Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Pictura si Sculptura Bisericeasca
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 31.10.2012, 18:28:25
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Mulțumesc pentru răspunsul detaliat, Annyta. Da, am văzut că ai mai scris și pe topicul cu imagini minunate.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 01.11.2012, 22:34:16
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Iata ce am gasit: o reprezentare a faptelor Prorocului Iona. O fi oare canonica reprezentarea aceasta?

__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 07.11.2012, 16:59:39
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cina cea de taină (icoană a lui Rubliov)

http://www.uer.varvar.ru/rublev8.htm

Icoana este dincolo de comentarii (ca orice icoană adevărată de altfel). Totuși nu înțeleg de ce apostolii nu privesc toți spre Hristos. Spre exemplu, una din multele diferențe sesizabile oricui dintre icoanele Adormirii Maicii Domnului și tablourile religioase catolice cu aceeași tematică, e faptul că în reprezentările apusene apostolii au atenția f. dispersată, compoziția sugerează clar neorânduială și balamuc pe când la noi apostolii se uită toți, cu umilință spre centrul imaginii unde este Maica Domnului și Hristos. Aici, la o primă vedere, apostolii par să privească mai degrabă precum în tablourile religioase decât precum în icoane, deși nu se transmite sentimentul ăla nasol de dispersare. O posibilă explicație pt acest detaliu ar putea fi faptul că momentul este înainte de Înviere, înainte de ridicarea zăgazului la izvorul de apă vie. ar mai putea fi și alte explicații. ce părere aveți?

Last edited by VladCat; 07.11.2012 at 17:14:27.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 07.11.2012, 17:15:36
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Am descoperit icoanele pe sticla din Transilvania, pictate de tarani.

Reply With Quote
  #45  
Vechi 13.04.2014, 00:24:13
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.181
Implicit

Crucea Brâncovenilor!!! (prietenii pot vedea poza mai mare în albumul de la profilul meu)
Attached Images
File Type: jpg crucea brancovenilor.jpg (21,3 KB, 19 views)
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)

Last edited by Mihailc; 13.04.2014 at 00:29:07.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 13.04.2014, 20:07:22
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.181
Implicit

Pantocrator exemplar! (prietenii pot vedea poza mai mare în albumul de la profilul meu)
Attached Images
File Type: jpg pantocrator.jpg (55,4 KB, 15 views)
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #47  
Vechi 14.04.2014, 02:15:27
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Crucea Brâncovenilor!!! (prietenii pot vedea poza mai mare în albumul de la profilul meu)
Foarte interesantă! Poți să explici puțin cele 4 laturi? Mulțumiri anticipate.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 14.04.2014, 11:18:14
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.181
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Foarte interesantă! Poți să explici puțin cele 4 laturi? Mulțumiri anticipate.
E destul de simplu... de jos în sus, aducerea la Constantinopol, încarcerea în temnița Celor Șapte Turnuri, în dreapta privitorului execuția propriu-zisă, în stânga recuperarea trupurilor din apele Bosforului, iar în centru e închinarea Sfințiilor Brâncoveni!
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #49  
Vechi 01.05.2014, 00:07:24
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.181
Implicit




Zilele trecute, ca de obicei, căutând altceva am dat peste această frescă dintr-o biserică grecească.
Compoziția iconică are la bază următoarea întâmplare din viața Sfântului Macarie Egipteanul: "Într-o zi, pe când Sf. Macarie mergea prin deșert, a văzut la marginea drumului un craniu uman. Cu bățul, a atins acest craniu și a întrebat: 'Tu cine ești?', iar craniul a răspuns: 'Am fost un preot păgân; sunt în iad'. Sf. Macarie întreabă: 'Și cum este acolo?', iar craniul a răspuns: 'Este locul pedepsei noastre; suntem legați unul de altul, spate în spate, așa încat să nu ne vedem fețele unii altora'."

Oare ce l-a determinat pe realizatorul programului iconografic din respectiva biserică să dedice un spațiu generos acestei anecdote din Pateric? Ce vrea, cu dinadinsul, să ne spună?

Dar vouă, ce vă transmite?
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #50  
Vechi 01.05.2014, 00:43:47
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul



Zilele trecute, ca de obicei, căutând altceva am dat peste această frescă dintr-o biserică grecească.
Compoziția iconică are la bază următoarea întâmplare din viața Sfântului Macarie Egipteanul: "Într-o zi, pe când Sf. Macarie mergea prin deșert, a văzut la marginea drumului un craniu uman. Cu bățul, a atins acest craniu și a întrebat: 'Tu cine ești?', iar craniul a răspuns: 'Am fost un preot păgân; sunt în iad'. Sf. Macarie întreabă: 'Și cum este acolo?', iar craniul a răspuns: 'Este locul pedepsei noastre; suntem legați unul de altul, spate în spate, așa încat să nu ne vedem fețele unii altora'."

Oare ce l-a determinat pe realizatorul programului iconografic din respectiva biserică să dedice un spațiu generos acestei anecdote din Pateric? Ce vrea, cu dinadinsul, să ne spună?

Dar vouă, ce vă transmite?

Probabil idea ca iadul este teribil,lugubru si plin de solitudine pt eternitate.
Oamenii din iad nu pot crea comunitati,nu pot socializa,nu se pot bucura unii de altii,desi impreuna isi traiesc durerea in mod separat.Nu-si pot plange durerea unii altora si nu pot primi compatimire de la un alt suflet.
Este o imagine mentala dezolanta.
Simbolul legaturilor mai arata si faptul ca acum nu mai sunt liberi,nu mai au liberul arbitru,nu mai pot decide pt soarta lor cum a fost pe durata vietii.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Valoarea celorlalte metale rare de la Rosia Montana Laura19 Generalitati 74 24.10.2013 01:16:36
Posibila legatura intre iluministi inselati de draci si reprezentari ale Satanei? mihailt Generalitati 2 12.05.2010 18:07:04