Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 10.01.2011, 10:46:43
Iuliana_crestina Iuliana_crestina is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 37
Implicit Sa incurajam mestesugaria autohtona exceptionala...

Doamne ajuta!

Postarile domnului Daniel777 sunt de pe situl Galador. Vizitati-l si dumneavoastra. Eu am comandat deja sampon solid si sapun pentru copilasi (am o fetita dragalasa, de trei luni).

http://www.galador.eu/

Toate cele bune de la Cel Preabun!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 10.01.2011, 11:59:19
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit Crema pt. miini !

Materiale necesare :
- 300g. osinza de porc nesarata (proaspata sau pastrata la congelator , eventual);
- 1 lingurita praf(pulbere) de flori de galbenele date prin rijnita de cafea;
- 1 lingurita pulbere de radacina de tataneasa , la fel obtinuta prin rijnirea radacinei de tataneasa;
- 1 lingurita sunatoare sau fructe de catina uscate sau alte ingrediente(facute tot pulbere) in cazul in care se schimba destinatia cremei (antireumatica, pt. recuperarea in leziuni si traumatisme, etc).

Plantele se gasesc toate la magazinele de plante medicinale .

Preparare :

Intro tigaie sau cratita ,adecvata ca volum, se pune osinza pe foc, la focul cel mai mic, si se lasa pina devine lichida . Se adauga pulberile pe rind si in timp ce cu o lingura de lemn se amesteca continuu . Dupa ce s-au administrat pulberile se mai tine pe foc sa fiarba(sau sa clocoteasca) 5 minute mestecind continuu si avind grija ca untura sa nu-si schimbe prea mult culoare ci sa ramina cit mai alba .
Dupa aceste 5 minute se ia de pe foc si se lasa sa se raceasca pastrindu-se pina a doua zi (24 h) .
A doua zi se se reincalzeste pina devine lichida si se adauga 10-15g. ceara de albina si se amesteca pt. incorporare uniforma. Se lasa sa se raceasca si sa sedimenteze depozitul de plante dupa care se reincalzeste pt. a deveni lichid si se toarna in vase dinainte pregatite , ori special procurate ori daca nu , si ca o propunere, in cutiute de pateu de ficat , spalate si curatate bine care apoi se vor acoperi la gura cu folie de aluminiu si se va pastra la frigider.

Alte destinatii :
- in locul sunatoarei se poate adauga 1/2 lingurita de pulbere de arnica (arnica planta se gaseste tot la plante medicinale dar este rara; se pune f. putina deoarece in cantitati mari este toxica) si atunci crema se poate folosi si la traumatisme, plagi , contuzii, echimoze.
- se mai poate adauga in locul sunatoarei 1 lingurita de untul pamintului , planta rasa prin razatoarea de fructe si legume, si atunci crema va avea un puternic efect antireumatic .

Crema , in varianta initiala poate fi incercata cu atentie si la fata , la inceput pe suprafete mici, in tenurile uscate si mixte.
Experienta in producerea cremei se obtine prin preparari repetate. Nu este greu de obtinut numai ca trebuie lucrat cu grija, cu plante proaspat cumparate si osinza curata .
Se poate obtine si cu unt de casa nesarat dar deoarece temperatura de fumegare si de ardere al untului este mult mai mica decit a osinzei necesita experienta si indeminare sporita (asta am adaugat ca si o informatie in plus si nu ca un indemn la a incerca.)


Exista insa inafara de crema si uleiuri de plante , fabricate cu ulei de masline sau de soia(ulei presat la rece) , galbenele, tataneasa, musetel, sunatoare, arnica, folosite la masajul corporal , la ingrijirea miinilor si a fetei . Si acestea pot fi fabricate in casa in regim de amator , sa spunem , numai ca productia unui asemenea litru poate sa coste intre 30-50 ron , dar cantitatea ajunge cel putin pt. o jumatate de an .
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .

