Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 18.10.2010, 11:46:38
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit Pilda semanatorului

Sunt persoane care nu depun niciun efort spre a rodi pe motiv ca Dumnezeu este cel care l-a predestinat sa fie intr-o anumita stare: pe cale, pe piatra sau intre spini, dupa cu se spune in Pilda despre samanta. In realitate Scriptura afirma ca Dumnezeu doreste ca toti oamenii sa se mantuiasca (1 Timotei 2:4).

Cauza nerodirii nu sta nici in semanator si nici in samanta, ci in noi. Exista tendinta de a arunca vina pe Dumnezeu, asa cum a facut-o si Adam si Eva atunci cand au fost intrebati daca au mancat din pomul din care li se poruncise sa nu manance: "femeia pe care Tu mi-ai dat-o, m-a indemnat sa mananc...", "sarpele pe care Tu l-ai creat....".

E grav ca numai o patrime e pamant bun. In Hristos toate sunt cu putina, chiar si prefacerea pietrei, in pamant bun. Nu Dumnezeu ne-a facut piatra, ci despartirea noastra de El. Asa ca nu e cazul sa lenevim pe motiv ca Dumnezeu nu ne-a facut capabili sa rodim.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 18.10.2010, 11:54:53
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Cauza neroditrii in noi a Cuvantului lui Dumnezeu este lipsa de vointa, nepasarea, lenea si comoditatea in cele josnice.

Ieri am gasit acest cuvant, al Sfantului Ioan Gura de Aur, spus celor care punea in fata neputintelor firea, ori alt factor extern:
"Nu veni la mine cu scuze si pretexte, caci, daca vrei, poti fi linistit si bun si bland."
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #3  
Vechi 18.10.2010, 12:05:55
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Minunat ar fi Dorin sa lucram nu doar pamantul nostru, ci si pe cel al celui de langa noi, ca samanta sa rodeasca atat in noi, cat si in cel de langa noi. Cred ca lucrarea pamantului celui de langa noi, echivaleaza cu o ploaie pentru samanta din noi.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 18.10.2010, 12:16:47
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Minunat ar fi Dorin sa lucram nu doar pamantul nostru, ci si pe cel al celui de langa noi, ca samanta sa rodeasca atat in noi, cat si in cel de langa noi. Cred ca lucrarea pamantului celui de langa noi, echivaleaza cu o ploaie pentru samanta din noi.
Adevarat, a sluji celui de langa noi este totuna cu a creste noi insine, cu a incolti si de a rodi in noi Cuvantul lui Dumnezeu.

Cred insa ca cea mai deosebita ingrijire a pamantului cel din aproapele nostru este a' ii fi exemplu cu fapta si a ne ruga pentru el.
A'l ajuta cu cuvantul este adesea cea mai neputincioasa, chiar daunatoare, modalitate de a'i veni in ajutor.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #5  
Vechi 18.10.2010, 12:17:16
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Prin aceasta pilda Mantuitorul se foloseste de un exemplu viu- samanta care contine in potenta viata- dupa cum si cuvintele Mantuitorului care dincolo de informatii transmit viata- un mod de a fi. Iata cat de minunat Hristos vrea sa ne descopere ca invatatura Sa nu este ideologica, ci un mod de a fi, depasind orice ideologie sau morala legalista. Sa avem in vedere ca isi prefigureaza jertfa prin bobul de grau care se jertfeste- da viata spre viata, nu ideologie pe ideologie.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 18.10.2010, 12:17:34
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit Samanta cazuta... in mine !

"Ieșit-a semănătorul să semene sămânța sa. Și semănând el, una a căzut lângă drum și a fost călcată cu picioarele și păsările cerului au mâncat-o. Și alta a căzut pe piatră, și, răsărind, s-a uscat, pentru că nu avea umezeală. Și alta a căzut între spini și spinii, crescând cu ea, au înăbușit-o. Și alta a căzut pe pământul cel bun și, crescând, a făcut rod însutit. (...) Sămânța este cuvântul lui Dumnezeu. Iar cea de lângă drum sunt cei care aud, apoi vine diavolul și ia cuvântul din inima lor, ca nu cumva, crezând, să se mântuiască. Iar cea de pe piatră sunt aceia care, auzind cuvântul îl primesc cu bucurie, dar aceștia nu au rădăcină; ei cred până la o vreme, iar la vreme de încercare se leapădă. Cea căzută între spini sunt cei ce aud cuvântul, dar umblând cu grijile și cu bogăția și cu plăcerile vieții, se înăbușă și nu rodesc. Iar cea de pe pământ bun sunt cei ce, cu inimă curată și bună, aud cuvântul, îl păstrează și rodesc întru răbdare." (Luca 8, 5-15)

Care dintre aceste locuri esti tu ?
Esti locul de langa drum, esti locul pietros, esti locul dintre spini, ori esti pamantul cel bun ?

Cred ca este greu a raspunde la aceasta intrebare, insa ne este de mare folos a ne localiza cu precizie.
Cred ca putem fi mai multe locuri, de'a lungul vremii... si loc pietros, si loc intre spini... dar si loc in pamant bun.

