:11:27
milena.s milena.s is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Mesaje: 6
Implicit pacate

buna ziua! nu stiu daca postez la topicul potrivit dar am si eu o mare nelamurire in ceea ce priveste Biserica ortodoxa.Sunt o persoana credincioaasa care nu imi doresc sa-l supar pe Dumnezeu in nici un fel tin post ,ma rog ,si restul...Dar totusi nu inteleg pacatul curviei sub nici o forma.Il inteleg cand cineva sufera din pricina lui, sau cand iti controleaza viata sau cand e dorinta foarte mare si nu poti sa te abtii sau devine un viciu, sau e ceva murdar si lipsit de dragoste.Dar daca nu??? de ce trebuie sa fie Biserica atat de stricta.Chiar nu poate sa fie ceva frumos, chiar daca nu ajungi sa te casatoresti cu barbatul respectiv? e ca si cum m-as duce la o masa si pe ea ar fii o mancare foare gustoasa...eu nu poftesc in mod special la ea..dar daca as manca-o mi-ar face palcere.Ce e rau in asta? de ce orice placere..l'ar supara pe Dumnezeu daca e nu e facut cu intentii negative? De ce orice palcere trebuie sa vina de la satana atata timp cand tu poti sa discerni lucrurile? Eu sunt foarte apropiata de Dumnezeu si el imi arata in totdeauna calea cea drepta.O sa ma rog si pentru asta...insa deocamdata o consioder exagerare.De aceea sunt posturile care trebuie tinute.Nici nu stiu unde scrie! ca sunt pasaje in vechiul testament? ok..dar si societatea era altfel! acum daca nu mergem cu fuste si batic la Biserica e pacat? nu mai conteaza sufletul omului..mai mult conteaza niste reguli invechite? chiar nu ai sufletul curat daca faci dragoste cu cineva?trebuie sa ne simtim murdare chiar daca sufletul nostru e frumos si plin de dragoste? Am scris acest mesaj nu pentru ca as facea cest pacat ci pur si silmplu pentru ca ma abtin uneori de dragul Bisericii , de frica Bisericii mai bine zis! pentru ca eu simt ca sunt momente pe care Dumnezeu ti le trimite ca sa fie frumoase si sa te bucuri de ele!
Reply With Quote
  #173  
Vechi 06.03.2012, 17:32:08
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de milena.s Vezi mesajul
e ca si cum m-as duce la o masa si pe ea ar fii o mancare foare gustoasa...eu nu poftesc in mod special la ea..dar daca as manca-o mi-ar face palcere.Ce e rau in asta? de ce orice placere..l'ar supara pe Dumnezeu daca e nu e facut cu intentii negative?
Nu e vorba că-L supărăm pe Dumnezeu, căci păcatele ne fac rău nouă înșine, nu Lui; sau poate că-L mâhnim pentru că ne pierdem, pentru că păcătuind ne dezlipim de darurile Lui, de dragostea pe care ne-o oferă, iar noi o refuzăm.
De ce e păcat curvia? Mai întâi, dacă e o legătură bazată pe plăcere, e păcat pentru că asta îl fragmentează pe om și-l alienează, implicându-se trupește, nu și sufletește într-o legătură cu alt trup. Prin urmare, trăiești o scindare între trup și suflet.
Presupunând, însă, că trăiești marea iubire, care înseamnă o deplină participare și a sufletului, o relație profundă, deci, între cei ce se iubesc, dacă nu-i închini dragostea asta lui Dumnezeu, în Biserică, înseamnă că nu-L vrei pe Hristos între voi, că vrei, eventual, să atingi absolutul doar prin iubirea asta care rămâne, totuși, imperfectă.
Căsătoria creștină e altceva decât o simplă iubire omenească. Nu e o unire închisă în doi. E „în Hristos și în Biserică”.
Reply With Quote
  #174  
Vechi 01.04.2012, 20:09:08
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Ma tem ca o spun din experienta, dar iubirea trupeasca, oricat ar fi de frumoasa, nu va fi niciodata desavarsita cu adevarat decat printr-o casatorie si prin nastere de prunci. Chiar daca unele fete neaga, asta isi doreste orice femeie in sufletul ei mai devreme sau mai tarziu.
Oricat de mult ai iubi un barbat, si oricata dragoste iti va darui si el tie, o sa vezi ca o sa vrei din ce in ce mai mult. Nu stiu cum gandesc barbatii ( se pare ca nu la fel ca noi) dar noi femeile, cand gustam din acea "mancare buna" care este pe masa, si se intampla sa ne placa, cu cat ne place mai mult, cu atat suferim mai mult cand ne dam seama ca acea mancare nu era pentru noi sau numai a noastra. Desigur comparatia nu e tocmai potrivita; "mancarea" e ceva ce poate fi impartit cu toata lumea, pe cand dragostea trupeasca, nu prea. Trupul nostru e ceva ce ne-a dat Dumnezeu nu pentru a ne bate joc de el, ci pentru a-i purta de grija, ca nu e usor de reparat sau inlocuit, este "templul Sfantului Duh".
Nu stiu daca e locul si momentul sa o spun, dar avand in vedere ca e primul topic deschis de mine in urma cu aproape un an, ma tem ca pana la urma pacatul curviei si cel al varsarii de sange (aici incluzand si avortul) sunt pacate care se platesc din greu, daca vrei sa le platesti in aceasta viata.
Reply With Quote
  #175  
Vechi 01.04.2012, 22:24:28
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Nu e vorba că-L supărăm pe Dumnezeu, căci păcatele ne fac rău nouă înșine, nu Lui; sau poate că-L mâhnim pentru că ne pierdem, pentru că păcătuind ne dezlipim de darurile Lui, de dragostea pe care ne-o oferă, iar noi o refuzăm.
De ce e păcat curvia? Mai întâi, dacă e o legătură bazată pe plăcere, e păcat pentru că asta îl fragmentează pe om și-l alienează, implicându-se trupește, nu și sufletește într-o legătură cu alt trup. Prin urmare, trăiești o scindare între trup și suflet.
Presupunând, însă, că trăiești marea iubire, care înseamnă o deplină participare și a sufletului, o relație profundă, deci, între cei ce se iubesc, dacă nu-i închini dragostea asta lui Dumnezeu, în Biserică, înseamnă că nu-L vrei pe Hristos între voi, că vrei, eventual, să atingi absolutul doar prin iubirea asta care rămâne, totuși, imperfectă.
Căsătoria creștină e altceva decât o simplă iubire omenească. Nu e o unire închisă în doi. E „în Hristos și în Biserică”.
Si totusi,se pare ca acest pacat-curvia este cel mai condamnat.
Daca marturisesti la duvohnic ca traiesti in curvie vei avea un canon mult mai mare decat un altul care marturiseste malahia,sau dependenta de alcool,droguri si tigari.

