Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Vechiul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 11.07.2012, 18:53:51
moldoveanu's Avatar
moldoveanu moldoveanu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 166
Implicit Ne cunoaste Dumnezeu gandurile?

Am gasit acest verset in VT la Iesirea 33:17
Citat:
Și a zis Domnul către Moise: "Voi face și ceea ce zici tu, pentru că tu ai aflat bunăvoință înaintea Mea și te cunosc pe tine mai mult decât pe toți".
Sa insemne ca Dumnezeu nu ne cunoaste pe toti pe deplin? Nu ne stie gandurile, harul care ni se da fiecaruia etc?
__________________
"Intelepciunea vine odata cu suferinta" - Aeschylus
Reply With Quote
  #2  
Vechi 11.07.2012, 19:07:07
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de moldoveanu Vezi mesajul
Am gasit acest verset in VT la Iesirea 33:17
Și a zis Domnul către Moise: "Voi face și ceea ce zici tu, pentru că tu ai aflat bunăvoință înaintea Mea și te cunosc pe tine mai mult decât pe toți".[/quote]

Sa insemne ca Dumnezeu nu ne cunoaste pe toti pe deplin? Nu ne stie gandurile, harul care ni se da fiecaruia etc?[/quote]

Aici sensul de "te cunosc" este de "te inteleg", de "imi esti apropiat Mie, pentru ca tu ai ales asta". Omul este rational atunci cand Il cauta pe Dumnezeu, deci este de inteles ca cineva sa caute sa faca voia lui Dumnezeu si de neinteles sa nu faca asta. De aceea actiunile unora sunt mai de inteles decat ale altora. Deci cel ce face voia lui Dumnezeu este cel cunoscut Lui.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 11.07.2012, 19:16:25
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de moldoveanu Vezi mesajul
Am gasit acest verset in VT la Iesirea 33:17


Sa insemne ca Dumnezeu nu ne cunoaste pe toti pe deplin? Nu ne stie gandurile, harul care ni se da fiecaruia etc?
Deși suntem 7 miliarde, Dumnezeu ne cunoaște pe fiecare la fel debine, doar este Atotștiutor. Problema constă mai degrabă în traducerea pe care o aveți, traducere la rândul ei tradusă după o altă traducere (Septuaginta). În originalul ebraic, expresia sună mai bine: "te cunosc pe nume". Aceeași expresie din versetul 17 se regăsește în versetul 12 atât în originalul ebraic, în Septuaginta, chiar și în versiunea ortodoxă:

"Atunci a zis Moise către Domnul: "Iată, Tu îmi spui: Du pe poporul acesta, dar nu mi-ai descoperit pe cine ai să trimiți cu mine, deși mi-ai spus: Te cunosc pe nume și ai aflat bunăvoință înaintea ochilor Mei." (Ieșirea 33,12 - versiunea Sinodală)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 11.07.2012, 19:50:38
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Deși suntem 7 miliarde, Dumnezeu ne cunoaște pe fiecare la fel debine, doar este Atotștiutor. Problema constă mai degrabă în traducerea pe care o aveți, traducere la rândul ei tradusă după o altă traducere (Septuaginta). În originalul ebraic, expresia sună mai bine: "te cunosc pe nume". Aceeași expresie din versetul 17 se regăsește în versetul 12 atât în originalul ebraic, în Septuaginta, chiar și în versiunea ortodoxă:

