Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #131  
Vechi 08.08.2013, 14:50:16
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

1. Imi plac cruditatile si inafara postului, doar ca sunt oarecum limitata la perioadele calde ale anului, cand sunt legume si fructe din abundenta si accesibile.
2. Painea e ok in post dar nu e ok ca ingrasa. In plus, daca "uscat" inseamna "raw" (?) = negatit, atunci painea n-ar trebui sa se incadreze aici; cel mult doar semintele.
3. Recunosc, mi-e gandul numai la mancare, si in post si inafara lui (atata doar ca in post fac efortul minimal de a ma abtine de la produsele de origine animala, impropriu denumite de dulce), mananc compulsiv, de parca incerc sa umplu un gol, asa cum bine a spus Domnul femeii samarinenece, "oricat ati manca si ati bea, veti flamanzi si veti inseta din nou";
4. Nu am plecat nicaieri in vacanta deoarece nu ne-am intels, nici in privinta bugetului alocat, nici in privinta programului efectiv..cu ajutorul lui Dumnezeu, incerc sa ajung maine la o manastire la munte , cu ocazia asta poate aflu si ce se mananca acolo si la ce ore, etc. Si iarasi daca-mi ajuta Dumnezeu, poate reusesc sa nu bag nimic in gura pana ajung acolo si sa iau macar anafura. Daca n-as fii omis si n-as fii mintit luni seara la ultima spovedanie, n-as fii plecat de acolo nelamurita, n-as fii mancat inghetata care-i ramasese lui si nu as fii fumat o tigara in urma discutiei referitoare la aceasta iesire, si daca totul ar fii decurs ok la spovedanie si as fii indraznit sa intreb duhovnicul daca pot lua aghiazma mare, poate reuseam s-o fac si pe asta (dar, poate imi ajuta iarasi Dumnezeu si mai reusesc sa vb odata cu dlui, poate in ajunul Adormirii Maicii Domnului, si poate mi-o da chiar in dimineata praznicului...daca nu, inseamna ca vreau prea multe si nu mi se cuvin).

PS: pravila spune ca in postul Adormirii maicii Domnului, se mananca uscat dupa ceasul al noualea (adica teoretic ora 15), sau am mai vazut undeva ca doar luni, miercuri si vineri. Asta inseamna ca nu se bea nici apa pana la ora 15???
In manastiri nu se impartasesc monahii la sfanta liturghie (la pranz)? In plus, ceasul IX am vazut ca la unele manastiri se tine dimineata (se fac la rand toate "ceasurile"), in altele la ora 17, urmand apoi vecernia, litia, pavecernita mare, si gata, a inceput o noua zi. Ce fac calugarii aia, nu mai mananca nimic?

PS 2 stupiditate: ieri am mancat cateva lingurite de gem, si al meu s-a luat de mine, nedumerit ca de ce gemul nu e "de dulce", ca doar contine o tona de zahar???

Last edited by fallen; 08.08.2013 at 15:16:39.
Reply With Quote
  #132  
Vechi 10.08.2013, 18:35:17
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Cu ajutorul lui Dumnezeu, am reusit sa ajung ieri unde mi-am propus, si intr-adevar, ai avut mare dreptate, Yasmina, cand ai ceva asa important de facut, nu mai iti trebuie mancare. De cand m-am trezit, la 5.00, si pana am ajuns la manastire (9.30) mi-am propus sa nu bag nimic in gura si sa iau aghiazma/anafura cand ajung acolo. Anafura nu am gasit, am luat doar o cana cu aghiazma si am plecat ca mai aveam de mers. Apa am baut multa, ca era cald, dar de mancare nu prea mi-a trebuit pana am ajuns in varful muntelui, la crucea Caraimanului ( cu telecabina pana la babele, si apoi pe jos, nu aveam nici timp nici curaj sa urc tot drumul numai pe jos, singura, desi asa as fi dorit), nici la intoarcere, abia pe seara dupa ce am coborat si am plecat de la manastire( unde am impartit painea cu niste caluti) am simtit foamea, pana am ajuns acasa.
Azi insa am fost la un parastas si am "recuperat"...(mancare de post dar delicioasa - vinete si dovlecei pane, chiftelute de legume, fasole batuta, strudel cu mere, coliva...)
Reply With Quote
  #133  
Vechi 03.01.2018, 11:22:41
Steve Works Steve Works is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.03.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 69
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Sa fim seriosi... Cred ca luam si peste 100 grame de proteine pe zi si nu aveam nimic,dimpotriva.
Absolut, dar cat timp? A ingera atat de multa proteina pe termen lung are si dezavantaje, ca orice excess.
________________________________________
Steve Works
Vezi si www.pizzerianapolicentrale.ro/
Reply With Quote
Răspunde

Tags
ingrasare, mancare de post

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Post de bucate sau post de pacate...??? geo.nektarios Pocainta 160 19.03.2016 14:34:53
Marele meu pacat: Mancarea Mihailescu-Marin Daniel Generalitati 47 14.04.2011 13:28:54
Mancarea calugarilor alexdu Generalitati 34 01.03.2011 15:06:37
Rugaciune care se citeste in fiecare post alina8023 Intrebari utilizatori 0 08.03.2010 02:03:53
mancarea in post este rugaciunea.atentie yulyan Generalitati 0 15.11.2007 16:54:23