Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Vechiul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 05.05.2011, 11:41:36
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Am citit textul, dar încă aștept răspunsul la întrebarea: de ce atunci a mai lăsat Dumnezeu roadele pămîntului dacă nu spre mîncare? Numai și numai spre hrana animalelor?

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
omul locuia cu trupul intr-un loc cu totul dumnezeiesc si foarte frumos, iar cu sufletul locuia intr-un loc foarte inalt si incomparabil de frumos. Dumnezeu, care locuia in el, era casa lui; Dumnezeu era imbracamintea lui stralucitoare; harul lui Dumnezeu il invesmanta; se desfata ca un alt inger cu singurul fruct prea dulce al contempl arii lui Dumnezeu;
Da, e credibil. Adam-Eva erau pe pămînt cu trupul și în Rai cu sufletul, adică în stare de extaz sau de rugăciune contemplativă, în comuniune directă cu Dumnezeu.
Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
cu aceasta contemplare se si nutrea; aceasta pe buna dreptate a fost numita pomul vietii.
Mă îndoiesc, pentru că din pomul vieții omul nu a mîncat. Dacă ar fi făcut-o, nu ar mai fi murit și mîntuirea de păcatul ulterior nu ar mai fi fost posibilă prin înviere.

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
Sau se poate ca prin “pomul vietii” sa se inteleaga cunostinta Dumnezeiasca (In text: mai dumnezeiasca.), care se capata din toate cele sensibile, si inaltarea prin ele la facatorul, creatorul si (Tradus prin corectarea textului editiei din Migne PG, dupa editia de la Verona, 1531, f. 41v.) cauza tuturor. Pentru aceasta l-a numit si “tot pomul”, indicand prin aceste cuvinte desavarsirea, nedespartirea, care poarta in sine singura participare la bine. Prin “pomul cuno stintei binelui si raului” indica mancarea sensibila si placuta care in aparenta este dulce, dar in realitate pune pe cel care se impartaseste cu ea in comunitate cu relele. Caci spune Dumnezeu: “Din tot pomul din rai sa mananci” (Facerea II, 16.). Prin aceste cuvinte socotesc ca a vrut sa zica: “Suie-te, prin toate fapturile, la Mine, facatorul, si culege din toate un singur fruct, pe Mine, viata cea adevarata. Toate sa-ti rodeasca viata, iar impartasirea cu Mine fa-o intarirea existentei tale. In chipul acesta vei fi nemuritor”. “Dar din pomul cunostintei binelui si raului nu mancati din el; caci in ziua in care veti manca din el cu moarte veti muri” (Facerea II, 17.), in chip natural mancarea sensibila este o completare a ceea ce se pierde, ea se da afara si se distruge. Este deci cu neputinta ca sa ramana nestricacios cel care se impartaseste cu mancarea sensibila." Sfantul Ioan Damaschin - Dogmatica, Despre Paradis.
http://www.resurse-ortodoxe.ro/carti...espre-paradis/
"Sau se poate că."

Îmi place că Sfîntul declară că nu este sigur de interpretările proprii. Este o atitudine perfect ortodoxă, care necesită confirmare și din partea altor Sfinți Părinți cu cunoștințe teologice îmbunătățite. De aceea avem noi sinoade și nu declarăm automat literă de lege ceea ce spune unul sau altul dintre teologi.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 05.05.2011, 12:23:50
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Îmi place că Sfîntul declară că nu este sigur de interpretările proprii. Este o atitudine perfect ortodoxă, care necesită confirmare și din partea altor Sfinți Părinți cu cunoștințe teologice îmbunătățite. De aceea avem noi sinoade și nu declarăm automat literă de lege ceea ce spune unul sau altul dintre teologi.
Bineinteles de aceea trebuie sa ii studiem corespunzator pe Sfintii Parinti, in Duh si in Adevar, nadajduind ca Hristos ne ajuta sa intelegem ce spun ei.
:)

Doamne ajuta. Har si pace.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 05.05.2011, 13:11:13
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Cui cu cui se scoate, dar trebuie să scoți la sfârșit și ultimul cui dacă vrei să te faci complet sănătos.

