Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 11.04.2009, 17:32:20
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Se desfinteaza POSTUL?

Reglementarile in privinta postului sint atit de diferite de la o zona la alta, de la o tara la alta incit eu unul am renuntat sa mai inteleg ceva. Mi-am ales o carte din biblioteca pe care am luat-o ca "constitutie" in privinta postului......
Totusi ma surprinde faptul ca se merge cu pasi repezi spre desfintarea postului in ortodoxie; ma surprinde neplacut pentru ca dupa cum stim anumiti vrajmasi se pot invinge doar cu POST si rugaciune.
Facind parte din doua biserici ortodoxe romane (una sub patronajul BOR si cealalta sub patronajul grecesc) diferentele sar si mai usor in ochi.
In timp ce in memoria mea sau in calendarul bisericii romane sub patronajul grec intre Pasti si inceputul Postului Sf. Apostoli zilele de miercuri si vineri sint zile de post sub Patriarhia Romana ele sint [COLOR=red]toate [/COLOR]cu dezlegare la peste!
Poate cineva sa-mi explice care-i totusi motivul?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 11.04.2009, 18:58:55
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Buna observatie, Marius. Fata de anul trecut, s-au inmultit mult zilele de dezlegare la peste. Sa fie doar o greseala de tipar sau ...
Reply With Quote
  #3  
Vechi 11.04.2009, 19:13:49
Hector's Avatar
Hector Hector is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2009
Locație: Jungla poreclita Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Buna observatie, Marius. Fata de anul trecut, s-au inmultit mult zilele de dezlegare la peste. Sa fie doar o greseala de tipar sau ...
E o greseala de nestiinta.
Asa prevede tipicul Sfantului Sava, ca intre Duminica Tomii si Inaltare, miercurea si vinerea, sa fie dezlegare la peste. Anul trecut a fost asa in Moldova. Vad ca acum s-a generalizat in toata Patriarhia Romana.

De regula dezlegarile la peste difera in functie de regiunile geografice. Spre exemplu, in Cipru, in Postul Sfintilor Apostoli, exista dezlegare la peste in fiecare zi, in afara de miercurea si vinerea. E si logic, Cipru e o insula, iar acolo se mananca peste ca pe paine.

Postul nu va fi desfiintat. La toate conferintele pan-ortodoxe care au fost pana acum si in care s-a discutat despre posturi, s-a optat pentru o mentinere a lor, subliniindu-se totodata
importanta postirii. Dezlegarile la peste sunt o practica des intalnita.
Nu va mai luati dupa tot felul de ,,profeti" care abereaza ca se vor desfiinta posturile. Niciodata nu s-a pus problema ca ele sa fie desfiintate. Doar zvonuri rau-voitoare sau inconstiente, neavizate...
Reply With Quote
  #4  
Vechi 11.04.2009, 19:43:37
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Multumim, Hector, pentru explicatie.
Suntem atenti la orice schimbare...
Reply With Quote
  #5  
Vechi 11.04.2009, 20:19:41
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Postul cu dezlegare la peste era ceva nou pentru mine, insa nu inseamna ca in anumite tari nu exista deja.
Fiecare poate tine post, chiar daca este dexlegare la peste, s anu manince peste, asta ca o recunoastere a multor pacate personale.
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #6  
Vechi 11.04.2009, 22:29:04
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Prietene vad ca "te dai la mine" de parca ne-am cunoaste!
Daca ai citii raspunsul tau ai putea observa ca si pentru Romania tipicul Sf. Sava a fost o [COLOR=red]"noutate"[/COLOR] daca abia anul trecut s-a aplicat in Moldova! Si doar anul asta in toata Patriarhia.
Niciodata nu s-a pus problema in biserca protestanta sau catolica sa se desfinteze postul. atita doar ca la inceput s-a dat o dezlegare la lapte/brinza ca deh se stricau, apoi incet incet el a disparut cu exceptia Vinerii Mari in care se tine post cu peste!
Logica ta deasemeni nu prea ...e logica; in Athos care probabil sti ca-i o peninsula, nu exista astfel de dezlegari si nu cred ca asta se datoreaza faptului ca ATHOSUL NU-I INCONJURAT IN INTREGIME DE APA si nici ca monahii sint vinatori s-au n-ar minca pestele ca pe piine!
Dar sa spunem ca tu esti cel avizat, constient purtatorul de necontestat al adevarului si al cunoasterii nu un biet "profet aberant" ca mine mai am o intrebare:
De ce acum abia?
Reply With Quote
  #7  
Vechi 12.04.2009, 16:19:18
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Din cate stiu catolicii mananca peste vinerea. Sa fie cumva influenta catolica?
Sper sa nu ni se socoteasca drept neascultare ca tinem postul dupa vechile reguli; si asta pentru ca pestele e destul de scump pe aici.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 12.04.2009, 17:06:56
veveritza
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

[COLOR=Blue]Anul trecut a fost asa in Moldova. Vad ca acum s-a generalizat in toata Patriarhia Romana.