"Atunci a zis Moise către Domnul: "Iată, Tu îmi spui: Du pe poporul acesta, dar nu mi-ai descoperit pe cine ai să trimiți cu mine, deși mi-ai spus: Te cunosc pe nume și ai aflat bunăvoință înaintea ochilor Mei." (Ieșirea 33,12 - versiunea Sinodală)
Si traducerea asta "net superioara", din punctul de vedere al intrebarii adresate, aduce toate lamuririle necesare, nu? Adica ce, pe restul nu ii cunoaste pe nume? Tot timpul repede cautati "greselile" din ortodoxie. E atat de gresita septuaginta ca Insusi Hristos a citat din ea.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 11.07.2012, 19:56:56
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Si traducerea asta "net superioara", din punctul de vedere al intrebarii adresate, aduce toate lamuririle necesare, nu? Adica ce, pe restul nu ii cunoaste pe nume? Tot timpul repede cautati "greselile" din ortodoxie. E atat de gresita septuaginta ca Insusi Hristos a citat din ea.
  1. N-am spus că traducerea aceasta e "net superioară" (nici măcar că e superioară)
  2. Traducerea aceasta nu spune că Moise e "cunoscut pe nume" mai mult decât ceilalți. Deci nu induce ideea că Dumnezeu nu i-ar cunoaște pe nume la fel de bine pe toți.
  3. Cine a afirmat că Septuaginta ar fi greșită?
Hai să postăm doar ca să ne aflăm în treabă! Întreabă omul că are o nelămurire și dacă cineva încearcă să-i ofere o explicație (așa slabă cum e) sare altul cu piatra...
Reply With Quote
  #6  
Vechi 11.07.2012, 20:21:00
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
  1. N-am spus că traducerea aceasta e "net superioară" (nici măcar că e superioară)
  2. Traducerea aceasta nu spune că Moise e "cunoscut pe nume" mai mult decât ceilalți. Deci nu induce ideea că Dumnezeu nu i-ar cunoaște pe nume la fel de bine pe toți.
  3. Cine a afirmat că Septuaginta ar fi greșită?
Hai să postăm doar ca să ne aflăm în treabă! Întreabă omul că are o nelămurire și dacă cineva încearcă să-i ofere o explicație (așa slabă cum e) sare altul cu piatra...
Cerea o explicatie dpdv ortodox. Cand o sa il intereseze explicatiile adventiste "inspirate" fiecaruia de Duhul Sfant o sa precizeze.
Nu e "net superioara" traducerea respectiva, doar ca cea ortodoxa e gresita sau incompleta, nu?

"Te cunosc pe nume", nu inseamna ca este individualizat, nu?
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 11.07.2012, 23:00:49
editheraven's Avatar
editheraven editheraven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 111
Implicit

Psalmul 93:11
"Domnul, cunoaște gândurile oamenilor, că sunt deșarte. "

Isaia 66:18
"Eu pedepsesc faptele și gândurile lor! Dar vine vremea când voi strânge toate neamurile și toate limbile; ele vor veni și vor vedea slava Mea."

In Noul Testament sunt si alte referinte, mai relevante, poate.

le : "E atat de gresita septuaginta ca Insusi Hristos a citat din ea. "

E posibil ca traducerea in romana sa fie putin ambigua.

Last edited by editheraven; 11.07.2012 at 23:02:56.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 11.07.2012, 23:57:06
Adrianna Adrianna is offline
Banned
 
Data înregistrării: 22.06.2012
Mesaje: 218
Implicit

Auzisem la un moment dat explicatia ca "a cunoaste pe nume" arata o apropiere intre Dumnezeu si om. Iar aceasta apropiere se realizeaza atunci cand omul urmeaza voia lui Dumnezeu, ii este placut Lui prin modul in care se relationeaza cu El.

Bine-nteles ca Dumnezeu cunoaste si gandurile celorlalti oameni, insa relatia este mai distanta cu omul care din proprie vointa se indeparteaza de Dumnezeu, iar El ii respecta vointa libera.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 12.07.2012, 06:37:37
editheraven's Avatar
editheraven editheraven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 111
Implicit

In Noul Testament verbul "a cunoaste" reflecta relatia lui Dumnezeu cu cel cerdincios. O data cu referire la Iisus si la oile sale, alta daca cu referire la Dumnezeu si cei ce sunt ai Lui.

Exista o cunoastere care tine doar de natura Dumnezeiasca, si aceea prin care El ne cunoaste inidiferent de cine suntem. Si o alta cunoastere ce tine de natura noastra si daca noi traim cu Dumnezeu. M'am ferit sa ma refer la nasterea din nou etc, dat fiind ca e prezent subiectul doar in NT.

Cu toate astea nu pot trece de ceea ce spune Iisus ca vor auzi cei ce vor vrea sa intre la nunta Lui dar nu au crezut in El niciodata : plecati de la Mine, caci niciodata nu v'am cunoscut.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 12.07.2012, 06:41:47
Adrianna Adrianna is offline
Banned
 
Data înregistrării: 22.06.2012
Mesaje: 218
Implicit

Nu atat nu au crezut in El cat nu au facut ceea ce a cerut El: mila samariteana izvorata di dragostea de aproapele.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Credeti ca diavolul ne cunoaste gandurile? zoridezi Generalitati 70 30.10.2013 04:13:32
Cunoaste-te pe tine insuti florin.oltean75 Generalitati 12 10.01.2012 16:39:59
cunoaste cineva? Ioana-Andreea Preotul 2 21.03.2010 21:36:18
Dumnezeu ne stie si gandurile... silverstar Generalitati 3 29.09.2008 23:23:05
Sper sa-mi lumineze Dumnezeu gandurile veilur Generalitati 56 22.03.2008 09:46:20