Drac cu drac se scoate dacă ești înțelept, moartea cu moartea călcând, dar problema e că trebuie să scoți și ultimul drac rămas: ascultarea pentru slava de sine, că așa parcă zicea un sfânt că e mare dibăcie ca să pui diavolii să se lupte între ei și tu să-l alungi prin smerenie pe ultimul: mândria și lepădarea de Dumnezeu.

Recomandarea mea în cazul cancerului osos sau a oricărui cancer este să folosești diavolul buruienii rostopască, crucea voinicului, nigelariță, care este o plantă foarte otrăvitoare, care poate provoca moartea sau hepatita sau altele... în contra diavolului cancerului sau al altor boli incurabile.

Se pune nu un mănunchi ci numai una desprinsă din mănunchi deci doar o plantă întreagă obijnuită proaspătă: rădăcină, tulpină și frunze, tot, în 2 sau 3 litri de apă proaspătă, care se bagă apoi într-o sticlă de plastic etichetată vizibil ca otravă și cap de mort și se scrie și pericol de moarte pe ea, ca să nu cumva să bea cineva din greșală crezând că e apă, și se ține la rece și la întuneric și se ia din ea zilnic câte o linguriță = 5-10 grame. La soare sau prin uscare se pierde efectul.

Deci pentru oricefel de cancer se bea în fiecare zi cîte 3 lingurițe de zahăr (5-10 grame o linguriță mică) pentru persoane mature de peste 50Kg, respectiv 1 linguriță pentru persoanele mai slabe sau copii sub 50Kg. Pentru evitarea complicațiilor se poate consuma câte 1-2 lingurițe mici zilnic amestecate în orice lichid: ceai, supă, apă...

Tratamentul se face pe timp de 1 lună, după care se face pauză o săptămână sau două săptămâni sau mai mult și se reia tratamentul ce poate dura până la 6 luni. În caz de apariția oricăror semne, simptome de greață, stare toxică, se oprește tratamentul.

Interzis pentru sugari sau gravide sau copii sub 10Kg sau în cazuri de hepatită sau stări toxice.

Merg și împachetări sau comprese cu frunze proaspete pe locul bolnav, deci pentru uz extern nu se folosește suc din plantă sau lichid sau plantă dizolvată căci e pericol de otrăvire ci se pun doar frunze proaspete în zona respectivă cu piele bolnavă sau cu edeme sau cu oricefel de boli. Trebuie evitat contactul cu saliva, înghițirea frunzelor sau punerea direct în ochi sau urechi sau organele genitale sau anale a lichidului din plantă. Deci frunzele se pun direct pe piele și nu pe răni deschise.

După ce se retrage concerul ori alte boli incurabile din pricina acțiunii rostopaștei, se trece la eliminarea elixirului miraculos din închipuire, căci trebuie eliminată apoi preamarea credință în medicamente și leacuri și buruieni și trebuie revenit la dreapta credința în Dumnezeu, singura care ne mântuiește cu adevărat.

Doamne ajută și grijă mare căci răspunderea este a celui ce îndrăznește și folosește așa ceva. Orice doză mărită sporește pericolul otrăvirii ori al întoxicării.

(nu aici am vrut să postez, dar... a văzut Dumnezeu că este bine și am lăsat și aici)

Last edited by vsovivi; 05.05.2011 at 13:58:24.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 30.06.2011, 19:15:38
paulika paulika is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 28
Implicit

„Cel dintâi cuvânt al lui Dumnezeu a creat lumina, a risipit întunericul, a pus capăt tristeții, a veselit lumea, a adus dintr-odată, peste toți și peste toate, priveliște veselă și plăcută...După ce a fost făcută lumina, a fost și eterul mai plăcut, iar apele au ajuns mai luminoase; nu primeau numai strălucirea luminii, ci tri¬miteau și ele în schimb reflexul luminii, sărind din apă, din toate păr¬țile, strălucirile ei.” (Sf. VASILE, Hexaemeron, p. 93)

„Privește-mi, iubite, și aici, cât de mare este pogorământul cuvinte¬lor! Ce? Nu știa, oare, Dumnezeu că lumina este frumoasă înainte de a o face? Trebuia să vadă Creatorul frumusețea ei, după ce lumina fusese adusă la ființă? Care om cu mintea întreagă ar putea spune aceasta? Dacă un om, care are o meserie oarecare, știe la ce are să folosească un lucru făcut de el mai înainte de a-l face și mai înainte de a-i da forma cuvenită, apoi cu mult mai mult Creatorul universului, Care cu Cuvântul le-u adus pe toate de la neființă la ființă, știa că lumina este frumoasă, chiar mai înainte de a o crea.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 03.07.2011, 09:30:43
Mihai36 Mihai36 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.09.2008
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.090
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mihai36
Implicit