Am uitat in ce carte am intalnit idea ca cei mai multi oameni cad in iad de pe urma curviei(parca 3 sferturi?)mai mult de pe urma altor pacate.
Am meditat adesea la acest subiect insa nu tot nu cunosc motivele pt care curvia este un pacat dintre cele mai grave.
Cred ca aici se afla grozavia:sa nu realizezi gravitatea si consecintele actelor care par"normale".
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #176  
Vechi 07.04.2012, 10:49:09
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Si totusi,se pare ca acest pacat-curvia este cel mai condamnat.
Daca marturisesti la duvohnic ca traiesti in curvie vei avea un canon mult mai mare decat un altul care marturiseste malahia,sau dependenta de alcool,droguri si tigari.

Am uitat in ce carte am intalnit idea ca cei mai multi oameni cad in iad de pe urma curviei(parca 3 sferturi?)mai mult de pe urma altor pacate.
Am meditat adesea la acest subiect insa nu tot nu cunosc motivele pt care curvia este un pacat dintre cele mai grave.
Cred ca aici se afla grozavia:sa nu realizezi gravitatea si consecintele actelor care par"normale".
Poate pentru ca atunci cand, ca femeie, te daruiesti trup si suflet unui barbat, si devii una cu el, in momentul cand legatura se destrama, parca nu mai iesi "intreaga". In felul asta iti bati joc si de suflet si de trup.
Sf. Ap. Pavel spune ca curvia e pacat impotriva propriului trup, care e "templul Duhului Sfant" samd.
Intr-adevar si trupul si sufletul sunt lucruri care ni s-au dat spre a ne ingriji de ele, ca nu mai primim altele in schimb. Putem darui orice altceva semenilor, pentru ca vom primi inapoi, dar nu pe noi insine, pe noi insine nu trebuie sa ne daruim decat lui Dumnezeu.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
ma poate ajuta cineva sa cumpar o rasa("vesmant"pt. Protopsalti)? inclusiveu Generalitati 9 02.07.2012 16:08:55
"Acatist pentru adormiti" - se poate? mirelat Slujba inmormantarii 14 22.03.2011 19:53:05
Am nevoie de "putin" ajutor ! - Va rog nu treceti "peste" - Nu am liniste de o luna! valentinalogo Preotul 28 06.06.2010 08:26:42
cati dintre voi imi vor tine "companie" in iad?! clujeanul33 Generalitati 21 14.02.2010 00:33:22