[COLOR=Black]Hector, imi pare rau ca trebuie sa te contrazic: aceasta randuiala nu este de anul trecut in Moldova si nici in Patriarhie nu este o noutate; ca a fost omis sa fie trecut in calendar aceasta dezlegare este cu totul altceva, insa ea este cunoscuta de cei care cunosc toate randuielie si canoanele bisericesti;
Pentru bucuria Invierii Domnului si in cinstea acestei mari sarbatori a crestinatatii, pana la Inaltare, pentru a nu fi umbrita aceasta bucurie de "nevointa" postului de miercuri si vineri, a fost lasata dezlegarea la peste; deasemenea se poate lua in considerare si ca fiind o "rasplata" pentru cei care au postit tot postul, de aceea, normal, este dezlegare doar pentru cei care au postit ( dar bineinteles ca nu se tine cont de acest lucru) Asta stiu eu, poate ar fi binevenita si explicatia unui preot sau persoane mai avizata in teologie.
In mod cert insa nu este o noutate.
[/COLOR][/COLOR]
Reply With Quote
  #9  
Vechi 12.04.2009, 22:31:40
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de veveritza Vezi mesajul
...[COLOR=blue][COLOR=black]aceasta randuiala nu este de anul trecut in Moldova si nici in Patriarhie nu este o noutate; ca a fost omis sa fie trecut in calendar aceasta dezlegare este cu totul altceva, insa ea este cunoscuta de cei care cunosc toate randuielie si canoanele bisericesti;[/COLOR]
[COLOR=blue]Pentru bucuria Invierii Domnului si in cinstea acestei mari sarbatori a crestinatatii, pana la Inaltare, pentru a nu fi umbrita aceasta bucurie de "nevointa" postului de miercuri si vineri, a fost lasata dezlegarea la peste; deasemenea se poate lua in considerare si ca fiind o "rasplata" pentru cei care au postit tot postul, .....[/COLOR]
[/COLOR]
Nu tine veverito!
Daca s-a omis pina acum considerindu-se ca-i mai bine ca prostimea sa nu o stie probabil s-a facut cu un motiv. De ce brusc este mai bine sa nu mai postim? Au aflat prea multi dintre plebei ca preotii nu postesc doar o cer? Sau cum spuneam se incearca sa ne dezobisnuiasca de "obiceiul asta pagubos economic si duhovnicesc"? (Pagubos duhovnicesc desigur ironic)
Iar povestea cu bucuria Invierii este la fel de neaprofundata. Fiecare duminica este o inviere si nu exista dezlegare la peste in fiecare duminica!
Si asa prost cum sint si putin teolog stiu totusi ca postirea duminica a creat mari probleme in istoria bisericii.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 13.04.2009, 01:46:13
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Citat:
În prealabil postat de veveritza Vezi mesajul
[COLOR=blue]Anul trecut a fost asa in Moldova. Vad ca acum s-a generalizat in toata Patriarhia Romana.[/COLOR]

[COLOR=blue][COLOR=black]Hector, imi pare rau ca trebuie sa te contrazic: aceasta randuiala nu este de anul trecut in Moldova si nici in Patriarhie nu este o noutate; ca a fost omis sa fie trecut in calendar aceasta dezlegare este cu totul altceva, insa ea este cunoscuta de cei care cunosc toate randuielie si canoanele bisericesti;[/COLOR]
[COLOR=blue]Pentru bucuria Invierii Domnului si in cinstea acestei mari sarbatori a crestinatatii, pana la Inaltare, pentru a nu fi umbrita aceasta bucurie de "nevointa" postului de miercuri si vineri, a fost lasata dezlegarea la peste; deasemenea se poate lua in considerare si ca fiind o "rasplata" pentru cei care au postit tot postul, de aceea, normal, este dezlegare doar pentru cei care au postit ( dar bineinteles ca nu se tine cont de acest lucru) Asta stiu eu, poate ar fi binevenita si explicatia unui preot sau persoane mai avizata in teologie.[/COLOR]
[COLOR=blue]In mod cert insa nu este o noutate.[/COLOR]
[/COLOR]
[COLOR=darkorchid]In general, dezlegarile se dau de catre preot celor bolnavi, ca sa poata totusi tine post.[/COLOR]
[COLOR=#9932cc]Mai exista dezlegarile date de catre biseric, in sine, ca institutie, iar acestea sint trecute in calendar.[/COLOR]
[COLOR=#9932cc]Dezlegarea la peste este o noutate in calendarul crestin-ortodox, si eu chiar m-am uitat pe cele vechi, nu era inainte.[/COLOR]
[COLOR=#9932cc]Asta probabil se face, din cauza ca probabil duminica multi au greutati de a continua postul. Atunci, biserica a fost mai ingaduitoare, si a dat dezlegare la peste.[/COLOR]
[COLOR=#9932cc]Normal, pentru cine a postit intotdeauna, pestele in calendarul ortodox roman, a lipsit, deci postitorii stiu bine asta.[/COLOR]
[COLOR=#9932cc]Pentru bucuria Invierii, nu trebuie neaparat sa maninci peste![/COLOR]
[COLOR=#9932cc]Veverito, mi se pare aberant ce soui tu aici![/COLOR]
[COLOR=#9932cc][/COLOR]
[COLOR=#9932cc]Va rog sa ma corectati, daca gresesc.[/COLOR]
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Postul meu ? Mihnea Dragomir Postul 179 10.11.2013 17:37:57
Postul + cristiboss56 Pocainta 43 03.08.2012 04:11:25
Postul de pacate vs postul de bucate tigerAvalo9 Generalitati 21 29.02.2012 00:29:05
Postul la crestini si postul la maestri yoghini - oare sunt acelasi lucru? mihailt Generalitati 21 10.09.2010 11:24:12
POSTUL aliscami Impartasania (Taina Euharistiei) 21 14.08.2009 00:58:18