Probabil ca lucrurile trebuie luate si in sens metaforic , trebuie vazut si cui se adreseaza acel text -adica de la oameni simpli care nu stiu ce insemna foton si viteza luminii pina la savanti care studiaza dovezile ca universul este facut in mod inteligent.
Asa incit fiecare sa intelaga cite ceva dar impreuna sa ramina totusi cu ideea ca Dumnezeu a facut ceea ce exista.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 03.07.2011, 15:26:58
user11 user11 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.11.2010
Mesaje: 51
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dj_Andrew Vezi mesajul
Apucandu-ma sa citesc Biblia, am vrut sa inteleg tainele fiecarei fraze inca de la inceput. Pe langa faimoasa contradictie "ziua unu (creaza lumina) - ziua a 4a (creaza soarele)", la care si acum mai caut intrebari, am vazut ca dupa anumite pasaje (Geneza - Cap1) se specifica faptul ca Dumnezeu a vazut ca este bine("Si a vazut Dumnezeu ca este bine"). Va rog sa-mi explicati si mie care este intelesul si rostul acestei fraze!
Cuvantul este Lumina.

Iisus ne spune despre vremurile din urma :

MC 13:
24. Ci in acele zile, dupa necazul acela, soarele se va intuneca si luna nu-si va mai da lumina ei.

Cam asa a fost si cu inceputul. Nu a existat un cer senin.

Last edited by user11; 03.07.2011 at 15:31:10.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 11.07.2011, 19:59:06
paulika paulika is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 28
Implicit

Din cate stiu eu a picat inainte de crearea pamantului....Si e si logic,deoarece se spune ca diavolul era in sarpe,deci logic ca a picat inainte de caderea lui Adam si Eva...
Reply With Quote
  #28  
Vechi 11.07.2011, 20:38:56
tara tara vrem ostas tara tara vrem ostas is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.07.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Implicit

De ce a picat?Cum a picat daca sarpele era in Rai?
Reply With Quote
  #29  
Vechi 14.07.2011, 01:33:48
paulika paulika is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 28
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tara tara vrem ostas Vezi mesajul
De ce a picat?Cum a picat daca sarpele era in Rai?
Din ce stiu eu,Diavolul era ingerul cel mai iubit de Dumnezeu,dar el a crezut ca si el poate fi Dumnezeu,si de asta a picat.Diavolul poate face orice,dar doar cu voia Domnului.Cum a picat daca era in Rai...Ce intrebare...Dar ce diavolul nu poate intra in Biserica,sau ce?Poate merge oriunde,si face orice daca tu il urmezi....
Reply With Quote
  #30  
Vechi 17.07.2011, 19:52:25
tara tara vrem ostas tara tara vrem ostas is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.07.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Implicit

Citat:
În prealabil postat de paulika Vezi mesajul
Din ce stiu eu,Diavolul era ingerul cel mai iubit de Dumnezeu,dar el a crezut ca si el poate fi Dumnezeu,si de asta a picat.Diavolul poate face orice,dar doar cu voia Domnului.Cum a picat daca era in Rai...Ce intrebare...Dar ce diavolul nu poate intra in Biserica,sau ce?Poate merge oriunde,si face orice daca tu il urmezi....
si ce e rau in a fi dumnezeu?cum putea diavolul sa intre in Rai dupa cadere daca oamenii nu au mai putut dupa ce au cazut?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
"Fiul Omului" - "Cel Vechi de zile" Daniel 7,13 georgeval Din Vechiul Testament 25 25.10.2016 06:31:20
Ce considerati despre "Misquoting Jesus"/"Forged" de Bart Ehrman Ciprian Mustiata Teologie si Stiinta 8 19.12.2012 16:12:08
Am nevoie de "putin" ajutor ! - Va rog nu treceti "peste" - Nu am liniste de o luna! valentinalogo Preotul 28 06.06.2010 07:26:42