Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Tinuta in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #191  
Vechi 18.04.2012, 16:09:48
JoyDivision JoyDivision is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.04.2012
Locație: Chicago, IL
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 434
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Antonela Vezi mesajul
prin femeie se intelege una " maritata"? sau nu numai?
in text scrie "orice femeie" cand se roaga sau prooroceste.
Reply With Quote
  #192  
Vechi 18.04.2012, 17:18:19
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de JoyDivision Vezi mesajul
despre batic si apostolul spune ceva:

1 Corinteni cap.11:
5 Dimpotrivă, orice femeie care se roagă sau prorocește cu capul dezvelit își necinstește capul ei, pentru că este ca una care ar fi rasă.
6 Dacă o femeie nu se învelește, să se și tundă! Iar, dacă este rușine pentru o femeie să fie tunsă ori rasă, să se învelească.
sa inteleg ca o femeie tunsa scurt sau rasa in cap, are voie sa intre in biserica neacoperita?!
nu prea are sens ...
Reply With Quote
  #193  
Vechi 18.04.2012, 17:21:35
Antonela Antonela is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.01.2012
Mesaje: 31
Implicit

Nu m ai convins. ... Pentru ca spune mai incolo ... Necinsteste capul ei... ( iar nu cumva femeie este capul barbatului ei si capul barbatului este Hristos ? ) .. Merci
Reply With Quote
  #194  
Vechi 18.04.2012, 17:28:14
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Antonela Vezi mesajul
Nu m ai convins. ... Pentru ca spune mai incolo ... Necinsteste capul ei... ( iar nu cumva femeie este capul barbatului ei si capul barbatului este Hristos ? ) .. Merci
desi mi s-au dat explicatii, nu am inteles niciodata de ce femeia trebuie sa se acopere, iar barbatul trebuie sa se descopere.
de multe ori ma gandeam, vazand multimea de femei neacoperite din biserica, ce ar fi daca as fi intrat cu caciula pe cap...
Reply With Quote
  #195  
Vechi 18.04.2012, 19:11:50
Antonela Antonela is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.01.2012
Mesaje: 31
Implicit

E vorba de supunerea femeii ....si supunearea nu trebuie privita ca o discriminaredintre femei si barbati asa cum cred majoritatea femeilor ci e o dovada de respect pentru barbat...caci din el femeia e facuta iar nu barbatul din femeie... Ci barbatul prin femeie...asa e dat de Dumnezeu...
Reply With Quote
  #196  
Vechi 18.04.2012, 19:31:23
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Eu cred ca acoperirea capului in biserica se face si pt a-i da femeii o atitudine mai asezata,mai cuminte,mai putin feminina si atractiva.La fel si prin acoperirea totala a trupului.
Desigur ca femeile se duc la biserica cu alte ganduri decat de a cuceri pe cineva(pe cine?pe preot?pe dascal?)dar atunci trebuie s-o si arate prin tinuta si port.

Sunt persoane care nu deosebesc diferenta de situatii,locatii sau imprejurari si in general cad in ridicol.Probabil ca tine si de educatie...
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #197  
Vechi 19.04.2012, 17:11:53
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Antonela Vezi mesajul
E vorba de supunerea femeii ....si supunearea nu trebuie privita ca o discriminaredintre femei si barbati asa cum cred majoritatea femeilor ci e o dovada de respect pentru barbat...caci din el femeia e facuta iar nu barbatul din femeie... Ci barbatul prin femeie...asa e dat de Dumnezeu...
atunci de ce nu ia nimeni atitudine, cand intra o femeie neacoperita, dar daca intra un barbat cu capul acoperit, ii sar toate babele in cap?
Reply With Quote
  #198  
Vechi 19.04.2012, 18:01:04
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
atunci de ce nu ia nimeni atitudine, cand intra o femeie neacoperita, dar daca intra un barbat cu capul acoperit, ii sar toate babele in cap?
Pentru ca ar fi urat sa alungi oamenii din biserica, sa-i determini sa nu mai vina, facandu-le tot felul de observatii. Mergand constant la biserica, isi educa si tinuta vizibila si cea sufleteasca.
Reply With Quote
  #199  
Vechi 19.04.2012, 19:01:07
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
desi mi s-au dat explicatii, nu am inteles niciodata de ce femeia trebuie sa se acopere, iar barbatul trebuie sa se descopere.
de multe ori ma gandeam, vazand multimea de femei neacoperite din biserica, ce ar fi daca as fi intrat cu caciula pe cap...
Parafrazind pe parintele Calistrat de la Birnova (sau de pe unde a ajuns acuma), un indem care se gaseste in predicile de pe net, cred ca ar trebui sa te te duci la Sf. Liturghie cu naframa pe cap si in fusta ca sa vada si femeile cum este normal sa vi in casa Domnului . Poate ca vazind un barbat in acest fel , dupa ce le-o trece amuzamentul si mirarea vor intelege defapt tilcul gestului .