Last edited by zaharia_2009; 10.01.2011 at 12:04:34.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 10.01.2011, 13:39:44
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Sunt placut surprins de raspunsurile pe care le-ati postat. Sper ca subiectul de fata sa dea de gandit si macar unii dintre noi sa renunte pe cat posibil la chimicalele care ne-au invadat viata distrugandu-ne sanatatea. Pentru ca nu numai prin mancare suntem otraviti, ci si prin contactul direct cu pielea.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 10.01.2011, 20:15:08
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Exclamation

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Pentru ca nu numai prin mancare suntem otraviti, ci si prin contactul direct cu pielea.
. . . si mai ales cu privirea ! Multe vede ochiul , si multe sunt introduse in mintea noastra , cu voie sau fara voie . De aicea pleaca tot "dezastrul " nostru !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #15  
Vechi 11.01.2011, 04:20:54
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Sunt placut surprins de raspunsurile pe care le-ati postat. Sper ca subiectul de fata sa dea de gandit si macar unii dintre noi sa renunte pe cat posibil la chimicalele care ne-au invadat viata distrugandu-ne sanatatea. Pentru ca nu numai prin mancare suntem otraviti, ci si prin contactul direct cu pielea.
Din pacate nu avem cum sa renuntam in tot ce folosim:imbracaminte,mancare bautura ,sapun, shampon lucrurile pe care punem mana tooooooooooooot contin chimicale si sint puse intentionat ca sa ne mai starpeaca din 7 miliarde care se zice ca sintem pe glob sa ajungem la 4 miliarde.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 11.01.2011, 10:35:05
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hartford Vezi mesajul
Din pacate nu avem cum sa renuntam in tot ce folosim:imbracaminte,mancare bautura ,sapun, shampon lucrurile pe care punem mana tooooooooooooot contin chimicale si sint puse intentionat ca sa ne mai starpeaca din 7 miliarde care se zice ca sintem pe glob sa ajungem la 4 miliarde.
- imbracaminte: am renuntat la haine sintetice
- mancare: avem mare grija ce mancam, indiferent ca este post sau nu. Citim etichetele, cautam magazine cu produse sanatoase, frecventam piata. Mai nasol e iarna...
- bautura: nu prea bem de fapt. Oricum, mare grija, ca vinurile la 10-15 lei sunt tot cu chimicale si mai bine mergem la tara sa luam niste vin de la parinti, bunici, cunostinte.
- sapun: am gasit aseara sapun din vegetale, 100% natural, la 16,5 lei. Tinand cont ca nu cheltuim banii pe prostii, nu-i mult.
- sampon: se poate folosi in loc sapunul de casa, ala facut din lesie, grasime si apa. Stiu pe cineva care de multa vreme face asa.
- pasta de dinti: n-am gasit 100% naturala, insa macar sa fie fara fluoruri - Parodontax clasic (rosu, nu verde).
- apa: pentru gatit aduc de la fantana de langa bloc (si o mai fac si aghiazma), insa pentru spalat n-am ce face, trebuie sa dau drumul la robinet
- sapun de vase: se poate face
- deodorant: nu prea cred ca pot sa-l inlocuiesc. O sa ma interesez cum faceau civilizatiile din vechime la capitolul asta, spre exemplu romanii.

Mai presus de toate este Sfanta Impartasanie deasa, care pe langa iertarea pacatelor si pregatirea pentru viata vesnica ne mai ofera si sanatatea trupului. Sa luam aminte.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 11.01.2011, 11:44:28
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
- imbracaminte: am renuntat la haine sintetice
- mancare: avem mare grija ce mancam, indiferent ca este post sau nu. Citim etichetele, cautam magazine cu produse sanatoase, frecventam piata. Mai nasol e iarna...
- bautura: nu prea bem de fapt. Oricum, mare grija, ca vinurile la 10-15 lei sunt tot cu chimicale si mai bine mergem la tara sa luam niste vin de la parinti, bunici, cunostinte.
- sapun: am gasit aseara sapun din vegetale, 100% natural, la 16,5 lei. Tinand cont ca nu cheltuim banii pe prostii, nu-i mult.
- sampon: se poate folosi in loc sapunul de casa, ala facut din lesie, grasime si apa. Stiu pe cineva care de multa vreme face asa.
- pasta de dinti: n-am gasit 100% naturala, insa macar sa fie fara fluoruri - Parodontax clasic (rosu, nu verde).
- apa: pentru gatit aduc de la fantana de langa bloc (si o mai fac si aghiazma), insa pentru spalat n-am ce face, trebuie sa dau drumul la robinet
- sapun de vase: se poate face
- deodorant: nu prea cred ca pot sa-l inlocuiesc. O sa ma interesez cum faceau civilizatiile din vechime la capitolul asta, spre exemplu romanii.

