Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Vechiul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 04.06.2009, 13:19:12
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Stiu ca m-a infiorat si pe mine povestea Sf. Ilie, dar stiu ca V.T este alta lege, plina de violenta si rautate. Este greu de inteles pentru noi.
Poate ar trebui sa ne rezumam la legea noua, N.T.
Inca nu m-am lamurit asupra rolului proorocilor in N.T, dar poate oi reusi.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 04.06.2009, 13:22:01
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Stiu ca m-a infiorat si pe mine povestea Sf. Ilie, dar stiu ca V.T este alta lege, plina de violenta si rautate. Este greu de inteles pentru noi.
Poate ar trebui sa ne rezumam la legea noua, N.T.
Inca nu m-am lamurit asupra rolului proorocilor in N.T, dar poate oi reusi.
Poate ar trebui sa te intrebi de ce trebuie in continuare ca femeia sa fie inferioara barbatului
Reply With Quote
  #33  
Vechi 04.06.2009, 14:35:11
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Deci, e rindul meu sa intreb: care morala crestina???
Morala crestina: nu mai da cu piciorul in tepusa ca pana la urma o sa simti durerea.

"Iar el a zis: Cine ești, Doamne? Și Domnul a zis: Eu sunt Iisus, pe Care tu Îl prigonești. Greu îți este să izbești cu piciorul în țepușă."
Fapte 9, 5
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 04.06.2009, 14:45:22
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Morala crestina: nu mai da cu piciorul in tepusa ca pana la urma o sa simti durerea.

"Iar el a zis: Cine ești, Doamne? Și Domnul a zis: Eu sunt Iisus, pe Care tu Îl prigonești. Greu îți este să izbești cu piciorul în țepușă."
Fapte 9, 5
Ceva mai blind nu aveti? Niste chestii mai pozitive? Ceva cu dragoste, de pilda? Cu intoarce si celalalt obraz? Cu iubeste-ti aproapele?
Reply With Quote
  #35  
Vechi 04.06.2009, 15:06:14
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de The_Fallen Vezi mesajul
Sunt unele lucruri pe care nu le inteleg in Vechiul Testament.
...
Nu inteleg de ce Dumnezeu a omorat 42 de copii pentru ca acestia, in virtutea caracterului lor de copil au indraznit sa isi bata joc de omul Lui?Ei nu meritau dreptul la viata?42 de suflete distruse pentru moftul unui "sfant".De ce?Unde anume gresesc?Ce sens are acest pasaj din Biblie?Credeam ca ma inchin la Dumnezeu, nu la Baal, zeul sangeros al distrugerii...
In VT treburile erau mult diferite fata de cele actuale. Nu vorbim atunci de legea crestina, ci de una mult mai dura si uneori chiar necrutatoare. Cand ma gandesc cum se pedepseste furtul in unele tari arabe chiar si in ziua de astazi...

Exista sansa ca acei copii sa provina din familii pagane, supuse idolilor si traind o viata total neplacuta Lui Dumnezeu. Se stie ca Dumnezeu priveste lucrurile in perspectiva vesnica; daca pentru acei copii posibilitatile de a avea o viata buna si placuta Lui erau minime din cauza mediului de viata si a familiilor lor, atunci suferinta si moartea lor i-a mantuit. Deci raul aparent pe care il judecam noi la prima vedere este de fapt un bine care li s-a intamplat datorita lui Ilie, nu din cauza lui Ilie.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 04.06.2009, 15:10:27
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Ceva mai blind nu aveti? Niste chestii mai pozitive? Ceva cu dragoste, de pilda? Cu intoarce si celalalt obraz? Cu iubeste-ti aproapele?
Crezi ca Pavel se destepta la realitate daca s-ar fi intalnit cu vreun crestin care i-ar fi povestit de iubirea aproapelui? L-ar fi dat pe mana colegilor lui tortionari, ca asta si urmarea cel ce a fost Saul.