In vremurile mai dinainte duhovnicii obisnuiau sa-si incerce ucenicii si fii duhovnicesti . Nu o faceau pt. a-i batjocori , exclus ! O faceau pt. a lua pilda si a se indrepta .
Astazi , parintii se tem de asa ceva , evita, nu mai acorda valoare unor asemenea metode dintr-un motiv jenant : se supara credinciosul si nu mai vine la biserica .
La biserica ajunge tot credinciosul , mai devreme sau mai tirziu, chiar in hohote si cautindu-l cu luminare pe Dumnezeu ,cind traumele vietii incep sa-i cada in brate cu nemiluita. Nu mai stie pe unde sa mearga , pe cine sa mai intrebe numai sa se isbaveasca de minia Lui.
Fiecare este adus la biserica atunci cind voieste Hristos . Pina atunci poti sa te chinui tu cu el cu toate minusile, cu tot menajamentul, cu tot binisorul ca mare lucru nu reusesti !

Imi aduc acum aminte de grozava Liana Stanciu si de al ei Bita-solistul care in emisiune la B1-Tv , cu 5-6 ani in urma, spunea ca ea nu intelege de ce sa mearga la biserica deoarece preotii sunt hoti , slujbele lungi, si pt. ca la urma urmei credinta este in sufletul ei si nu accepta teatralismul de a merge la biserica . De asemenea este convinsa ca certificatul de casatorie ca si slujba cununiei sunt lucruri arhaice , fara rost, deoarece cel mai mult conteaza sentimentele adevarate dintre ,,soti" si nu o cintare la biserica sau un petec de hirtie .
Dupa ce fetita lor a facut leucemie s-a si cununat , a si alergat pe la toti sfintii din bucuresti (Sf. Spiridon Vechi), a inceput sa aibe in limbaj din ce in ce mai mult numele lui Dumnezeu si a si pierdut nu stiu pe unde ,,maturitatea" de dinainte.

Ce sa-i faci , nu toti suntem la fel ! Oamenii e diferiti !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote
  #200  
Vechi 19.04.2012, 19:33:15
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Imi aduc acum aminte de grozava Liana Stanciu si de al ei Bita-solistul care in emisiune la B1-Tv , cu 5-6 ani in urma, spunea ca ea nu intelege de ce sa mearga la biserica deoarece preotii sunt hoti , slujbele lungi, si pt. ca la urma urmei credinta este in sufletul ei si nu accepta teatralismul de a merge la biserica . De asemenea este convinsa ca certificatul de casatorie ca si slujba cununiei sunt lucruri arhaice , fara rost, deoarece cel mai mult conteaza sentimentele adevarate dintre ,,soti" si nu o cintare la biserica sau un petec de hirtie .
Dupa ce fetita lor a facut leucemie s-a si cununat , a si alergat pe la toti sfintii din bucuresti (Sf. Spiridon Vechi), a inceput sa aibe in limbaj din ce in ce mai mult numele lui Dumnezeu si a si pierdut nu stiu pe unde ,,maturitatea" de dinainte.

Ce sa-i faci , nu toti suntem la fel ! Oamenii e diferiti !
Poate nu e corect ce facem... Eu am vazut-o pe Liana Stanciu pe la "Trenul vietii" unde invitatul ei preferat parea sa fie Vasile Danion...
Oamenii se schimba intr-adevar, desi pentru noi care-i stim in alta postura, acceptam mult mai greu si continuam sa-i judecam dupa pacatosenia de-atunci, nu dupa incercarea de indreptare de acum...
Ce vreau sa spun este ca pe Liana Stanciu am vazut-o chiar ieri pe "Trinitas TV" in postura de... moderator...

EDITARE - Rectific, nu era in postura de moderator, ci doar invitata impreuna cu sotul ei. N-am urmarit emisiunea cu destula atentie si habar nu aveam ca solistul este sotul ei...
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)

Last edited by Mosh-Neagu; 19.04.2012 at 19:54:17.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Tinuta barbatului in biserica Hartford Tinuta in Biserica 52 03.03.2023 18:30:18
tinuta femeii in biserica lore86 Tinuta in Biserica 469 04.08.2016 15:47:33
Spovedania trebuie tinuta costel Pocainta 10 29.01.2010 15:08:28
Biserici Ortodoxe si Biserici Schismatice adelin Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 4 27.01.2010 22:34:48
trebuie sa eavem tinuta aprte beatrice Tinuta in Biserica 66 13.11.2007 22:02:57