Mai presus de toate este Sfanta Impartasanie deasa, care pe langa iertarea pacatelor si pregatirea pentru viata vesnica ne mai ofera si sanatatea trupului. Sa luam aminte.
E o vorba " daca e sa mori spanzurat,nu poti sa mori inecat"..Asa ca toate aceste masuri daca devin o obsesie nu duc la nimic bun( asa a inceput si Michael Jackson)...deja il sfidezi pe Domnul..Ti se pare ca sta in puterea ta sa iti lungesti viata..Tot atata va fi viata ta,cat trebuie sa fie...Sunt de acord cu tine,ca trebuie sa traim sanatos..dar ce faci tu,deja mie mi se pare cam fortzat...La ce te ajuta daca faci tot ce scrii mai sus si cand treci pe langa un bloc iti pica un ghiveci in cap de la etajul 10??? (Doamne fereste!!! )
In tot ce facem trebuie echilibru si cumpatare.

Last edited by Melissa; 11.01.2011 at 11:47:09.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 11.01.2011, 12:02:20
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Va recomand o pasta de dinti excelenta desi cam scumpa,dar e cea mai buna pasta pe care am folosit-o .Pasta de la Ganoderma...
Se poate comanda de aici :
http://www.ganodermaclub.com/igiena/pasta-de-dinti.html

Au si o cafea foarte buna,desi e scumpa si aceea...
Reply With Quote
  #19  
Vechi 11.01.2011, 12:05:26
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
E o vorba " daca e sa mori spanzurat,nu poti sa mori inecat"..Asa ca toate aceste masuri daca devin o obsesie nu duc la nimic bun( asa a inceput si Michael Jackson)...deja il sfidezi pe Domnul..Ti se pare ca sta in puterea ta sa iti lungesti viata..Tot atata va fi viata ta,cat trebuie sa fie...Sunt de acord cu tine,ca trebuie sa traim sanatos..dar ce faci tu,deja mie mi se pare cam fortzat...La ce te ajuta daca faci tot ce scrii mai sus si cand treci pe langa un bloc iti pica un ghiveci in cap de la etajul 10??? (Doamne fereste!!! )
In tot ce facem trebuie echilibru si cumpatare.
In sfarsit o postare contra! Chiar ma miram ca n-a fost alta pana acum... :)

Ceea ce li se pare unora normalitate este pentru altii exagerare. Da, extremele nu-s bune, insa pentru mine asta inseamna a nu fi nepasator fata de ceea ce-ti afecteaza sanatatea proprie si a familiei. Pentru ca, vezi tu, trupul este menit sa fie templu al Duhului Sfant si trebuie ingrijit, curatat, intretinut corespunzator. Intr-un indreptar de spovedanie, lipsa grijii pentru sanatate este catalogata ca pacat - parca in versiunea lui Valeriu Gafencu.

Ca sa-ti raspund la intrebare, diferenta intre unul care traieste 70 de ani mancand corect si unul care traieste tot atat netinand posturile si nepasandu-i de trupul sau este ca primul nu are probleme de sanatate, pe cand al doilea de la 40 de ani incepe a colinda spitalele, suferind dureri diverse, cheltuindu-si banii pe medicamentele care, evident, sunt chimicale cu rolul de a face rau, nu bine.

Majoritatea cu care am discutat subiectul asta mi-au raspuns ca "o viata au" sau ca "oricum o sa mor intr-o zi". Ceea ce denota ignoranta, care este un pacat foarte grav conform Sfintilor Parinti ai Filocaliei. Iar consecintele se vor vedea imediat sub forma de boli, durere si moarte prematura.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 11.01.2011, 12:11:46
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

GanoCafe Classic

Este o veritabila cafea neagra facuta din faimoasa cafea braziliana si imbogatita cu extract de Ganoderma, un amestec hranitor, bogat in arome placute, cu un gust de care te indragostesti. Gustul clasic iti ofera in fiecare dimineata energia si puterea de a incepe o noua zi. Polizaharidele, germaniul organic si vitaminele din Ganoderma stimuleaza imunitatea organismului si reduc oboseala, regland in acelasi timp tensiunea arteriala.

Ce contine
Polizaharide
- întăresc sistemul imunitar
- echilibreaza nivelul de zahar din sange

Germaniu organic
- sporeste nivelul de oxigen din sange
- intareste sistemul imunitar
- reduce starea de oboseala
si sporeste vitalitatea

Vitamine
- necesare in cantitati mici
pentru sanatatea organismului
- joaca un rol esential in procesele
fiziologice si metabolice
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Produse de post - sa nu fie de la animal, sau componentele? sophia Postul 95 22.10.2012 18:08:09
produse bio Life-Care arifa Generalitati 5 31.08.2010 19:43:02