Cu toata stima cuvenita aproapelui care imi esti, tu ce urmaresti pe acest forum?
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 04.06.2009, 15:15:03
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Crezi ca Pavel se destepta la realitate daca s-ar fi intalnit cu vreun crestin care i-ar fi povestit de iubirea aproapelui? L-ar fi dat pe mana colegilor lui tortionari, ca asta si urmarea cel ce a fost Saul.

Cu toata stima cuvenita aproapelui care imi esti, tu ce urmaresti pe acest forum?
Aveti un fix? Cu ce urmaresc? Nu mai poate lumea sa socializeze?
Reply With Quote
  #38  
Vechi 04.06.2009, 15:39:07
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Crezi ca Pavel se destepta la realitate daca s-ar fi intalnit cu vreun crestin care i-ar fi povestit de iubirea aproapelui? L-ar fi dat pe mana colegilor lui tortionari, ca asta si urmarea cel ce a fost Saul.
Bataia e rupta din rai
Reply With Quote
  #39  
Vechi 04.06.2009, 17:37:43
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
In VT treburile erau mult diferite fata de cele actuale. Nu vorbim atunci de legea crestina, ci de una mult mai dura si uneori chiar necrutatoare. Cand ma gandesc cum se pedepseste furtul in unele tari arabe chiar si in ziua de astazi...

Exista sansa ca acei copii sa provina din familii pagane, supuse idolilor si traind o viata total neplacuta Lui Dumnezeu. Se stie ca Dumnezeu priveste lucrurile in perspectiva vesnica; daca pentru acei copii posibilitatile de a avea o viata buna si placuta Lui erau minime din cauza mediului de viata si a familiilor lor, atunci suferinta si moartea lor i-a mantuit. Deci raul aparent pe care il judecam noi la prima vedere este de fapt un bine care li s-a intamplat datorita lui Ilie, nu din cauza lui Ilie.
Eu unul nu cred ca ceva fundamental s-a schimbat din acele vremuri.
Exemple singeroase ale NT exista slava Domnului din abundenta

Arderi pe rug cit cuprinde din parte Bisericii de la 1400-1600(cind inca catolicii nu erau cu mult diferiti de bizantini), arderi si totrturi care AVEAU LOC IN TIMPUL VIETII MULTOR SFINTI!!!! sa nu uitam acest aspect...
Oare este consemnata vre-o atitudine de opozitie, eu unul nu am gasit
Deci torturile in numele lui Hristos, din pacate au existat.

Prunci au fost executati, gazati, otraviti, infometati prin Aushwitzuri cu duiumul ...tot in numele unei dictaturi crestin democrate


Asa ca doar hainele poate s-au mai modificat in rest niente!
Torturi, smulgere de piei
Reply With Quote
  #40  
Vechi 04.06.2009, 17:42:58
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Eu unul nu cred ca ceva fundamental s-a schimbat din acele vremuri.
Exemple singeroase ale NT exista slava Domnului din abundenta

Arderi pe rug cit cuprinde din parte Bisericii de la 1400-1600(cind inca catolicii nu erau cu mult diferiti de bizantini), arderi si totrturi care AVEAU LOC IN TIMPUL VIETII MULTOR SFINTI!!!! sa nu uitam acest aspect...
Oare este consemnata vre-o atitudine de opozitie, eu unul nu am gasit
Deci torturile in numele lui Hristos, din pacate au existat.

Prunci au fost executati, gazati, otraviti, infometati prin Aushwitzuri cu duiumul ...tot in numele unei dictaturi crestin democrate

Asa ca doar hainele poate s-au mai modificat in rest niente!
Torturi, smulgere de piei
Ma refeream la legea veche si nedesavarsita care permitea scoaterea ochilor, spargerea dintilor, taierea mainilor (care s-a pastrat pana astazi in caz de furt prin Arabia), chiar moartea pentru fapte similare...
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfantul Ilie costel Diverse Sarbatori 33 19.07.2014 21:26:30
Ilie ortodox? tara tara vrem ostas Generalitati 22 21.07.2011 21:46:46
La Multi Ani ILIE! Melissa Generalitati 0 20.07.2011 09:30:28
sf. Ilie..derivatii nume??? jupinu Biserica Ortodoxa Romana 1 02.07.2007 21:16:18