Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Vechiul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 18.10.2011, 23:41:52
PetruD PetruD is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 62
Implicit Ce nu e in regula

Tocmai am citit Deuteronomul si sunt foarte speriat - de ce Dumnezeul din Vechiul Testament este atat de violent? De ce ii indeamna Moise pe evrei sa omoare neamurile necredincioase, sa "se foloseasca de femeile si copiii lor", sa ii hraneasca pe straini cu lesuri de animale si alte lucruri oribile?

Ma tem de Vechiul Testament ingrozitor pentru ca nu inteleg de ce Dumnezeul de acolo este razboinic si violent. Va rog explicati-mi, ce nu e in regula? Mereu cand citesc cate ceva din VT imi pun la indoiala convingerile pentru ca nu inteleg de ce ar vrea Dumnezeu suferinta oricui, ceea ce ma tulbura tare de tot. Or, poate nu am inteles eu gresit, Dumnezeu ii uraste pe necredinciosi si le vrea distrugerea si pedeaspa? Sau asa era inainte de venirea lui Hristos?

Va implor, ajutati-ma sa inteleg.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 19.10.2011, 11:24:08
AndreiM AndreiM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 344
Implicit

V-as recomanda sa cititi intai Noul Testament, cu talcuirile de rigoare.
Sa vorbiti intai cu Parintele Duhovnic despre asta, sa-i cereti explicatii si mereu sa aveti explicatiile si talcuirile langa dumneavoastra.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 19.10.2011, 15:52:07
PetruD PetruD is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 62
Implicit

Ma intalnesc cu parintele meu abia duminica, si nu vreau sa astept pana atunci. Vreau un raspuns mai prompt.

Last edited by PetruD; 19.10.2011 at 15:52:33. Motiv: adaugat ultima propoz
Reply With Quote
  #4  
Vechi 19.10.2011, 16:32:33
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de PetruD Vezi mesajul
Ma tem de Vechiul Testament ingrozitor pentru ca nu inteleg de ce Dumnezeul de acolo este razboinic si violent.
Sfanta Scriptura trebuie studiata incepand cu Noul Testament.
Dupa citirea si intelegerea Noului Testament, cel Vechi va fi foarte clar.
In perioada Vechiului Testament se observa tot iubirea lui Dumnezeu, iar nu violenta ori ura.

Nu te mai intreba despre lucruri pe care nu ai cum sa le intelegi din cuvintele altora.
Cand vei intelege Noul Testament, atunci il vei intelege si pe cel Vechi. Sa te ajute Domnul !
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #5  
Vechi 19.10.2011, 18:10:53
PetruD PetruD is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 62
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Nu te mai intreba despre lucruri pe care nu ai cum sa le intelegi din cuvintele altora.!
Ce o sa se intample daca nu am sa inteleg ce trebuie din Vechiul Testament? Daca intr-adevar Dumnezeu a spus oamenilor sa isi urasca vrajmasii, sa le vrea raul si sa ii omoare cu sange rece, atunci imi rezerv dreptul sa nu cred in aproape nimic din ce este scris in Vechiul Testament.

Incercand sa trag o paralela, in NT - Iubeste-ti vrajmasul si pe cei de alte credinte, in VT - distruge-i si umileste-i. Mi se pare o contradictie de la cer la pamant.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 19.10.2011, 18:28:00
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de PetruD Vezi mesajul
Ce o sa se intample daca nu am sa inteleg ce trebuie din Vechiul Testament?...
o sa ajungi la concluzia ca Dumnezeu nu are cum sa existe, cel putin nu asa cum il descrie Biblia.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 19.10.2011, 18:29:37
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

PetruD: nu confunda cuvintele Domnului, cu modul in care au inteles oamenii in perioada vetero-testamentara cuvintele Domnului, cum au pus ei in aplicare justitia divina si legea morala. Si eu iti recomand sa incepi cu Noul Testament.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 19.10.2011, 18:37:58
PetruD PetruD is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 62
Implicit

Pana voi apuca eu sa citesc tot Noul Testament, duminica la biserica la utrenie se vor citi psalmi, care vorbesc despre urgii asupra vrajmasului si alte astfel de lucruri, care ma vor tulbura de la rugaciune daca nu le inteleg, de aceea inca va rog cu ardoare sa ma ajutati sa inteleg, macar cat de putin, ca sa nu traiesc cu vreo impresie gresita. Eu vreau sa inteleg ceea ce cred, nu sa cred orbeste si fara sens. Gresesc undeva?
Reply With Quote
  #9  
Vechi 19.10.2011, 18:39:00
Scotland The Brave
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de PetruD Vezi mesajul
Ma intalnesc cu parintele meu abia duminica, si nu vreau sa astept pana atunci. Vreau un raspuns mai prompt.
Andrei Kuraev a scris ceva ce v-ar putea interesa.Cititi aici
Reply With Quote
  #10  
Vechi 19.10.2011, 18:48:41
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de PetruD Vezi mesajul
Ce o sa se intample daca nu am sa inteleg ce trebuie din Vechiul Testament? Daca intr-adevar Dumnezeu a spus oamenilor sa isi urasca vrajmasii, sa le vrea raul si sa ii omoare cu sange rece, atunci imi rezerv dreptul sa nu cred in aproape nimic din ce este scris in Vechiul Testament.
Esti liber.

Citat:
În prealabil postat de PetruD Vezi mesajul
Eu vreau sa inteleg ceea ce cred, nu sa cred orbeste si fara sens. Gresesc undeva?
Da, gresesti, dar nu esti dispus sa afli unde.
Doamne ajuta, sa intelegi ce gresesti. Iti recomand sa cauti un parinte duhovnicesc.
Ai nevoie de un ajutor cu mult mai mare decat esti dispus sa primesti.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
Răspunde