Nu ma vad langa drum, nici intre spini, ci ma vad a fi mai mult un loc pietros. "Samanta cea de pe piatra sunt aceia care, auzind cuvântul îl primesc cu bucurie, dar aceștia nu au rădăcină; ei cred până la o vreme, iar la vreme de încercare se leapădă."

De fiecare data primesc totul cu mare bucurie si imediat ma pun pe lucru.
Niciodata insa lucrarea cea buna nu dureaza suficient de mult spre a face rod.
Cum incolteste in mine "samanta", cum ii dau radacini, imediat se usuca, neafland umezeaza si adancime buna.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #7  
Vechi 18.10.2010, 12:49:58
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Smile

Cat ne sta in putinta sa semanam in pamantul bun pe care l-a plamadit Hristos - fara sa ne propunem, suntem -de multe ori in viata de toate zilele , fie prin profesie, fie prin contactul cu cei din jur- in postura de semanator.Sa facem roade bune, pentru ca va veni si vremea secerisului.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 18.10.2010, 12:55:17
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Sa nu uitam ca mai este o pilda in care si diavolul seamna neghina care creste, insa pe care Dumnezeu o va secera la sfarsitul lumii. Noi trebuie sa ne asemanam omului care a semanat samanta cea buna, sa semanam si noi samanta Semanatorului.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 18.10.2010, 13:08:16
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Problema mea cea mai mare este sa ma straduiesc a da roade. Sa inmultesc talantul primit. Si cred ca numai prin puterea exemplului propriu se poate face ceva in sensul asta si prin lucrarea faptelor bune.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 18.10.2010, 13:53:15
carmina carmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Cred ca putem fi mai multe locuri, de'a lungul vremii... si loc pietros, si loc intre spini... dar si loc in pamant bun.
O povestioara destul de sugestiva circula anul trecut pe internet despre istoria celebrei picturi Cina cea de taina. Eu una nu am cautat sa aflu adevarul istoric, ci doar sa iau lucrurile asa cum au fost ele prezentate. (Probabil ca daca as merge mai departe, as recunoaste genul preferat al celor ce sustin tehnici NLP privind evolutia spirituala, inevitabila, a fiecaruia dintre noi.)

Probabil ca cea mai cunoscuta pictura a lui Leonardo Da Vinci este "Cina cea de taina". La aceasta pictura, Da Vinci a lucrat sapte ani iar figurile care ii reprezinta pe cei 12 apostoli si pe insusi Iisus au fost preluate de la persoane care traiau in acea vreme.

Persoana care a fost aleasa pentru a-l reprezenta pe Iisus a fost primul model pictat. Da Vinci a studiat cateva sute de tineri pentru a descoperi o fata si o personalitate care sa exprime inocenta, bunatatea si frumusetea. Dupa saptamani intregi, pictorul a gasit un tanar de 19 ani care era modelul perfect pentru a reprezenta figura lui Iisus.

Timp de sase luni, Leonardo Da Vinci a lucrat pentru reproducerea caracterului principal al faimoasei sale lucrari. In perioada urmatorilor sase ani, persoanele care se potriveau au fost alese pentru a-i reprezenta pe fiecare dintre cei 11 apostoli, lasandu-se spatiu pe panza pentru a picta figura lui Iuda Iscariotul, ca parte finala a operei.

Dupa mai multe experiente descurajante, Da Vinci a auzit de un om a carui infatisare corespundea in intregime celui pe care il cauta. Acesta era inchis intr-o temnita din Roma si condamnat la moarte pentru multele crime comise in ultimii trei ani.

Cu permisiunea speciala primita de la rege, acest prizonier a fost adus la Milano unde i-a servit lui Da Vinci drept model pentru Iuda, timp de cateva luni.

In momentul in care si ultimul retus a fost facut la chipul lui Iuda, puscariasul s-a aruncat la picioarele lui Da Vinci, plangand:

- "O, Da Vinci, priveste-ma! Dumneata chiar nu stii cine sunt eu?"

Leonardo, cu ochiul antrenat al pictorului, a cercetat cu atentie fata celui care ii servise drept model mai mult de sase luni si i-a spus:

- "Nu, nu te-am mai vazut in viata mea pana acum sase luni cand mi-ai fost adus din temnita din Roma."

Ridicandu-si ochii catre ceruri, cu ochii siroind de lacrimi, puscariasul a spus:

- "Oh, Doamne, am cazut oare atat de jos? Sunt oare chiar atat de schimbat si de nerecunoscut? Leonardo Da Vinci, priveste-ma din nou pentru ca eu sunt cel pe care l-ai pictat in urma cu sapte ani ca figura a lui Iisus!"

Last edited by carmina; 18.10.2010 at 13:58:09.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
pilda, semanatorului



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
O pilda ioan cezar Generalitati 10 20.12.2012 18:37:03
Incredibila pilda annajanette Generalitati 5 23.06.2010 13:00:20
Pilda magilor ILaura Mari Duhovnici si predicile lor 0 24.11.2008 14:28:50
Pilda economului Gaspar Din Noul Testament 7 16.10.2007 20:51:00